Daenerys ve Sansa : FOILS

dizi
daenerys-targaryen
sansa-stark
jon-snow

He ya iyi hatırlattın. Neyine ağladın be? Komedi. Arya’nın eve dönüşünde hüzünlü hüzünlü evine bakması beni biraz duygulandırdı, o kadar.

Sadece temenni olarak görmediğim konularımdan anlaşılır sanırım. Özellikle Dark!Dany ve Jonsa konularında somut işaretler üzerinden konuşuyorum. Tabi ki bir sürü olasılık var ama gördüklerim benim uygun gördüğüm teoriler ile ters düşmediği için söyledim. Sanırım sen de Jonarya’cısın :blush: Hiç belli olmaz… umarım son senin ve sevdiğin karakterler için tatmin edici olur.

Bir şeyi “temenni” edersen, bu durumda “görmeye” başlarsın. Orada olsa da olmasa da… Yanlış anlama ama ben senin şu açtığın başlıklarda argüman diye sunduklarına bir girişsem, senin o başlığa yazdıklarının en az iki katı sana geri dönüş yaparım. Burada beni bilen çok iyi bilir, bir yazdım mı nasıl yazdığımı. Lakin yeteri kadar Sansa meselesini tartıştım, öyle ki birileri çirkinleşip tahrik edici sözler dahi sarf etti bana. Bu yüzden Sansacı arkadaşlarla tartışmanın manasız olduğuna karar verip, kestim tartışmayı. Bu yüzden başlıklara yazmıyorum ama lütfen yanlış anlama bunu. Bir de “dizi” üzerinden asla tartışmaya girmemeye özen gösteriyorum çünkü zaten benim gözümde “resmi hayran hikayesi” olmanın ötesinde bir şey değil. Hayran hikayesi için de zaman kaybetmek istemiyorum, ne zaman dizi tartışmasına girsem pişman oluyorum doğrusu, çok sıkıcı ve boğucu. Gram zevk almıyorum. :slight_smile:

“I see dead people…” :joy:

Güzeldi. :rofl::rofl::rofl:

Ya konuyla pek alakası yok da şu “temenni” lafı niyeyse aşırı derece sinirimi bozuyor

Şunun gibi bir şey:

O röportajı yapan kişi anti-Danyci olarak bilinen biri, yani yazdığı yazılarda, twitter hesabında Dany’nin yaptıklarını çarpıtan ve bir şekilde negatif yansıtan bir insan. Șu benim çevirdiğim Vanity Fair makalesi de ona ait mesela ve orada öyle bir yazmış ki, Tyrion’un Dany için “babasının kızı” dediği anlamı çıkıyor net bir biçimde, sanki ciddi ciddi Tyrion bu sonuca varmış gibi ama senaryoyu okuyunca durumun farklı olduğunu görüyoruz.
Yani bu kadın Emilia’nın laflarını da yarım yamalak anlatıyor, cımbızla çekip alıyor, anlam saptırması yapıyor. O alıntısını yaptığınız kısım mesela, Emilia’nın bunu tam olarak ne için söylediği bilinmiyor, yani hangi soruya karşılık bu cevabı verdi? Soru tam olarak neydi? Bilinmiyor. Tek bilinen, son sahnesi için bunu dediği. Ama Dany ile mi ilgili, yoksa son sahnenin kendisi üzerinde yarattığı stres ile? Belli değil. Dany’nin birilerinin ağzında bırakacağı son tat derken ya da… “A lasting flavor” diyor, “THE lasting flavor” değil. Yani spesifik bir olay veya durum yok, çok genel.
Bunun dışında, Emilia’nın final sezonu ile ilgili ilk söylemlerine bakarsak (yanılmıyorsam Access ile röportajı bunlardan biri) gayet heyecanlı ve mutlu bir Emilia yansıyor. Ne olduysa ondan sonra oldu, daha temkinli ve kafa karıştırıcı bir Emilia çıktı ortaya. Ki bunları anlatıyorum ama maksat bilgi vermek, buna rağmen Dany’nin ölme ihtimalinden ne kadar korktuğumu bilenler bilir.

Ben Dany için gayet bitter-sweet ve ölmediği bir son yazardım. Ama Grrm yazar mı bilemem. Mesela bence Dany’nin hikayesi bir “ev” arayışı hikayesi ve onun da dediği gibi Westeros ev gibi hissettirmiyor. Bence hissettirmeyecek de. Bence Dany, en sonunda bazı hatalarının farkına varacak ve gerçekten büyük bir rol oynayarak (WW ile savaşta en büyük rolü bence Bran oynayacak ama yine de) bir kurtarıcı gibi davranacak. Bitter- sweet olacağı için Dany’i Westeros’ta kalırken değil Meereen’e gidip bu sefer gerçekten halkı için iyi bir kraliçe gibi davranırken görüyorum. Ejderhalarını kaybetmiş ama daha deneyimli ve bilge biri olarak. İdeal sonumda onun en son sahnesi şöyle olurdu: Dany, çocukluğundan evi olarak hatırladığı o kırmızı kapılı ve limon ağaçlı evi bulmanın hüznü ve sevincini yüzünde gördüğümüz bir sahne… Çünkü Sansa’nın aksine Dany’nin hikayesi aşk vs etrafında dönmüyor benim için… Ev ve ait olma hissini arayış hikayesi… Benim için Dany bu… Gerçekten Dany’i seviyorum ama sizin gördüğünüz Dany’i değil. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Tabi benim ideal sonum çooook uzak bir ihtimal… Ama eğer bir temennim varsa o da bu… Sanırım daha açıklayıcı olamam, lütfen beni olmadığımı söylediğim bir şey ile ilişkilendirmeyin. Ben bana ters gelen başlıklara cevap yazmıyorum (tabi ki siz yazabilirsiniz sadece niyetimi anlatmak için diyorum) ve de kendi konularımda hoşunuza gitmeyebilir diye uyarıyorum. Çünkü gerçekten kimsenin bu seriye ilişkin zevkini kaçırmak gibi bir niyetim yok. Umarım anlatabilmişimdir… Yorumlarınız için teşekkürler :blush:

Jon’dan Dany hakkında birşey duymadığımızı söylüyorsun ama sonuçta seviştiler. Sansa için hiç bir şey duymadık tüm sezonlar için geçerli olabilir belki. Tabi sizin diğer konularınızı da inceledim yakaladığınız güzel yerler var ve bunlar seriyle, kitapla ve GRRM’nin tarzıyla alakalı çok araştırma yapmış kafa patlatmış insanların yakalayacağı detayları. Bence bu konuda en azından seri için şunu düşünüyorum büyük bir izleyici kitlesi olan bir yapım için böylesine bir olayı en azından çoğu insanın anlayacağı şekilde bir gönderme yaparak seyirciye verebilirlerdi fakat vermediler.

Bence Jon’un diz çökmediğini görmememizin sebebi Jon’un gerçek kimliğinin açıklanacak olması.

Kardeş değil kuzen olmaları da çok geçerli bir sebep değil gibi duruyoru bence sonuçta 7 sezon boyunca buna dair açık birşey göremediğimizden dolayı bir anda kuzenime aşık oldum hikayesi çokta tutarlı değil gibi.

Bence de artık senaryo konusunda GRRM’nin olmadğı bi ekipten çokta süprizli birşey beklemek doğru olmaz. Yalnız şöyle de birşey var bence GRRM’nin abartıldığı kadar süprizli bir yazar olduğunu düşünmüyorum. Çok iyi sembolizm, foreshadowing ve betimleme yapıyor o su götürmez bir gerçek ama şimdiye kadar (dizi için) öldürülen birçok karakterin gerçek ana karakterlerin gelişimine yardımcı olduğunu görüyoruz ki bunu bir çok eserde görmek mümkündür.

Benimde final için temennim Jon, Dany ve Arya’nın yaşamasıyken Kit Harington’ın “8-9 yıla yayılan bir dizinin final yapması inanılmaz zor bir şey. Bence herkesi memnun etmeyecek. Zaten herkesi memnun edemezsiniz. Benim favori dizilerim The Sopranos, Breaking Bad, The Wire; hepsi bu şekilde sona erdi. Sizi asla tatmin etmez” şeklindeki açıklmasından sonra Jon’un öleceğini düşünüyorum.

Miro amma dram yaptın gereksiz ya :joy: Jaime’ye laf etmiyorum, oyuncunun açıklamalarına laf ediyorum. Sonuç olarak sözleri dizi ile uyuşmadı(iyi manada en azından) benim icin, olay bitmiştir benim gözümde.

@Maeglin olabilir de bir şey diyemem ama Ümit sonuçta :smiley: Yani ölürse son sezonu sevmem peşinen diyorum :grin:

Dünden beri Dany sansa fanlarının hayalini yıktı ya cevap vermek istiyorum
1 ne kadar çocukça bir cümle kahkaha attım okurken :rofl::rofl::rofl::rofl:
2 dizinin olağan seyrinde olmasını beklediğimiz bir olay yakınlaşma yaşadık yada yaşadım. Tamamen beklediğim şeydi. Zaten tüm 7 sezon boyunca birbirlerini kardeş bilenlerin mi aşkını hayal edecektim :rofl: ensettin hayalini kurmuyorum. Kardeş olmadıklarını bilseler, sonra halası olduğunu bile bile yakınlaşsalar işte o zaman hayallerim yıkılır. Diziyide silerdim.
Dany naptı konusuna gelirsek; Dany şuana kadar Sansanın ciddi manada tek rakibi ama aynı zamanda Jon unda rakibi
Rakiplerin - leri +ları konuşulur.
Dahası kendi adıma Arya nın aleyhinde Danyden daha çok konuşmuşumdur. Rakip nasıl devrilecek yada rakip olmadan çıkacak bu konuşulur gayet normal. Birini rakip olarak kabul etmek bence yanlış hatalı birşey değil tam tersi Arya gibi kaale bile almasaydık (aşk konusunda. Ki ben almıyorum aşk konusunda onu kaale )

son olarak dizide henüz herşey olup bitmedi. Ben ne zaman harika gidiyor şöyle böyle olacak desem benim gıcık edecek birşey oldu. G o T nun özelliği bu sebeple Dany-jon olasılığına kendimi hazırlıyorum. Çünkü popularite o yönde ve benim gıcık olmam öyle gerçekleşir. Fakat henüz herşey bitmedi bu da bir gerçek bence sizlerde fazla hevesli olmayın bu kadar…

Yarası olan nasıl da gocunmuș, kahkaha atmaktan okuyamadım :rofl::rofl::rofl::rofl: