Daenerys ve Stockholme Sendromu

Eğer öyleyse bu normal olabilir.

Emin değilim zaten. Doğru olduğunu dusunmesem de göz ardı edilemeyecek kadar yüksek ihtimal dedim.

Aslında GRRM’nin yaptığı şey klişe karakterlerin klişe olmayan hikayeleri diyebiliriz. Bu her karakter için geçerli değil ama bazılarında net bir şekilde öyle. Örnek vereyim
Tywin Lannister: Makyavelist politikacı
Doran Martell: Fazla temkinli adam
Robb Stark: Savaşta kazanıp masada kaybeden adam
Arya Stark ve Brienne Tarth: Toplumsal cinsiyet rollerini reddeden kadın
Cersei Lannister ve Catelyn Stark: Çocukları için her şeyi yapan anneler
Daenerys de gücün ağırlığında ezilen yönetici profili çizebilir. (Bu arada karakterler klişe derken toplumsal tip olduklarını kastediyorum. Tip dışı davranış da gösteriyorlar, sadece tip olarak önümüze çıkmıyorlar. Zaten onları karakter yapan bu. Ama tiplerine de sadiklar)

2 Likes

Benim tahminim bu yönde. Ejderhanın 3 Başı sözleri ve GRRM’in bu açıklamasıyla VP kehaneti söylendiğinde Targ kralının bunu dikkate alıp hemen Aerys ve karısını evlendirmesi… Yani VP de neymiş? dememiş, biliyor ki ve çok önem veriyor ki hemen evlendirmiş. Bu yüzden en az 300 senelik, muhtemelen şu Rüyacı Daeny var ya, ondan çıkma olabilir, belki daha eski bile olabilir.

Özür, doğru. Okudum o kısmı ama yazarken unutunca böyle gereksiz bir cümle kurmuş oldum. :slight_smile:

Bu güzel bir yorum ama benim demek istediğim şu; Targlar delidir, birkaç delinin yaptıkları ortadadır; Aerys delidir, Dany onun kızı Dany de delidir… öhööööö sıkıyor. Hani yani böyle Aerys deli olmasa yahut ender bir olay olsa falan eyvallah. Bir de “güç yozlaşması” meselesini göstermek istiyor ise x şahsın akının başında olmasını beklerim; bir deli, yaptıklarından sorumlu değildir çünkü beyni arızalıdır ve asla tedavi edilemez. Haliyle cezai ehliyeti bile yoktur; yaptığı eylemler güç yozlaşmasından değil, bu hastalıktan kaynalıdır. Yalnız dediğim gibi yaşadıkları kişilik bozukluğuna sebebiyet verebilir ve bu da Maegor gibi zalimleşmesine neden olabilir, zaten o tipin de normal bir kişiliği yok, lakin deli de değil. En fazla bu olmalı şahsi fikrim.

Bu kesin zaten. Dany’nin zalimlikleri var (bkz. Ikinci Ogullarin sonu, Red Wedding’e fazla benziyor). Ama bunun yanında delilik eklenmesi de olasılık. Sırf sıkîcı veya klişe diye bu olasılığı göz ardı etmek hiç doğru değil. Hele bu kadar ipucu varken hic dogru degil. GRRM bu hikayeyi öyle bir işler ki klişe olması gözümüze batmaz.

1 Like

Yok, göz ardı etmiyorum tabii ki dediğin gibi Martin doğrudan bunu arzu ediyor olabilir. Sadece yukarıdaki yorumu yapar, geçer giderim o zaman. :smiley: He belki çok hoşuma gidecek şekilde yazar, bu sefer de tersi yorum yaparım. :smiley: