Daenerys'e sürekli torpil yapılması

6-sezon

Sen okuyabildin mi? :open_mouth:

Ben yarısında pes edip telefonumu suya attım.

Ben bir ara senaristlerin Golden Company’i de Dany’e vereceğini sandım neyse ki öyle bir şey olmadı, henüz. Aldığım bilgiye göre Arya’nın kayıp kurdu Nymeria’da denizleri aşıp Daenerys’in hizmetine girmiş, sanırım gelecek sezona sakladılar onu.

198762347 adet Dothraki , 3 ejder , Lekesizler , Second Sons ( Meereen’de bıraktı sanırım bunları ) , Dorne kuvvetleri , Menzil kuvvetleri , sayısını bilmediğim Greyjoy + Martell + Tyrell gemileri. Bence nerf lazım Dany’e.

9 yaşındaki öğrencimin bile üslubu senden daha düzgün, idrak daha geniş. Benim ve anlaşılıyor ki insanların tahammülü kalmamış senin gibi ergenlere. Ondan bu tepkiler. Biraz özeleştiri yapmalısın.

Kendini düzelt, beceremiyorsan rol yap ama önce o ağzını bi topla.

Daenerys’in başına da kötü şeyler geldi ama biz bunları izlemedik. Biz Dany’nin yükseliş dönemini (:D) izliyoruz ilk sezondan beri ama bilinmelidir ki bunun öncesi de var. Dany Khal Drogo’ya kendini sevdirene kadar, yani ondan onceki hayatı (kitapta 13 yıl, dizide yaşları büyüttükleri için biraz daha fazla) hiç kolay olmadı.
Neden bizim izlediğimiz, şu yükseliş döneminde hep dört ayak üstüne düştüğüne, hep kurtulduğuna gelirsek… Dany hikayenin en önemli karakterlerinden biri, hatta benim için hikayenin en önemli iki karakteri Jon ve Dany’dir, yani varacağım nokta şu… Böyle önemli, kilit bir karakter ölse, esir alınsa, tecavüze uğrayıp hayatı kararsa, ya da ne tür felaketler hayal ediyorsanız artik; o zaman ne olacak?

Dothrakiler konusunda, valla tek diyeceğim var, alevlerin arasından çıkan birinin önünde eğilmeyecek, bir dediğini ikiletmeyecek kimse yoktur herhalde :smiley:

Meeren halkının büyük bir bölümü azad edilmiş kölelerden oluşuyor, kölelerin birleşip isyan etme kapasitesine sahip olduğunu düşünüyor musunuz gerçekten? Onu geçtim, niye isyan etsinler? Dany onları kurtardığı için yaşanıyor o savaş, onları kurtaranlara karşı mı dursunlar? Karşı durduklarında bir nevi hayatlarını mahveden tacirlerin yanında yer almış olmazlar mı?

Dany 3 ejderhayı kontrol etmedi, kontrol ettiği tek ejderha Drogon’dur. Diğerleri ile arasında sadece ‘annelik’ bağı var, kontrol etme falan değil. Dany Dracarys dediğinde onların da alev püskürtmesi Dany’nin onları da kontrol ettiği anlamına gelmiyor, sadece Dany onların anneleri işte, ayrıca Drogon da var orada, abileri :smiley:

Orada sadece Greyjoy’ların gemileri yoktu, Dany’nin yaktığı gemi hariç Köle Tacirlerinin tüm gemileri de vardı, o yüzden öyle çokta yer sorunu olmamıştır :slight_smile:

Ejderhaların varsa doğuştan torpillisin zaten.

Fatih Aegon tarafından Balerion ile gönderildi

Diziyi eleştirmişsiniz ama kitaplarda da aynı monotonluk var. Bir Jon’un bir Bran’in hatta herhangi bir Greyjoy veya Lannister’ın hayatı gayet orjinal olaylarla süreçlerle ilerlerken Dany de hep aynı kısır döngü :
1)Dibe bat
2) ejderha veya ateşi kullan
3) düşmanını da kendi safına katıp daha da güçlen

Yazarın en ufak bir dikkatsizliği bile ölümle cezalandırdığı Oberyn gibi bir çakalın bile ufak bir dikkatsizlik sonucu tüm emeklerini heba ettiğini düşünürsek Dany ye aşırı torpil geçilmiş. Tamam Jon Dany Arya Bran gibi karakterler başrol statüsünde oldukları için son kitabın son sahnesine kadar ölmeyecek ,ölse de dirilecekler ama Dany kısımlarında bu ‘başrol ölmez’ kuralı çok aşırı göze batıyor.

Şimdi biri çıkıp kabeyi yaksa ve yanmasa bir dediğini iki etmeyecek misiniz ?

Neredeyse çoğu Stark’ı bok yoluna harcarlar ama Dany’i torpilden kraliçe yapcaklar.

Çünkü İron Bank diziye sponsor.Koyu targaryenciler sizi!

:smiley: ben okudum ve bitirdikten sonra kendi kendime “ne okudum ben” diye söyledim :smiley:

@Rhaegartargaryn

Ben diziden, bu hikayeden bahsediyorum, anlaşılan o konuda net olmamışım, yeterince iyi açıklayamamışım, bu yüzden özür dilerim :slight_smile:
Gerçek hayatı düşünerek yazmadım onu :slight_smile:

Dany çocukluğunda çok fazla sıkıntı çekmiş olabilir ama bunu tek yaşayan da Dany değil. Mesela Tyrion bütün hayatı boyunca babası tarafından hor görülmüş sadece babası da değil bütün ailesinin nefret ettiği bir karakter. Çirkin olduğu için bütün kadınlar onu görünce kafasını çevirmiş tek kendisini sevdiğini sandığı kız bile fahişe çıkmış. Belki Dany gibi her an ölüm tehditiyle yaşamamış ama kesinlikle harika bir hayat yaşamamış. Buna rağmen Tyrion sürekli yükselişte olmak yerine tam bir dibe batmayı yaşamış karakter. Joffrey’nin ölümü üzerine yıkıldığı için öldürülecekti. Son anda kurtarıldı ki ondan sonraki hayatı da mükemmel geçmedi. Zor şartlarla Pentos’a geldi bu sırada kafasına ödül konuldu. Köle olarak alındı. Kendisini oradan kurtarması da kendisi sayesinde oldu. Dany’e kendini açıkladı ve zekasını kullanarak onun yanında bir yer kazandı.
Jon Snow’a bakarsak bütün hayatı boyunca Catelyn tarafından sevilmemiş dışlanmış bir karakter. Üstelik kardeşleri de (özellikle Sansa) piçliğini onun suratına vurmaktan çekinmemişler. Sürekli hor görülmüş yine. Jon ise Qhorin Halfhand’in son emriyle yabanıllara katılıyor döndüğünde çok fazla kabul edilmiyor. Akgezenlere karşı savaşırken öldürülüyor. Sonra ölümden geri dönüyor ordu bulmak için çırpınıyor ama doğru düzgün bulamıyor. En son king in the north seçilmesi ise tamamen savaşla ilgili bir şeydi. Red Wedding’in intikamını aldığı için seçildi. Ulukurdu olduğu için falan değil yani.
Dany’e baktığımız zaman bir tane çöküşü var o da Khal Drogo’nun ölümü. Orada da bir kan büyüsü yaparak ejderhaları diriltti ve gerçekten çöküş de olmadı yani. Ondan beridir sürekli yükselişte. Hele en sonda aştı kendini. Her yerden ordu yağmaya başladı. Bu kadar da şanslı olamaz bir insan.

Sent from my iPhone using Tapatalk

@queenarianne jon ve tyriondan daha iyi bir cocukluk gecirdigini dusunmuyorum.dunyada tek tanidigi abisi olan ve onun yaninda kole gibi hicbir sey isteme hakki olmadan ordan oraya suruklenerek gecirmis bir kiz cocugu dusunun.jon ve tyrion hor gorulmeye maruz kalmis olabilir yine de tercih etme ozgurlukleri vardi.Dany’nun yukselisi biraz abartili olabilir ama zaten hikayede buyulu baska kac karakter varki.sadece buyunun hakkini verdigini fazlasinin olmadigini dusunuyorum

Belki oyunculuk eksikliginden veya grrm’in povlarda jon veya tyrion kadar etkili bir karakter yaratamamasindan bize boyle yansiyor olabilir.ama objektif bi gozle bakinca cok cok zor bi hayati olmus biyere kadar

Mesela tyrion abisiyle veya bronnla samimi, geyik yapabilcek kivamda bir iliskisi var;
Jon’un Arya’yla, Benjen’le, Sam’le … ayni sekilde bi iliskisi var.
Ama Dany’nin suan bile kimseyle o tarz bi olayi yok.Drago ve Dario naharis dahil.bu karakterin kotulugunden degil aslinda.samimi olma durumunun nasil bisey oldugunu hic gormemis ki.robot gibi yasamak zorunda kalmis.konusmalari hareketleri falan hep donuk ve net, duygusuz.belki de bu yuzden sevilmiyo bilemiyorum.
Bu ara da Jon ve tyrion basindan beri en sevdigim 1 ve 2. karakter, dany de 3.Aralarinda bi kiyas degil sadece dany’e de biraz empati yapmaya calisiyorum

Atlarının içemedikleri suları zehirli olarak görürler ve bu nedenle denizden korkarlar. Atları olmadan uzun yolculukları sevmedikleri gibi atları olmadan uzun deniz yolculuklarını düşünemezler bile.

@Queen Arianne
Bir yanda piç / cüce oldukları için sevilmeyen, hor görülen, bunun dışında iyi bir yaşam standardına sahip, aç ve evsiz olmayan Jon ve Tyrion, özellikle de Tyrion;
diğer yanda kötü muamele eden bir ağabeyi ile birlikte sürgünde oradan oraya, muhtaç, aciz halde sürüklenen, ölmüş Kraliçe annelerinin tacını satacak kadar zor durumda kalan, sonunda ağabeyi tarafından mal gibi satılan Dany.
Ben Jon ve Tyrion’un şahane hayatları olduklarını söylemiyorum elbette, ama Dany’nin yaşadığı zorlukların yanında onların yaşadığı zorluklar biraz hafif kalıyor sanki.
Biz sizinle çok tartıştık Dany’yi, bir yere varamadık, o yüzden bu yorumu eklemekte oldukça tereddüt ettim ama dayanamadım işte :smiley:

Herkesin yaşadığı zorluklar farklı.Bu açıdan bakınca aslında kimsenin torpili yok.Tyrion zor durumlarda Pentosa kaçmak zorunda kaldı,Jon bir halkı kurtarmak uğruna bıçaklandı,Sansa insanların ölümüne ses etmedi,Arya ve Bran geçmişlerinden vazgeçti.Dany ailesini kaybetti kimse torpilli değil arkadaşlar.Herkesin kendi zorluğu var farketmeye çalışın yeter.

@Gılgamış
Elbette herkesin yaşadığı zorluk farklı, ben sizin bu yazdıklarınıza yüzde yüz katılıyorum.
Ama Dany’nin çocukluğu ile Jon veya Tyrion’un çocuklukları döneminde yaşadıkları zorlukları, sahip oldukları yaşam standardını, kalitesini kıyaslamak biraz yanlış geldi. Bu kıyaslama yanlış geldi yani, yoksa kesinlikle Jon ve Tyrion’un yaşadıklarını hafife almıyorum :slight_smile:

Yok benim lafım size değildi genel konuşuyordum.Genele baktığımızda kime göre torpil diye düşünüyorum ben.Yani Dany ve Tyrion mesela kaçma konusunda benzeşiyor (Jonda aynı şekilde) pek çok karakterin zorluğu benzer yoksa Dany’nin çocukluğunu başkasıyla karşılaştırılamayacak kadar farklı.

Kızın babası koskoca kraldı bırakın olsun o kadar torpil

@Gılgamış
Yok yok biliyorum, özellikle bana yazmadınız, ben de genel konuştum aslında :slight_smile:
He işte aynen bu! “Karşılaştırılmayacak kadar farklı”, bu kadar basit. Bende düşünceleri böyle basit ve net cümlelerde toparlayamama gibi bir sorun var :smiley: