Daenerys'e sürekli torpil yapılması

6-sezon

@rhaenyss ay şimdi çıldırıciiim .s çok bozuldum şuan bu mesajı titreyerek yazıyorum .s

Karakter mi yarıştıracağız, bu mudur yani :smiley: Jaime’nin yanlışları için bir konu var, orada yazabilirsin bunu :smiley:

Dany’nin her yeri silikon bence o yüzden baya bir torpilli.

@“Ser Bronn” Sen caps atınca benim de atasım geldi olay bu. Karakter yarıştırmak ne demek ya, bilgisayar oyunu mu oynuyoruz. :smiley: Bahsettiğin konunun başlığından ötürü o konuyu ciddiye alamıyorum.

@rhaenyss peki :smiley: Jaime capslerinin Dany ile alakasını anlayamamıştım.

@Scream bence çok geç olmadan suçu paralele at :confused:

@rhaenyss Baelish torpilli diyor muyum zeki diye? Torpil dediğim şey kendisi bir şey yapmayıp dış güçler tarafından sürekli yardımcı olunması. Dany’de öyle mesela Tyrell ve Dorne ittifağı için ne yaptı ki? Ki Tywin’in gençliği Dany’ninki gibi hatalarla dolu olsaydı şu anki haline gelemezdi. Yönetmede iyi olmasıyla beraber kral eli oldu çünkü. Dany gibi çocukça hatalar yapsaydı bu kadar yükselemezdi.
İşte başka şehirlerde de köleliği kaldırıp yeni bir sistem kurallar getirmedi. Sonunda ne oldu köleler yeniden zincire vuruldu. Kolay bir iş değilse hiç soyunmayacaktı. Yaptı daha da kötü hale geldi şehirler.

Arianne kendi çapında taht oyunları oynuyor? Arianne’in aşık attığı kişi Baelish seviyesinde bir adam olan Doran. Myrcella’yı oraya kadar getirmesi falan bunlar az şeyler miydi? Biri ihanet etmese planı başarılı olacaktı. Doran gerçekten çok sinsi bir karakter. Kendi öz kardeşi Oberyn bile onu tanıyamamıştı hatta Myrcella’ya taç giydirme Oberyn’den çıkan bir fikir. Kargaların ziyafetinde Oberyn Tyrion’a Myrcella’ya taç giydirebileceklerinden bahsediyordu. Arianne kendi çapında taht oyunu oynuyorsa Dany de kendi çapında zincirkıranlık oynuyordur zira kendisi bu işte oldukça başarısız.

Dany’le empati yapıyorum yaptığı şey iyi bir şey ama fazla iyi niyetli ve çocukça diyorum. Kölelik yok artık deyince köleliğin yok olacağını sanacak kadar çocuksu kendisi. Bu yüzden yönetmeye uygun değil. Bu kafayla giderse yönetemez zaten. Lider olmak yeri geldiğinde zor kararlar almak demek. Ve kendisinin bunu alamadığını gördük. Herkesi kurtaramaz bunu çabucak anlaması lazım.

Sansa ne zaman Baelish’in kuklası oldu son sezonda? Baelish’in söylediklerine rağmen Jon’u kral olarak desteklemedi mi? Sansa ilk baştaki küçük kız değil arada dağlar kadar fark var. Kardeşinin ölümünü kabullenmesi artık realist olduğunu yani herkesi kurtaramayacağını fark etmiş olduğunun göstergesi. Kesinlikle kurtaramayacağının farkında yapabileceği bir entrika yok. O da durumu kabullendi. Dany gibi kurtarmaya çalışıp daha çok mu zarar verseydi? Sansa son sezonda hala hangi prensle evleneceğim diye mi düşünüyordu el insaf arkadaş ya. Biz aynı diziyi izlemiyoruz galiba. Sansa Winterfell’i Baelish’e verecek konuma düştü? Hııı o zaman seni hayal dünyanla baş başa bırakayım.

@“Queen Arianne”

Yazi stilini degistirmedim sanirim ama alintilari kopyala yapistir yaptim, belki orada bir sorun olmus olabilir. Gözlerin için üzgünüm :smiley:

Sen 6.sezondan bahsediyor olabilirsin ama inan herkes sadece 6.sezondan bahsetmiyor.
Ben bu foruma yanlis hatirlamiyorsam ocak 2016’da üye oldum, ve o zamandan beri, daha ortada 6.sezon yokken bile “Dany dizide abartildi” gibi yorumlara denk geliyorum. Ben “O dedi, sen dedin” olayina da girmedim zaten, benim tepkim geneldir. Yaa ben bu forumda, üzgünüm ama “Dizide Dany’yi yüceltmek için Stannis’i batirdilar” gibi saçma bir yoruma bile denk geldim. Birde ben hiçbir zaman “Kitaplari okuyanlar ve okumayanlar” diye insanlari kategorize etmedim ama cidden kitaplari okumamis birinin çikip da bu tip kiyaslama içeren bir yorum yapmasi… “Ne biliyorsun ki? Ne biliyorsun da kiyaslama yapiyorsun?” diyesi geliyor insanin. Konuyu fazla da dagitmak istemiyorum. Neyse yani cidden farz olmustu artik kitaptan alinti yapmak.

Gelelim sana, gelelim “Sadece 6.sezonda abartildi” diyenlere :smiley:
Ortada bir kitap var mi da böyle bir kiyaslama yapiyorsunuz? Dany’nin 6.kitapta Dothrakilerden kurtulmasi kesin gibi degil mi? Yani mantikli olan bu; bu kiz kitapta da kurtulacak. Bunun bir $ov olmasindan ötürü dizide yanmayarak kurtuldu bu esaretten, kitapta da baska bir sey olacak, ama sonuç ayni : Kurtulacak.
Ben hiç tam olarak anlamadim… Kurtulmasi mi elestiriliyor? Yoksa yanmamasi mi?
Kurtulmasi ise… Ölsün mü böylesine önemli bir karakter? Ya da hayatinin geri kalanini Vhaes Dothrak’da mi geçirsin? Iskence görsün? Tecavüze mi ugrasin? (ki bunu isteyen, açik açik “tecavüz etsinler suna” diyene bile denk geldim ben). Bunlari mi izlemek isterdiniz?
Yanmamasi ise elestirilen… Bu yanmama olayi, kitapta da bir sekilde kurtulacagini düsünürsek, Dany’ye fazladan ne kazandirmis olacak dizide?
Neyse bunun disinda Dothrakilerin Dany’yi takip etmesini de elestiriyor ve bunu da torpile bagliyorsunuz. Kitapta da Dothrakilerin Dany’yi takip etmeyecegi ne malum?
Yani kisacasi, ortada bir kitap yokken bir kiyaslama yapmak ve “6.sezonda abartildi” demek dogru degil.

Dany’nin yeni bir sistem getirmeme hatasi ile Robb’un Talisa’yla evlenme hatasini kiyaslamani anlamadim. Cok farkli seyler gibi geliyor bana. Ne demek istedigini gerçekten anlamadim, karisik geldi bana, bir bag kuramadim.
Hangi basliktaydi hatirlamiyorum ama Jon ile Dany’yi de kiyaslamistin, iste “Jon savasiyor ve kazaniyor ordularini, bunun için ugrasiyor. Dany ne yapiyor?” falan gibi bir sey demistin galiba. Ne yapsin Dany? O da mi eline kilici alip çiksin savas meydanina? Herkesin savasi, savasma sekli, basariya giden yolu farklidir. Cok yanlis kiyaslamalar yapiyorsun.

(Bu arada bundan sonrasi için yorumlardan aklimda kalanlara karisik olarak cevap verecegim)

Dany’nin “hiçbir sey yapmadan” müttefik kazanmasi… :smiley:
Ben daha önce de sormustum sana ayni soruyu, cevap alamamistim, tekrar sorayim. Müttefik kazanma olayi nasil oluyor?
Bana göre kisi ya kendi gider ya da bir ‘elçi’ gönderir ve ittifak teklifinde bulunur. E Dany de bunu yapmadi mi? Varys Dany’yi temsilen Dorne’a gitmedi mi? Baska nasil olabilir lütfen söyle. Jon ve Sansa da Kuzey’de kapi kapi gezmediler mi müttefik toplamak için? Dany de ayni seyi yapti, tek farkla, kendi gidemedigi için Varys bu isle ilgilendi. Torpil veya abartilma bunun neresinde? Dorne ve Menzil’in Dany’nin tarafini seçmesi mi sorun? Ortak düsmana sahip kisilerin, hatta gerçek tarihe de bakarsak, ülkelerin, milletlerin birlik olmasi görülmemis sey mi?
Dorne yillardir Lannister’lardan intikam almak istiyor. Tyrell’ler, yani artik Olenna, bir Lannister olan Cersei’den intikam almak istiyor. Dany ailesinin intikamini almak ve tahtin sahibi olmak istiyor (tahtta oturan kim su an? Cersei). Bu kisilerin bir araya gelip güçlerini birlestirmesi gayet mantikli, normal bir olay degil mi? Burada zorlama yok, torpil hiç yok.

“Bu karakter hiç hata yapmiyor, torpilli resmen”… Derdin Arianne, derdin :smiley:

Baelish seviyesinde diyerek Doran’a hakaret etmissin :smiley:
Biri ihanet etmese Arianne’in basarili olacagini söylemissin, asil ihanet eden Arianne’di.
Ve evet bence de Arianne kendi çapinda taht oyunlari oynuyor. “O zaman Dany de kendi çapinda zincirkiranlik oynuyor” demen de güldürdü, baska yorum yapmayacagim buna :slight_smile:

Tekrar söylüyorum, tecrübesizligi sonucu yaptigi bir hata yüzünden Dany’nin yöneticiligi hakkinda kesin bir yargiya varmak yanlis.
Herkesi kurtaramaz evet, iyi niyeti ona zarar olarak geri dönebilir, buna da tamam ama varsin öyle olsun. Ben, biz, Dany karakterini merhameti, iyiligi için seviyoruz her seyden önce. Umarim degismez, umarim hep halki düsünen, insanlari kurtarmak isteyen bir karakter olarak kalir. Gerekirse de bu ugurda ölsün, hiç sikayet etmem.

Bu arada konu nasil Sansa’ya geldi? :smiley:
Tek diyecegim su, fazla güvenmeyin Sansa’ya. Dili, durusu baska söylese de gerek Tanri Korusu sahnesinde, gerek “Kuzey Krali!” sahnesinde bakislari biraz baska sey söylüyordu. Yani bana öyle geldi.

@"rhaenyss"
Tesekkürler :slight_smile:
Ve her zamanki gibi yorumlarinin altina imzami atiyorum :slight_smile:

@"Ser Bronn"
Komik capsler için bir konu var, orada paylasabilirsin bunu :smiley: .

Daenerys’e sürekli torpil yapılması diye bir şey yoktur. Daenerys’i sevmeyenlerin onu kötülemek için sürekli olarak bu karakteri eleştirmesi vardır. Hangi argümanlarla? Köleliği kaldırması sonuç vermemiş? Kölelik kaldırılınca sistem getirememiş. Bu serideki hiçbir karakterin “yüreğinin” yetmeyeceği şeyler yapıyor Daenerys. İnsanlar için yapıyor bunu. Ejderhalar Stannis’te veya Arianne’de veya Sansa’da olsaydı ne olurdu? Lekesizleri alır almaz Westeros’a giderlerdi, ufacık ejderhalar savaşta telef olurdu, kelleleri giderdi, üstelik Köle Körfezi’nde insanlar köle olarak yaşamaya!!! devam ederdi. Daenerys ne yaptı? Westeros’a gitmek yerine Köle Körfezi’ndeki insanların dertlerini kendi derdi edindi ve düzeni değiştirmeye çalıştı. Düşüncesi yeter.

Kitaptaki en güzel satırlar Astapor, Yunkai, Meereen şehirlerinde yaşananları anlatan satırlar. Kitaptaki en tat aldığım karakterler Daenerys, Jorah, Daario, Gri Solucan, Missandei… Kim değiştirebilir bu fikrimi? Kim kendi fikrini bana empoze edebilir ki? Bir caps attığınızda Daenerys’den nefret mi edecek insanlar?

Daenerys eğer yaş/vasıf paritesine göre düşünürsek bu seride liderlik vasıflarını üzerinde taşıyan tek karakterdir. Yaşına göre düşünmesek bile yine lider olmaya en uygun kişidir. Yıllar sonra bile Game of Thrones denildiğinde hatırlanacak iki karakterden biridir. Yapımcılarla ilgisi yok, George rr Martin de bunu böyle yazıyor. Torpile gelirsek? İyi ve düzgün bir insan olmak torpil değildir. Ne demişler? Sen doğru ol, eğri kendini belli eder. İnsanları çıkarları için gözünü kırpmadan kullanan, harcayan Baelish’i bile sevdiniz, adama reyiz dediniz, ama Daenerys’i kötülemek için bin tane başlık açtınız. Sonuç? Daenerys dünya çapında yapılan tüm anketlerde birinci, bazılarında ise ikinci, malum Jon da en sevilen bir diğer karakter. Daenerys kitaplarda da dizide gösterildiği gibi, hatta kitaplardaki birçok iyiliği dizide gösterilmiyor, gösterilse ne derdiniz acaba? Güneşi sıvamak imkansızdır.

Dothraki’lerin Dany’i takip edip etmemesinden ziyade, khallarını cayır cayır yakan kadına diz çökmelerini komik bulmuş ve hiçbir şekilde bir mantığa oturtamamıştım. Benim bildiğim Dothraki’lerin Dany’e büyücü muamelesi yapıp anında öldürmeleri gerekiyordu. Ayrıca taht Dany’nin hakkı olmadığına dair hemfikir olmalıyız? Dany tahtı ailesinin intikamı ve hırslarının bir zaferi olarak istiyor. Eğer intikam üzerinden bir haklılık vermeye kalkarsak Robert’ın intikamı daha makul geliyor bana. Cevabıma cevap yazmak isterseniz 15 paragraf uğraşmayın lütfen.

Dothraklar kendini onlara ispat eden lideri severler. Öyle Stannis’in yaptığı gibi sağ kolumu kazığa bağlayıp yakayım ben de durup izleyeyim olmaz, Mance Rayder’ı diz çökmedi diye yakayım ama ben kenarda durayım olmaz. Bir şey yapıyorsan kendin de o şeyden KAÇMAYACAKSIN, sen de gireceksin ateşlerin içine, o zaman Dothraklar sana saygı duyar.

Demir Taht ve Westeros’u yönetmek, Daenerys’in hakkıdır. Kitapları okuyanlar, diziyi izleyenler, bütün bu insanlar birbirinden farklı milyonlarca insan, neden tek bir görüşte hemfikir olsun ki, elbette farklı görüşler olacak. Ailesinin intikamını almak mı? Kesinlikle almalı, ben yıllardır bunu bekliyorum. Hırslı bir kız mı Daenerys? Evet ve bu yönünü çok seviyorum. Kitapların yazarı olan Grrm’nin okurlardan farklı görüşlere karşı anlayışlı olduğunu biliyorum. Eserin sahibi farklı yorumlara karşı açık ve anlayışlıyken kimse fikrini bir başkasına karşı savunmak zorunda kalmamalı. Benim görüşüm Daenerys’in intikam alması yönünde. Ama intikam alınacak bir Robert kalmadı. Taht ise hala yerinde duruyor. Westeros yönetimi ve Demir Taht, Daenerys’in hakkıdır, benim nazarımda.

@"T Bag"
Yazacak çok sey vardi, o yüzden ‘15’ paragraf oldu.

Dothrakiler gücün pesinden gider.
Bir Khalassar’da bir Khal öldürüldügünde digerleri o Khal’i öldüren kisiyi takip eder.

Dany’nin tahtta hak iddia edip edememesi konumuz degildi. Ama benim bu konudaki düsüncem sudur: Her ne kadar Demir Tahtin gerçek sahibinin Targaryen’ler oldugunu düsünsem de, kabul etmek gerekir ki Robert Baratheon fetihle tahtin sahibi oldugunda Targaryenler taht üzerindeki haklarini kaybetmislerdir. Eger Dany savasir, fethederse, tahti haketmis ve esasinda ona, ailesine ait olani geri kazanmis olacaktir.

Robert’in intikami derken, Robert’in isyanini kastediyorsunuz degil mi? Eger öyleyse, evet Robert Baratheon ve onun tarafindakiler isyan etmekte hakliydi.

Umarim çok uzun olmamistir.

Böyle bir hakkı yoktur. Ancak Fetih hakkı saklıdır. Şuanda yönetimin belirli bir sahibi yok. Kitap için Stannis’in hakkıdır. Dizi için ise boşlukta veya Gendry diyebiliriz. Ama yapılacak olan sıralamalarda Dany gerilerdedir. Çünkü Targaryen hanesi sürgün bir hane olup haklarından mahrum bırakılmıştır.

Benim görüşüm Daenerys’in yönetimi ve tahtı sonuna kadar hak ettiği yönünde. Bunu Daenerys’in hanedeki sıralamasına bakarak söylemiyorum. Karakterin liderlik vasıflarına ve ahlaki değerlerine bakarak söylüyorum. Bana göre insani ve yönetici olarak en üstün karakter, ispatım ise bütün kitaplar. Hanelere bakacak olursak: Baratheonlar gaspçıdır, Gaspçı Robert’ın tahtta zaten hakkı yok ki kardeşine ve oğluna devredebilsin? Stannis’in hak ettiği tek şey Brienne’nin ondan intikam almasıydı. Hiçbir gaspçı meşru yönetici olamaz, dolaysıyla devredilemez. Yönetim ve Taht Daenerys’in hakkı. Jon ise meşrulaştırılırsa ancak o zaman sıralamaya girebilir, Rhaegar ve Lyanna evlendiyse o zaman iş değişir.

Eveet. Yine bir Dany muhabbeti ve yine bir gaspçı Robert. Robert’e ve Eddard’a yapılanlar umarım gerçek hayatta senin başına gelmez. Çok içten söylüyorum bunu.

Babasının ve abisinin yaptıklarından henüz bebek olan Daenerys sorumlu tutulabilir mi? Hangimiz ailemizin biz daha anne karnındayken yaptıklarına müdahale edebiliriz? Asıl bu kimsenin başına gelmez umarım.

Babasının ve abisinin yaptıkları yüzünden o taht gitti. Dany’nin öldürülme çabası gereksizdi. Bu konuda hemfikiriz. Ama senin, Aerys’ın ve Rhaegar’ın yaptıklarını kabul etmen gerçekten gözlerimi yaşarttı. :’) Milat falan olmalı bu.

Yaptıklarını kabul ediyorum demedim, reddediyorum da demedim. Henüz olanları Martin’den tarafsız bir şekilde okumadık, hep taraflı karakterler anlattı olanları. Yaptıkları derken, yaptıkları iddia edilenleri demek istiyorum. Olayları hep Robert ve Jaime’den dinledik. Robert nihayetinde bebek katili bir adam, Jaime de Bran’ı öldrme amaçlı attı kuleden, o da aynı kafada. Öldürdükleri kişilerin yaşları bile önemli değil onlar için. O yüzden anlattıklarını ciddiye almıyorum. (Robert’ın)

Rhaegar tarafında bu dediğin mantıklı olabilir. Rhaegar’a henüz bir şey söylemek abes olur. Ancak ve ancak Aerys’ın yaptıklarını Dany’nin yanındaki Cesur Barristan anlatıyor. Ama Dany dinleme zahmetine bile girmiyor. Eğer Aerys’i savunuyorsan o zaman başka bir post girmeyeceğim. Yağında kavrulabilirsin.

Savunduğum tek karakter Daenerys. Daenerys’in ailesinin intikamını almasını destekliyorum. Robert da benim gözümde gaspçıdır, bebek katilleri Fatih olamaz. Ben de aynı şekilde bebekleri öldürüp tahta geçenlerin Fatih olduğunu savunanları kendi yağlarında kavrulmaya bırakıyorum.

@“Emilio Toland”

“Her ne kadar yaptigi sey bir isyanin baslamasi için bardagi tasiran son damla niteliginde olsa da, Rhaegar ve neyi neden yaptigi hakkinda kesin bir yargiya varmak henüz yanlis olur” diyecektim ki, “Rhaegar’a henüz bir şey söylemek abes olur” diye eklemissin sonraki yorumunda :slight_smile:

Neyse yani, seninle genel olarak ayni fikirdeyim.
Ama Dany dinleme zahmetine girmiyor demene katilmiyorum. Kitapta geçiyor mu bu hatirlamiyorum ama Dany’nin dizide “Babamin ne oldugunu biliyorum. Ona “Cilgin Kral” denmesinde bir haksizlik, bir yanlislik olmadigini da biliyorum” gibisinden bir sey söylüyor, bu durumu suratini asarak da olsa (ki bu çok normal) kabul ediyor.

Bir haneye olan sevgimiz bence gözümüzü kör etmemelidir, yeri geldiginde o hanenin yanlislarini da söyleyebilmeliyiz, veya baska karakterleri, baska haneleri sirf sevmedigimiz için haksizca elestirmemeliyiz. Genel konusuyorum, hedef aldigim belirli kisi veya kisiler yok :slight_smile:

Banane banane Dany’nin hakkı. Hani bu ciddi ciddi aşırı bir Targaryen hayranlığı. Aerys’in yaptıklarına nasıl bir açıklama bekliyorsun acab @“Green grace”?

1. Yorumumda da Dany tartışmak nasipmiş. Bu yorumumu bu tartışmanın mimarı @"Starkgaryen"a ve forum kraliyet ailesinden bekir ceme ithaf ediyorum.

Şimdi @starkgaryen sana cevap vermem gerekirse. Dany tabiki de Vaes Dothrak’ta kalmayacak yalnız böyle kolayca kurtulması, yanmamasıyla beraber sanki bir tanrıçaymış gibi yansıtıldı. Bu da mantıklı gelmiyor bana bu karakterin insan üstü özelliklere sahip olması.

Dothrakiler kitapta da takip eder de böyle basit olmaz o. Bunun için gerçekten bir şeyler yapar. Sırf bir yanmıyor diye maegi demeleri gereken kızı takip etmezler.

O karşılaştırmayı bir hata neler yapabilir demek için yapmıştım ama başarısız bir karşılaştırma olmuş o.

Bak şimdi Dany gider elçi gönderir tamam da bu insanlar neye göre hemen davasına katılıyorlar? İlk önce karşındaki kişi kendini kanıtlamış mı neler başarmış ve başaracak diye bir bakmak istersin. Çünkü bu iki hane de kaybeden tarafta olmak istemiyor. Mesela kitapta Dorne kendi kanlarından olan biri olmasına rağmen (doğruluğu tartışılır) Aegon’u bir tartması için Arianne’i yolluyorlar. Ama dizide Varys geliyor hemen davaya katılıyorlar.

Vallahi demezdim yahu. Baelish de hata yapmıyor ağzımı açıyor muyum?

Arianne taht oyunları oynadı başarısız oldu Dany Yunkai ve Astapor’da zincirkıran oldu ama bir işe yaramadı insanlar yine köle oldu. Meereen’de de ne kadar işe yaradığı tartışılır.

Abi Rhaenyss Sansa deyince cevap verdim ben de. Ben Sansa’nın ihanet edeceğini sanmıyorum. Bence ihanet ediyormuş gibi yapıp Baelish’in fişini çekecek.