Daenerys'e sürekli torpil yapılması

6-sezon

@starkgaryen dinlemiyor kitapta. Sürekli Roberta gaspçı diyor. Olayın iç yüzünü bilmiyor ve Eddard’a işgalcinin köpeği diyor. Yani ben öyle hatırlıyorum. :slight_smile:

Şu Targaryenler gerçek varis diyenlere yazmak istedim. O zaman bir de şöyle düşünelim. Osmalı hanedanı TBMM tarafından sürgün edildi, Saltanat kaldırıldı ve yaklaşık 1 sene sonra devletin şekli Cumhuriyet olark belirlendi. Şİmdi hayatta olan Osmanlılar var ve onlara siz hanedansınız ve devletin yönetimini siz alın denilebilir mi ? Olmaz yasal zemin müsaade etmez. Westeros hayali bi yer ama ortaçağ avrupası gibi resmedilmiş yazar tarafından. Orda da Robert isyanı başarılı olmuş. Targaryen kralı ölmüş, Prensi ölmüş ve yaşayan son üyeleri kaçmış hanedan el değiştirmiştir. Burada hane veya karakter fanlığını bir yere bırakıp gerçekleri söylemeliyiz. Kitapta gerçek varis Stannis Baratheon’dur. Dizide ise olaylar karışık iktidar boşluğu olduğu bes belli. Tabi ki Dany kitapta da dizide de Westeros’u feth ederek yönetime geçebilir. Ama Varis değildir.

Arkadaşlar bence green grace Yossi Kohen.

Savaşı kaybeden bir taraf kaybettiği şey için “yea, tamam yenildik .s ama sanki benim hala yea” diyebilir mi? O zaman biz gidelim buralardan, Doğu Roma’ya bırakalım toprakları da.

@“Queen Arianne” Ben Sansa ve Baelish i biraz empati kurman açısından örnek olarak verdim. Çünkü onlar da senin sevdiğin karakterler.

@“Kuzeyin Koruyucusu” @“Ser Bronn” @“Emilio Toland”

‘Yedi Krallık’ diye adlandırdığımız bölge, Fatih Aegon’ın başlattığı bir fetih hareketiyle oluşturulmuş, Fatih Aegon o zamanlar ayrı ayrı yönetilmekte olan krallıkları tek tek fethedip bağlılık yemini almıştır. Sonrasında Westeros’u tek bir Krallık altında toplayıp “Yedi Krallık” rejimini başlatmıştır. Demek istediğim yeni bir rejim, yeni bir yönetim şekli oluşturmuştur. Ve bu oluşum Targaryen Hanesi’ne aittir. Fatih Aegon kendine ayrıca bir taht yaptırmıştır ve bu tahta oturmuştur. Bu olaydan 300 yıl sonra çıkan bir isyan iç isyan sayılır ve bu isyanı çıkaran Robert’ın kazanmasındaki en önemli faktör Rhaegar’ın ve Aerys’in öldürülmesidir ki zaten savaş böyle son bulmuştur. Kraliyetten birilerini öldürerek, taht boş kaldığında ‘aa taht boşaldı ben oturayım bari’ demekle tahtın varisi, sahibi olunmuyor. Ha eğer Robert gidip yeni bir rejim oluştursaydı, yeni bir krallık kursaydı tamam derdim Targaryen’ler hak iddia edemez. Ama bir devleti devlet yapan rejimidir ve bu konuda hiçbir değişiklik yapılmadığı sürece yasal olarak hak hanedanın soyundan gelen kişiye aittir. Yani Robert’ın gelip Fatih Aegon’ın tahtına oturmasıyla krallık onun hakkı olmuyor. Zaten korkusundan, tahtın asıl sahibinin kim olduğunu bildiğinden Elia ve çocuklarını öldürtüyor. Dany’i ve Viserys’i sürgüne yolluyor, bunu da Ned’in ısrarıyla yapıyor yoksa onları da öldürürdü, hatta sonrasında da öldürmediği için pişman oluyor. Bir hak meselesi olmasa Robert bu kadar korkmazdı. Ayrıca bebek katili bir insan o tahtı asla hak edemez zaten. Birisi Osmanlı örneği vermiş ama yanlış bir örnekte bulunmuş. Benim de bu konuda aklıma hep Osmanlı gelir ve şöyle açıklayayım; Osmanlı İmparatorluğu’nda çıkan bir isyanı düşünün, herhangi biri çıkıp ben tahtı istiyorum diyecek ve destekçileriyle gidip padişaha ve ailesine karşı isyan başlatacak. Padişahı ve çocuklarını öldürecek, sonra tahta oturup bundan sonra bu imparatorluğu ben yöneteceğim, benim soyumdan devam edecek diyecek. Böyle bir şey olabilir mi sizce? Yani mantıklı geliyor mu? Osmanlı İmparatorluğu’nun yasal sahibi Osman Bey’in soyundan gelen, Osmanoğulları Hanesine mensup olan kişilerdir. Eğer Robert da Atatürk’ün yaptığı gibi yeni bir rejim ve sistem kurup, başa geçseydi hiçbir söz söylemeden kabullenirdim. Ama Robert böyle bir şey yapmıyor, bu yüzden de kendisine yakışan tek lakap Gaspçı’dır başka bir şey değil.

Bu nedenle de tahtın yasal varisi kitapta VI Aegon’dır. Dizide ise Daenerys’dir. Aksini iddia eden kişi Targeryen hanesine karşı nefretinden objektif bakamıyordur. Zira ben mantığıma göre konuşuyorum, Targaryen hanesini destekleyip desteklemememin bu fikrimde bir etkisi yoktur.

“Aa taht boş kaldı oturayım” mı demiştir, yoksa “oh be geberttim kertenkeleyi, taht da rahatmış hee kikiki” mi demiştir?

He diyorsun ki telif hakları :smiley: Bilemiyorum.
Targaryenler Yedi Krallık [REGISTERED SIGN] Kraliyet Ltd Şti :smiley: Westeros Patent Hizmetleri’ne mi başvuracaklardı? :smiley:

Targaryenler’i yok ederek Targaryenler’in olan her şeyi alabilirsin. Rhaegar’ın saçlarını bile yolup alabilirsin.

Olabilir hem Osmanlı :smiley: İsmini bile değiştirebilirlerdi. Mehmetli falan :smiley: Ya da Robert ve Yedi Cüceler olabilirdi :smiley:

“Aa bu taht da boşaldı şimdi ben oturayım da soy benden devam etsin.” demiştir. Böyle bir mantıkta olan insandan Kral olmayacağını gördük zaten.

Aynen telif hakları. Patenti bizde bir kere şansına küssün :smiley: O değilde cidden objektiflik çok önemli. He bir de tarih ne demek, tarihte neler gerçekleşmiş bilmek. Ya da en azından bazı kavramları bilmek. Aklıma 9. sınıf hocam geldi. Adam bize tarih kelimesinin anlamını ezberlettirmişti, 4 satırlık bir cümleydi ve sınavda da sormuştu, o zamanlar ne işsiz bir adam diyordum ama cidden bilmek gerekiyormuş.

Targaryenleri yok etmedi ki :smiley: Sorun da bu işte yok etmedi ve onlara ait olan şeyi de alamadı. Yani hala Targaryen’lere ait.

Çok yaratıcı olmuş cidden. Gaspçı Robert’ın Diyarı falan daha uygun olurdu sanırım. :smiley:

@rhaenyss senin mantığına göre Abdülhamit tahttayken Abdülaziz’in gelip taht benim amk demesi lazım. Bu mantıklı geliyor mu?

İngiliz imparatorluğunda kaç tane hanedan değişmiş onu ne yapacağız peki, aynı şekilde Rus çarlığında da öyle

@"Queen Arianne"
1000.yorumun hayirli ugurlu olsun :stuck_out_tongue: Ama tartismanin mimari ben degilim, lütfen, green grace ve seninle basladi her sey :smiley:

Evet belki kitapta böyle ‘basit’ olmaz, ki basit olmamasi da bir kez daha dizide Dany’nin torpilli olmadiginin, aksine basitlestirilmis bir karakter oldugunun yeni kaniti olur.
Ve cidden su yanmama olayina gereginden fazla takiliyorsunuz, bu dizide Dany’ye fazladan verilmis bir özellik iste, bu kiz sanki basi her sIkI$tiginda kurtulmak için kendini ateslere atiyormus gibi de davranmayin. Dedigim gibi, kitapta da kurtulacak, öyle ya da böyle; bu durumda sonuca bakarsak yanmama özelligi Dany karakterine fazladan bir sey kazandirmiyor.
Insan üstü özelliklere sahip karakterler sevmiyorsun ama bu dizi, ve bu kitaplar fantastik türde eserlerdir. Dolayisiyla dogaüstü karakterlerden ve dogaüstü olaylardan sikayetçi olman mantiksiz.

Bu insanlar neye göre Dany’nin davasina katiliyor? Esasinda direkt Dany’nin davasina katilmiyorlar, ortak düsmanlari olan birinin tarafina geçiyorlar, yani öncelikleri bu. Dany’nin davasina katilmak bu durumun getirisi.
Ve sence Dany iyi bir taraf degil mi? Dorne ve Menzil’in gözünde Dany nasil görünüyor sence? Gencecik bir kiz, üç ejderhaya, bir orduya, ve koskoca bir donanmaya sahip. Üç sehir fethetmis, köleligi kaldirmis… Olay budur, Dany güçlü ve Dany’nin Menzil ve Dorne’a arzu ettikleri intikami verme gücü var. Iste bu yüzden Dany ile güçlerini birlestiriyor, bu yüzden onun davasina katiliyorlar. Tek baslarina bir sey yapamazlar ama Dany ile basarma sanslari var. Onlarin Dany’ye, Dany’nin de onlara ihtiyaci var.

Arianne Myrcella’yi tahta oturtmak için ugrasti, entrikalar, gizli isler çevirdi ve basarisiz oldu.
Dany, her ne kadar yönetmekte basarili oldugu söyleneme de, üç sehir fethedip köleligi kaldirma basarisi gösterdi.
Bu iki karakteri kiyaslayacak miyiz gerçekten?

Taht, hak… Aslinda hepiniz haklisiniz biliyor musunuz? Bana göre yani. Her ne kadar farkli seyler söyleseniz de, hepinizin hakli oldugu noktalar var. @“rhaenyss” söylediklerinde hakli, onunla ayni düsünmeyenler de hakli.
Daha önce demistim, bu konuda fikirler kisiden kisiye degisir, bakis açisi meselesi. Ben bir Targaryen’ci olarak rhaenyss’i hakli buluyorum ama Targaryen sevgimi bir kenara atip diger kisilerin açisindan baktigimda onlarin da hakli oldugu noktalar var. Neyse yani bu yüzden bu tartisma bitmez, bir yere varilmaz.
Düzen, sistem, taht… Bunlarin gerçek sahibi, mimari Targaryen hanesi. Buna kimse itiraz edemez. Ama ne yazik ki kaybettiler, ve bu yüzden Dany “Ben bir Targaryen’im, hayattayim, o yüzden kalkin o tahttan, benimdir” diyemez, yeniden kazanmasi gerek. Ama mesela Dany’nin “Benim olani alacagim” demesinde de bir yanlislik yoktur çünkü dedigim gibi o düzenin, o tahtin esas sahibi onun ailesidir, o’dur. Yani aradaki farki, o ufacik detayi anlayabiliyorsunuz degil mi?

@"Emilio Toland"
Dogrudur. Ama tarihi, ailesini ve onlara olanlari Viserys’den ögrenerek büyümüs biri olarak Dany’nin bu söylemlerini ve bakis açisini yadirgamamak gerekir. Birileri, kim olursa olsun, ona “Senin babana Cilgin Kral diyorlardi”, “Bunu hakediyordu çünkü deliydi, psikopatti” dediklerinde Dany’nin bunu aninda kabullenmesi zaten mantikli olmazdi. Ama ben inaniyorum ki Dany dizide oldugu gibi kitapta da bunu kabullenecektir er ya da geç, dile getirsin veya getirmesin.
Biraz empati kurup, Dany’ye olan nefreti biraz kenara atip düsünülürse onun bu olaylara olan yaklasiminin gayet normal oldugu görülür. Ve sunu da söylemek istiyorum, Dany’nin ailesiyle ilgili bu olaya olan yaklasimi onu kötü veya gerçekleri inatla kabullenmeyen biri yapmaz. Gerçekten onun açisindan da düsünmek gerek.

@“Queen Arianne” Abdulhamit de Abdülaziz de Osman Bey’in soyundan geliyor. Sen benim demek istediğimi yanlış anlamışsın sanırım.

@“Kuzeyin Koruyucusu” Bu dediğin ülkelerde bir isyan sonucu olan bir hane değişikliği var mı bir bilgim yok fakat mesela İngiltere’nin eski dönemlerine bakarsak da bölünmüş farklı farklı krallıklarla yönetiliyordu ve sonradan birleşme kararı alındı ve Britanya kuruldu. Burada mesela bir rejim değişikliği olmuş. Ayrıca araştırdığım kadarıyla da hanedan değişiklikleri oy birliğiyle olmuş genellikle. İsyan çok farklı bir durum. Ayrıca her hanedan değişikliğinde de devlet farklı bir ad alıyor ve yönetim biçimi değişiyor. Yani hazıra konmuyorlar.

@Starkgaryen Ben de zaten Dany Targaryen, gitsin direk tahta otursun demiyorum. Tabiki fethetmesi, kazanması gerek. Ama yasal olarak taht onun hakkıdır, onundur ve geri kazanması gerekir. Zaten “Benim olanı geri alacağım” diyor. “Benim olanı geri verin” değil.

@"rhaenyss"
Yok yok, öyle dedigini demedim zaten, ben bir noktadan sonra genel konustum. Sana demedim, Dany’nin hiçbir sey yapmadan “Tahtimi verin bana!” kafasinda oldugunu düsünenler var, sözlerim onlaraydi :smiley:
He iste bu! Aradaki fark, o ufacik detay. “Benim olani geri alacagim” - "Benim olani geri verin"
Ayni fikirdeyiz yani, degil mi? Öyleyiz? :slight_smile:

@rhaenyss tamam da sonuçta tahtta oturması gereken kişi Abdülaziz’di ekber ve erşed kanununa göre. Robert da Targaryen soyundan geliyor hatırlatırsam.

@starkgaryen olaylardan kolayca çabasız kurtulması torpildir bence. Çünkü diğer karakterler düştükleri durumlardan kurtulmak için canla başla çabalarken Dany’nin yaptığı kendini yakmak ejderhasının tepesine çıkmak vs.

Ne olursa olsun bu ittifak kararının bir anda alınması açıkçası mantıksız geliyor bana. Sonuçta kötü bir durumdasın (bunu özellikle Olenna için diyorum kum yılanları kendi yaptılar başlarına gelenleri) hanen bitmiş böyle bir anda 3 ejderhalı kıza güvenmen ne kadar doğru? Gerçi artık kaybedecek bir şeyin de kalmamış katıla da bilirsin. Bunlar hep Aegon atlandığı için oluyor. Yerine mantıklı bir şey koyamıyorum.

Gücü var da bu gücü ne kadar iyi kullanabildiği önemli. Mesela Robert’ın isyanında Mace’in gücü Stannis’ten çok daha fazlaydı ama nasıl kullanması gerektiğini bilmedi ve kazanan Stannis oldu. Bu yüzden ilk önce bir tartmalılardı. Bir de güvendikleri kişi Varys. Serinin en güvenilmez adamlarından birisi o da ayrı bir ironi.

@rhaenyss ya dostum R’hollor’unu seversen… Ne yapacaktı kraliyet ailesini yenen adam? “Dur la! Tywin reis bi’ iki veleti gebertmeyi unutmuş, oturamam, caiz değil.” mi diyecekti? :smiley:

@"Queen Arianne"
Sezonu 10 bölümlük dizide Dany’nin uzun uzun Dothrakilerden kurtulma mücadelesini mi izlemeyi tercih ederdin?
Olaylardan deyip genellemissin, ben sadece 6.sezonda Dothraki esaretinden kurtulma olayindan bahsediyoruz saniyordum. Sadece 6.sezonda torpilli oldugunu düsündügünü zannediyordum.
Kurtuldu iste, öyle ya da böyle, bunu büyütmenin bir anlami yok. Bu yanmama olayini da dedigim gibi gereginden fazla büyütüyorsunuz. Ve tekrar söylüyorum, basitçe kurtulmasi aslinda hiçte torpil degil, basit iste, Dany’yi basit, neredeyse “kolaya kaçan” biri gibi gösteriyor.
“Dany’nin yaptığı kendini yakmak ejderhasının tepesine çıkmak vs.” …
Sadece bir kere yapti fazladan yaa, ne abarttin. Söyledim ya, kitapta da kurtulacak, bu durumda yanmamasi dizide fazladan Dany’ye ne katiyor? Ne kazandiriyor?
Sahip oldugu ejderhanin tepesine çikmasi da mi suç oldu? Güldürme beni Arianne. Ejderha sürücüsü bu kiz. Sanki her bölümde Drogon’un tepesinde fink atiyor. Yakinda “Niye ejderhasi var? Haksizlik!” diyeceksiniz diye korkuyorum… Gerçi belki de demissinizdir.

Yine benzer bir sey söyleyecegim… Sezonu 10 bölümlük dizide uzun uzun Dany’nin ittifak görüsmelerini mi izlemek isterdin? Ortada mantiksiz olan hiçbir sey yok. Dany’ye basindan beri müttefik bulmasi gerektigi söyleniyor, yani bunun zemini zaten hazirdi ve Varys olaya dahil olunca da süreç hizlanip sonuca ulasti.
Niye güvenmesinler Dany’ye?
Bunun disinda, ek olarak, Dorne ve Menzil Robert’in isyaninda sonuna kadar Targaryen destekçisi haneler degil miydi?
Gardener hanesinin hizmetkarlari olan Tyrell’lere Yüksek Bahçeyi veren ve onlari Menzil’in Koruyucusu ilan eden Targaryen hanesi degil miydi?
Dorne’un kesin olan Kralliga katildiktan sonra Martell-Targaryen iliskileri hep iyi olmadi mi? Bu iki hane arasindaki iliski digerlerinden çok farkli degil miydi?
Sonuç olarak, Targaryen-Martell-Tyrell ittifakindan daha mantikli ne olabilir?

Aegon’un atlanmis olmasinin bana göre hiçbir eksigi veya fazlasi yok. Her sey farkli yollardan da olsa genel olarak bir sekilde ayni yere variyor.

Kimsenin Varys’e güvenip Dany’ye katildigi yok. Sen her ne kadar görmek istemesen de, Dany her ne kadar yönetmekte büyük basarilar sergilememis olsa da, Dorne ve Menzil onun gücüne güveniyor ve bu güce güçlerini katmak istiyorlar. Sehir yönetmek ayri, sehir fethetmek ayri… Bu durumda Dany’nin simdilik iyi bir yönetici olup olmamasi ilgilendirmiyor müttefiklerini, bunu düsünmemislerdir bile, su an en önemli sey onun sahip oldugu güç.
Stannis - Mace… Evet dogru, o askeri gücü nasil yönetmen gerektigini de bilmen gerek. Ama senin o söyledigin sadece bir örnek, ben de çikip sana genelde büyük ordunun küçük orduyu yendigini dair bir sürü örnek sunabilirim. Istisnalar, olasiliklar…

Şu başlığı görünce derin düşüncelere dalıyorum boşluğa bakarak. Bu seride pek çok karakterde olduğu gibi Daenerys’in de kayıpları ve eksikleri var. Bu kız hiçbir kazancını kayıpsız elde edemedi. Bir kere Daenerys belki de sahip olduğu en önemli şeyi daha bu yolun başında kaybetti; doğurganlığını. Bu kızın devamı gelemeyecek. Yaptığı her hatanın her aptallığın bedelini sevdikleriyle güvendikleriyle ödedi. Ama illa yazar yarattığı karakterlerden birine torpil yapmakla suçlanacaksa, ölüp dirilen piçlikten krallığa yükselen muhteşem kılıç ustası Jon Snow’u ele alalım, her türlü badireler atlattığı gibi Yüzsüz Adamlar’ı da kolayca atlatan kıtalar arası koşturup sahip olduğu suikast ve warg yetenekleriyle kendi adaletini sağlayan Arya Stark’ı, hiçbir hakkı olmamasına rağmen tahtı işgal eden kendini soktuğu her türlü kötü durumdan daha da yükselerek kurtulmayı başaran Cersei Lannister’ı ele alalım. Bir kere ortada ‘warg’ diye bir gerçek varken, kimse Targaryen torpili ejderha torpili demesin. Warg olmayı da geçtim, Bran gibi bir güç varken kimse bundan bahsetmesin.
“Ama Dany kendini yaktı, onlar hemen ona güvendi”. Daha önce de yazdım, bu saatten sonra Dany elinde kılıçla en önde savaşsa yine torpil diyeceksiniz, ejderhayla savaşınca yine diyorsunuz. Herkesin kendi yöntemleri kendi yetenekleri var. Herkes elinde hangi fırsat varsa onu değerlendiriyor.
Son olarak şunu da eklemek istiyorum; adamlar çıkıp çok okunan bir seriyi dizi yapmak istemişler. Dizi yapmak görselliğe dökmek demek zaten. Ben kitabını okumuşum neyin ne olduğunu biliyorum, bir zahmet her sezon 2-3 sahne ejderha göstersinler de dizi yaptıklarına değsin. Ellerinde böyle bir malzeme varken kullanmak mı lazım kullanmamak mı? Ayrıca her sene 10 bölüm çıkaran bir kitap uyarlaması dizinin pek çok şeyi oldu bittiye getirmesi niye şaşırtıyor?

@starkgaryen sanırım Dany’nin bu kadar çok güçlenmesinin gözümüze batma nedeni Aegon’un olmayışı. Kitapta bazı haneler Aegon tarafına geçecek mesela Martell hanesi ama dizide bu olmadığı için anında Dany’e geçtiler bu da mantıklı gelmiyor oturmuyor bizim gözümüzde.

Ve ben daha önce gönlümdeki Dany’nin kurtulma sahnesini yazmıştım. Drogon geliyordu Dothrakiler Drogon’a saldırmaya çalışıyorlardı yenemeyince de saçlarını kesip Dany’nin önüne atıyorlardı. Tabi yazarken bunu daha iyi kurgulamıştım şu an tam olarak hatırlamıyorum. Denizin karşısına geçmeleri de bu kadar kolay olmazdı işte Dany ikna etmek için uğraşırdı. Dany bir zarar gelmeyeceğini deneyerek gösterirdi falan.

Ejderha tepesine çıkması suç değil de ejderhasına çıkıp Dothrakileri ikna etmesi de olmamış yani.

Martell’in Robert’ın isyanındaki bağlılığı zorunlu bir bağlılıktı. Deli kral Elia ve çocuklarını rehin tutmuştu.

Yine de Varys’in sunduğu bir ittifakta bit yeniği araması gerekir insanların. Çünkü Varys’in Westeros’ta hiç de iyi bir namı yok.

@"Queen Arianne"
Sadece senin için söylemiyorum; Dany’nin gözünüze batmasi için neden bulmakta üstünüze yok :slight_smile:

Gönlündeki sahne güzelmis, öyle olsaydi ben bunu da keyifle izlerdim açikçasi. Kitapta böyle olabilir mesela.
Ama ben seni anlamakta zorlaniyorum gerçekten :slight_smile:
Cok net hatirliyorum, ikimiz özel mesajla uzun uzun Dany’yi tartistigimiz zamanlarda sen bir keresinde bana “Dany her seyi ejderhalariyla basariyor. Ejderhalar olmasa Dany dizide bir hiç” demistin. Bu yüzden, dürüst olayim, bu baslikta “Ben 6.sezonda Dany’ye torpil yapildigini söylüyorum” dediginde ben buna pek inanmamistim ama üzerinde de durmadim. Konu dagilirdi, yeni tartismalar çikardi. Ama sen simdi gönlündeki Dany’nin kurtulma sahnesini anlatinca, mecbur kaldim, açtim konuyu.
Neyse, demek istedigim su… Dany’nin ejderhalar sayesinde basariya ulastigini düsünen ve bu durumu elestiren biri olarak gönlündeki sahnenin Dany’nin Dothrakilerden ejderhasi sayesinde kurtulusu ve bunun sonucunda Dothrakilerin Dany’ye takip edisi olmasi çok garip, çeliskili geldi bana.
Ve her ne kadar gönlündeki sahne bu olsa da, eminim ki böyle olsaydi “Iste, her zamanki gibi ejderhasi sayesinde!” derdin.

Dothrakileri ejderhasinin tepesine çikip ikna etmesi konusunda sunlari söyleyebilirim…
Öncelike, yine yeniden, bunun sezonu 10 bölümlük bir dizi oldugunu söylemekte fayda var. Dany’nin bir seyleri göstererek, deneyerek Dothrakileri ikna etmesi için zaman yok. Ve Dany takip edilecek bir lider oldugunu, güçlü oldugunu gösterecek daha ne yapabilir?
He sunu da belirteyim, o sahne açikçasi beni de biraz rahatsiz ediyor, ama benim nedenim çok apar topar olmasi. Dany yolda, arkasinda khalassar’i, sonra bir an Drogon’un varligini hissediyor, gidiyor ve Drogon’la çikageliyor… Bu çok daha iyi olabilirdi ama yine de elestirebiliyor muyum senaristleri? Kizabiliyor muyum? Hayir. Cünkü o durumda kurgu bunu gerektiriyordu, böyle olmasini. Belli ki Meereen’e dönüp savas meselesine girmeden Dany’nin Dothrakileri ikna etmis olmasini istemisler. Tamamen senaryo matematigiyle, kurguyla alakali. Her seye ragmen çok güzel bir sahneydi… “Ei khal fin thir nakhaan…!” :smiley:
Bunun disinda ejderhalar Dany’nin en büyük gücüdür, onlari elbette kullanacak, onlarla elbette güç gösterisi yapacak. Yapmazsa hata eder.

Deli Kral Elia ve çocuklarini rehin tutmamis olsaydi, hiç tehdit falan olmasaydi ortada, Dorne Baratheon tarafini mi seçecekti?

Varys elçidir, ittifaki sunan sonuçta Dany’dir. Bu isin içinde Varys’in olup olmamasi bir seyi degistirmez. Dorne ve Menzil için önemli olan Dany’nin kim oldugu, gücü ve onlara kazandirabilecekleridir. Sadece Dany ilgilendiriyor onlari.
Varys’e karsi Westeros’ta, Fisiltilarin Efendisi olmasindan dolayi bir çekingenlik, bir süphecilik var, tereddütle yaklasiyorlar falan. Dogru yani, bir açidan iyi bir nami yok. Ama dedigim gibi Dorne ve Menzil Varys’le ittifak yapmiyor, bu Varys’in savasi degil, Dany’nin, dolayisiyla isin içinde bit yenigi aramaya lüzum yok.

Bu ne torpilmiş arkadaş yaa. Sürekli mi olur. Yok böyle bir şey. Olmamış bu karakter olmamış. Onun yerine bize pis entrikalar çeviren, insanları kullanan karakterler gösterin ki içimiz açılsın biraz değil mi. Amacı peşinde koşan birini değil de, kaostan faydalanan çıkarcı kişilikler gösterin. Çünkü onları izlemesi daha eğlenceli.

@Starkgaryen Kesinlikle aynı fikirdeyiz. :wink:

Bir yerde koptum, artık yetişemiyorum :smiley:

1. sezonda Varys’in teleportla Dorne’a gidip geri dönmesine takılmıyorsunuz, Arya’nın İkizler’e ulaşmasına takılmıyorsunuz da Dany’nin dothrak’ları hemen ikna etmesine takılıyorsunuz. Ben de bunu anlamıyorum mesela. Sizce Dany’nin donanma ve askerleri bir bölüm içerisinde hazırlanmışken uzun uzun dothrak ilişkilerini, Vaes Dothrak’tan kurtuluşunu çekmeye vakit ayırırlar mı? Koca Meereen Savaşı bile kısacık sürmüşken bu yorumlar biraz komik.

@“Ser Bronn” Çaktırma ben de koptum, kafama göre yorum yapıyorum. :smiley: