Daenerys'in 3 ihaneti

Şİmdi Ölümsüzler evi görülerinden Dany nin 3 ihanet göreceğini biliyoruz, Az önce @alpaltu ile konuşurken birşey dikkatimizi çekti. Sizinde fikrinizi almak istedim :sunglasses:

Daenerys’in 3 ihanetini biliyoruz Kanda, Altında, Aşkta

Büyücüler üç ihanet göreceğimi fısıldadı… biri kanda, biri altında, biri
aşkta. İlk hain Mirri Maz Duur’du şüphesiz, insanlarının intikamını almak için
Khal Drogo’yu ve doğmamış oğullarını öldürmüştü.

Kehanetlerin tüm hayatı ile ilgili olduğundan ve bu alıntı ile tasdiklendiğinden ihanetlerden ilki Mirri maz duur bu belli

1. ihanet Altın: Seride altın ve Lannester sözcükleri iç içe geçtiğinden, bu ihanetin Tyrion olacağı konuşuluyor ama ben ondan ihanet beklemiyorum dahası 5. kitabın sonunda kocasının onu öldürmek için yaptığı ihaneti düşünürsek bence altın ihaneti o.
    Güç ve altın için

2. Aşk ihaneti: Bu kesinlikle jon bence. Ölüm sonrası biraz karanlık bir karakter olacağını düşünürsek mümkün, dahası ben Deny’nin Drogoyu sevdiğini ama aşık olmadığını düşünmüyorum

şimdi @alpaltu ile konuşurken dikkatimizi çeken nokta bu ihanetler için!

ilkinde Ejderhalar doğdu.
ikincide Ejderhaya binip uçtu.
üçüncüde ne olacak ? Yine ejderhalar ile ilgili birşey olabilir mi ?

Evet sizlerden de fikir alalım

1 Like

Ben Daario dan bir pislik bekliyorum bence aşk ihaneti o olabilir ablam.

1 Like

onada aşık değil bence henüz Deny aşık olmadı bana göre
aşık olsa ona hiç bir şey bahane olmaz onunla evlenirdi

1 Like

İyi de politik evlilik yapmışken sevgilisi varsa aşktır bence

1 Like

aşık olsa politika falan düşünemezdi

1 Like

Ne fark etti ki yine her türlü takılıyor Dany :smiley:

1 Like

işte aşık olsa başkasını araya koymaz koyamazdı

1 Like

Bence araya koyulan Hizdahr oldu :smiley:

0 Likes

:rofl::rofl::rofl: ikiside diğeri için arada :rofl:

1 Like

Aşk ve sevgi temelde aynı şeydir ama biri daha yoğun duygular içerdiği kesin olmakla birlikte belli bir tanımı olmayan, her kafadan ses çıkan bir şey aşk. Kısacası hala bilinmeyen sular. Bu yüzden aşık değildi ama seviyordu şeklinde bir yorum yapmak istemiyorum. Önemli de değil zaten bana göre. Önemli olan duygusal olarak arada “sevgi” olması.

Jon, Yabanıl kızı seviyordu ve son kitaba kadar onu yad etmeye devam etti, ilk aşk dedikleri şey olduğu için unutması zor olacaktır. Aynı şey Dany için Drogo’da geçerli. Daario ise kesinlikle Dany’yi aşırı etkilemiş bir insan ve bence ona karşı da “sevgi” denen bir şey var ama yoğunluk noktasını bilemem.

Şimdi İngilizcede “love” kelimesi var hem sevgi hem aşk için; bizde aşk/sevgi diye iki kavram üretilmiş. Aslında sevgi, sevda demektir; aşkın Türkçesi denebilir. Yani galiba eskiler çok ayrımdan yana değillerimiş. Neyse uzattım, özür.

Özetle Dany’nin öz geçmişinde “love” ifadesiyle betimlenen 2 erkeği oldu; Drogo ve Daario (ikisi de D ile he, ilginç.). Son povunda misal onu hayal ediyordu, en zorlu halinde Dany.

Benim bu kehanetleri yorumlar iken gösterilen yaklaşımla ilgili bir itirazım var. Siz dahil herkes böyle yaklaşmış.

Şimdi “kehanet” denilen şey “gelecekten” haber veren, olmamış ama olması beklenen şeylerdir. Geçmişten haber vermez, olmuş bir şeyi söylemez. Miri ve Jorah, Dany’nin kendi yorumu idi ama misal Jorah ev için ihanet etmiş idi ama bu ihanet bu kehanet öncesinde gerçekleşti. Aynı şekilde Miri de kehanet öncesi ihanet etti. Hatta bence o ihanet de etmedi.

Özetle bu 3 ihanet daha olmadı, olacak. Üç kişiden yahut üç kehaneti karşılayacak bir yahut iki kişiden ihanet görecek Dany.

Altın ihanetini paralı askerlerden bekliyorum, Westerosa gelince Tyrion’un anlaşma yaptığı 2 oğullardan. Aşk ihanetinin Daario’dan gelme ihtimali bir hayli yüksek; Selmu buna işaret eden ve bu aşkın zehirli, ölümcül olduğunu ifade eden işaretlerde bulunmuştu ki Daario’nun gözünde ay ışığı parıltısı görmesi ihanet edeceğini ve onun için tehlikeli olduğunu gösteriyor; bu seride, ay ölüm ve ölüm tehlikesi demek.

Kan ihanetini de ben genelde “kendi kanından” gelen bir ihanet olarak yorumlamayı uygun görüyorum; Aegon(yeğeni olmasa bile kuzeni olacağından aynı kan) veya Jon diyorum.

Bu yüzden 3 ihanette ejderhalar ile bir bağlantı olacağını sanmam.

Zaten kocası ihanet etmişse bile bu, öyle aşk yahut altın ihaneti olamaz; çünkü aşık olmadığı aşikar olduğu gibi bu adam soylu ve zengin; altına ihtiyacı yok. Olsa olsa politik ihanetler gördük göreceğiz bu adamdan.

1 Like

Şimdi ikiniz de uzun yazılar yazacaksınız ben de sona gelince baştaki yazıyı unutacam :pensive:

0 Likes

teşekkürler ama katılmıyorum

3 ihanet göreceksin

bunun kitaptaki zaman ekine bakar mısın ? ingilizcen benden daha iyi

ama şu durumda Türkçe olarak yorumlamak istiyorum ve bunun oldukça geniş bir zamanı kapladığını düşünüyorum. Geçmiş gelecek hepsi

Mirri maz duur gibi bir ihanetin büyük ihanetlerden sayılmayacağını düşünmüyorum. Dahası martin direk böyle demedi hiç bir yorumun cevabında. Hep bir karaktere böyle böyle dedirdi. Mesela Brann in bıçaklanmasın da “Tyrion: Joffrey neden böyle yaptı hiç öğrenemeyeceğiz” diye düşündü ve o olayın asıl şok edici kısmı onun ağzından açıklandı ki, bu olay Stark-lannester savaşını ateşleyip, kuzey ve Nehirovanın kan göl olmasının fitilini ateşlemişti.

Jorah ve Dario konusuna gelirsek
Dario konusunda çok emin değilim ama aşkın o yoğunluğunu yaşamadığı bir gerçek onda da
Jorah’ın yaptığını ben ihanet olarak görmüyorum yalan vardı ama ihanet yoktu Deny onun yaptığından çok etkilenmedi ve kim olsa bu bilgileri zaten Westerosa iletecekti

deny kitabın ateş tarafı ve ateşte direk ejderhalar ile iniltili iken bu 3 ihanetin ejderhaları kapsamadığını evet düşüne bilirsin ama ben o kadar emin değilim

Kış rüzgarları yayınlanan bu pov unda bu ihanetin olduğu açık, hatta cezalandırma için Deny bekleniyor.
koca zengin ve güçlü niye ihanet etsin diyorsun haklısın ama Lannesterlarıda zengin biliyoruz ama yine biliyoruz ki altınları bitti. Bu koca Harpiyanın oğullarını nasıl becerdiyse durdurmayı becerdi. Yani başka planları olduğu da belli
Altın sadece para değil bana göre. Güçte ve gücü herkes daha çok ister. Deny aradan çıksa 3 şehir 3 ejderha onun olacak belki daha çok ilerleyecek öbür türlü Deny arada istediği güç onun olmayacak

şimdi senin yorumuna gelirsek

paralı askerler : Tyrion ve paralı askerlerin ihanet hiç bir işine yaramaz Deny yada ardında güçlü biri kral kraliçe olmadan Tyrion Westerosta yaşayamaz, Lannesterlar dahil kimse rahat vermez ona. Patronuna böylesi açıkca ve büyük bir ihanet yapan paralı asker ilede kimse çalışmaz bu sebeple paralı askerleri ben kendimce listeden siliyorum .
dario yada jorah: Jorahta tam bir ihanet yoktu dedim yukarda, Dario ihanet edebilir ama kimden ne elde edecek ki ?

jon yada aegon : olmadı ikimizin ortak olduğu tek nokta

yani hiç biri henüz olmamış yada basit ihanetleri diyorsun. Ben bu kadar
bana göre ikisi oldu sırada üçüncü Aşk var ve ejderhalar ilede iniltili ihanetler

1 Like

“Üç ihanet göreceksin.” cümlesi, “gelecek zaman” ifade ediyor. İngilizcesi de aynı şekilde.

“three treasons will you know . . . once for blood and once for gold and once for love . . .”

Yani “gerçekleşecek” olan bir olay… Kehanetin sözlük manası da budur zaten; “bir olayın gerçekleşeceğini önceden bilme.” olarak yazıyor. Geçmişte olmuşu söylemek kehanete girmez. Haliyle alayınızın “Miri ve Jorah” yorumu çöpe gidiyor bu kehanette.

Şimdi zaten önceden olmuş bir ihanet/kazık ne derseniz deyin, haber verilmesinin manası ne? Dany’den daha mı iyi biliyorlar ne yaşamış? Anlatabildim mi? Bu yüzden hiçbir şekilde bu üç ihanet daha gerçekleşmedi.

Türkçe yazdım ama… Kocasının ihanet etmediğini söylemedim, “altın” için ihanet etmedi, demek istiyorum. “Öldürülme” teşebbüsünde parmağı vardır muhtemelen ama biz “altın” ihaneti arıyoruz. Altın için ihanet etmedi, politik olarak etti; adam EFENDİ, eski usulü tercih ediyor. Lannisterların altını da bitmedi,o dizide olan bir gereksiz ekleme diye hatırlıyorum.

Dany’nin gelecekte göreceği ihanetler, onun hayatını ciddi manada yokuşa sürükleyecek, tabiri caiz ise balyoz darbesi yapacak ihanetler olmalı ki önceden haber veriliyor. Kocasının ihaneti bir şey değil onun için.

Daario’nun kim olduğu ile ilgili çeşitli kuramlar var, onun dışında pek tekin bir adam olmadığı aşikar. Sonuçta paralı asker. Onlara güvenilmez, belki altın ihaneti buradan bile gelebilir; hem aşk hem altını karşılamış olur. Kesin demiyorum, sonuçta şu an “aşk” yaşadığı ve ona “ihanet” etmesi en olası kişi bu.

Tyrion, Dany olmadan hayatta kalmak adına planını zaten yapmıştı; Aegon ile Batı’ya gidip oyununu oynayacaktı ama gemiyi kaçırdı. Tyrion gibi bir adam her şekilde yolunu bulur ve o, hiçbir şekilde krallara kraliçelere bel bağlamaya niyetli gibi değil; güvenmiyor kraliyetlere, bunu ifade etmişti aslında 5. kitap boyunca. Ben Tyrion ihanet eder demedim zaten, paralı askerler diyorum. Diğer yandan Jon var zaten Tyrion için, illa kral lazım ise kanatları altına sığınacak. :smiley:

Ejderhalar ile ilintili değilden kastım; ilk ihaneti gördü ejderhalar doğdu, ikinciyi gördü üstüne bindi, üçüncüyü görünce ejderhalarla ilgili başka bir şey olacak iddiasına “bir ilintisi yok” dedim, çünkü daha ihanet falan görmedi kehanette sözü edilen.

Mirri’nin yaptığı nedir ki? Ben yanlış mı hatırlıyorum? Kadın, lapa yaptı koy çıkarma dedi, gitti çıkardı; o yaradan da haliyle ölüm geldi… büyü yaparım bedeli ölüm olur, dedi; büyü yaparken Jorah salağı gitti kızı içeri taşıdı, bebek öldü; kadın söylemişti de kimse girmesin ölüm olacak burada diye… Eeee? Bebeği kadın mı öldürdü? Hizmet sundu, hizmet defolu çıktı o kadar. Ölümden kurtarırım büyü ile dedi ama bitki verdi, kıza. Yani Dany’nin sandığı gibi değildi. Zaten adamı da Dany öldürdü. Hem ölecekti de yarası yüzünden. Ben eksik mi hatırlıyorum, zaman geçti üstünden bir daha bakmam gerekiyorsa bakarım ama şu an pek bakasım yok.

Kaldı ki ben Dany’nin geçmişte yaşadığı ihanet/kazıklara minik falan da demedim. Nereden çıktı o? A diyorum B diye okuyorsunuz, yapmayın şunu rica ediyorum.

1 Like

Harbiden bu kız 2 kitapta bu 3 ihaneti görecekse ve tek parça kalırsa harbi helal he

2 Likes

buna katılmıyorum
ihanet göreceksin derken evet gelecek zaman var ama tüm hayatı için geçerli bence ve dediğim gibi kitapta onaylaya bileceği tek ağızdan ilk ihaneti onayladı
Altın güç demek benim için ve bu lannesterlareı temsil ettiğine ve kitapta bana kanıtlayana kadar inanmayacağım.

kuramlara bakarsak her konuda her kes için var bu da benim kuramım
yani bu bana göre savunma değil

bu kısım mümkün tabiki ama deny konuyu açarken yazdığım gibi ihanetleri yaşarken birşey kaybederken başka birşey kazandı. Dario yada aşk kimse onunla ne olacak, ne kazanacak ne kaybedek

işte kral olarak Aegona güveniyordu orada da. Benim demek istediğimde bu ama Aegon için Deny ye ihanet etmez ki bence gerekte kalmayacak ?

deny açıkça sordu neden yaptın diye, Miri sen gelmeden dört kişi tecavüz etmişti bana zaten, ondan yaptım dedi.
yani kendi ağzından onaylanan birşeyi tartışmaya gerek yok

bana göre minik dedim senin ihanet saydıkların
a derken b anlayan belli
ayrıca minik değil basit dedim, senin saydıkların (jorah örneğin) ihanet bile olmayan yada basite kaçan şeyler için bu tabiri uygun gördüm sen diyorsun demedim

işte birde bu yönden ben ihanetleri gördüğünü düşünüyorum sadece aşkın kaldığını yoksa 3 ü aynı kişi olsun bari o zamanda tek ihanet olur saçma olur

1 Like

Bilemiyorum valla güzel ablam George un işine akıl sır ermiyor :smiley:

1 Like

İçeride sizi rahatsız edecek pek çok şey göreceksiniz. Güzellik imgeleri ve korku imgeleri, harikalar ve kâbuslar. Geçmiş günlerin, gelecek günlerin ve asla olmamış, olmayacak günlerin sesleri ve görüntüleri. Saray sakinleri ya da hizmetkârlar sizinle konuşabilir. Onlara isterseniz cevap verin, isterseniz onları duymazdan gelin, size bağlı ama ne olursa olsun kabul salonuna varana kadar hiçbir odaya girmeyin.”

ve kehanetin başlangıcı

Geçmişteki şeyler, ya da gelecekte olacaklar? Ne anlama geliyorlardı?”
…gölgelerin şekilleri… yarın henüz yazılmadı… buzun kadehinden iç… ateşin
kadehinden iç…
…ejderhaların anası… üçün çocuğu…
“Üç?” Anlamıyordu.
…ejderhanın üç başı var… hayalet korosu dudakları bile kıpırdamadan, nefes
alıp vermeden, durgun mavi havayı hiç kıpırdatmadan kafatasının içinde
mırıldanıyordu. …ejderhaların anası… fırtınanın çocuğu… Fısıltılar girdap gibi
bir şarkıya dönüştü. …üç ateş yakmalısın… biri hayat için, biri ölüm için, biri aşk
için… Kendi kalbi, havada yüzen çürük ve mavi kalple birlikte atıyordu. …üç at
sürmelisin… biri yatağa, biri azaba, biri aşka… Sesler güçleniyordu ama onun
kalbi yavaşlamış gibiydi, hatta nefesi. …üç ihanet göreceksin… biri kanda, biri
** altında, biri aşkta…**

bitişi de böyle. Geçmiş gelecek dahil
Tek cümleye odaklanırsak evet gelecek ama başta Deny geçmişi de soruyor

1 Like

Arkadaşlar bu 3 ihanet kehanetine farklı yaklaşan bir yazı buldum; sizinle de paylaşmak istedim, umarım daha önce tartışılmamıştır… (İnanıyor muyum diye sorarsanız… eh… farklı bir yaklaşım olması ilginç bulmamı sağladı… ) (Ama sadece kitap değil, biraz da diziye değinmem gerekecek. )

Kaynak: https://nothinghappensinalstonville.tumblr.com/post/175206692669/three-treasons-will-you-know?is_related_post=1#notes

three treasons will you know … once for blood and once for gold and once for love

“I don’t understand,” she said, more loudly. Why was it so hard to talk here? “Help me. Show me.” … help her … the whispers mocked … show her …

Then phantoms shivered through the murk, images in indigo. Viserys screamed as the molten gold ran down his cheeks and filled his mouth. A tall lord with copper skin and silver-gold hair stood beneath the banner of a fiery stallion, a burning city behind him. Rubies flew like drops of blood from the chest of a dying prince, and he sank to his knees in the water and with his last breath murmured a woman’s namemother of dragons, daughter of death

Daenerys IV, A Clash of Kings

*Kısaca Çeviri:

üç ihanet göreceksin… biri kanda, biri altında, biri aşkta

Erimiş altın, yanaklarından süzülüp ağzını doldururken çığlık attı Viserys. Bakır tenli, uzun boylu, altın-gümüş saçlı bir lord, arkasındaki şehir alevler içinde yanarken aygırlı sancağının altında durdu. Genç bir prens ölürken, kan damlalarına benzeyen yakutlar döküldü göğsünden. Prens dizlerinin üstüne düşüp suya gömülürken son nefesiyle bir kadının adını fısıldadı.

…ejderhaların anası… ölümün kızı…

ANALİZ:

• Öncelikle “ihanet”'i (treason: vatan hainliği anlamına da geliyor) nasıl tanımlayabiliriz ona bakalım:

a. Birine ya da bir şeye ihanet etme eylemi.
b. Birinin kendi ülkesine; özellikle hükümdarı ya da hükümeti öldürme ya da devirme girişimi ile, ihanet etmesi suçu.

Bizler de Daenerys gibi bu ihanetlerin ONA karşı yapılmış olduğuna / yapılacağına inanıyoruz.
Ama kehanette dikkatimizi çektiği üzerine Daenerys’in 3 ihanet GÖRECEĞİNDEN bahsediliyor. Yani üç ihanete UĞRAYACAĞINDAN bahsedilmiyor. Bu ihanetler Daenerys’in ihanetleri olabilir mi?

• Önce, görülerindeki kişilere bakalım:
    Ölümsüzlerdeki görülerinde Dany kendisi için önemli 3 kişiyi görüyor:

Viserys: Erimiş altın , yanaklarından süzülüp ağzını doldururken çığlık attı
Rhaego: Bakır tenli, uzun boylu, altın-gümüş saçlı bir lord,
Rhaegar: Genç bir prens ölürken, kan damlalarına benzeyen yakutlar döküldü göğsünden.

• KAN İHANETİ:

“My son … Rhaego … where is he? I want him.” Her handmaid lowered her eyes. “The boy … he did not live, Khaleesi.” Her voice was a frightened whisper. Dany released her wrist. My son is dead, she thought as Jhiqui left the tent. She had known somehow. She had known since she woke the first time to Jhiqui’s tears. No, she had known before she woke. Her dream came back to her, sudden and vivid, and she remembered the tall man with the copper skin and long silver-gold braid , bursting into flame. …

“You warned me that only death could pay for life. I thought you meant the horse.”

“No,” Mirri Maz Duur said. “That was a lie you told yourself. You knew the price.”

Had she? Had she? If I look back I am lost. “The price was paid,” Dany said. “The horse, my child, Quaro and Qotho, Haggo and Cohollo. The price was paid and paid and paid.” She rose from her cushions. “Where is Khal Drogo? Show him to me, godswife, maegi, bloodmage, whatever you are. Show me Khal Drogo. Show me what I bought with my son’s life .”

Daenerys, A Game of Thrones

• Birçoğumuz kan ihanetinin Mirri Maz Duur’dan geldiğini düşünüyoruz. Ama öyle mi?
    Daenerys, Drogo’nun hayatı için ödediği ölümün ata ait olduğunu sandığını söylüyor. Ama Mirri ona şöyle diyor:

Hayır, bu senin kendine söylediğin bir yalandı…Bedelini biliyordun.”

Daenerys de kendi kendine şöyle diyor:

"Biliyor muydum, biliyor muydum? Geriye bakarsam kaybolurum… Bana oğlumun hayatıyla ne aldığımı göster."

-> Yani Daenerys de asıl bedelin ne olduğunu içten içe aslında hep bildiğinden şüpheleniyor ama geriye dönüp bakmak istemiyor.

-> Daenerys, Mirri’nin hayata karşı ölüm değiş tokuşu için oğlunu feda etmiştir aslında. Yani görülerindeki kişilerden biri olan Rhaego’yu.

• ALTIN İHANETİ:

She dreamt of her dead brother.

Viserys looked just as he had the last time she’d seen him. His mouth was twisted in anguish, his hair was burnt, and his face was black and smoking where the molten gold had run down across his brow and cheeks and into his eyes .

“You are dead,” Dany said.

Murdered. Though his lips never moved, somehow she could hear his voice, whispering in her ear. You never mourned me, sister. It is hard to die unmourned.

“I loved you once.”

Once, he said, so bitterly it made her shudder. You were supposed to be my wife, to bear me children with silver hair and purple eyes, to keep the blood of the dragon pure. I took care of you. I taught you who you were. I fed you. I sold our mother’s crown to keep you fed.

“You hurt me. You frightened me.”

Only when you woke the dragon. I loved you.

“You sold me. You betrayed me.”

No. You were the betrayer. You turned against me, against your own blood. They cheated me. Your horsey husband and his stinking savages. They were cheats and liars. They promised me a golden crown and gave me this. He touched the molten gold that was creeping down his face, and smoke rose from his finger.

Daenerys, A Dance With Dragons

–> Daenerys, ölmüş abisi Viserys’i görüyor.

• Viserys’in nasıl göründüğünü şöyle tarif ediyor:

…erimiş altın, kaşlarının ve yanaklarının arasından ve gözlerinin içine akmıştı.

–> Şöyle bir konuşma geçiyor:

• Kısa Çeviri:

Daenerys: Sen öldün.
Viserys: Öldürüldüm. Hiç benim yasımı tutmadın kardeşim…Bir zamanlar seni sevmiştim…Sana baktım, sana kim olduğunu öğrettim. Seni besledim.
Daenerys: Benim canımı yaktın. Beni korkuttun.
Viserys: Sadece ejderhayı uyandırdığında. Seni sevdim.
Daenerys: Beni sattın. Bana ihanet ettin.
Viserys: Hayır. İhanet eden sendin. Bana, kendi kanına sırtını döndün. Beni kandırdılar…

=> Görebileceğimiz gibi hem kan hem de altın ihanetinde Daenerys içten içe kendisini de ihanet eden kişi olarak görüyor. (Biz öyle görmesek bile, onun kendi içinde yaşadığı bir hesaplaşma söz konusu aslında. )

• AŞK İHANETİ:

-> Şimdi burada diziye dönüp bakmak istiyorum. Yedinci sezonda öğrendik ki; Jon Snow sadece Rhaegar ve Lyanna’nın oğlu değil aynı zamanda meşru bir Targaryen. (kitapta böyle olur mu, olursa da nasıl olur… onun yorumuna karışmıyorum.)

-> Bu nedenle Jon’un Taht üzerindeki hakkı (böyle bir hak varsa tabi) Daenerys’in hakkının önüne geçiyor. Hatta Daenerys’in tahttaki sırasına bir bakalım:

1. Aerys (öldü)

2. Rhaegar (öldü)

3. Aegon (Elia Martell- meşruluğu kalkmamış olsa bile öldü?/ ya da sahte?)

4. Jon (Aegon- Lyanna Stark)

5. Viserys (öldü)

6. Doğmamış Rhaego (annesinden önce geleceğini varsayarsak…)

7. Rhaenys (Elia Martell- meşruluğu kalkmamış olsa bile öldü)

8. Daenerys

-> Yani görüldüğü gibi Rhaego’nun sırası değişse bile; Daenerys, abilerinden ve onların çocuklarından sonra geliyor.

• Görülerindeki 3. kişiyi hatırlayalım: Rhaegar:

Genç bir prens ölürken, kan damlalarına benzeyen yakutlar döküldü göğsünden. Prens dizlerinin üstüne düşüp suya gömülürken son nefesiyle bir kadının adını fısıldadı.

-> Ama biz, 7. sezonda sadece Jon’un gerçek kimliği ve hak sahipliğini öğrenmekle kalmadık. Bunu öğrenirken de *Rhaegar’ın Lyanna’ya olan aşkına ve Jon’un bu aşk sonucu meydana geldiğine tanık olduk ve de Daenerys’in Jon’a karşı hislerini de gördük… (Tamam ben, Pol!Jon’a inanabilirim ama Daenerys’in Jon’a karşı hisleri gayet açık)

-> PEKİ…Daenerys, Jon’a aşıksa ama Jon’un hak sahipliği onun önüne geçiyorsa (ihanetin, vatan ihaneti anlamına geldiğini de unutmayalım)… tüm hikayesi boyunca Demir Taht hırsıyla hareket etmiş Daenerys, hem abisinin hem de kendisinin aşkına ihanet eder mi? (Ejderhaların Dansı 2.0?)

3 Likes

çok ilginç ve güzel yakalanmış ama ben hala kendi hayatında da 3 ihanet göreceği ihtimali üstünde duruyorum
Viserys in her zaman Deny nin ihanetine uğradığını onun gözünden bakıldığında böyle birşey çıktığını burada tek başıma savundum nerdeyse ve alıntı ile beni kanıtladın bunun için ayrıca teşekkürler :kissing_heart::smiling_face_with_three_hearts::heart_eyes::sunglasses:

Rhaegar : da tam bir ihanet yok aslında, onun yaptığı bir ihanet daha doğru olur. Çünkü nişanlı kızı kaçırdı.

şimdi o ihanetlerden yola çıkarsak Deny nin ihanetleri tamamlanmışta oluyor yani Jon a ihanet kısmı şaibeye düşüyor.

Ama diğer bir kusur ihanet sayısı bayağı bir artıyor

Rhaegar
Viserys
Rhaego
bunlar teorideki ihanetler

Mirri maz duur (rhaego ) bu kesin
Hizdahr zo Loraq- benden başka kimse altın ihanetinin o olduğuna ikna olmadı :rofl:
Jon henüz belli değil

ve kafam karıştı :rofl::joy::rofl:

0 Likes

Ben bu ihanetlerin daha henüz yaşanmadığına inanıyorum.Bence:
**Altın:Altın grubun ihaneti
Kan: Aegon’un ihaneti
Aşk: Aegon(daha olası) veya Jon
Martin geçmişte yaşanan olayları tekrar yaşatmayı seviyor eğer Aegon blackfire ise ilk Daenerys Daemon’a aşık olduğu gibi Aegon’a aşık olabilir.Ama Aegon Arianne ile onu aldatabilir. Bu durumda Ejderhaların Dansı benzeri bir durumu tetikleyebilir.Dany’nin Jon’a aşık olur mu emin değilim dizidekinin aksine Jon kitapta pek yakışıklı bir tip olarak bahsedilmiyor sanırım. Ned Stark gibi sıradan bir görünüşü var. Aegon ise Tyrion bile çocuğun yakışıklılığından bahsediyor. Dany yakışıklılığa daha çok önem veriyor.Qeuntyn Martell’den bildiğimiz üzere.

0 Likes