Daenerys'in 3 ihaneti


#1

Şİmdi Ölümsüzler evi görülerinden Dany nin 3 ihanet göreceğini biliyoruz, Az önce @alpaltu ile konuşurken birşey dikkatimizi çekti. Sizinde fikrinizi almak istedim :sunglasses:

Daenerys’in 3 ihanetini biliyoruz Kanda, Altında, Aşkta

Büyücüler üç ihanet göreceğimi fısıldadı… biri kanda, biri altında, biri
aşkta. İlk hain Mirri Maz Duur’du şüphesiz, insanlarının intikamını almak için
Khal Drogo’yu ve doğmamış oğullarını öldürmüştü.

Kehanetlerin tüm hayatı ile ilgili olduğundan ve bu alıntı ile tasdiklendiğinden ihanetlerden ilki Mirri maz duur bu belli

  1. ihanet Altın: Seride altın ve Lannester sözcükleri iç içe geçtiğinden, bu ihanetin Tyrion olacağı konuşuluyor ama ben ondan ihanet beklemiyorum dahası 5. kitabın sonunda kocasının onu öldürmek için yaptığı ihaneti düşünürsek bence altın ihaneti o.
    Güç ve altın için

  2. Aşk ihaneti: Bu kesinlikle jon bence. Ölüm sonrası biraz karanlık bir karakter olacağını düşünürsek mümkün, dahası ben Deny’nin Drogoyu sevdiğini ama aşık olmadığını düşünmüyorum

şimdi @alpaltu ile konuşurken dikkatimizi çeken nokta bu ihanetler için!

ilkinde Ejderhalar doğdu.
ikincide Ejderhaya binip uçtu.
üçüncüde ne olacak ? Yine ejderhalar ile ilgili birşey olabilir mi ?

Evet sizlerden de fikir alalım


#2

Ben Daario dan bir pislik bekliyorum bence aşk ihaneti o olabilir ablam.


#3

onada aşık değil bence henüz Deny aşık olmadı bana göre
aşık olsa ona hiç bir şey bahane olmaz onunla evlenirdi


#4

İyi de politik evlilik yapmışken sevgilisi varsa aşktır bence


#5

aşık olsa politika falan düşünemezdi


#6

Ne fark etti ki yine her türlü takılıyor Dany :smiley:


#7

işte aşık olsa başkasını araya koymaz koyamazdı


#8

Bence araya koyulan Hizdahr oldu :smiley:


#9

:rofl::rofl::rofl: ikiside diğeri için arada :rofl:


#10

Aşk ve sevgi temelde aynı şeydir ama biri daha yoğun duygular içerdiği kesin olmakla birlikte belli bir tanımı olmayan, her kafadan ses çıkan bir şey aşk. Kısacası hala bilinmeyen sular. Bu yüzden aşık değildi ama seviyordu şeklinde bir yorum yapmak istemiyorum. Önemli de değil zaten bana göre. Önemli olan duygusal olarak arada “sevgi” olması.

Jon, Yabanıl kızı seviyordu ve son kitaba kadar onu yad etmeye devam etti, ilk aşk dedikleri şey olduğu için unutması zor olacaktır. Aynı şey Dany için Drogo’da geçerli. Daario ise kesinlikle Dany’yi aşırı etkilemiş bir insan ve bence ona karşı da “sevgi” denen bir şey var ama yoğunluk noktasını bilemem.

Şimdi İngilizcede “love” kelimesi var hem sevgi hem aşk için; bizde aşk/sevgi diye iki kavram üretilmiş. Aslında sevgi, sevda demektir; aşkın Türkçesi denebilir. Yani galiba eskiler çok ayrımdan yana değillerimiş. Neyse uzattım, özür.

Özetle Dany’nin öz geçmişinde “love” ifadesiyle betimlenen 2 erkeği oldu; Drogo ve Daario (ikisi de D ile he, ilginç.). Son povunda misal onu hayal ediyordu, en zorlu halinde Dany.

Benim bu kehanetleri yorumlar iken gösterilen yaklaşımla ilgili bir itirazım var. Siz dahil herkes böyle yaklaşmış.

Şimdi “kehanet” denilen şey “gelecekten” haber veren, olmamış ama olması beklenen şeylerdir. Geçmişten haber vermez, olmuş bir şeyi söylemez. Miri ve Jorah, Dany’nin kendi yorumu idi ama misal Jorah ev için ihanet etmiş idi ama bu ihanet bu kehanet öncesinde gerçekleşti. Aynı şekilde Miri de kehanet öncesi ihanet etti. Hatta bence o ihanet de etmedi.

Özetle bu 3 ihanet daha olmadı, olacak. Üç kişiden yahut üç kehaneti karşılayacak bir yahut iki kişiden ihanet görecek Dany.

Altın ihanetini paralı askerlerden bekliyorum, Westerosa gelince Tyrion’un anlaşma yaptığı 2 oğullardan. Aşk ihanetinin Daario’dan gelme ihtimali bir hayli yüksek; Selmu buna işaret eden ve bu aşkın zehirli, ölümcül olduğunu ifade eden işaretlerde bulunmuştu ki Daario’nun gözünde ay ışığı parıltısı görmesi ihanet edeceğini ve onun için tehlikeli olduğunu gösteriyor; bu seride, ay ölüm ve ölüm tehlikesi demek.

Kan ihanetini de ben genelde “kendi kanından” gelen bir ihanet olarak yorumlamayı uygun görüyorum; Aegon(yeğeni olmasa bile kuzeni olacağından aynı kan) veya Jon diyorum.

Bu yüzden 3 ihanette ejderhalar ile bir bağlantı olacağını sanmam.

Zaten kocası ihanet etmişse bile bu, öyle aşk yahut altın ihaneti olamaz; çünkü aşık olmadığı aşikar olduğu gibi bu adam soylu ve zengin; altına ihtiyacı yok. Olsa olsa politik ihanetler gördük göreceğiz bu adamdan.


#11

Şimdi ikiniz de uzun yazılar yazacaksınız ben de sona gelince baştaki yazıyı unutacam :pensive:


#12

teşekkürler ama katılmıyorum

3 ihanet göreceksin

bunun kitaptaki zaman ekine bakar mısın ? ingilizcen benden daha iyi

ama şu durumda Türkçe olarak yorumlamak istiyorum ve bunun oldukça geniş bir zamanı kapladığını düşünüyorum. Geçmiş gelecek hepsi

Mirri maz duur gibi bir ihanetin büyük ihanetlerden sayılmayacağını düşünmüyorum. Dahası martin direk böyle demedi hiç bir yorumun cevabında. Hep bir karaktere böyle böyle dedirdi. Mesela Brann in bıçaklanmasın da “Tyrion: Joffrey neden böyle yaptı hiç öğrenemeyeceğiz” diye düşündü ve o olayın asıl şok edici kısmı onun ağzından açıklandı ki, bu olay Stark-lannester savaşını ateşleyip, kuzey ve Nehirovanın kan göl olmasının fitilini ateşlemişti.

Jorah ve Dario konusuna gelirsek
Dario konusunda çok emin değilim ama aşkın o yoğunluğunu yaşamadığı bir gerçek onda da
Jorah’ın yaptığını ben ihanet olarak görmüyorum yalan vardı ama ihanet yoktu Deny onun yaptığından çok etkilenmedi ve kim olsa bu bilgileri zaten Westerosa iletecekti

deny kitabın ateş tarafı ve ateşte direk ejderhalar ile iniltili iken bu 3 ihanetin ejderhaları kapsamadığını evet düşüne bilirsin ama ben o kadar emin değilim

Kış rüzgarları yayınlanan bu pov unda bu ihanetin olduğu açık, hatta cezalandırma için Deny bekleniyor.
koca zengin ve güçlü niye ihanet etsin diyorsun haklısın ama Lannesterlarıda zengin biliyoruz ama yine biliyoruz ki altınları bitti. Bu koca Harpiyanın oğullarını nasıl becerdiyse durdurmayı becerdi. Yani başka planları olduğu da belli
Altın sadece para değil bana göre. Güçte ve gücü herkes daha çok ister. Deny aradan çıksa 3 şehir 3 ejderha onun olacak belki daha çok ilerleyecek öbür türlü Deny arada istediği güç onun olmayacak

şimdi senin yorumuna gelirsek

paralı askerler : Tyrion ve paralı askerlerin ihanet hiç bir işine yaramaz Deny yada ardında güçlü biri kral kraliçe olmadan Tyrion Westerosta yaşayamaz, Lannesterlar dahil kimse rahat vermez ona. Patronuna böylesi açıkca ve büyük bir ihanet yapan paralı asker ilede kimse çalışmaz bu sebeple paralı askerleri ben kendimce listeden siliyorum .
dario yada jorah: Jorahta tam bir ihanet yoktu dedim yukarda, Dario ihanet edebilir ama kimden ne elde edecek ki ?

jon yada aegon : olmadı ikimizin ortak olduğu tek nokta

yani hiç biri henüz olmamış yada basit ihanetleri diyorsun. Ben bu kadar
bana göre ikisi oldu sırada üçüncü Aşk var ve ejderhalar ilede iniltili ihanetler


#13

“Üç ihanet göreceksin.” cümlesi, “gelecek zaman” ifade ediyor. İngilizcesi de aynı şekilde.

“three treasons will you know . . . once for blood and once for gold and once for love . . .”

Yani “gerçekleşecek” olan bir olay… Kehanetin sözlük manası da budur zaten; “bir olayın gerçekleşeceğini önceden bilme.” olarak yazıyor. Geçmişte olmuşu söylemek kehanete girmez. Haliyle alayınızın “Miri ve Jorah” yorumu çöpe gidiyor bu kehanette.

Şimdi zaten önceden olmuş bir ihanet/kazık ne derseniz deyin, haber verilmesinin manası ne? Dany’den daha mı iyi biliyorlar ne yaşamış? Anlatabildim mi? Bu yüzden hiçbir şekilde bu üç ihanet daha gerçekleşmedi.

Türkçe yazdım ama… Kocasının ihanet etmediğini söylemedim, “altın” için ihanet etmedi, demek istiyorum. “Öldürülme” teşebbüsünde parmağı vardır muhtemelen ama biz “altın” ihaneti arıyoruz. Altın için ihanet etmedi, politik olarak etti; adam EFENDİ, eski usulü tercih ediyor. Lannisterların altını da bitmedi,o dizide olan bir gereksiz ekleme diye hatırlıyorum.

Dany’nin gelecekte göreceği ihanetler, onun hayatını ciddi manada yokuşa sürükleyecek, tabiri caiz ise balyoz darbesi yapacak ihanetler olmalı ki önceden haber veriliyor. Kocasının ihaneti bir şey değil onun için.

Daario’nun kim olduğu ile ilgili çeşitli kuramlar var, onun dışında pek tekin bir adam olmadığı aşikar. Sonuçta paralı asker. Onlara güvenilmez, belki altın ihaneti buradan bile gelebilir; hem aşk hem altını karşılamış olur. Kesin demiyorum, sonuçta şu an “aşk” yaşadığı ve ona “ihanet” etmesi en olası kişi bu.

Tyrion, Dany olmadan hayatta kalmak adına planını zaten yapmıştı; Aegon ile Batı’ya gidip oyununu oynayacaktı ama gemiyi kaçırdı. Tyrion gibi bir adam her şekilde yolunu bulur ve o, hiçbir şekilde krallara kraliçelere bel bağlamaya niyetli gibi değil; güvenmiyor kraliyetlere, bunu ifade etmişti aslında 5. kitap boyunca. Ben Tyrion ihanet eder demedim zaten, paralı askerler diyorum. Diğer yandan Jon var zaten Tyrion için, illa kral lazım ise kanatları altına sığınacak. :smiley:

Ejderhalar ile ilintili değilden kastım; ilk ihaneti gördü ejderhalar doğdu, ikinciyi gördü üstüne bindi, üçüncüyü görünce ejderhalarla ilgili başka bir şey olacak iddiasına “bir ilintisi yok” dedim, çünkü daha ihanet falan görmedi kehanette sözü edilen.

Mirri’nin yaptığı nedir ki? Ben yanlış mı hatırlıyorum? Kadın, lapa yaptı koy çıkarma dedi, gitti çıkardı; o yaradan da haliyle ölüm geldi… büyü yaparım bedeli ölüm olur, dedi; büyü yaparken Jorah salağı gitti kızı içeri taşıdı, bebek öldü; kadın söylemişti de kimse girmesin ölüm olacak burada diye… Eeee? Bebeği kadın mı öldürdü? Hizmet sundu, hizmet defolu çıktı o kadar. Ölümden kurtarırım büyü ile dedi ama bitki verdi, kıza. Yani Dany’nin sandığı gibi değildi. Zaten adamı da Dany öldürdü. Hem ölecekti de yarası yüzünden. Ben eksik mi hatırlıyorum, zaman geçti üstünden bir daha bakmam gerekiyorsa bakarım ama şu an pek bakasım yok.

Kaldı ki ben Dany’nin geçmişte yaşadığı ihanet/kazıklara minik falan da demedim. Nereden çıktı o? A diyorum B diye okuyorsunuz, yapmayın şunu rica ediyorum.


#14

Harbiden bu kız 2 kitapta bu 3 ihaneti görecekse ve tek parça kalırsa harbi helal he


#15

buna katılmıyorum
ihanet göreceksin derken evet gelecek zaman var ama tüm hayatı için geçerli bence ve dediğim gibi kitapta onaylaya bileceği tek ağızdan ilk ihaneti onayladı
Altın güç demek benim için ve bu lannesterlareı temsil ettiğine ve kitapta bana kanıtlayana kadar inanmayacağım.

kuramlara bakarsak her konuda her kes için var bu da benim kuramım
yani bu bana göre savunma değil

bu kısım mümkün tabiki ama deny konuyu açarken yazdığım gibi ihanetleri yaşarken birşey kaybederken başka birşey kazandı. Dario yada aşk kimse onunla ne olacak, ne kazanacak ne kaybedek

işte kral olarak Aegona güveniyordu orada da. Benim demek istediğimde bu ama Aegon için Deny ye ihanet etmez ki bence gerekte kalmayacak ?

deny açıkça sordu neden yaptın diye, Miri sen gelmeden dört kişi tecavüz etmişti bana zaten, ondan yaptım dedi.
yani kendi ağzından onaylanan birşeyi tartışmaya gerek yok

bana göre minik dedim senin ihanet saydıkların
a derken b anlayan belli
ayrıca minik değil basit dedim, senin saydıkların (jorah örneğin) ihanet bile olmayan yada basite kaçan şeyler için bu tabiri uygun gördüm sen diyorsun demedim

işte birde bu yönden ben ihanetleri gördüğünü düşünüyorum sadece aşkın kaldığını yoksa 3 ü aynı kişi olsun bari o zamanda tek ihanet olur saçma olur


#16

Bilemiyorum valla güzel ablam George un işine akıl sır ermiyor :smiley:


#17

İçeride sizi rahatsız edecek pek çok şey göreceksiniz. Güzellik imgeleri ve korku imgeleri, harikalar ve kâbuslar. Geçmiş günlerin, gelecek günlerin ve asla olmamış, olmayacak günlerin sesleri ve görüntüleri. Saray sakinleri ya da hizmetkârlar sizinle konuşabilir. Onlara isterseniz cevap verin, isterseniz onları duymazdan gelin, size bağlı ama ne olursa olsun kabul salonuna varana kadar hiçbir odaya girmeyin.”

ve kehanetin başlangıcı

Geçmişteki şeyler, ya da gelecekte olacaklar? Ne anlama geliyorlardı?”
…gölgelerin şekilleri… yarın henüz yazılmadı… buzun kadehinden iç… ateşin
kadehinden iç…
…ejderhaların anası… üçün çocuğu…
“Üç?” Anlamıyordu.
…ejderhanın üç başı var… hayalet korosu dudakları bile kıpırdamadan, nefes
alıp vermeden, durgun mavi havayı hiç kıpırdatmadan kafatasının içinde
mırıldanıyordu. …ejderhaların anası… fırtınanın çocuğu… Fısıltılar girdap gibi
bir şarkıya dönüştü. …üç ateş yakmalısın… biri hayat için, biri ölüm için, biri aşk
için… Kendi kalbi, havada yüzen çürük ve mavi kalple birlikte atıyordu. …üç at
sürmelisin… biri yatağa, biri azaba, biri aşka… Sesler güçleniyordu ama onun
kalbi yavaşlamış gibiydi, hatta nefesi. …üç ihanet göreceksin… biri kanda, biri
** altında, biri aşkta…**

bitişi de böyle. Geçmiş gelecek dahil
Tek cümleye odaklanırsak evet gelecek ama başta Deny geçmişi de soruyor