Daenerys'in Ejderleri Nasıl Getireceği Sorunsalı ve Bazı Gizemli Şeyler Hakkında Tahminler

Böyle bir şey emsalini geçmiş yıllarda asla görmedik. Evet Daenerys ile aralarında ciddi bir bağ var bu inkar edilemez. Ancsk bebek oldukları zamanlar hariç bunların Ne zaman itaatkar davrandığını gördük? Bence burası ciddi bir soru işareti. Eğer gerçekten öyle bir durum olsa sürücüye ihtiyaç kalmaz. Neden kalsın ki? Uzaktan kumandayla yönetiyormuş gibi ver komutu olsun bitsin. Yani belki işte tam kontrol falan diyeceksiniz ancak ejderleri dar denizden geçirmek ve oraya kadar takip etmelerini sağlamak bence bir savaşta efektif kullanmakla neredeyse aynı zorlukta. Hatta daha bile zor birisi birkaç saat sürecek bir şey ve diğeri ise devamlılık istiyor. Yani çocuklar başta annelerine muhtaçtır sonra kontrolden çıkabilirler bu da bunun gibi geliyor. Ayrıca o Drogon’un üstüne bindiği sahneyi iyi hatırlayın. Neredeyse yakacak gibiydi.

Quentyn iti bir örnek değil Ejder kanı olacak herkes sürebilecek diye bir şey yok. Mesela Valeryon piçlerinden birisi sürebilirken diğeri süremiyordu.

Verdigim birkaç örnek, son kitapta yasandi. Yani Daenerys’in Quentyn’e “ejderhalarin efendisi” gibi görünmesi falan, bunlar hep Ejderhalarin Dansi’nda. O yüzden bebek olduklari zamanlar hariç itaatkar davranmadiklarini, veya itaatkar davrandiklarini görmedigimizi söylemek ne kadar dogru olur bilemiyorum.
Aslinda “itaatkar” kelimesi üzerinde de durmaliyiz. Ejderhalarin Dany’ye itaat etmesi de aslinda anne-çocuk bagindan kaynaklaniyor. Mesela Dany’nin Viserion ve Rhagal’i kontrol ettigini söyleyemeyiz, hayir, o çok baska bir mesele. Dany bunu sadece Drogon ile yapabilir, sürücü olmasindan dolayi. Digerlerinin ona bagliligi, onu takip etmesi tamamen Dany’yi anne olarak görmelerinden kaynaklaniyor. Dany bir anne gibi onlar üzerinde bir kontrole sahip, bir sürücü gibi degil. Bu iki durum arasinda fark var. Ve dedigim gibi, tarihte bunun baska bir örnegi yok.
“Eger gerçekten öyle bir durum olsa sürücüye ihtiyaç kalmaz”, “Uzaktan kumandayla yönetiyormus gibi ver komutu olsun bitsin” demissin. Benim söylediklerim bu anlama gelmiyor.
Dany savasta Viserion ve Rhaegal’i yönetemez; Dany Westeros’a dogru yola çiktiginda Viserion ve Rhaegal’e kendisini takip etmesi için emir vermez.
Viserion ve Rhaegal bunlari zaten yaparlar. Cünkü Dany anneleri, Drogon ise kardesleri. Sürücüleri olana kadar onlari takip ederler.
Ve mesela Dany savasta, Viserion ve Rhaegal’den Drogon’dan faydalandigi gibi faydalanamaz. Drogon Dany’nin istedigi sekilde hareket eder, Dany’nin istedigi yeri atese verir. Viserion ve Rhaegal ise kafalarina göre takilirlar. Dany’ye yine elbette faydalari olur ama Dany’nin aklinda belirli bir plan varsa mesela, Viserion ve Rhaegal’e güvenemez, onlari bu plana dahil edemez.

Viserion ve Rhaegal’in Dany’ye bagliliklarini, Dany’nin onlari kontrol ettigi seklinde görmemek gerek. Ben öyle demiyorum.
Onlarinki tam anlamiyla anneye duyulan baglilik, sevgi, hatta saygi. Dedigim gibi, Quentyn’in Dany’yi “ejderhalarin efendisi” gibi görmesi de ejderhalarin annelerine olan saygisina dayaniyor. Yoksa aslinda Dany onlarin efendisi falan degil, ama Quentyn’e öyle yansiyor.
Bir anne ve çocuklari arasindaki duygusal bag yok sadece, “anneye karsi gelmeme” durumu da var :smile:

Drogon’a gelirsek… Drogon zaten asi olmasiyla biliniyor, ve ek olarak o gün dövüs çukurunda “ejderhalar tehlikelidir” bilgisinin dogrulugunun kanitiydi resmen. Sesler, bagrismalar, dökülen kan… Tüm bunlar Drogon’u etkilemisti, ki zaten dövüs çukuruna gelmesinin sebebi de duydugu sesler ve kanin kokusu. Yani tam anlamiyla “avlanan ejderha” modundaydi orada.
O yüzden zaten oldugundan daha asi ve tehlikeliydi. Dany ne yapti? Onu kirbaçlayarak, bagirarak dize getirdi. Bu tamamen Dany’nin ejderha kanindan mi kaynaklaniyor? Hayir. Dany’nin bunu basarmasinda, Drogon ile arasindaki anne-çocuk baginin büyük etkisi var. Yoksa av moduna girmis bir ejderhayi, ejderha kani tasiyan Fatih Aegon gelse kontrol edemez.

Neden bundan bahsettigini anlamadim.

Yardımları dokunacak olursa eğer o üç binici olayının efektifliği ciddi anlamda azalacak bu derece kritik gibi gösterilen şey nispeten önemsiz bir hale gelecektir. Kaldı ki böyle bir şeye dair ne buz ve ateşin dünyası serisinde, ne de kitaplarda hiçbir örneği yok. Yani bir kere bile geçmişte ejderha efendileri kendileri doğurttukları ejderler üzerinde hüküm sahibiydi gibi bir şey ne gördük ne duyduk. Tabi bu durum sonradan böyle bir şeyin ortaya çıkmayacağını kesinleştirmez. Ancak şuanda elimizdeki tek somur veriler ejderhaların bir sürücüye ihtiyaç duyduğu ve ejderlerin büyüdükçe daha asabi bir hale geldiği.

Quentyn’e pek takılmayın. Daenerys ile arasındaki farkı göstermek için de öyle bir done kullanmış olabilirler çok fazla ciddiye almamak lazım.

Ben Jon u abartıyor olabilirim ama sende çok küçümsüyorsun birincisi
2. olarak Ben Jon a değil AA, VP ve Last Hero olan kahramana bu özellikleri yüklüyoruım.
Bana göre ölümden dönüş bunun için mükemmel bir fırsat. Başka türlü ejderhaların uyanın deyip uyanması saçma olur bana göre, Dany nin AA olduğuna da inanmıyorum ben
Sonra Jon uyandıktan sonra Targ olduğunu öğrenecek kesin Stanis onu sağ bırakır mı kuzey onu destekler mi hem güç lazım ardında hemde sebep

brydeden değil Brann bekliyorum ama bence Targ olarak uyanmasından şüphe edecek bilebilecek kim var Lord Reed ona gidecek yada o gelecek

bunada katılmıyorum Mreen savaşının ilk halkasını kazanıyordu Dany olmasada askerleri, Dany de Dragon ile Dotrakları alıp gelecek bence yalnız olmayacak
hem sonra sen jonsun tahta daha büyük iddian var gidermisin ona güvenirmisin bence Dany kendi gelecek yada Dany Ötekilerin Esos tarafında saldırısını kesecek

Jon büyük savaş yaklaşırken ihtimaller üzerinden birde uzun bir yolculuğa çıkacağını sanmıyorum ben

katılıyorum ama dany zaten gelecek ama orada düzen kuramadı kurduğu düzen gittiği an bozuluyor o yüzden gelemedi Westerosa gelemedi hala

Bize herhangi bir şekilde imasi verilmeyen birseye ben varmış gibi yaklaşamam burada küçümseme yapmıyorum olmayan birşeyin olmadığını söylüyorum.

Aa nın ejderha kehaneti dışında vp ve last hero’nun kehanetlerinde buz ve deniz ejderi gibi birşey okumadık. Ben böyle düşünüyorum diyerek işin içinden çıkamazsın biraz mantık olmalı bu mantıkla gideresek bende aa nın pikacuyu getireceğini düşünüyorum derim.

Bu en anlam veremediğim şeylerden ölüp warg olunca geçmişi görüyor musun veya anne babanı bir şekilde vahiy iner gibi bilebiliyormusun ben bagdastiramiyorum

sonra dedim hemwen dededim
diğerlerine cevap vermiyorum olmamış şey olduğundan cevabım yok ben olacak diyorum oldu demiyorum

Martin neyi bağıra bağıra ima etti
hep olup bittikten sonra bu buna işaretmiş dendi

Hiçbir kehanette kahramanların buz be deniz ejderhasina dair birseye yer verilmedi eğer jonun surdaki buz ejderhası sözlerininden bahsediyorsan buradada jon o anki durumu betimlemek için kullandı o cümleyi ama bir Foreshadowing yapacak diyorsan bunu kahramanların kehanetlerinin içine koyması lazım

Ayrıca birçok şeyi bağıra bağıra ima etti
ulukurtlar, ned ve robertin ölümü, catleyn, renly ve balon’un ölümü, red wedding vs vs

hepsi kehanetti yoruma açıktı
ben anlamadım açık söyleyeyim kehanetleri olmasa da buydu buna işaretti demezdik diyemezdik
neyse göreceğiz var yok
5 kitapta yok evet ama Martinin baş yazar olduğu buz ve ateş dünyasında senin bağırma dediğin tarzda imaları geçiyor ben boşa olduğunu sanmıyorum

Hocam vahiy mantığıyla düşün biraz. Mesela Bran geçmişte gördüğü şeyler için acaba doğru mu diye düşünüyor mu? Hah tamam onun gibi işte. Şimdi diyeceksin Bran Greenseer. Kendisinin çabasıyla görmesiyle başkası sayeİnde görmesi arasında ciddi fark yok.

Valla tahtı umursayacağınj zannetmiyorum tek ilgileneceği şey ak tehlike ve bunu durdurabilecek ejderler olur. Ayrıca savaş bitti demek için daha erken.

Siz hala Dany ve ejderhalarini genele bakarak yorumluyorsunuz. Ben bosuna tarihte baska bir örnegi yok demiyorum. Dany ve ejderhalarinin durumu bir istisnadir, daha önce görülmemistir, en basindan beri çok ayri ve farkli bir olay.
O yüzden Dany’nin savasta mesela Viserion ve Rhaegal’den de bir sekilde faydanlanmasi, onlarin da yardimlarinin dokunmasi, o üç binici veya genel olarak binici konusuna ters düsmez, bunu önemsiz hale getirmez. Cünkü, tekrar ediyorum, Dany ve ejderhalarinin durumu daha önce görülmemistir, istisnadir. Istisnalar genel durum üzerinden yorumlanamaz, genel duruma etki etmez.
Ek olarak Viserion ve Rhaegal’in sürücüye ihtiyaçlari olmadigi, veya onlarin da bir sürücüleri olmasi gerektigini degistirmez bu durum. Bu ayri bir mesele. Biz Dany’nin onlari Westeros’a getirip getiremeyecegini konusuyoruz esas olarak, ve ayrica savasta onlardan faydalanip faydalanmayacagi konusuna da degindik. Dany onlardan faydalanir, onlari Westeros’a getirir de; bunun sebebi ise daha önce görülmemis Dany-ejderhalar bagina dayaniyor. O anne-çocuk bagina. Dany’nin hepsini kontrol edebilmesine degil, o çok ayri bir durum. Dany asla bir ejderha sürücüsü gibi de faydalanamaz Viserion ve Rhaegal’den. Dolayisiyla bu, binici olayini nispeten bile önemsiz hale getirmez.
Gerçekten Dany ve ejderhalarinin durumu çok ayri, çok farkli. Her seyden önce bunu anlamak, onlari genele bakarak yorumlamamak gerek.

… öyle bir done kullanmis olabilirler?? :smile: Kimler? Neden?
Bir karaktere yansiyan bir durumu, ki bu durumun kesinlikle onunla bir ilgisi yok, burada bir izlenim söz konusu; neden ciddiye almayalim?

Bakın, bana kalırsa Daenerysten çok fazla şey bekliyorsunuz. Mesela daha önce örneği görülmemiştir diyorsunuz ancak bunu işaret eden tek bir yer bile yok. Yani geçmişte pek çok insanın ejderha yumurtasından ejderha doğurttuğunu biliyoruz. Sadece bir tane doğurtabilir diye bir şey duymadık. Gene ejderha doğurtanlarla ejderha arasında nasıl bir bağ var bilmiyoruz görmedik. Yani ortada onlarca bilinmezlik varken örneği yoktur demek sizce de biraz radikal kaçmıyor mu?

Özellikle o Drogon’un geldiği sahneyi dikkatli okuyun. Aralarındaki olay Ash Charizard kadar basit değil. Ejderha resmen ona doğru ateş tükürüyor, ısırmak için hamle yapıyor. Daenerys bile ilk başta tırsıp kaçarsam beni öldürür diyor. Şimdi buradan o çok büyük bir istisna, onu takip ederler bence yorumunu nasıl çıkarıyorsunuz bilmiyorum.

Aslında sizi de anlıyorum. Çünkü size göre Daenerys kesinlikle Azor Ahai. Dolayısıyla bir mucizesi olmak zorunda. Azor’un olayı neydi? Lightbringer. Daenerys’in nesi var? Ejderhaları. O zaman onlar üzerinde tam olarak egemen olmalı. Ben de öyle olduğunu düşünseydim buna yakın olurdum. Ancsk bence bir şeyleri düşünürken illa ilk ihtimale odaklanmayın. Olmama ihtimalini de göz önünde bulundurun. Buna göre de değilse şeklinde düşünce belirtin. Tabi sizin bileceğiniz iş benimkisi sadece tavsiyeydi. Ancsk bu meselenin gerçekten çok üstünde duruluyor 3 binici olayının. Hayati bir şey gibi. Şimdi bir savaşta zırh giymek ve kılıç kuşanmak hayati olarak önemlidir. Ancak kılıcı bilemek hayati değildir. Mutlaka işe yarar ama kesinlikle gerekli olan bir şey değil. Bu üç binici olayı çok fazla gözümüze sokukdu ve binicilerin tek olayı daha efektif kontrol olacaksa o zaman bu sadece kılıç bilemek gibi olur Bilmem anlatabildim mi?

Ayrıca konuyla alakası yok ve teori forumdan sağlam linç yemiş. Ancsk ben Daenerys Snow teorisine de ihtimal veriyorum dkdkdk.

Benim Daenerys’den beklentilerimi degerlendirmek yerine, keske konunun içinde kalip sundugum argümanlari yorumlasaydiniz. Ben gayet güzel güzel ikidir açikliyorum onlari, lafi “Siz Daenerys’den çok fazla sey bekliyorsunuz”'a getirmek yerine, keske o yazdiklarimi degerlendirip yorum yazsaydiniz. Yazdigim hiçbir seyde Dany’ci olmam göze çarpmiyor mesela, veya Dany’den beklentilerim; ben basindan beri onu ve ejderhalarini genele göre yorumlamamak gerektigini söylüyor ve bunun sebeplerini de açikliyorum kitaplardaki durum ile. Yazdiklarim zorlama degil, uydurma, oldurma degil, temenni hiç degil. Konu nasil benim beklentilerime geldi, anlamak da mümkün degil.

Siz zaten benim yazdiklarimi da anlamiyorsunuz. Tarihte görülmemis, rastlanmamis bir olay derken, ben asla “ejderha dogurtma” melesinden bahsetmedim. Benim bahsettigim, bir kisinin üç ejderha yetistirmesi ve hepsiyle bir bag kurmasi.
Targaryen gelenegine göre, bir bebek daha besikte iken, yanina bir ejderha yumurtasi koyarlarmis. Bunun, daha ejderha dogmadan, bebek ve ejderha arasinda bag olusturduguna inanilirmis.
Benim bahsettigim bu. Daenerys’de üç yumurta vardi, yanindan ayirmazdi; o üç yumurta çatladi, ve o dogan üç ejderha ile bag kurdu Daenerys. Ejderhalar daha yumurtadayken basladi, dogduklarindan sonra da devam etti bagin olusmasi.

Tarihte örnegi yok meselesini de biraz açalim.
Fatih Aegon mesela, Balerion’un sürücüsüydü; Vhagar veya Meraxes ile, Dany’nin Viserion ve Rhaegal ile kurdugu baga benzer bir bag var miydi arasinda?
Visenya’nin, Balerion veya Meraxes ile bir bagi var miydi? Rhaenys’in, Balerion veya Vhagar ile?
Bu sekilde tarihte adi “Ejderhalarin Dansi” olarak bilinen Targaryen iç savasina kadar gidebilirim, ve cevap hiç degismez.
Böyle bir bagin baska bir örnegi görülmemis, veya baska bir örneginden bahsedilmemistir. Cünkü tarihte herkes tek bir ejderhaya odaklanmis, tek bir ejderha ile bag kurma çabasi içine girmistir. Daenerys ise bunu üç ejderha ile yapmistir.
Benim burada Daenerys’i övdügümü falan düsünüyorsaniz, yaniliyorsunuz.
Belki geçmiste henüz besikte olan bir bebege bir (1) degil de üç yumurta verilseydi, ayni durum yasanirdi. O bebek ve daha dogmamis üç ejderha arasinda bir bag olusurdu; ve ilerde o bebek çocuk yasa geldiginde, o üç ejderha’ya Dany’nin kendi ejderhalarina yaklastigi gibi yaklassaydi, o bag daha da güçlenirdi.
Ben “istisna” dedigimde, siz ne anladiniz bilmiyorum ama, ben nihayetinde Dany’yi özel yapan bir istisnadan bahsetmiyorum; yasadigi durumu özel yapan bir istisnadan söz ediyorum.

Asoiaf wiki’de Balerion için, “Allegiance” kisminda Aegon I; Maegor I ve Viserys I yazar (sürücüleri).
Veya Vhagar için, Visenya Targaryen; Laena Velaryon ve Aemond Targaryen yazar (sürücüleri).
Ama Viserion ve Rhaegal’in sayfalarina bakarsaniz, bu “Allegiance” kisminda Daenerys Targaryen ismini görürsünüz.
Daenerys onlarin sürücüsü mü? Hayir, ama öyle yazar iste. Cünkü Daenerys’e baglilar, ona sadiklar. Ve kendi sürücüleri olana kadar da bu bag ve sadakat devam edecektir. Ve tekrar ediyorum, bir ejderhanin sürücüsüne olan bagi ve sadakati de degildir bu; sürücüye olan bag ve sadakat çok baskadir, çok daha özeldir.

Neyse simdi bu sayfalari hazirlayan kisilere de mi “Daenerys’den çok sey bekliyorsunuz” diyeceksiniz?
Ben temennilerime göre konusmuyorum (he zaten benim öyle bir temennim de yok, hatta sizin “sorunsal” deyip baslik açtiginiz konu benim aklima bile gelmedi bugüne kadar), kitaptaki/evrendeki durumu söylüyorum.
Bunu görmezden gelip, kitaptan ve Martin’in yarattigi evrenden verdigim bilgileri ve argümanlarimi yok sayip, resmen “Dany’ci yeeaaa! Cok sey bekliyor, ondan böyle konusuyor” diye düsünmek sizce de biraz önyargili kaçmiyor mu?
Kimin yazdigina degil, ne yazildigina bakin. Insanlarin beklentilerinden önce, argümanlarini degerlendirin ve buna göre yorum yazin.

Beni bu sekilde anlayacaksiniz, hiç anlamayin daha iyi.
Bu konunun benim, Danaerys’in Azor Ahai oldugu düsüncemle uzaktan yakindan alakasi yok. Bu baglantiyi nasil kurdunuz çok merak ediyorum.
He ama madem konuyu açtiniz…
Öncelikle, ben Daenerys’in Azor Ahai oldugu düsüncemi hiçbir zaman üç ejderhasi üzerinde kontrol sahibi olacagina getirmedim.
Benim bu düsüncemin temelinde Azor Ahai kehaneti var. Kirmizi yildiz kanadiginda, Daenerys tuz ve dumanin ortasinda yeniden dogmus ve tastaki ejderhalari uyandirmistir.
Buna göre Daenerys benim 1.Azor Ahai adayimdir. Ama benim bu konuda hiçbir zaman bir iddiam da olmadi; gelecek kitaplarda kehanette anlatilanlari yasayan baska bir karakter olursa, o zaman yeni bir aday daha söz konusu olur benim için. Fakat su an, kehaneti karsilayan kisi sadece Daenerys’dir.

Beni anladiginizi söylüyorsunuz, ama daha benim Azor Ahai’ye (yenisine) olan bakis açimdan haberiniz yok.
Azor Ahai, özellikle de Daenerys oldugu takdirde, bana göre umut ve güç getirecek kisidir.
Azor Ahai Daenerys ise eger, onun Lightbringer’i Drogon’dur. Cünkü Lightbringer, Azor Ahai’nin kendi silahidir, dolayisiyla sürücüsü olmadigi Viserion ve Rhaegal de Dany’nin Lightbringer’i olamazlar.
Ben Azor Ahai (yenisi) olmayi hiçbir zaman öncelikle ejderha sürücücü olmaya baglamadim mesela; o ejderhalarin dogmasina sebep olmaya bagladim, o mucizeyi gerçeklestirmeye bagladim.
Binici olmaya baglasam mesela, çeliski olur. Atiyorum, Jon’un ejderhalardan birinin sürücüsü olmasi durumunda, “Ee Azor Ahai kim simdi?” sorusu çikar ortaya.
Kehanette de zaten binicilikten bahsedilmiyor, ejderhalari uyandirmaktan bahsediliyor.
O yüzden “binicilik”, “3 binici” konusu Azor Ahai olmak konusunun disindadir.
Cok önemli bir konudur elbette, sizin dediginiz gibi, hayati bir seydir, ama Azor Ahai’nin kim oldugu bu konu üzerinden degerlendirilemez.

Yani toparlamak gerekirse; ben yeni Azor Ahai’nin tek basina bir kahraman olacagini düsünmüyorum. Kahramanlardan biri olacaktir. Jon ejderhalardan birinin sürücüsü oldugu takdirde, büyük savasta Daenerys kadar katkisi olacaktir. Ama, eger kehaneti karsilayan baska biri çikmazsa, Azor Ahai Daenerys’dir; mucizevi bir olay olarak tabir edilen, yanilmiyorsam yaklasik 150 yildir görünmeyen, soyu tükenmis sayilan ejderhalarin dogumuna sebep olmustur, ve onlari, o ates üfleyen yaratiklari, “buz ve karanliga” karsi yapilacak savasa getirerek, savasi kazanma umudunu, sansini yaratacaktir.
Benim Azor Ahai’ye, su an, bakis açim budur.

“Daenerys Snow” teorisi, en saçma teoriler listesinde zirveyi zorlayacak bir teoridir bence. Neresine ihtimal verdiniz?

Edit:
Drogon konusunu unutmusum.
Ben basit oldugunu söylemedim ki zaten. Sizin o olayda görmedigini, hatta belirtmeme ragmen, görmezden geldiginiz bir durum var. “Drogon orada avlanan ejderha modunda” dedim. Ejderhalar zaten tehlikeli yaratiklar, avlandiklari ise çok daha tehlikeli duruma geliyorlar. Öyle bir durumda Dany için de tehlikeli olabilirler elbette, yani orada Drogon’un Dany’ye neredeyse saldiracak olmasi sasilacak ve benim tüm yazdiklarima ters düsecek bir durum degil.
Yaa kan kokusunu alip avlanmaya gelmis bir ejderhadan bahsediyoruz. O bahsettigim bag olmasa, Drogon Dany’yi çig çig yerdi orada. Dany korkup kaçsa, veya yine eline kirbaç alip onu dövse bile, durum degismezdi, av moduna girmis, gözü dönmüs bir ejderha Valyria kani falan dinlemez. Üzerine gelene saldiriyordu Drogon orada, ki zaten bir saldiriyla karsi karsiya kalmasi onu daha da vahsilestirmisti, mizrakla yaralanmis olmasindan falan da hiç bahsetmiyorum.
Bunlara göre degerlendirin olayi. Orada Dany’nin Drogon’u dize getirmeyi, kontrol etmeyi basarmasi, uzun zamandir aralarinda olan bag’dan kaynaklaniyor öncelikle. Korkusuzca karsisinda durmak da bir yere kadar. Baska birini hayal edin orada; korkusuz olsun, hatta Valyria kanina sahip olsun… Drogon’u, o gözü dönmüs haliyle, kontrol altina alabilir miydi o kisi?
Yarim yamalak degerlendirmeyin olaylari lütfen, her seyi hesaba katip sonuca varin.

Bu olaydan bahsederek, “istisna” ve “takip ederler” yorumunu nasil çikardigimi merak etmissiniz.
Valla benzer bir soruyu ben de size sorabilirim. Bu olayi öne sürerek nasil benim düsünce ve argümanlarimi sorgulayabildiniz bilmiyorum. Ortada kan kokusunu alip avlanmaya gelmis, dört yandan saldiriya ugrayan, yaralanmis bir ejderha var. Öyle vahsilesmis ki, dogdugu andan itibaren yaninda olan, ona bir anne gibi davranan kadina saldiracak neredeyse. Ve size göre bu, benim söyledigim her seyi silip atiyor öyle mi? Yapmayin, etmeyin :smile: Bir ejderhadan bahsediyoruz nihayetinde. Avlanmaya gelmis, saldiriya ugramis, yaralanmis bir ejderhadan. Yaa evcil hayvan olan kediler, köpekler bile yeri geliyor sahiplerini isiriyorlar. Ejderha bu, ejderha. O hayvanin dogasinda var vahsilik. Simdi öyle bir durumda Dany’ye saldirmasi, Dany ile olan bagini yok mu ediyor? Tüm köprüler yikiliyor mu? Dany orada onun sürücüsü olmasa, Drogon kendisi bir noktadan sonra uçup gitse, bu bir daha geri dönmeyecegi anlamina mi geliyor? Hayir. Drogon yine gelirdi, hatta Dany’nin korkusu, hüznü, endisesi onu geri getirirdi. Hissediyorlar çünkü, Drogon, Viserion ve Rhaegal, üçü de Dany’nin hissettikleri hissediyor ve bundan etkileniyorlar. O bag öyle kolay kolay yok olmaz.

Siz de keşke tek bir cümleyi cımbızla çekip koca bir paragraf yazmasaydınız. O konuyla doğrudan alakalı bir şey değildi. Belki de Dany bu kadar önemli değil demeliydim bilmiyorum. Ama konuda siz lafını kullanmamdan neden bu kadar rahatsız oldunuz anlamadım. Burada kimse bilimsel verileri bir araya getirip bilimsel basamakları takip etmiyor. Herkes bazı işaretleri kendine göre yorumluyor. Siz Daenerys’in çok önemli olduğunu düşünüyorsunuz Yani ondan pek çok şey bekliyorsunuz. Ben de başkasının daha önemli olduğunu düşünüyorum ve ondan bir şeyler bekliyorum. Bu gayret normal bir şey bence. Ancak konuya geçmeden önce şunu parantez açarak söyleyim sadece sana değil lafım ama bu forumda bazı arkadaşlar karakterleri çok abartıyorlar ve azıcık geyiğe gelmiyorlar.

Aslında buna cevap verdim ancak demek ki eksik olmuş telden zar zor yazıyorum zaten bu yüzden ne yazdığımı kontrol etmeye üşeniyorum eğer eksikse kusura bakmayın ama tekrar edeyim,

Ejderha yumurtalarının bebekken verilmesi illa bir zorunluluk mu bilmiyoruz. Yani sonradan çatlatmak imkansız mu buna dair bir şey yok.
Üç ejderha yumurtası çatlatmak sadece Daenerys’e mi özgü bunu da bimiyoruz o zamanlar Ejder Lordu sıkıntısı fazla yoktu.
Bu ejderle sahip arasında oluşan bağın kudreti nedir, nelere kadirdir bunu da bilmiyoruz. Yani bu Ejder olayı tamamen açıklanmış bir şey değil hala daha ve durum bu kadar açıkken karizma sahneler üzerinden kesin tespitler yapılamaz.

Ancak neyi biliyoruz söyleyim, Daenerys’in bir yerden sonra onları kontrol edemediğini ve çare olarak ejderlerin kontrolünü yitiren ataları gibi kafese kirlendiğini biliyoruz. Drogon’un az kalsın Daenerys’i öldüreceğini biliyoruz. Bebekken sadık olan ejderlerin büyüdükçe kontrolden çıktığını biliyoruz. Yani şimdi ileride dizideki gibi ben ejderlerin anasıyım huleeynnn diye üçünü de peşine takabilir evet ama şu aşamda bu çocuk zeki ama çalışmıyor demek gibi oluyor. [quote=“Starkgaryen, post:33, topic:10563”]
Benim burada Daenerys’i övdügümü falan düsünüyorsaniz, yaniliyorsunuz.

Belki geçmiste henüz besikte olan bir bebege bir (1) degil de üç yumurta verilseydi, ayni durum yasanirdi. O bebek ve daha dogmamis üç ejderha arasinda bir bag olusurdu; ve ilerde o bebek çocuk yasa geldiginde, o üç ejderha’ya Dany’nin kendi ejderhalarina yaklastigi gibi yaklassaydi, o bag daha da güçlenirdi.

Ben “istisna” dedigimde, siz ne anladiniz bilmiyorum ama, ben nihayetinde Dany’yi özel yapan bir istisnadan bahsetmiyorum; yasadigi durumu özel yapan bir istisnadan söz ediyorum.
[/quote]

Yani eğer isteselerdi tüm Ejder lordları birden fazla ejderhayı doğurtup sahiplenebilirlerdi diyorsunuz öyle mi?

Eğer böyle diyorsanız istisna, tarihte ilk gibi laflar mesele için fazla abartılı kaçıyor. 300 ejderin olduğu Valyria uygarlığı gibi örnekler varken hem zaten yapılabilir bir şey olduğunu iddia etmek hem de istisna demek biraz çelişkili. Eğer bildiklerimiz arasında bunu yapan sadece Daenerys var deseydiniz daha güzle olurdu.

Ben olsam ben de öyle yazardım. Kontrol edemese de şuanki hukuki durumları Daenerys’e zimmetli. Eğer Qarthlılar ele geçirmiş olsa onlara zimmetli olurdu.

Ben burada size karşı bir önyargı oluşturmadım bakın önyargı dediğiniz şöyle olur.

Daenerys’e hayran olduğunuz için böyle yapıyorsunuz.
Objektif bakmıyorsunuz duygusalsınız
Kadın olduğu için savunuyorsunuz

Ben bu tarz bir cümle kullanmadım. Sadece sizi daha iyi anlayabilmek için neden böyle bir paye verdiğinize dair bir yorumda bulundum. Tabi sanırım biraz kesin konuştum onda biraz hatalıyım ama somuö olarak karşı çıkabileceğiniz bir şey hiçbir şey kesin değildir…

Martin bize her şeyi söylüyor konusunda ama lightbringer ne olacak dediğim zaman ama ejderhaları da lightbringer yerine geçer demiştiniz. Buradan böyle bir çıkarımda bulundum.

Az önce de belirttiğim gibi tam tersine bu düşüncenizi bildiğim içi böyle bir yorumda bulundum. Bilmediğim kısım bunu sadece Drogon’a atfettiğinizdi. Ama Sallador Saan’ın Davosla yaptığı konuşmayı hatırlayın. Dostum tamam bu da ışık saçıyor ama gerçekle alakası yok o çok daha özeldi kandırmışlar seninkini demişti.

Aynı şey böyle bir durum için de geçerli. Eğer Drogon Lightbringersa bu anlamsız olur çünkü bir özelliği kalmamış olur. Yani yüzlerce ejderha binicisi var dünya tarihinde. Lightbringer olması için ya Drogon’un özel bir tarafı olması lazım ya da Daenerys’in hiç görülmemiş bir şekilde üç ejderhanın da efendisi olması lazım. Ama belki de üç binici olayı önemli değildir. Belki de o ölümsüzler kandırıyordur. Zaten Quaithe ölümsüzleri hatırla dediği zaman orada kast edilen vizyonlara bak değil saçma insanların seni yönlendirmesine izin verme, kim olduğunu unutma demesi olabilir(hatta bu güzel tespit size aitti). Nasıl bittiğini düşünürsek(Drogon yakıyordu hepsini) biniciye falan gerek olmadan hepsinin efendisi olabilir. Ama az önce de dediğim gibi daha böyle bir şey yok ve olmazsa da nasıl ejderleri getirecek ciddi bir sorun.

Azor Dany mi meselesi çok uzun cevap isteyen bir olay ama kısaca şunu söyleyim metaforların nerede başlayıp nerede bittiği belli değilken kesin konuşmamak gerek. [quote=“Starkgaryen, post:33, topic:10563”]
“Daenerys Snow” teorisi, en saçma teoriler listesinde zirveyi zorlayacak bir teoridir bence. Neresine ihtimal verdiniz?
[/quote]

%5
falan belki de daha az. Ama ben şunu anlamıyorum bence Rheagar Mance, Arthur Dayne, Mance veya aslında Daario Euronmuş çok daha saçma teoriler :D. Neden bunlar hmm olabilir ama az şeklinde karşılanırken bu mesele lince uğruyor? Sorun ben de mi diye diğer ortamlara baktım ama bu kadar tepki gelmemiş.

Daenerys lobisi çalışıyor

Drogon konusuna gelelim, bağın olmadığını değil göründüğü kadar güçlü olmadığını gösterir.

Daha uzun bir paragraf geliyor, simdiden söyleyeyim.

Tek bir cümleyi cimbizla çektigim yok. Ben o lafiniza da yorum yaptim, diger yazdiklariniza da. Sadece o lafa yorum yapip geri kalani silip atsam neyse, ama öyle bir sey yapmadim.

Konuyla dogrudan alakali degilse daha da beter zaten.

Dany karakterine istediginizi söyleyebilirsiniz, buna laf edecek degilim ben; siz bana laf söylediniz ama belli ki ettiginiz lafin nihayetinde ne anlama geldigini görememissiniz.

Siz bir sorunsaldan bahsediyorsunuz, ben de gelip size kitap serisindeki durumu anlatarak öyle bir sorunsal olmadigini söylüyorum. Ben kendi düsüncelerim, isteklerim, temennilerime göre konusmuyorum ki. Dany’yi övdügüm de yok mesela, yani Dany’cilik de yapmiyorum.
Dany ve ejderhalarinin durumunun farkli oldugunu anlatmaya çalistim, kitaplardan örnek verdim, tarihten örnekler verdim. Bir kere yaptim, siz de buna yorum yaptiniz. Belli ki tam olarak açiklayamadigim seyler vardi, bir kere daha detaylica yazdim. Yine olmadi. Yine yazdim. Sonunda geldiniz bana “Sizi de anliyorum, Dany’den çok sey bekliyorsunuz” gibi bir laf ettiniz.
Yaa ne alaka ? Benim Dany’ci olmamla anlattiklarimin ne alakasi var? Gelip burada teori yazsam, bence söyle olacak falan filan gibi cümleler kursam neyse, ama yok.
Siz ne diye konuyu benim Dany’ci olmama getirdiniz ki? Birde bunun konuyla dogrudan alakali olmadigini söylüyorsunuz, ki bu daha da beter.
Ortaya çikan anlam ne biliyor musunuz ? "Siz Dany’cisiniz, görüs ve düsüncelerinizi o karaktere duydugunuz sevgi, ve ondan beklentileriniz sekillendiriyor."
Resmen bu anlama geliyor o lafiniz. Ve üç yorum sonra böyle bir laf ile karsilasmak elbette beni rahatsiz eder.
Bir dahaki sefere herhangi bir karakter hakkinda baslik açacaksaniz, bence altina “Bu karakterin fanlari yazmasin” gibisinden bir not düsün. En azindan birkaç yorum sonra “Yaa çok sey bekliyorsun sen simdi bu karakterden, o yüzden böyle görüyorsun olayi” 'ya getirmessiniz birden konuyu :smile:

Ben o kadar anlatmaya ugrasmisim, yanlis bir sey söylememek için bilgilerimi tazelemisim ve üç yorum sonra karsilastigim laflar : “Bana kalirsa Daenerys’den çok fazla sey bekliyorsunuz”, “Sizi de anliyorum…” falan filan.
“Sen yaziyorsun ama ben pek takmiyorum aslinda, Dany’cisin sonuçta, objektif bakamiyorsun.” deseniz inanin ayni etkiyi yaratirdi.

Belki öyle demediniz, ama ortaya çikan anlam bu ne yazik ki.

Baslik açip fikir beyan ediyorsaniz, sizinle ayni fikirde olmayan insanlarin olacagini da hesap etmeli ve onlarin düsüncelerine, söylediklerine öyle veya böyle bir kulp takmamalisiniz 3-5 yorum sonra.

Bu bir gelenek, daha dogrusu gelenekti Targaryen hanesinde. Belirtmistim. Yeni dogmus bir bebegin besigine ejderha yumurtasi konurmus; bunun bir gelenek oldugu söyleniyor.
Ama tabi ki baska durumlar, örnekler de var. Fatih Aegon öldügünde, Balerion’un yeni sürücüsü Maegor olmus. Bunun gibi örnekler çok.
Sanirim gelenegi yerine getirmek uygun oldugunda, bunu yapiyorlardi (bir bebek dogdugunda, bosta, sahipsiz bir yumurta varsa belki de, bilemiyorum).

Ikidir “yumurta çatlatmak” diyorsunuz. Ben anlamadim bunu. Nedir yumurta çatlatmak?

Olay yumurta çatlatmak degil ki, anlatamiyorum.
Bakin normalde sadece bir ejderha ile bag kurulur çünkü sadece bir ejderhanin sürücüsü olunur, bu bilinir. Dolayisiyla, bir insana bir yumurta veya bir ejderhadan fazlasi verilmez, ne gerek var? Niye verilsin?

Dany burada farklilik gösteriyor. Onun üç yumurtasi vardi, fosillesmis yumurtalar. Hediye olarak verildi Illyrio tarafindan; adam o yumurtalarin çatlayacagini kirk yil düsünse tahmin edemezdi. Ejderhalar yoktu artik, nesli tükenmis yaratiklar olarak görünüyordu.
Neyse. Yani Dany dogal olarak o üç ejderha ile de bag kurdu. Burada Dany’yi özel yapan bir sey yok, ben bunu önceki yorumda da belirttim. Geçmiste besikteki bir bebegin yanina üç yumurta koysalardi, o bebek muhtemelen ilerde o üç ejderha ile de bag kurardi. Ama sonunda sadece birinin sürücüsü olurdu, tipki Dany gibi. Ve diger iki ejderha ile arasindaki bag, yakinlik devam ederdi o ejderhalarin da sürücüleri olana dek.
Gerçekten bu bag kurma olayinda Dany’yi özel yapan bir sey yok.
Bu olayda özel olan tek sey, Dany’nin o taslasmis, fosillesmis ejderha yumurtalarinin çatlamasina sebep olmasi ve bu sayede evrende 150 yil, hatta yaklasik 170 yil sonra ejderhalarin yeniden var olmasi.

Benim yazdiklarimi israrla mi anlamiyorsunuz sanirim. Gelip “Üç ejderha yumurtasi çatlatmak sadece Dany’ye mi özgü bilmiyoruz”, “karizmatik sahneler üzerinden keskin tespitler yapilamaz” demenizin baska açiklamasi olamaz.
Dany’yi övmüyorum ben. Geçmiste bir çocuga bir (1) degil de üç yumurta verilseydi, o da yapardi aynisini diyorum. Dany’nin esas olayi, yüz elli yili askin zamandan beri görünmeyen, yok olmus sayilan ejderhalarin yeniden dogusunu saglamis olmasi. Üçü ile bag kurmasi degil.

Dany onlari kontrol edemiyor zaten, edemez. Bunu yapamayacagini bildigi için de onlari zincirliyor ayrica, Drogon’u yakalasa onu da zincirleyecekti. Kontrol etmek ayri, aralarindaki bag ayri.
Bu kontrol olayini sadece ejderha sürücüsü gerçeklestirebilir. Dany bunu sadece Drogon ile yapabilir.
Viserion ve Rhaegal’in Dany’nin yaninda olmasi, onu takip etmeleri, daha yumurtadayken Dany ile kurduklari bag’dan kaynaklaniyor. Anne-çocuk iliskisinden kaynaklaniyor. Besikteki bir bebegin yanina konmus bir ejderha yumurtasi ile arasinda olusan bag gibi.

Sürücü-ejderha bagi ile “sahip”-ejderha bagi arasindaki farki anlamak bu kadar zor olmamali.

Hala mi yaa ? Cidden mi ?
Daha kaç kere yazmam gerek Drogon’un oradaki ruh halini ? :smile:

Ee çikar tabi, ejderha bu.
Dany zaten hiçbir zaman Viserion ve Rhaegal’i kontrol altina alamaz ki.
Tabi ki büyüdükçe kontrolden çikacaklar, daha bagimsiz olup kafalarina göre davranacaklar.
Ama tüm bunlar Dany ile aralarindaki bagi yok etmez. Sürücüleri olana kadar Dany’nin hissettiklerini hissederler, bunlardan etkilenirler. Ona yakin olurlar, yaninda dururlar. Sadece Dany de degil olay, Drogon da var. Istedikleri kadar kontrolden çiksinlar, sürücüleri olana kadar bagi koparmazlar. Sürücüleri olduktan sonra is degisir.
Siz benim “Dany ve ejderhalari arasinda bag var” dememi, “Dany onlari kontrol ediyor” seklinde mi anliyorsunuz? Nedir?

Yine dogurtma, yumurta çatlatma olayi… Cidden bunu söylerken aklinizda ne var çok merak ediyorum. Geçmiste ejderha yumurtasi çatlatma olayinin bir ritüel ile falan gerçeklestigini mi düsünüyorsunuz ?
O dönemde yumurtalar kendiliginden çatliyordu, bir ritüelden veya özel bir seyden bahsedilmiyor.
Mesela Rhaenyra Targaryen’in ogullarinin esasinda Harwin Strong’un piçleri oldugu dedikodusu vardi. Bu oglanlarin her birinin bir ejderha yumurtasi vardi ve o dedikoduya inananlar, Kraliçe Alicent Hightower’in tarafini tutanlar yani, bu yumurtalarin çatlamamasini bekliyordu. Yani iste çocuklar piç ise, yari Targaryen ise, yumurtalardaki ejderhalarla bag kuramayacaklar, yumurtalar çatlamayacak gözüyle bakiyorlardi. Ama yumurtalar çatladi.
Bu olayin biraz üzerinde durunca zaten anliyoruz yumurtalarin kendiliginden çatladigini. Özel bir ritüel, veya Dany’nin yaptigina benzer bir sey gerekmiyormus o zamanlar. Ejderhalar vardi, onlarin büyüsü vardi sonuçta.

Sahiplenmek derken, neyi kastediyorsunuz ? O çok önemli.
Bir Ejderha lordu, birden fazla ejderha ile bag kurabilir bence. Kuramaz demek zaten Dany’yi bu konuda çok özel biri yapar ve ben Dany’nin üç ejderha ile bag kurmasinin özel bir durum olmadigini söylüyorum.
Neyse ama bu ejderhalar yetiskin olmamalidir elbette, zor olur birden fazla yetiskin ejderha ile bag kurmak… O kisi onlari daha yumurtadayken yanina alacak, ya da henüz yavruyken. Fakat nihayetinde sadece bir tanesinin sürücüsü olabilecek.

Olay da bu zaten, geçmiste baska bir örnegi olmamasi bir insanin nihayetinde sadece bir ejderhanin sürücüsü olabilmesinden kaynaklaniyordur. Binemeyecegi iki ejderha ile niye bag kursun ki? Baskalarina verir, o kisiler bag kurar ve sonunda sürücü olur.
Dany’nin durumu burada farkli. Ona verilmis yumurtalar sadece hediyeydi, geçmiste birine ejderha yumurtasi vermek gibi degildi. Sonuçta ejderhalar yüz küsür yildir yok; yumurta çatlatmak için birçok girisim oldugu ama hiçbirinin sonuç vermedigi de biliniyor. Ejderhalara artik nesli tükenmis yaratiklar olarak bakiliyor.
Yani Dany bir yumurtadan bile ejderha dogmasina sebep olsa, o bile mucize o noktada. Yumurtalar taslasmis artik, fosillesmis, ölü yumurtalar. Ama Dany bir seyler hissediyor, onlardan bir sicaklik yayildigini düsünüyor, rüyalar görüyor. Ne yapiyor ? Hepsini cenaze atesinin içine koyuyor. Ve mucizeye bakin ki o taslasmis üç yumurta da çatliyor ve Dany’nin üç ejderhasi oluyor. Ve tabi ki hepsini sahiplenecek. Ne yapsin? Sahipleniyor, onlara anne gibi davraniyor, ve hepsiyle bag kuruyor. Ki aslinda bu bagin temeli Dany’nin daha onlar dogmamisken, yumurtalarindan yayilan sicakligi hissettigi zamana dayaniyordur; genel inanisa göre bu bag ta o zaman kuruluyor.
O diger iki yumurtadaki ejderhalar veya dogmuslar ise, diger iki yavru ejderha “Zaten benim sürücüm olmayacak, bag falan kurmuyorum arkadas” diye de düsünemez :smile:

Yalniz hiç yazilmayabilir de.
Vikilerde yazarlar bu tür bilgileri kendileri eklerler. Hazirlanmis, sadece doldurulmasi gereken karakter, ejderha, kurt falan filan sayfalari yoktur. Viki yazari sayfayi yaratir.
Yani “Allegiance” bilgisi tamamen sayfanin yazari tarafindan eklenmistir. Hiç “Allegiance” kismi eklemeyebilir de Viserion ve Rhaegal için.
Diyecegim o ki, böyle bir durum var, sadece ben bu sekilde görmüyorum. Viserion ve Rhaegal’in Dany’ye baglilik ve sadakatleri var. Dolayisiyla, kendi sürücüleri olana kadar onu takip ederler, yaninda savasirlar. Dany tabi onlari Drogon’u kontrol ettigi gibi kontrol edemez, hatta gibi’si bile fazla. Dany bir savasta Drogon’dan faydalandigi kadar da faydalanamaz elbette onlardan.
Neyse bu durumun (bag) onlarin ileride daha da kontrolsüz, vahsi falan olacak olmalari ile ilgisi yok.
Bu bagi etkileyecek tek sey, Viserion ve Rhaegal’in kendi sürücüleri olmasi.

Hukuki durumlari Daenerys’e zimmetli ?? :roll_eyes:

Qarthlilar konusunda dizi biraz kafanizi karistirmis bence.
Kitap serisinde Qarthlilarin, yani büyücülerin ejderhalari ele geçirdikleri bir durum yasanmadi veya buna dair bir girisimleri olmadi.
Onlar Dany’nin Ölümsüzlerin Evi’ne, Ölümsüzler’e gitmesini sagladilar. Yaninda Drogon vardi sadece ve Ölümsüzler onunla ilgilenmediler bile. Hatta Drogon’u yaninda götürmek tamamen Dany’nin istegiymis gibi yansiyor. “Ejderhalarin da yaninda olmali” gibi bir sey söylemiyor mesela Pyat Pree.
Neyse, sonra Ölümsüzler Dany’nin dört bir yanini sardilar, ona saldirdilar. Amaçlari tam olarak neydi bilinmiyor. Dany’yi öldürmek, onun ruhunu ele geçirmek, onu esir tutmak… ?
Kesin olan su ki, öncelikle Dany’yi istiyorlardi. Ve Drogon hepsini yakarak, güç aldiklari düsünülen o mavi kalbi parçalayarak, Dany’yi oradan kurtardi.

“Bana kalirsa, siz Daenerys’den çok sey bekliyorsunuz” demek iste tam da bu anlama geliyor bence.
Yani size göre, benim düsüncelerim (ki bu baslikta belirttigim düsüncelerim degildir), Dany’den çok sey bekliyor olmama dayaniyor. Düsüncelerimin temelinde bu beklentiler, istekler var.
Kusura bakmayin yanlis anladiysam ama ortaya çikan anlam bu gerçekten.

Kisaca, özetle öyle bir sey demisimdir. Ama bu düsüncenin elbette detaylari var. Yani Daenerys Azor Ahai ise, Lightbringer’i Drogon olur. Kullanamayacagi, kontrol edemeyecegi Viserion ve Rhaegal onun silahi, Lightbringer’i olamaz.
Detaya girmemisimdir o konuda, ya da detaylica düsünmemis de olabilirim o zaman, hiç belli olmaz :smile:

:face_with_raised_eyebrow: :face_with_raised_eyebrow: :face_with_raised_eyebrow:

Siz benim yazdiklarimi okuyormusunuz gerçekten ?

Ben kehanetten bahsediyorum. Yukarida olayin öncelikle ejderha binici ile ilgili olmadigini açikladim. Kehanette Azor Ahai’nin tastaki ejderhalari uyandirancagindan bahsediliyor. Daenerys ne yapiyor ? Taslasmis yumurtalardan ejderhalarin dogmasini sagliyor.
Esas mesele bu.
Azor Ahai olmak, söz konusu kehanete göre, ejderha binicisi olmaktan önce ejderhalari uyandirmaktir.
Sonra elbette o ejderhalardan birinin binicisi olacaktir o kisi, ama esas olay onlari uyandirmak.

Üç binici, üç ba$ olayini hele tamamen “Azor Ahai olmak” olayinin disinda tutmak gerek.

Metafor mu degil mi orasi ayri mesele. Bunu son an’a kadar bilemeyiz. Su an baktigimizda kehaneti karsiliyor gibi görünen sadece bir kisi var; Daenerys.
Dedigim gibi, baska biri de bize kehaneti hatirlatan bir olay yasarsa, o zaman bir aday daha olur ve düsünürüz.

Harbiden bu konudaki düsüncelerimi tam olarak bilmiyorsunuz, ya da ben yazdigim basliklarda iyi anlatamamisim.
Ve hala konunun niye Azor Ahai’ye geldigini de anlamis degilim ya, neyse.

Ben onlari da saçma buluyorum :smile:
Daario=Euron teorisi bir ara mantikli gelmisti gerçi ama derinine inince fikrim degisti.

Daha ne olsun Allah askina? Yukarida söyledim, Drogon’un oradaki hali her zamanki hali degil ki. Tekrar tekrar “avlanmaya gelmis, gözü dönmüs, saldiriya ugrayan, yaralanmis” diye belirttim. Harbiden siz bu durumu neden yok sayiyorsunuz? Nasil yok sayabiliyorsunuz? Görmezden gelinecek, hesaba katilmayacak bir durum degil hani.
Soru da sormustum ben size.
Drogon’un o halinin karsisina, korkusuz, Valyria kanina sahip baska birini koyun… Neler olur?

Çok güldüm buna. :joy::joy::joy::joy::joy::joy:

Ya aslında güzel konu da o kadar çok farklı şeye değinilmiş ki ve üstüne o kadar çok yazı yazılmış ki kendimi neresine atayım da tutup konuşayım, bilemedim. Neyse, şimdilik izlemede kalayım. :stuck_out_tongue:

Yalnız Duygu, rica edeceğim şu Işıkgetiren meselesinde asıl Ashhai kehanetini unutma; açık seçik alevler arasından çekilen bir kılıçtan bahsediyodu. Baya konuştuk senle. :smiley:

Bilgisayara sonunda geçebildim. Şimdi anlıyorum Martin Bize Her şeyi söylüyor konusunda bu kadar uzun ne tartışıldığını :D. Sağlam dövüşçüsün.

Konu çok dağılmış, aynı şeyler onlarca kez tekrarlanmış bu yüzden parçalı alıntı yerine anlaşamadığımız yerler üzerinden yazmak daha güzel olacak bu mesaj için.

Sen bana Dany’ci dedin, bana önyargılı davrandın
Bak açıkça söylüyorum, eğer o şekilde anladıysan üzgünüm. Ancak bunda bu kadar abartmaya değecek bir şey yok. Ancak önceki mesajda uzun yazmama rağmen anlatamadım sanırım ve muhtemelen daha genişini yazsam işe yaramayacak. O yüzden sadece ufak bir soru sorayım.

Eğer Dany’den çok şey bekliyorsunuz demek yerine
Dany’nin bu kadar önemli olacağını düşünmüyorum deseydim,

Sonrasında AA olmasını bekliyorsunuz yerine her ne kadar AA olması düşünüldüğünden dolayı Ejderler üzerindeki sahipliğinin fazla olması LB’den dolayı beklenseydi deseydim

Sen önyargılı davranıyorsun der miydiniz?

Eğer cevap hayırsa bu konuyu kapatırsak ziyadesiyle memnun olurum. Evetse de düzgün iletişim sağlayamadığım içi üzgünüm ve gene bir önceki cümlede yer alan şeyi isterim. Zira kişisel polemikler pek sevdiğim bir şey değil.

Ben bağdan bahsediyorum tam kontrol demiyorum tabiki

Bence buna odaklanalım. Evet bağ var ancak bu onları Westeros’a götürmeye yetecek mi? Henüz attan biraz büyüklerken bile zincire vuruyor. Dünyanın bir ucundan diğerine annelerini takip etmeleri ciddi bir kontrol isteyen bir iş öyle bunlar benim evladım muhabbetini yeterli bulmuyorum.

Jorah açık bir şekilde buradaki herkes ejderlerinizi istiyor demişti ancak bu örneğe neden bu kadar takıldınız ki? Fark etmez isterseniz Podrick deyin. Ya da köle efendileri.

Azor Ahai’nin en önemli olaylarından birisi Lightbringer. Bunun ise eşi benzeri zor bulunur bir şey olması lazım. Daenerys kılıç ustası değil.

Aslında en saçma teori anketi açılabilir ama rencide olabilir bazı arkadaşlar hoş olmayabilir o açıdan. Gerçi bu sitedeki bu tür teorilerin çoğu orijinal değil yabancı forumlardan aşırma.

Demezdim. Niye diyeyim? Kendi düsüncenizden, hissiyatinizdan bahsetmis olurdunuz, ben buna bir sey diyemezdim ki. Isterseniz “Dany ölecek” deyin… Gerçi bunu ben de diyorum, iyi bir örnek olmadi… Isterseniz “Dany çok rezil, utanç verici bir sekilde ölecek” deyin, bir sey diyemem, o sizin hissiyatinizdir. Ben sadece herhangi bir karaktere edilen kötü sözlere, küfürlere kizarim, tepki gösteririm; Bu çok saçma, ve o karakterleri sevenlere saygisizlik oluyor, hos degil bence. Eskiden bu forumda çok vardi küfür falan, ve en çok Dany karakteri hedef oluyordu. Artik neyse ki öyle bir durum yok.
Neyse yani Dany hakkindaki düsüncelerinize bir sey söylemem, ne haddime? Ama 3-4 yorum sonra benim düsüncelerime bir kulp takilinca, bundan rahatsiz oldum. Yani sanki yazdiklarimin hiçbir anlami yokmus, ben onlari sadece Dany’ci olarak yaziyormusum gibi bir durum olustu. Ki zaten ben direkt kendi düsüncelerimi de yazmiyorum, yani “Bence…” diye baslamiyorum mesela, “Kitapta…”, “Geçmiste…” diyerek örnekler verdim hep.

Evet, bu onlari Westeros’a götürmeye yeter.
Aslinda “götürmek” diye bir durum bile olmaz. “Bu bag onlarin Daenerys’in pesinden, gayet dogal, olagan bir sekilde Westeros’a gitmelerine yeter” de diyebiliriz.

Dany onlari zincire vurduktan sonra bile biz bu bagin kopmadigini, ejderhalarin Dany’ye düskün oldugunu gördük/okuduk.
Örnekler vermistim ya hani? Dany çukura gelmeden onu hissedip tepki veriyorlar; Dany onlara sirtini dönüp çukurdan ayrilinca çigliklar atiyorlar arkasindan; Quentyn ve adamlari çukura geldiginde, Viserion Dany’nin geldigini saniyor, onu ariyor…
Bu bagi Dany onlari zincirledikten sonra bile görüyoruz.
Cidden, Dany nasil onlari çocuklari gibi görüyorsa, onlar da Dany’yi anne gibi görüyorlar. Iyice kontrolden çikabilirler, vahsilesebilirler, hirçinlasabilirler ama Dany onlar için hep anne, sahip gibi olacak (kendi sürücüleri olana kadar).

Ejderhalarin varligi ile birlikte, büyü yeniden tüm evrene yayildi, yani büyücüler eski yeteneklerine kavustular. O yüzden tabi ki ejderhalari Qarth’da tutmak istiyorlardi.
Ama siz “ejderhalari ele geçirselerdi…” falan deyince, kitapta öyle bir girisimleri olmadigini söyledim. Kitapta Daenerys’i hapsetmek istediklerinden bahsettim, gerçi onunla ne yapmaya çalistiklari da belli degil tam olarak. Planlari ise yarasaydi, sonradan ejderhalarla ilgili de bir seyler yaparlar miydi bilmiyorum. Ama yasananlara bakarsak, dizidekinin aksine, ejderha çalmak gibi net bir girisimleri olmadi, ben bundan bahsettim.

Neye takilmisim? Ölümsüzler olayini kisaca anlattigim için mi “takildiniz” diyorsunuz? :smile:
Buna takilma denmez ki. Ben, hatta Ayça (Yeni Ay), bunu hep yapiyoruz. Yani bu konudan bahsederken, baska bir konu açilir ise, o konuyu da kisaca özetliyoruz. “Aa evet o olay. Ama söyle olmustu bak o,…” gibi yani, farkinda bile olmadan gerçeklesen bir sey :smile: Tartisma/muhabbet diyoruz biz buna genel olarak :smile:

Benim düsüncelerimi bilmediginizin bir kaniti daha ! :smile:

Bakin, 2 tane Azor Ahai kehaneti var. Biri ejderhalardan bahsediyor, digeri bir kiliçtan.
Benim Daenerys’i Azor Ahai adayi olarak görmem, tamamen ejderhali kehanete dayaniyor. Kiliçli kehanete Dany uymuyor, uymaz da; ama öte yandan ejderhali kehanete uyuyor.
Biz bunu Ayça ile çok taristik, hatta yukarida gündeme getirmis bunu kendisi (:smile:). Neden iki kehanet oldugunu çok sorguladik ve kehanetlerin birbirinden çok farkli olmasi da isimizi epey zorlastirdi. Hatta en sonunda yanilmiyorsam, iki Azor Ahai olabilecegini bile konustuk.
Ikisi de kadim kehanetler, o yüzden birinden birinin yanlis oldugunu da söyleyemiyoruz net bir sekilde.
Ejderhali kehanette anlatilanlar, Daenerys tarafindan yasandi. Bu bir tesadüf olamaz, bu kadari tesadüf olamaz, saçma olur. Yani Martin ileride çikip “Evet ejderhali kehanet sahte bir kehanetti; ben bunu Dany’ye birebir yasatarak kafanizi karistirmak istedim ehe ehe!” dese, bu cidden kalitesiz olur, zorlama olur.
Yani iki kehaneti de silip atamiyoruz.
Ve tekrar belirteyim; Dany, ejderhali kehanete göre benim Azor Ahai adayim. Ben sadece o kehanete bakarak böyle bir sey söylüyorum.

:joy:

Yaww unutmuyorum, yukarida bahsettim hatta :smile:
Konu, hala nasil oldugunu anlamadigim bir sekilde, benim Dany’nin Azor Ahai oldugu düsünceme geldi. Ee benim bu düsüncemin temeli ne? Ejderhali kehanet. Dolayisiyla sadece bundan bahsettim :smile:
Kiliçli kehanet benim umrumda bile degildi bak önceden, onu da söyleyeyim; sen o kadar anlattin ve üzerinde durdun ki, aklimin bir kösesinde tutuyorum artik hep o kehaneti. Ama o kehaneti düsündügümde, ne hissettigimi sorarsan mesela, gerçeklesmeyecegine hala daha çok ihtimal verdigimi söyleyebilirim :smile: Tabi keske gerçek olsa, yani tek gerçek kehanet o olsa keske. Bu sayede Dany Azor Ahai olmaz! Biliyorsun, ben Dany’nin AA olmasini istemiyorum çünkü AA olan ölecekmis gibi hissediyorum.
Gerçi zaten ölecek diyorum ama nasil desem? Su an Dany’nin ölme ihtimali için, yüzde 70 desem; Azor Ahai olmasi durumunda, bu yüzde 90’a çikiyor. Iyimser davraniyorum hatta :smile::sob:

Bu seride hiçbir karakter güvende değil, bu yüzden hepsi-bana göre- aynı oranda ölme ihtimaline sahip, zaten serinin olayı da bu. Tek ümidim Jon’un kendi sırasını savmış olması. Bir insanı da iki kere öldürmeyin ama yaaa :smiley: