Daeron II Targaryen

Daeron II

Saltanat: 184-209 AL
Tam isim: İsminin ikincisiyle Daeron II Targaryen
Lakap: İyi Daeron
Unvanlar: Yedi Krallığın Kralı
Ölüm: 209 AL
Önceki: Aegon IV
Sonraki: Aerys I
Hane: Targaryen Hanesi
Kraliçe: Myriah Martell
Çocuklar: Baelor Mızrakkıran (breakspear), Aerys I, Aelinor, Rhaegel, Maekar I
Annesi: Naerys Targaryen
Babası: Aegon IV

Daeron II, İyi Daeron olarak da bilinir. On ikinci Targaryen Kralı. Üvey kardeşi Daemon Blackfyre saltanatına karşı çıkmış ve korkunç bir iç savaşa neden olmuştur. Aslında savaşı oğulları ve diğer üvey kardeşi Brynden Rivers kazanmıştır. Daeron, 209 AL yılındaki Büyük Bahar Salgını sebebiyle ölmüştür.

Karakter ve Görünüş
Daeron ağırbaşlı biriydi. Sürekli düşünüyormuş gibi bir yüze sahipti. Yuvarlak omuzları, ince ayakları ve küçük göbeği vardı. Yüzünde sessiz bir güç hakimdi, gözleri berrak ve azim doluydu. Babasının ejderha tacını takmıştı. Onun döneminde basılan paralarda tıraşlı bir yüzle tasvir edilmiştir.

Hayatı
Gençliği
Daeron II, Aegon IV ve kardeşi karısı Naerys’in en büyük oğlu olarak doğdu. Başarısız Dorne Fethi denemesinden sonra Kutsanmış Baelor, yeğeni olan Prens Daeron’u ve Prenses Myriah Martell’i, Dorne ile aradaki savaşın bitmesi için anlaşmalı olarak evlendirdi. Ayrıca düğünü de Kutsanmış Baelor düzenlemiştir.

Prenses Myriah, saraya bir sürü gelenek ve kıyafet, soylu Dornish’li kadın ve erkek getirdi. Ve sarayı yabancılaştırdı. 170 AL yılında ilk çocukları olan çift, oğullarına Kutsanmış Baelor’a saygıdan Baelor ismini verdi. Ardından üç oğlan ve bir tane de kızları oldu.

Daeron, Summerhall’da yeni bir kale yaptı. Aegon IV’ün saltanatının sonlarında, Daeron’un Aegon’un oğlu olmadığı, karısı ve kardeşi Aeomon arasında yaşanan bir ilişki sonucu doğduğu söylentileri çıktı ve Daemon, Daeron’na karşı planlar yapıyordu. Daeron, Aegon IV’ün hastalanıp ölmesi üzerine tahta çıktı.

Saltanat
Daeron, neredeyse kırk yaşında tahta çıktı. Kız kardeşi Daenerys, Dorne’de iktidar olan Prens Maron Martell ile anlaşmalı bir evlilik yaptı. Böylece Dorne, Yedi Krallığa katıldı ve Fetih Aegon’un 200 yıl ardından sonunda Westeros ve Güney arasındaki anlaşmazlık bitti.

Daeron, üvey kardeşi Daemon Blackfyre’nin başlattığı Blackfyre İsyanı’yla mücadele etti. Daeron ve Myriah’ın dört oğlu oldu. Bunlar; Baelor Mızrakkıran, Aerys, Rhaegal, Maekar ve tek kızları Aelinor, sonraları kardeşi Aerys ile evlendi. Daeron’un en büyük oğlu ve varisi Baelor Mızrakkıran, Ejderha Kayası’nın Prensi, babası döneminde Kralın Sağ Kolu oldu ve Blackfyre İsyan’ında başarılı çözümlemeler üretti. Kral Daeron II, Büyük Bahar Salgını sırasında bir sürü torunuyla beraber öldü.

Dorne’u Yedi Krallığa katıp Krallığı tamamlayan kişi.Ayrıca Daeron,Smmerhall’da yazmışsın kardeşim okunulmaz değil ama düzeltiver.

Teşekkürler.

Bir şey değil.:slight_smile:

Bir şey değil.:slight_smile: