Dany’nin Westeros’a Varamayacak Olması

Evet arkadaşlar çok düşündüğüm bir teori bu ve bana muhtemelen olacakmış gibi geliyor. Dany Westeros’a varamayacak ve Essos’ta ölecek. Biliyorum ki çoğu kişinin Jon-Dany hayalleri var ama onun diziye özel olacağını düşünenlerdenim. Öncelikle Westerostaki Beş Kralın Savaşına, Beş Kraldan fazlasının girdiğini biliyoruz ve onca kral öldükten sonra bile hala Westeros’ta dört kral var. Ve sadece 2 kitap kaldı ki ben bir sürü açıklanmamış olay için bu sayının az olduğunu düşünüyorum. Bir de üstüne Dany’nin Westeros’a gitmesi falan filan bu kadar uzatamaz ve kızcağız Mereen’de ölür. Zaten son POVlarında Westeros’a gitmemeyi göze koymuş durumda ve Mereen’de de kalmasına izin vermezler. Martin’in mektubunda gidip fethedeceğini yazdığını biliyorum ama o 3 kitabın ikincisindeydi, şimdi sekiz kitabın yedincisindeyiz ve Mereen de bile değil Dothraklarla Dothrak Denizinde. Mereen den de gitse gitse Victarionla gidebilir onu da kabul etmez. Her neyse yani Kısacası bence bu Westeros’u göremeden Mereen’de ölecek…

Dany varsa varsa 7. Kitapta varır bence veya 6 sonunda falan tek kitaplık westeros olayı ne olur acaba merak ediyorum.

Bir yazar adayı gözüyle yazarsam; 5 kilit ana karakter yazıp da bunlardan birini hiçbir şekilde diğerleri ile bir araya getirip, asıl savaş/mücadelede rol vermeyecek şekilde bir kurgu yazmam, bunu yapacak bir yazar da yok zaten. Manası nedir yani hiçbir şekilde hikaye ile ilgisi olmayan, kopuk bir karakterin yan macerasının anlatılmasının?

Diğer karşıt argümanım ise Martin, bu serinin karakterlerinin bir çoğunu Sworn, Morrow, Throne muydu ney, bu seriden ilham aldı hatta bildiğin neredeyse kopyala yapıştır yaptı; Dany’e denk gelen karakter Tiamak isminde bir oğlan, aynen diğer karakterlerden çok uzakta bir macera sürüyor ama bir noktada hepsi ile bir araya geliyor.

Son argüman ise Martin, Jon ve Dany’nin bir araya geleceğini açıklaması hatta ben söyleyeyim bu 5 kilit ana karakterin hepsi bir araya gelecek.

Eger Westeros’a varamayacaksa, Essos’da ölse de ölmese de, neden Dany diye bir karakter var?
Anlami ne?
GRRM neden ana hikayeye hiçbir katkisi olmayacak bir karakter yaratip onun hayatini bu sekilde gelistirmek için o kadar ugrasti?

Ve düsünceler teori olusturmaz. “2 kitap kaldi, sunun için bunun için zaman yok” demek sadece bir düsüncedir, bakis açisidir. Teori degil. Teori, hikayenin içinden kanitlar, pasajlar sunarak olusturulur.
Dany’nin neden Westeros’a gidemeyecegini, hikayenin içinden, Dany’nin hayatindan buna dair kanitlar, göndermeler, mesajlar sunarak açiklamalisiniz.
Ölecegini mi düsünüyorsunuz Essos’da? Peki ama nasil ve neden? Bu fikrin temeli nedir?
Victarion’u kabul etmeyecek mi? Olabilir. Ama neden? Niye?

Bir fikir sunuyorsaniz ve buna teori diyorsaniz, her sorunun cevabini vermelisiniz. Ve bu cevaplar varsayimlardan ibaret olmamalidir. Kitabin içinden mantikli açiklamalar olmalidir. Kanit, gönderme sunmalisiniz. Varsayimlarla, düsüncelerle teori olusturulmaz.
Hepimizin düsünceleri ve varsayimlarla vardigi sonuçlar var ama bunlara teori denmez, bunlara baslik bile açilmaz, konusu açilirken konusulur ancak.
Ben mesela Stannis’in Kuzey’den sag çikmayacagini düsünüyorum. Bu bir teori midir? Hayir, sadece bir düsünce. Kitaptan böyle olacagina dair kanit sunamam çünkü, hikayenin içinde bir takim parçlari birlestirip bu sonuca varamam. En fazla, bu karakter misyonunu doldurmus olur ve Martin onu öldürür bence derim (tipki sizin yaptiginiza benzer sekilde) ama iste bu hikayenin kendisine bagli kalarak sunulmus bir argüman olmaz. Ve dolayisiyla teori olmaz bu, sadece bir düsüncedir.

Haklısın özür dilerim ama keşke dövmeseydin :blush:

Kız @Starkgaryen niye dövdün arkadaşı? :smiley: :smiley: :smiley:

:face_with_hand_over_mouth:

@Afalinaemre
Estagfurullah. O sekilde anlasildiysa özür dilerim.

Şaka yapıyoum merak etme :joy:

aaa quentyn mesela ??? ne yaptı ve niye takip ettik onu bu kadar eğer essos’a geçip ölecekse?

Quentyn ile Dany’yi bir mi tutuyorsunuz?

Quentyn araç karakterdir, belli bir misyonu vardir ve o misyon bittiginde aradan çikarilir. Belli bir konunun karakteridir, Dany gibi büyük bir hikayenin karakteri degil. Veya Jon gibi, Arya gibi, Tyrion ve Bran gibi. Hatta bir Jaime, Cersei bile degildir.

Prens Doran oglunu Dany ile evlilik yoluyla ittifak kurmak amaciyla gönderdi. Dany bu teklifi kabul etmedi, daha dogrusu edemedi. Dolayisila Dorne-Dany ittifaki yatti. Ve Dorne Aegon’a yöneldi devaminda.
Iste Quentyn karakteri bunu sagladi, buna vesile oldu.

Aslında Doran daha oğlunun öldüğünden bihaber canım. Haliyle onun ne faydası oldu ki? sorusuna bir cevap oldu diyemeyiz. :smiley: Yine de evet, bir yan karakteri ki yan karakter bile denmez buna bildiğin figüran karakteri kilit ana karakterlerden biriyle bir tutamayız. Hikayeye etkileri aynı değil sonuçta.

Yaa farketmez :smile: Kesin olan su ki, Dorne-Dany ittifakini ortadan kaldirdi bu olay (simdilik, bir süreligine en azindan). Dorne su an Aegon’dan tam emin degildi zaten, yani kesin bir karara varmamislardi, süpheler vardi. Ama her seyin sonunda iste Aegon’un arkadasinda yer alacaklar, Dany’nin degil.
Birde Dany ve Aegon benim tahmin ettigim gibi karsi karsiya gelirlerse, iste o noktada tüm bunlar, Quentyn olayi çok önemli olacak.
Anlatmaya da üseniyorum daha fazla, neyse anlasilmistir :smile:

Ve aynen, senin dedigin gibi, yan karakterdir, hatta yan karakter bile denmez.

Aslında şu karakterin amacından sapıp başka yere yönelmesi sık işlenen bir temadır. Yani Dany’nin tamamen Ghiscarlara alışması ve vazgeçmesi gibi. Seride bahsi geçiyordu. Westeros babasının krallığı burası ise onun krallığı. Ancak son savaş Westeros’da olacağına göre ve bu karakter Jon ile beraber Westeros’a geleceğine göre böyle bir ihtimal yok diyebiliriz. Sadece motivasyon anlamında bazı değişimler olabilir. Belki eskisi kadar umursamaz vs ancak Dany kesinlikle Westeros’a gelecektir.

Ben asıl acaba Tommen ölür, Taht Myrcella’ya dolayısıyla Martellara geçince nasıl tepki gösterecekler merak ediyorum. Herhalde e biz gidelim o zaman, gerçi prensimizi de reddettiniz yaktı kendini çocuk ama demezler muhtemelen.

Ben açıkçası Quentyn’in bize ejderhaların ne kadar tehlikeli yartıklar olduğunu hatırlattığını, Onlarla oyun olmaması gerektiğini ve ejderhanın kendi sürücüsünü seçtiğini öğrettiğini düşünüyorum.

olabilir ancak ben dorne komplosu essos ayağını bekliyorum. orada bu konulardan bahsedecektir. quentyn hakkında ne diyeceğini merak ediyorum geek’in

Hayir Daenerys KESINLIKLE Bati Diyar’a varacak. Cunku GRRM boyle soylemisti. Kendisi 5 kilit karakter arasinda yer almakta ve en azindan 5 kilit karakterin bir noktada birlesecegini biliyoruz ki bu yer kesinlikle Bati Diyar’da. Buyuk ihtimalle Sur’un otesinde bir yerlerdedir diye dusunuyorum. Bran nasil Sur’un guneyine inebilsin ki zaten. Ayrica ‘son iki kitap kaldi birde isin icine Dany’yi mi sokacaklar?’ demeyin cunku biz bir pov da bin sey yasandigini gorduk degil mi? Bazen bin seyin bini de onemliyken bazense kucuk bir kismi onemlidir. Daenerys 'in bolumleri son iki kitapta tavan yapacaktir zaten. Okudugunuz icin tesekkur ederim =D

Sur ötesi olması işin surun yıkılması lazım Allysanne in Ejder geçmeyip reddetmişti Dany nin Ejderlerin farkı da yok Ejder olmadan gitmeyeceği de belli.

ben o çeviriyi okurken farklı yorumlamıştım sanki; bariyer var gidemedi şeklinde ama çeviri “gitmek istemedi” idi ikisi arasında dağlar kadar fark var. Dany’nin ejderhaları savaşta kullanılacak ama kehanetlere göre de “Taşlaşmış ejderhalar uyanacak” “taştan canavarlar havalanacak” bu da var
Ne nedir nasıl olur göreceğiz bana göre 3 ejderha böylesi bir savaş için yetersiz

Jon geri donusunde tastan ejderhalari uyandiracak Sur’un altinda yatan. Bunlar kim bilir ne kadar fazlalardir yada ne kadar guclu. GRRM’in neler yazacagi bilinmez ama, belkide savasi Otekiler kazanir ne dersiniz?

güçlü olmalarını bende bekliyorum Dany nin ejderhaları daha bebek sayılır
Dany bile henüz Dragon a binebildi sadece o da diğer 2 sinden büyük olduğundan