Dany ve Khal Jhaqo

Arkadaşlar sadece bir konu aklıma takıldı. Dizide biliyorsunuz ki Dany’yi dothrakiler 5’in sonunda kaçırıyor ve altının yarısına kadar orada kalıyor Dany. O yüzden biz de kitapta öyle olacakmış gibi düşünüyoruz. Ama hesaba katmadığımız bir şeyler var. Kitapta bu çok büyük bir zaman kaybı. Sadece iki kitap kalmışken Dany’nin yine bir işlere bulaşması kitapları yine ve yine gereksiz yere uzatır. İkincisi de kitapta Dany Khal Jhogo ile karşılaştığında Drogon’un yanında, hatta sarılıyordu sanırım. Bence bu önemli bir ayrıntı çünkü Dany’nin Mereen’e dönmesini hızlandırır bu. Yani Drogon ile dothrakilerle gitmeyeceği kesin, ya dothrakileri alıp Mereen’e gider ya da Drogon ile tek başına. Ben taa Vaes Dothrak’a gidip zaman kaybedeceğini düşünmüyorum. Tabii dany kesin Westeros’a gidecekse…

Bence Dany Westeros a bir şekilde ulaşacak ama Dothrakiler onunla gelir mi emin değilim doğrusu.

Öncelikle basligi düzelttigimi belirteyim, dikkatini çekerse kafan karismasin :grin:
Jhogo yazmissin, ama Jhogo bir Khal degil, Dany’nin kansüvarilerinden biri. Bizim adamimiz Khal Jhaqo.
Benzer isimler, karistirmak gayet normal ! :slight_smile:

Seyi anlamadim, Dany Khal Jhaqo ile mi sariliyordu?
Dany o adami hiç sevmiyor.

Hatirlayalim biraz, kimdi bu Jhaqo.
Khal Drogo rahatsizlandiginda kendini ilk Khal ilan edenlerden biriydi Jhaqo. Yanina 20 bin adam alip kendi khalasar’ini kurdu. Yanina aldigi Mago, Daenerys’in kurtardigi bir kizi (Eroeh) kaçirdi, tecavüz etti, sonra kizi Jhaqo’ya verdi, o da tecavüz etti. Hatta baska adamlar da. En sonunda kizin bogazini kestiler.
Daenerys bunu ögrendiginde, Mago ve Jhaqo’ya bu yaptiklarini ödetecegine dair yemin etti.

Ben söyle düsünüyorum…
Dany Jhaqo’nun isini bitirecek, Mago’nun da.
Dothraklarda Khal’i öldüren kisi yeni Khal olur. Dothraklar güçlü olani liderleri kabul ederler.
Dolayisiyla Dany’nin Jhaqo’nun khalasarini pesine takmasi muhtemel.
Ama 20 bin adam yeterli görünür mü Dany için? Ondan emin degilim. Ben bir süre daha oralarda dolanacagini ve baska khalasarlari da kendi gücüne katacagini düsünüyorum. Ardindan biner ejderhasina, Meereen’e gider. Khalasari arkadan gelir. Kitabin ilk yarisi bu sekilde gider.
Ondan sonra, yani Meereen’deki olaylari hallettikten, orada bir düzen sagladiktan sonra ver elini Westeros! Bu da kitabin ikinci yarisinda olur.

Ama bu “kitabin ilk yarisi / ikinci yarisi” konusunda insallah yanilirim. O kadar sürmesini istemiyorum çünkü. Yani keske Dany kitabin ikinci kisminda, hatta sonlarinda bile olabilir, farketmez, Westeros’a varsin. Varisi son kitaba sarkmasin.

Neyse. Kabaca tahminim bunlar tabi, detaylica düsünmedim, ilk aklima gelenleri degerlendirip yazdim.

Başka Khalasar mı?

O görüde de gözüktüğü üzere Vaes Dothrakta Khallar khal’ı seçilecek muhtemelen.

Dany o yirmi bin adami alip “Bu kadar yeter” diye düsünmez dememin bir sebebi de bu ya zaten :smile:
Tüm khalasarlari pesine takacak yani, her sey bunu isaret ediyor, ee dizi ile de bir nevi onaylandi.

Ama keşke böyle olmasa. Şimdi bu barbarları nasıl kaldıracak Westeros Allah bilir.

Zaten Targ ittifakı Güneyliler için resmen şeytan ittifakı gibi bir şey

Dothraklar
Çüksüz paralı askerler
Demirdoğumlular
Kuzeyli ağaçlara tapan warglar
Yabaniler
R’hollor
Devler

Freaks united…

Dany nin yanında Drogon vardı diye hatırlıyorum. Belki Drogon zarar verir ama sanmıyorum.

Yok canım, düşmanına niye sarılsın :smile: ben Dany, Drogon’a sarılıyodu anlamında dedim. Ayrıca son cümle;

Khal Jhaqo, Dany’yi o halde buldu.

Yani sarılmadılar, Dany Drogon’a sarılıyordu. Eğer kaçırmaya çalışırlarsa falan Dany hemen Drogon ile kaçabilir diye dedim.

Ve eğer bana sorarsan Dany, Westeros’a gelirse -hala çok umudum yok ama İnşallah gelir- son kitaba kalmaz. Zaten Mereen’de iki kitap oyalandı ve okuyucu sıkıldı artık. Ve ben son kitabın Ötekiler odaklı olacağını düşünüyorum. Bir de Dany karıştırmasın…

Daenerys orada Drogon’u elinden kaciracak. Neden bilmiyorum ama boyle dusunuyorum iste. Ayrica GRRM kralicemizin son kitapta Bati Diyar’a anca ayagini basacagini soyluyordu =(

Biz bunu Starkgaryen ile uzun zaman önce konuşmuştuk, benim fikrim neredeyse hiç değişmedi.

Dizideki sahnelerin hiçbiri olmayacak, öncelikle zaten Dany yanmaz yapışmaz bir hatun değil, tek başına da hiçbir şey yapabilecek güce sahip değil. Yani silah kullanmasını bilmez etmez, kendisinden nefret eden iki Dothrak var, anında öldürürler.

Bu yüzden dizide totoşunu kaldırmayıp, uyuyan ve anasının kaçırılmasına izin veren Drogo’nun aksine kitapta annesinin yanından ayrılmayan, ateş saçan bir ejderhamız var. Zaten en son onun üstüne binip uçmuştu, net hatırımda değil ama şu kutsal şehrin olduğu tarafa doğru galiba.

Sonuç? Mektupta Dothrakların Westeros’a geleceği söyleniyor, GRRM de bir olayla geri döneceklerini zaten belirtti. Zaten Meeren savaşı var ve kendisi zor durumda, mevcut askerlerinin önemli kısmını kaybeder illa ki. Haliyle daha çok asker için Dothrakları kullanacaktır. O uyuz olduğu adamları öldürür mü öldürmez mi bilmem, olabilir olmayabilir ama Dothraklar zaten o ejderhayı görünce “güçlü olana itaat et” mottosu yüzünden diz çöker, belki bizim kızım iki ateş saçıp güç gösterisi de yapar. Bu sahnelerin çok uzayacağını sanmam, uzamaması da gerekir bana kalırsa. Dothraklar zaten konuşmayla ikna edilecek insanlar değil haliyle şiddet kullanılacak ve bu da bir sürü pov ile olursa saçma olur. Ben Meeren sahnelerinin bile fazla uzamayacağı görüşündeyim ama elbette ki oldu bittiye gelmeyecektir. İkinci kısımda bizim kız yola çıkar ve sonlarında varır gibime geliyor inşallah.