Danyci Olmayan Targaryen Loncası

Selamlar herkese

Targaryen ailesi, 7 krallığı bir araya getirmiş, renkli geçmişleriyle ve kişilikleriyle en fazla sevilen ailelerden birisidir. Benimle temasa geçmiş pek çok insan da bilir ki benim de favori ailem Targaryen ailesidir.

Bu ailenin sevilmesinde çeşitli sebepler vardır. Ancak aileyi sevenlerin büyük bir kısmının sevme sebebi Daenerys Targaryen’dır. Targaryen sevenlerin büyük kısmı Danycidir ve aileyi sevmesindeki en önemli sebeplerin başında gelmektedir.

Ancak Daenerys, aileyi sevmek için tek geçerli sebep değildir. Pek çok Targaryenci, Dany fanı değildir, hatta Dany’e sempati beslemeyenler de azınsanamayacak sayıdadır. Pek çokları 7 krallık vizyonunu ortaya koyan Aegon, sadece 5 10 sayfa görünmesine rağmen gönüllerde taht kurmuş Baelor, halkın kralı olan Egg yüzünden ve daha nice mükemmel karakter yüzünden sevmiştir. Renkli ve güzel tarihleri yüzünden sevmiştir. Fandom ortamlarında en fazla desteklenen, pek çok insanın gönlünde bir başkası yatsa dahi ikincil olarak desteklediği kral adayı olan Jon Snow, özünde bir Targaryendir.

Bütün bu hususlara rağmen Danycilerin çok fazla öne çıkması, Danyciler=Targcılar gibi bir algıyı oluşturmuş ve her Targaryen bayraklı olanın Danyci olduğunu düşünmeye başlamıştır. Ama bizlerin, yani Dany fanı olmayan Targaryencilerin Danycilerle büyük fikir ayrılıkları vardır. Aramızdan Dany’i sevenler olabilir, ama Dany fanı olmadığımız gibi Daenerys’in villain olması gibi senaryolara sıcak bakarız. Yanlışlarında eleştiririz. Pek çoklarının karşısında yer alırız.

Ayrıca bu özelliklerimiz yüzünden koca aileyi tek karakter üzerinden değerlendirip Dany fanı olmadığımız gerekçesiyle Dany fanları tarafından bizi gerçek Targ fanı olarak görmeyenler dahi mevcuttur.

İşte bu yüzden, kendimizi ayırma ve ayrı birlik kurma zamanımız gelmiştir. Targaryenler tek bir kişi tarafından tanımlanamayacak kadar büyük bir ailedir. Amacımız ise bunu vurgulamak, None-Dany Targaryencıların varlığını tecelli ettirmektir. Sayımız az olabilir kardeşlerim. Ama unutmayın ki bizler aileyi tek bir karakter temelinden değil, tüm yüce Targaryen tarihi temelinden severiz. Bizim temelimiz daha sağlam ve gerçektir.

Katılım şartları

1. Favori ailesi Targaryen olmak.
  2. Dany fanı olmamak. Belirtmem gerekir ki Dany’i sevebilirsiniz. Ben de severim. Ama kıstas bu karakterin fanı olmamaktadır.
  3. İlk kuralın istisnası olarak Blackfyre fanları da beklenir. Zira Blackfyre ailesi Targaryenlerin koludur ve siyah ya da kızıl ejder ejderdir.
    Bunları sağlayan herkes birliğe katılabilir.

Kral

@Symmachus

Ejderhakayası prensi

@Loren_Lannister

Yaz Kalesi Prensi
@MuratKocak

Ejder Lordları
@Fireball
@Tolgaryen
@Tofu
@Nynaeve

Ejder binicileri
@Sabah_kilici

@Keremetr

11 Beğeni

1.Kurala uymadığım için katılamam ama umarım büyürsünüz. Hala böyle kişilerin kalmış olduğunu görmek güzel.

1 Beğeni

Forumda ejderhaların dansının tohumu ekilmeye başlamış oldu.

3 Beğeni

Eğer Blackfyre favori ailense katılabilirsin. Siyah ya da kızıl ejder ejderdir.

1 Beğeni

@Symmachus yazın beni :smiley:

1 Beğeni

Jamie yardımcınız olsun! :grinning:

3 Beğeni

Selamlar efem,

Targaryen hanesine mensup değilim ama en sevdiğim 2. hanedir. Haliyle bu mücadelenizde sizin yanınızdayım ve destekliyorum. :innocent:

Aslında işin goygoyunu geçersek haksız değilsiniz. Genel olarak Targaryen hanesi dendiğinde akla Danyciler geliyor. Evet, ilk aşama bu “çok seviliyor, çok popüler” düşüncesini doğurabilir ve şüphesiz ki çok seveni de var ama ağırlıkta Danyciler tarafından sevilen biri ve bunun dışında kalanlar tarafından da sevilmeyen ve çok eleştirilen biri. Yani diziden kaynaklı popülerliğinin yarısı sevenlerinden kalan yarısı nefret edenlerinden gelen eleştirilerden geliyor gibi.

Sonuç olarak sebebi ne olursa olsun Targaryen denince akla ilk gelen isim Dany, seride de Viserys sonrası (5. kitaba kadar) tek Targ o olduğu gerçeği de bunda etkili elbette… Hayranlarının internette çok organize olup öne çıktığını da unutmayalım, tüm olay burada patlak veriyor zaten.

Danycilerin agresif tutumunun Targaryen hanesinin imajını olumsuz etkilediği gerçeği var.

En Agresif Hayran Topluğu Kim? başlığında paylaşmıştım. Reddit’te yapılan ankette Danyci ve Targlar hayranları en agresif olarak seçildi.

Targ = Dany algısı yüzünden Dany’e olan tepkiden Targların hepsi nasibini almış. Yorumlar da o şekilde.

There was a very toxic Dany fanbase around ASOIAF fandom but seemed to have disappeared in this sub after the show ended. Thank the gods for them. The Targaryens seem to get most of that hate nowadays and they seem to have few defenders.

Targ is the most aggressive (you’d always get downvoted into oblivion if you said anything the slightest bit critical about Dany), but Stark fans can be plain annoying
In terms of both size and intensity, definitely the Targs until Season 8 came out at least. In a way it’s quite meta, since book and show Dany seems to inspire fanatical (and often irrational) devotion among many people in-universe. Even after she burns down KL a lot of people spout nonsense about KL’s citizens deserving it bc they cheered Ned’s death or whatever. Crazy. The Stags are divided into two camps–the first consist of book readers who like Stannis for the right reasons, the second consist of both book and show readers who like him because they think he’s some hypermasculine incel superhero

Fandoms are stupid, but I say Targaryen fans because they have a deep wound and are probably conflicted and in denial about their beloved mother of dragons.

Danyci olmayan Targlar azınlıkta mıdır yoksa sesiniz hiç çıkmadığından mı bilmem ama arada kaynıyor gidiyorsunuz.

3 Beğeni

+1

Targaryen 2.hanemdir ve Dany dışında çok güzel üyeleri vardır. Say say bitmez. (Dany de iyidir cümle biraz bozuk olmuş düzelteyim.)

3 Beğeni

Ben Dany’yi severim, ilk 5-6’ımda Dany… Ama yani Targ = Dany demem, bana göre Targ= Fatih. Yani mantıklı olalım, mezardan çıkıp gelse kim takar diğer tüm Targları? Kimse. Adamı sevmeyen veya saygı duymayan yok wetserosta.

2 Beğeni

Evet Targaryen demek Fatih Aegon denebilir. Varislere onun adını vererek ismini ölümsüzleştirme isteklerinden belli :blush: aynı biz Starkların Brandon gibi. (Starklar da isim bulamadıkça Brandon koymuş orası ayrı :joy:)

2 Beğeni

Hiç sevmiyorum bu gelenekleri aslında, paso 1-2-3 diye sıralanmış, insan aklında tutamıyor kim kimdir diye. Bir noktadan sonra abartı, saçma…

Hane olarak Dayne seçtiğime bakmayın o Arthur Dayne e olan saygımdan. Dany severim ama daha genç ve çok fazla hata yaptı bence bu yüzden benim ilk 5 ime giremez.
Targeryen ları bilmezdim tarihlerini okudukça sevmeye başladım. Dany nin bunun üzerinde etkisi çok az.

Beni de al birliğe
Ateş ve Kan

1 Beğeni

Arthur Dayne’nin sadakatine olan saygımız sonsuzdur :wink:

1 Beğeni

Targ sevmeyen katılmıyor ellam

Bunu diyen mi var? Kim?

(bu kismin son partinda neden bu yazacaklarimi yazdigimi anlayacaksiniz)

Daenerys, Fatih Aegon gibi, Aegon V gibi, Alysanne gibi isimlerin harmanlanip tek vücutta hayat bulmus halidir.
Atalarinin 150 yil boyunca basaramadigini basarmis, Targaryen hanesinin sembolünü, gücünü yeniden hayata getirmis kisidir.
14-15 yasinda üç sehir fethetmis, kraliçe olmus kisidir.
Targaryen ismine yeniden hayat veren, ejderhali sancagi yeniden dalgalandiran kisidir.
“Fatih Aegon’un memeli hali”, “Son ejderha Rhaegar’in kardesi”, “Gerçek bir Targaryen” diye anilan kisidir.
Targaryen hanesi için savasacak kisidir.

“Targaryen’ciyim” diyen insan, bakin “Targaryen hanesini seviyorum” diyen degil, direkt “Ben Targaryen’ciyim !” diyen insan bu yukarida anlattigim Daenerys’i nasil sevmez? Niye sevmez? Niye desteklemez?

“Targaryen hanesini seviyorum” deseniz, takilmaz kimse. Ama “Targ’ciyim ben !” deyip sonra da… Yani… No.
Tabi bu benim ve digerlerinin düsüncesi; olayi bu noktaya getirip, komikligine/trollügüne de olsa, baslik açilmasi da enteresan deyip geçeyim.

Evet yani, ben Daenerys’i sevmeyip “Targ’ciyim!” diyenlere anlam veremeyenlerdenim, Targ’ci diye sayamayanlardanim; hatta bu basligin açilmasiyla biten süreç discord’da iki arkadasa aylar önce bu düsüncemi söylememle basladi.
Bu kadar dert edilecegini bilseydim, valla hiç demezdim. Bazen neredeyse “fiziken” bir parçasi olduklari bir topluluktan dislanmis, pislik muamelesi görmüsler gibi davraniyorlar, ve sasiyorum, daha da fazla “keske hiç demeseydim” diye düsünüyorum.

Sununla bitireyim, yukarida Ayça’ya sordugum sorunun konusuna bagli olarak.

“Targaryen = ???” konusunda, Dany’cilerin düsüncesi sudur…

Ana seride… Targaryen hanesi = Daenerys (temsili açidan, imaj/yüz açisindan, ilk paragrafta yazdiklarim açisindan. fAegon onunla boy ölçüsemez, Jon’un konuyla alakasi yok).
Tüm seride… Targaryen hanesi = Tüm Targaryen’lar; Daenys’den, Aenar’dan baslayip, son üyesine kadar.

1 Beğeni

Dany’nin fanları tek elin parmaklarını geçtim,orta parmağa bile ulaşamıyor.1,bilemedin 2 kişiler! bilmeyende ortalık Dany fanlarından geçilmiyor,patlıcanı sallasan birine çarpıyor zannedicek.ilahii Ömer… Evet haklısın, Dany = Targaryen hanesi yanlış bir tanımdır.Targ tarihinde (Blackfyreler dahil!) Ne krallar,kraliceler,prensler,prensesler var ama geldigimiz noktada hanenin “son safkan” temsilcisi Dany’dir.Ejderhalar bile ona biat etti,Snov’a değil! O kırma zaten.Stark genleri daha ağır basmış.neyse konumuz Jon degil.

Dany hatalariyla,gunahlariyla,sevaplariyla bir mucadele veriyor.Targ armasini dalgalandiriyor ! Ve gecmisteki tum Targlerden parcalar tasiyor (huy,su babında!) Onu sevip sevmemeniz onemli degil,profilinizde Targ armasi varsa,Otomatikmen Dany’i aileden kabul etmis oluyorsunuz.baska bir deyisle Dany’nin ailesini sahiplenmis oluyorsunuz.gerçek bu.O bir Targaryen ! hemde safından.dışlamanız,yok saymaniz pekte mumkun gozukmuyor kanimca :thinking:

1 Beğeni

@Starkgaryen
@Miro

Keşke önce konuyu daha dikkatli okusaydınız. Sonra yorum yapsaydınız.

Benim bu seride fanlık seviyesinde sevdiğim iki karakter vardır. Jaime Lannister ve Jon Snow. Peki bu iki karakter haricindekilerin fanı olmamam bu karakterleri sevmediğim anlamına mı gelir? Hayır. Robb’u da severim Arya’yı da. Tyrion’u da severim Dany’i de. Ama bunların fanı değilim kardeşim. Yani gerçekten çok sevdiğim, kendimi özdeşleştirdiğim, fanıyım lan diyebileceğim iki karakter var sadece. O kadar!

Benim şahsi görüşüme göre 5. Kitapta kızın girdiği yol iyi değildi. Bu konuyu tekrar tartışmak gibi bir niyetim yok. Sen olmadığını iddia ettin ben olduğunu iddia ettim argümanları sıraladık birbirimizi ikna edemedik topla tüfekle daldık bitti. Ama diziden görünen o ki ben ve benim gibi düşünenler haklı çıktı. Daenerys maalesef iyi bir yola gelmeyecek. Targaryen ailesinin dirilme fırsatını almış kişi olarak bunu kullanamayacak. Yani birnevi Targaryenler için sonuç itibariyle çok iyi bir örnek olmayacak.

Bana katılmıyor musun?

Daenerys’in ilerlemesininde hiçbir sakatlık olmadığını mı düşünüyorsun?

Martin’in Dany planlarının dünya düzdür demek kadar manasız olduğunu mu düşünüyorsun?

Sonuna kadar RESPECT!!! Ama sen de sizin gördüğünüz Dany ile başkalarının gördüğü Dany’nin farklı olduğunu kabullen. Nasıl sevmezsiniz arkadaşlar diye buraya uzun uzun yazman çok anlamsız. Sizin gibi düşünmüyoruz arkadaşım işte. Bu kadar basit! Saygı duyun da demiyorum bak onu da geçtim sadece kabullenin. Allah Allah ne ilginç insanlar var kafalar bir milyon de geç.

Nerede dışlamışız? Dışlama yok. Dany fanı olmayanlar gerçek değildir demiyoruz. Sadece farklı bir kol bu o kadar. İyi parti MHP gibi düşünebilirsin. Ya da SHP CHP gibi. Ya da Türkiye Azerbaycan gibi.

3 Beğeni

İsteyen istediğini sever isteyen istemediğini sevmez. Kimse, kimsenin zevkine karışamaz. Ben de bu seriye dizi ile başladığım içim doğal olarak Daenerys’e bir sempatim var. Ayrıca onun olduğu kısımları seviyorum çünkü Essos’taki birçok yeri görmemi sağladı. Sonra seriye iyice dalınca Targaryenler’e olan sevgim arşa çıktı. İçinde nefret ettiğim ve çok sevdiğim karakterler var.

Mesela büyük çoğunluk değişim geçirdikten sonra (hem fiziki hem manevi) Jaime’yi sevdi ama ben hala sevmiyorum aynı şekilde Eddard’ı da sevmiyorum. Targaryen seven herkes sülaledeki her bir bireyi sevmek zorunda değil. Targaryen çok geniş bir ailedir. İçinde çeşit çeşit karakter barındırıyor. Daenerys sevmeyen birisi başka karakterleri sevdiğinden Targaryenler’i sevebilir.

Her ne kadar Daenerys seride kalan son Targaryen (Jon melez olduğundan, SAegon büyük ihtimalle sahte olduğundan) olduğundan ona karşı büyük bir ilgi var. Ama seri sonunda maalesef asil Targaryen sonu Daenerys’in ölmesiyle sona erecek. Artık Westeros’ta gümüşi platin saçlı mor gözlü güzel ve asil kimse olmayacak.

3 Beğeni

Dany sevdiğim bir aile üyemiz lakin fanı değilim .yani beni de yazabilirsin.

3 Beğeni

Beni de birliğe almanızı rica ediyorum.

2 Beğeni