Dany'nin Akıbeti

Daha bir şehri dahi yönetemeyen ve buna rağmen
Diyar a saldırmanın planını kuran beceriksiz Targaryen in akıbeti sizce önümüzdeki kitaplarda nasıl olur

Bir akıbet konusu daha açılırsa söveceğim. Azor Ahai konularına benzedi iyice.
O kadar b.ku çıkmış ki Loras Tyrell, Victarion Greyjoy, Arianne Martell Azor Ahai diye başlıklar açılmış zamanında.

Cidden ya hep akıbet makıbet gidiyoruz. :smiley: Bir işim var bitireyim yazarım. :smiley:

DÜZENLEME: Başlayalım.

Öncelikle Dany’nin çok becerikli olduğunu düşünmesem de beceriksiz de olduğu kanaatinde değilim. Mukayese etmem gerekirse bir Robert Barth’dan çok daha iyi hükümdarlık yapmıştır denebilir; halkı ve sorunları ile ilgilenmiş ve onları korumaya çalışmıştır.

Dany’nin sorunu ‘bilgisizlik’ ve ‘tecrübesizlik’ idi. Bu kız hükmetmek için yetiştirilmedi, tamamen içgüdüleri, duyguları ve yettiği kadar aklı ile kararlar alıyor ama bu ikisinin eksikliği elbette ki kendini gösteriyor. Şimdi ben, bendeki bilgilerle hareket etseydim; köleliğin bu şekilde kaldırılamayacağını ve ne tür sorunlara gebe olacağını bilirdim. Bu yüzden çok daha akıllıca bir düzen kurar, aşama aşama kaldıracak şekilde düzenlerdim her şeyi.

Diğer yandan Dany’nin yanında hep askeri yönden danışmanlık yapacak insanlar var; Selmy, Jorah ve Daario… Tamam bazı siyasi fikirler de veriyorlar ama yetersiz. Kızın siyasi danışmanı yok. Bunlar arasında bir tek Jorah, eski bir lord olarak ‘yönetmek’ nasıl bir şey biliyor ama o da malum sebeplerle Dany’nin uzağında kaldı. Danışmanların sayısal yetersizliği ve kalifiye sorunu da ciddi bir eksi. Kısaca bizimkisi yokluklar arasında bir şeyler yapmaya, kendine yön bulmaya çalışıyor.

Şu ana kadar bütün bu hataları, yanlışları bizimkinin bilgi, tecrübe ve danışman eksikliğine bağlıydı, tamam. Lakin bundan sonrası için şahsen bahane kabul etmem. Diyar’a döndüğü zaman yeteri kadar tecrübe ve bilgi sahibi olmuş; Tyrion ile de siyasi danışman eksiğini ciddi ölçüde kapatmış olacak. Peki, bundan sonra ne yapar?

Tahminen o ki ilk olarak Ejderha Kayası’na gitmek isteyecektir, orası onun evi. Fakat muhtemelen Aegon’u tahtında oturuyor bulacaktır. İlk önce bir şok, şaşkınlık, karışık hisler derken 2. bir Targın varlığı onu rahatlatacaktır, aile sonuçta; abisinin oğlu olarak tanıyacak onu. Aegon, kibirli ve inatçı davranışlarına devam ederse Dany ile zıtlaşmalar yaşayacaktır. Dany, güç zehirlenmesi yaşamaya başlarsa bu durumda Aegon ile yine zıtlaşmalar yaşamaya başlayacaktır.

Mantıken Aegon’un Altın Mürettebat ve Dorne güçleriyle sağladığı kuvvetleriyle; Dany’nin yanında getirdiği kuvvetler ve 3 ejderha ile Diyar’ı anında fethetmesi içten bile değil. Peki bu GRRM’in tarzı mı? Hayır. Bir denge olmak zorunda mı? Evet. İlk başta karşı çıkmışsam da yavaş yavaş bu işin olabilirliği kafama daha çok yatıyor; ejderhalar arası bir iç savaş! (Mutlu ol Duygu, az uğraşmadın ikna etmek için beni. :smiley: ) Taraflardan birinin ölümüyle sonlanacak kadar korkunç bir savaş beklemiyorum aslında çünkü eninde sonunda üç ejderhanın üç ejderhaya binerek Şafak Savaşı’nda yer almasını bekliyorum.

Bu bölüme gelene kadar Dany’nin Ölümsüzler Evinde gördüğü kehanetlerde haber edildiği gibi ciddi kayıplar, ihanetler ve acılar çekeceğini düşünüyorum. Yani Westeros, ona pek de iyi gelmeyecek.

Seri sonunda ne olur? Tahta oturacağına şüpheyle yaklaşıyorum. GRRM ben gibi düşünüyor ise tahtı “talip olmayana” ver düsturu ile ilerleyebilir. Eh biraz da temennim olduğunu kabul etmem gerek. :wink:

Bu kıza lazım olan şey birinin karşısına geçip bak kızım gittiğin yol yol değil yanlış yapıyorsun diye anlatması lazım. Yani kendisi bence zeki bir karakter ancak cahil. Mesela Astaporda yaptığı hareket başta mükemmel gözüküyor ancak çok ciddi ve sıkıntılı taraflara sahip. Orada kadın resmen soykırım yapıyor. Tüm köle olmayanları öldürüyor. Tabi çocuklar hariç. Ulan nereden biliyorsun hepsinin pis kölelet kafasında olduğunu? Nereden biliyorsun içten içe vicdan yapmayacaklarını? Bu yaptığı katliam sadece nefret doğurdu ve hiçbir şey değişmedi. Sadede köleler efendi oldu. O kurtardığı çocukların da çükleri kesilip yeni lekesiz yapılmak üzere alıkonuldu. Böyle olmaz. Girersin, işgal edip yönetirsin. Asıl tepede olan insanları idam edersin ama halka ya adam olun ya ölün der dokunmazsın. Sonra tüm dünyada ciddi bir ağa sahip olan kölelik sistemini birkaç şehir yıkarak ortadan kaldırabileceğini düşünmesi de garip. Aşamalı olarak ortadan kalkar böyle şeyler. Daha önce bu konuda hoş bir benzetme okumuştum, Daenerys ABD. Ghiscar şehirleri de Irak Afganistan gibi ülkeler. Sözde özgürleştirmek istiyor ama aslında her şeyi daha da fazla berbat ediyor. Neymiş? Ben Meeren’de kraliçecilik öğreneceğim =). Oldu canım koca ülke senin deneme tahtan zaten.

Bunun dışında Westeros konusunda hainler aşılacaklardan daha gelişmiş bit bakış açısı yok. Dişi Gandhi olsun deniyoruz ama o insanları biraz anla. Neden acaba onlar ejderlere ihanet ettiler? Haklı sebepleri var mı?

Bütün bunların dışında Dany’nin elde ededeği güç çok fazla. Lekesizler, Dothraklar, paralı askerler. Özellikle Dothraklar çok sıkıntı. Adamlar nasıl yerleşik hayata uyum sağlayacak? Tamamen yağmaya dayanan kültür nasıl felaket olmaktan çıkacak? Doğrusu Dany onların lideri o zaman omlar Dany’w uyarlar demek Asoiaf gibi bir seri için hayalperestçe olmanın bile ötesinde. Dany’i isterse Tanrı olarak görsünler fark etmez bir milletin alışkanlıkları değişmez.

Dolayısıyla ben Westeros istilasının çok ciddi bir felakete dönüşeceğini düşünüyorum. Zaten dizide her ne kadar zamandan dolayı yüzeysel işleseler de bunun sinyalini verdiler. Öellikle lordlar Dany’i daha çok bit istilacı olarak görecekler. Dolayısıyla korktukları Dany yerine tiksindikleri Cersei daha tercih edilebilir hale gelecek.

@YeniAy_Ottoman

Bence o dans Jon ve Dany arasında da olabilir. Zaten mektupta bu dothrak istilası Güney’den gelen tehdit olarak görülüyordu. Ben gerçi ikisinin bir araya gelmesini bekliyorum daha çok ama bu olmadan önce bir çatışma olabilir bence. O pis Dothrak Çan’larını yenilince söker atar belki.

Ben Dany nin iyi danışmanlar edinmesi gerektiğini kabul ediyorum ama bunun için geç kaldığını
da düşünüyorum
(Tyrion bu saatten sonra Dany ye vereceği tavsiye Westerosa git tahtı, özgür şehirleri al, arkanı sağlama al sonra buraya dön köleliği kaldır olacak bence )
Dany mesela son evliliğinde kimseyi dinlemediğinden hataya düştüğünü de düşünüyorum. Danışmanları olsa ne olur ki…
Son olarak ben kitapta ölmesini bekliyorum finalde daha öncede dedim Dany nin kehanetlerinde 3 at 3 yatak 3 ihanet var. Bütün bunları 17 18 yaşına gelmeden yaşaması tuhaf. Çünkü hayat her daim değişim, her daim ihanet, her daim yeni yollar demek ve Dany hayatının baharında bunları tüketecek bu sebeple ölecek gibi geliyor bana

Bu gerçekten güzel bir benzetme olmuş. :smiley:

Çatışmalarını ben de çok isterim, dizideki gibi “ayy canım cicim” tarzı bir şey istemem, tamam zaten zaman sorunsalı deyip geçiyoruz… Yine de bakalım…Lakin ilk çatışmalar bence Aegon ile yaşanabilir o tavırlarına devam ederse ikisi gurur abidesi olarak iç sorunlar yaşarlar.

Gene de olay ateşli kanlı savaşa gelmez. Çünkü böyle olursa bir daha kanka olmaları zor. Ancak siyasi bir gerginlik olur. Çatışacak gibi olurlar belki. Burada da ejderlerin arasında hırlayan büyük gölgeli küçük adama iş düşer.

Aslında Aegon ile neden çatışsın orası soru işareti. Yiğidi öldür hakkını yeme, kitaptaki Dany çok kibirli bir karakter değil. Üstelik kendisi Aegon’a saldırsa o gaspçıdan hiçbir farkı kalmaz. Ama bir yandan Jon’a başta gıcık olabilir. Çünkü az önce söylediğim meseleye geliyoruz, hainler diz çökmediler tarzı bir bakıl açısı var. Dolayısıyla onun gözünde starklar iğrenç pislik düşmanlar ve dolayısıyla Jon’hn Sahte olduğunu düşünecektir. Ancak Evren’deki garip çelişki ise Dany’nin tüm olası müttefikleri bir zamanlar Targaryenlere karşı savaşmış olan Krallıklar. Hatta diziye benzer bir ilerleme olacaksa ve Tyrion Casterly kayasını alırsa buna Lannisterları bile dahil edebiliriz. Aegon’un kendi safında toplayabileceği Güney ise şuanda Targaryen karşıtı konumda. Yani kız düşmanı ve sahte ejderhayı kuzeyde ararken bu Güney’den gelecek ve muhtemelen çok pis dumur olacak.

İşte bu meselede ben tüm ejderha kanlarının devreye gireceğini düşünüyorum; kehanetteki ejderhaların 3 genci de kapsıyor bence. Üçünün arasında bir hırlaşma olursa arayı bulmaya çalışmak için Tyrion devreye girebilir yahut kendi çapında kendi hesabını yapar artık o kısmı yazar nasıl yapar bilmem.

Dany kitapta kibirli bir karakter değil, doğru ve Aegon yaşasa idi onunla evlenebileceğini düşünüyordu ama Dany karakter değişimi yaşar ise ne olur? Güç zehirlenmesi diye bir şey var… Aegon kibirli ve “zorunda” tarzı ile olaylara yaklaşan bir genç. “Benimle evlenmek zorundasın Dany!” sebep? Bir de kibirli değil şu an ama o kadar uğraş et kraliçe olacağını düşün, o kadar kayıp yaşa ve hooppp Aegon ortaya çıksın ve tahta oturacak olan benim; kral benim desin… Gıcık kapmaz mı bir insan? Ben kaparım. :smiley:

Aegon gerçekten ejderha başı olur mu pek emin değilim. Bazı şeylere seri ilerlemesi açısından bakmak lazım. Mesela Robb’un ölümü çok acı bir olay. Ancak aslında kuzeyin Jon’a kalması için gerekliydi. Zira insan yapısı olarak senşn Altında bu diye yetiştirilen birine diz çökmek kolay olmazdı. Aegon talihsiz bir şekilde ölürse o zaman Ejder başlarından birisi fos çıkmış olur.

Aegon’un biraz sinir edici bir karakteri var. Ancak taht hakkı onun. Eğer evlenmezse kraliçe de olamaz. Aegon’un kararı yapacak bir şey yok. İsterse Aegon Joffrey v2 olsun. Dany Aegon’a ejderler benim bana ne derse Robertten farkı kalmaz ve bu çok ciddi bir çelişki olur.

Ayrıca Dany bu çocuğu vadedilmiş prens diye rüyasında görmüş. Kendisini çok yalnız hissediyor. Ayrıca çocuğun ölümü için üzülüyor. Dany ise yumuşak bir karaktere sahip. Dolayısıyla ben bubu ilk duyduğunda mutlu olacağını ve çok heyecanlanacağını düşünüyorum. Büyü ise muhtemelen kibir sonucu değil sahtelij sonucu bozulacak.

Karakter değişimi, evet şu Dothraklarla yaşayacağı seneyim kendisini kötü ölçüde etkileyebilir. Ama bunun dışında 5 kitap çıktı. Dany saf salak bir kızken ilk kitapta artık bir kraliçe oldu ve ben şahsen şimdiye kadar bir güç zehirlenmesi yaşadığını görmedim, belirtileri yok yani. Dany’nin sıkıntısı kibir ve güç saplantısı değil, gri algısının zayıf olması. Yani Meerende yaptığı gibi tüm diz çökmeyeler yanın tarsı bir girişim diyarın kendisinden nefret etmesine sebep olacaktır.

Oğlanın tipi ejderha kanını yeteri kadar taşıdığı yönünde ama bilemeyiz elbette, ben 3 ejdere 3 binici gerek diye düşündüğüm için, hatta biraz takıntı yapmış da olabilirim; bize 3 ejderha kanı gerek dedim ve elimizde bu üç genç var. Fos çıkmaz gibi.

Sahte olduğunu anlayana kadar sorun yaşamazlar diyorsun? Aegon’un tavrı yüzünden biraz gıcık kapabilir; ikisi de kral/kraliçe havasında ve haliyle emir vermeye alışmış, böyle zıtlıklar yaşar diye düşündüm ilk başta. Sonrasında sahte Targ olduğunu anlayınca işler değişir işte, demek istiyorum. Yoksa ilk başta kafadan dalmaya kalkmaz ama dediğim gibi güç zehirlenmesi yaşarsa olabilir ancak.

Sen de işaret görmedik 5 kitap boyunca, olmaz bu saatten sonra diyorsun? Olabilir elbette.

Evet aslında, bu şekilde düşünmemiştim önceden; gri algısındaki sıkıntı. Güzel bir tespit olduğunu düşünüyorum.

Başka ejderler de ortaya çıkabilir. Bir de şöyle düşünmek gerekiyor, Starkların 6 kurdu vardı ama hepsi ayrı ekol olmadı. Bu 3 baş olayından yola çıkarak sanki illa hepsi muhteşem işler yapmalı fite düşünüyoruz ama Stark kurtlarında olduğu gibi bazısı fos çıkabilir.

Ya da dizide olduğu gibi gece kralı çöker birine.

İce
İce and Fire
Fire

Ya tabiki aslında aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyoruz ama ben Dany’nin biz sürünürken o iyi yetişmiş diye gıcık kapacağı görüşüne karşıyım. Yanş başta olumlu bir şekilde yaklaşır. Soğursa sonradan olur.

Tabiki olabilir ama bu kız başta hiçbir şeyken 200 yıl sonra ejderhaları getirdi, dünyanın üstüne binecek aygırın anneliğini yaptı, köleleri özgürleştirdi. Fetih yaptı. Ancak ben ilk Dany ve şuanki Dany arasında kibir olarak bir fark görmüyorum. Yani karakter gelişimi bu kızın ego torbası olması yönünde ilerlemiyor. Daha fazla ne olabilir? En fazla Dothrakları peşine takar.

Teşekkürler :slight_smile:

@YeniAy_Ottoman

Bak okurken ne buldum

Ejderhanın üç başı var. Dünyada güvenebileceğim iki erkek var, tabi onları bulabilirsem. O zaman yalnız olmayacağım. Dünyaya karşı üç kişi olacağız. Aegon ve kızkardeşleri gibi.

Bunu diyen bir kadının başka bir Targaryen’in varlığını duyduğu zaman gıcık kapmak, sinir olmak tarzı şeyleri yaşama ihtimalini çok düşük buluyorum.

Bunu biliyorum, hatırlıyorum.(bu arada hangi kitap hangi pov idi bu?) Ama Dany bunu burada tek Targ olduğunu ve hükmedecek kişi olduğuna inanarak söylüyor ve evet aslında Aegon için söylediği şeyi göz önüne de alırsak eğer ilk başta bağrına basıp evlenmeye gönüllü olacağını düşünüyorum ama Aegon’un bazı hareketleri gıcığına gidip aralarında ufak sıkıntılara sebep olabilir diye de düşünüyorum. Sonrasında sahte olduğunu anlaşılırsa da malum. Geriçi şu maskeli kadın sürekli buna görünüyor acaba oğlana karşı doldurur mu? Çünkü kimseye güvenme bir bana güven’e getiren laflar söylüyor hep

Yani evet, sonradan soğuyabilir ama ilk yaklaşım mutluluk içinde ve olumlu olacaktır. Bir de Dany asla yöneten ben olmalıyım kafasında olmadı. Kendisi asla hırslı değildi. Küçükken basit bir hayat yaşamayı bile hayal etti. Dolayısıyla ben değil biz üslubuyla hareket edecektir bence.

Quaithe hakkında şöyle bir düşünce de var, asıl maksadı Dany’i olası tüm müttefiklerinden uzaklaştırıp ejderlere çökmek.

Dany’nin Asshai topraklarına gideceğini sanmıyorum, son 2 kitap kalmışken artık çok uzar Essos meselesi ve zaman yettireceğini sanmam GRRM’in ama kadın batıya gelerek yapacak ise bilmem ama devasa boyutlara ulaşan ejderhalara nasıl çökecek? Bir de bu ejderha yumurtaları bu topraklardan gelme, Bran’ın komadan çıkarken gördüğü rüyayı hatırlarsan buralarda ejderhalar mı ne görmüştü millet hatta acep orada ejderha var mı falan diye düşündü.

Ejderhası olan birisi için hiçbir toprak yeterince uzak sayılmaz.

Westeros’un en batısında ışık adası var. Essos’un en doğusunda gölge dağları.

Işığa dokunmak için gölgeyi geçmelisin…

Bence westeros’a Doğudan gidebilir. İlginç bir deneyim olur.

Ordu’yu nasıl geçirecek? En kısa yolu batı tarafından gitmesi. Dany ilk varacak ve haftalarca ordunun gelmesini mi bekleyecek?

Demir donanma

Greyjoylar da denizin kralıdır.

Karayip Korsanları GoT Style

En az 50 ila 100 bin Dothrak var; 8 bin civarında da Lekesizler ve üstüne paralı askerler. Victarion’un donanması ise taş çatlasın 100 tane. Hesabı sen yap.

Ayrıca ben sana tam olarak bunu sormadım, biliyorsun.

O örnek sadece. Sonuç olarak Doğudan da gitse Batı’dan da gitse deniz engeli var. Daha fazla gemi bulmak zor değil. Yapılmışı var(Nymeria). Ayrıca dünya yuvarlaksa Doğu ve batı eşit uzaklıkta.

Belki ters köşe yapıp Kuzeydn gelir. Gelirken bir Ejderi dizideki gibi kaptırır. Çünkü muhtemelen Essos ve Westeros Kuzeyde birleşiyor. Yani kimsenin yaşamadığı daimi kış topraklarından essos’a gelmek mümkün olabilir.