Davos'un İlk POV'undaki Stark Ailesine Gönderme

Kralların çarpışmasındaki ilk Davos POV’unda Yedi’nin heykellerinin yakıldığını hepimiz biliyoruz. Çoğu zaman Yedi Tanrı’nın Yedi Stark ile eşleştiğini duymuşsunuzdur. (Baba=>Ned, Anne=>Catelyn, Savaşçı=>Robb, Bakire=>Sansa, Yaşlı Bilge=>Brandon, Yabancı=>Arya ve aileyi yeniden kuracağı düşünüldüğü için Demirci=>Rickon) Heykellerin yanmasında da Stark ailesindeki bu benzetmeye göz kırpan bir şeyler dikkatimi çekti sanırım;
Ve onu anlatacağım;

Bakire, Savaşçı’nın altında yatıyordu. Kolları ona sarılmak istiyormuş gibi iki yana açıktı.

Burada Sansa’nın tek umudu olan Robb’u özleyişi söylenmiş olabilir. Onu bekliyormuş gibi King’s Landing’te ellerini iki yana açmış. Hatta Savaşçı’yı Jon olarak da düşünürsek, JONSA’ya güzel bir gönderme de oluyor.

Alevlerin yüzünü yaladığı Anne’nin bedeni parçalara ayrılmak üzereydi, tam kalbine bir kılıç saplanmıştı.

Catelyn’in kalbine saplanmış olan kılıcı hepimiz biliyoruz. Alevlerin yüzünü yalaması, ölürken betimlediği yüzünü yakan yaşlara bir gönderme olabilir. Vücudunun parçalara ayrılacak olması da çektiği acılardan kaynaklı mıdır nedir artık :smiley:

Yere ilk düşen Baba en alttaydı.

Ailenin ilk öldürülen üyesi Eddard da ölmeden önce diz çöktürülmüştü.

Davos, Savaşçı’nın bükülüp kıvrılan ellerini, kararıp teker teker düşen, birer parça köze dönüşen parmaklarını seyretti.

Burada Savaşçı’yı Robb olarak düşünürsek Savaşında yavaş yavaş yenilmesini betimlenmiş olarak sayabiliriz. Daha da iyisi eğer Savaşçı’yı Jon olarak alırsak tam uyuyor. Çünkü o sırada Jon’un eli yeni yanmış bir şekilde yaralı.

Daha sonradan da Stannis, Anne’nin kalbindeki kılıcı çekiyor ve Demirci’nin kafası kopup küle dönüşüyor…

Bu çok küçük ve dayanaksız bir örnek biliyorum fakat okurken çok ilgimi çektiği için yazmak istedim. Seride Yedi dini ve Yedi tanrı incelenirse Starklara yapılan göndermeleri daha çok bulabiliriz belki de. Sizce fazla mı zorlama olmuş? :frowning:

8 Likes

Bunu ben de görmüştüm 7 Tanrı aslında Stark hanesindeki kişileri temsil ediyor diye

2 Likes

Beni biliyorsun. Acımasız herifim. Ama bence zorlama olmamış. İlginç bir nokta gerçekten.

1 Like

Brann ve zaman döngüsü teorisi ile 7 tanrı aslında stark ailesi göndermesi paralel teoriler
bende beğendim güzel yakalamışsın

0 Likes

sırf şurası için fav verdim :stuck_out_tongue: şaka,şaka bence de güzel yakalamışsın. en bariz baba bence aralarında. savaşçı hem robb hem jon olabilir,hatta arya da olabilir ama onun işi daha çok yabancı gibi.

Savaşçı, Renly ve Stannis’ti, Robb ve Robert’tı, Jaime Lannister ve Jon Kar’dı. Çizgilerin arasında bir an için Arya’yı bile gördü.(kralların çarpışması-cat’in duası.)

Ve yedinci surat… Yabancı ne kadındı ne de erkek… her ikisiydi aynı zamanda. Hep dışlanan, uzaklardan gelen, neredeyse insan, bilinmeyen ve asla bilinemeyecek olan. Bu septteki yüzü siyah ve ovaldi. Gözlerinin yerinde yıldızlar vardı. Catelyn huzursuz olmuştu. Aradığı teselli bu suratta değildi.

Cüce kadın, sönük kırmızı gözleriyle Arya’yı inceledi. “Seni görüyorum,” diye fısıldadı. “Seni görüyorum kurt çocuğu. Kan çocuğu. Ölüm kokusunun lorddan geldiğini sanıyordum …” Kadın hıçkırarak ağlamaya başladı, minik bedeni sarsılıyordu. “ Benim tepeme geldiğin için zalimsin, zalim . Ben Yaz Kalesi’nde kedere doydum, senin kederine ihtiyacım yok. Buradan git kara yürek. Git!”
Kadının sesinde öyle bir korku vardı ki Arya geri adım attı, kadının deli olup olmadığını merak etti. “Çocuğu korkutma,” dedi Thoros. “ Onun içinde kötülük yok .”
Lim Limoncübbeli elini burnuna götürdü. “ Bundan çok emin olma .”

arya bir yüzsüz adam olarak yabancı’yı tamamen karşılıyor bence. ayrıyeten yabancı’nın dışlanmış olması arya’nın 1.kitapta bol bol anlattığı yalnızlığı ve dışlanmışlığını da anlatıyor. ve yabancı nın aslında ne olduğu belli değil. kadın,erkek,hayvan,insan…tam bir yüzsüz adam işte. adalet’in sesi… ne iyi,ne kötü. ama insanı huzursuz hissettiriyor.

cat tam bir anne,sansa’da apaçık şekilde bakire. ama açıkcası demirci’den emin olamadım.daha doğrusu alaka kuramadım rickon’la. bence gendry o. :smile: çekiçli demirci.
zaten eğer jon ve sansa evlenirse,gendry’de arya’yla evlenirse aileye dışardan girebilecek tek kişi olacak. bran’ın zaten evlenmesi halihazırda pek mümkün değil,rickon’da ölürse…
bir de bilge,yaşlı hatun değil mi? bran nasıl olacak ki :thinking: :smile:

Anne, çocukları tehlikedeyken Savaşçı’dan daha vahşi olabilirdi.

alın size taşkalp :smile:

5 Likes

Bu 7 inancının Stark hanesini ifade ettiği meselesini daha önce de görmüştüm, ilk başlarda güzel giderken saçmalamışlardı.

Doğrusunu söylemek gerekir ise geçmişi 5 ila 8 bin yıl öncesine giden kadim bir ailenin; eski inanç mensubu bir ailenin; Essos’tan gelme yabancı bir inancın ilahları ile özdeştirilmesi absürt geliyor.

Savaşçı Robb mu olacak Jon mu? Jon olacak ise Robb’u aile dışına mı itiyoruz? Robb olacak ise Jon’u mu aile dışına itiyoruz(haydi oğlan Targaryen aslen diyelim ama yine de ailenin bir üyesi, dahası Cat aslen bir Stark da değil. Yani onu katacak isek Jon’u da aileden biri olarak ekleyeceğiz.). Rickon’un hayatta kalmayacağı konuşuluyor ki kurdun ismi vs. buna dalalet deniyor. Kaldı ki minik bir çocuk nasıl aileyi yeniden kursun? Dahası onu “demirci” olarak ifade edebilecek neyimiz var? Yani bununla simgeleşmesini sağlayan bir şey yok, böyle biri yok ailede. Serideki karakterleri yakıştırır isek en fazla Gendry, demirci olmaya uygun başka kimse değil ki o da Stark değil, haliyle kuram “demirci” kısmında ve “savaşçı” kısmında çürüyor bence.

Bu arada benim bildiğim Cat’in kalbine bir şey saplanmadı, boğazı kesilerek öldürüldü. Kalbine kılıç saplanarak öldürülen Robb, sonra kafası kesildi. Ned’in kafası kesildi. Arya doğru tam bir Yabancı kafasında ve Sansa da bakire olarak betimlenebilecek biri.

Bildiğim kadarıyla yıllardır konuşulan bir konu; insanlar seviyor bu meseleyi. :slight_smile:

1 Like

Haklısın biraz zorlama bir teori fakat

Bunu Catelyn’in çektiği acılar olarak düşündüm. Sonradan Stannis o kılıcı çıkarıyor yani acıları bitiyor kadının. Bunu da dirilmesi olarak düşündüm ama biraz saçma olmuş olabilir.

0 Likes

Cat’e gelene kadar ailedeki herkes kalben acı içinde zaten; dirilmesi ise onun acısını dindirmiyor aksine acısına acı katıyor, kendi hayatta ama çocukları ölü; onların ölümünü izledi vs. bu katlanılacak bir şey değil. Diğer yandan bak Jon’un eli yanık diye birebir anlam olarak ifade ederken Cat için “metafor” kalp yapmışsın. Yani :slight_smile:

0 Likes

Aslında ben de bu Pov’a kendi Jonsa konularımda değinecektim ama burada çok güzel tartışılmış ben de kendimce bir iki fikir söyleyeyim…

“The Maiden lay athwart the Warrior , her arms widespread as if to embrace him.”
[Clash of Kings: Davos I]

• Çeviri: Bakire, Savaşçı’nın altında yatıyordu. Kolları ona sarılmak istiyormuş gibi iki yana açıktı.

Çoğumuz Yedi’nin Stark hanesi üyelerini temsil edebileceği fikrine aşinayız. Ben de gördüğüm birkaç teoriye göre hangi üye hangi Tanrı olabilir anlatayım:
(Rickon yok… çünkü kitaplarda özellikle bir etki ve sıfat kazanmak için çok küçük… bebe daha… Kitapta ölmez umarım :slight_smile: )

Sanırım Demirci’nin Robb, Savaşçı’nın Jon olması dışında genelde bu şekilde ifade edilmesine katılabilirsiniz.

Peki neden Robb’a Demirci dedim? Çünkü Demirci bir şeyler yaratan, inşa eden Tanrı hep… Robb da yeni bir Krallık yarattı/inşa etti.

Ayrıca Davos’un POV’unda şöyle deniliyor:

“The head fell of The Smith.”

• Çeviri: Demirci’nin kafası düştü…

Ve bildiğimiz gibi Robb’un kafasını kesiyorlar ve yerine ulukurdunun kafasını dikiyorlardı… Yani Robb, Demirci olabilir.

Bu da Jon’u Savaşçı olarak görebilmemizi sağlayabilir.
Buradan da bir Jonsa teorisi çıkıyor azıcık… (Bu kısma siz dikkat etmeseniz de olur tabi… beni biliyorsunuz artık… )

Kitapta Jaime de bir zamanlar kendini Savaşçı; Cersei de Bakire olarak gördüğünü söylüyor.

“I thought that i was the Warrior and Cersei was the Maid, but all the time she was the Stranger, hiding her true face from my gaze.”- AFFC, Jaime IV

Ayrıca kitapta Catelyn bile Jon’u Savaşçı olarak anıyor:

“The Warrior was Renly and Stannis, Robb and Robert, Jaime Lannister and Jon Snow.” -ACOK, Catelyn IV

Sansa’nın Bakire’yi temsil ettiği bariz sanırım:

Sansa Stark remained a maiden, and half the castle seemed to know it.” -ASOS, Tyrion IV

Yani Jaime ve Cersei paraleli ve birbirine sarılan Savaşçı ve Bakire imgesi nedeniyle Jonsa teorisi olarak görülüyor. (Kendimce fikrimi paylaştım… susuyorum :slight_smile: )

07

2 Likes

Robb yeni bir krallık kurmadı, o krallık zaten vardı; adı üstüne SEVEN KINGDOMS. Yedi Krallık. Sadece var olan krallığın bağımsızlığını ilan etti. Kaldı ki işi bu açıdan yorumlar isek Robb, bir sene içinde o krallığı da kalesini de ailesini de kaybetti, özetle gerçekten de kendisi “Kuzeyi Kaybeden Kral” Burada ben inşa edilmiş veya kurulmuş bir şey görmüyorum, aksine var olanı kaybetmiş birini görüyorum.

Rickon’un olaya etkisi olsun olmasın bir değeri önemi yok, Stark Hanesinin bir üyesi olarak bu 7 İlah meselesinde bir etki/vazife alıyor olması gerekiyor, sonuçta GRRM bu oğlanı eklemiş buraya, hikayede bir rolü var, sağda solda görüyoruz, karakter gelişimini kısmen gördük; var olan bir kişi. Aile dışından gibi itemezsiniz, yok sayamazsınız. Madem Stark Hanesini temsil ediyor 7 ilah, o zaman Rickon da girecek işin içine. 6. ve 7. kitaplarda ne olacağını, nasıl bir etkisi olacağını bilemezsiniz. Süs değil bu oğlan, numenelik kenarda durmuyor. Şu an 6 yaşında, Bran 7 yaşında iken ciddi bir rol aldı. Yani yaş aynı, Bran’ın yaşı minik bebe değil de Rickon mı bebe?

Cat orada Robb’u da savaşçı olarak anıyor, onu niye görmüyoruz? Jon’un savaşçılığına referans olan Cat, Robb’un savaşçılığına referans olmuyor mu? :slight_smile:

Jaime bile kendini ve Cersei’yi bu inanç bazında yakıştırma yapmış. Onları da kabul edelim bence madem öyle.

Özetle yukarıda da söylediğim gibi millet seviyor bu kuramı, fakat neresinden tutarsan tut elinde kalan bir kısmı illa oluyor.

0 Likes

Tabi ki öyle düşünebilirsin. Ama ben kendi kuramımdan memnunum. :slight_smile:

0 Likes

Mutlu ve memnun isen sorun yok zaten, asoiaf ile uğraşma sebebimiz bu; mutlu olmak, kafa dağıtmak, hayal gücümüzü beslemek vs. Sadece tarzlarımız farklı, o kadar. Sen seni mutlu edecek fikirler ve argümanlar yaratmayı seviyorsun. :slight_smile:

1 Like

bu kısma katılmıyorum çünkü Eski krallığın yeni kralıydı Robb ama orada da kaldı bir tık ileri götüremedi

ben Rickon un demirci olduğuna katılıyorum, demirci tanrısı sadece demircilerin değil şapkacı, terzi, ayakkabıcı, marangoz gibi birşeyler üreten, eksiği tamamlayan bir tanrı.
Rickon bence Stark ailesinin soyunun devam edeceği erkek karakter. Yani aileyi inşa edecek.

Yaşlı bilge; bilge birini düşününce de aklımıza hep yada çoğunlukla kadın ve yaşlı olarak tabir ederiz. (kitapta yaşlı kadın olarak geçti hep )

Arya ve Sansa da sıkıntı yok orada sanırım herkes hem fikir

Jon un savaşçı olduğunu düşünmüyorum. Bence bu 7 kişinin kahramanı o. Yani tanrıların kahramanı :stuck_out_tongue: :smiley: tamam uçtum iniyorum yere :smiley:

neyse son günlerde ben Geek teorinin ortaya attığı iki ay teorisine bayağı bir ikna oldum gibi. Ayrıntılarda farklı düşünüyoruz ama ve o iki ay teorisi gerçekse zaten bu teori rafa kalkıyor

0 Likes

Rickon daha 6 yaşında değil mi,soyu devam ettirebilmesi için,zaman atlaması yapılması lazım.

0 Likes