Dawn’ın Büyük İmparatorluğu-Tanrı İmparatorlar ve Serideki Yansımaları-2.kısım

#1

TURMALİN İMPARATOR-(Durrandon ve Baratheon ailesi)
Arkadaşlar Turmalin doğada neredeyse her renkte bulunabilen bir taştır.asoiaf’ta grrm’in hata dediği şeyler belki de gerçekten ‘‘hata’’ olmayabilir.çünkü grrm ne yaptığını bildiğini bize bir çok kere kanıtlamış bir yazardır.(30 yıllık kitap sonuçta).Neden bahsediyoruz biliyor musunuz?Renly’nin gözlerinin ‘kazara’ değişmesinden…
‘‘gülen yeşil gözler…’’(sansa,taht oyunları 1.pov-renly hakkında)
Robert’la aynı derin maviye sahip renly’nin gözlerine hata dendiğinde çok fazla patırtı çıkmış.ve grrm kargaların ziyaretinde buna göz kırpmış:
‘‘Ve gözleri aynı derin maviye sahip olmasına rağmen,Renly’nin gözleri her zaman sıcak ve hayat doluydu,bu çocuğun gözleri ise öfke ve şüphe dolu.’’ (Brienne,kargaların ziyafeti 7.pov-gendry ve renly hakkında)
Robert’in gözleri:
‘‘Dağ gölleri gibi mavi ve berrak(ya da açık)’’(taht oyunları,eddard )
Stannis’in gözleri:
‘‘Gece denizi kadar karanlık bir mavi’’(kralların çarpışması),’'kaşının altında dipsiz,mavi havuzlar gibi…koyu mavi gözler’’(kılıçların fırtınası,jon-11.pov)
‘‘Robert ve renly’yi çocukken tanıyacak kadar yaşlı olanlar,piç çocuğun onlara Stannis’le olduğundan daha fazla benzediğini söylerdi,kömür siyahı saç,aynı derin mavi gözler,elmacık kemikleri,çene…’’(davos,kılıçların fırtınası-5)
Eğer gözleri turmalin gibiyse bu yeşilin;maviye,açık mavinin de derin maviye dönmesini açıklıyor.
Baratheon, Durrandon olmak demek değil tabii ama şu anki baratheonlar durrandonların kadın soyundan geliyorlar.yani Şafak çağında Durran Godsgrief ya da yakın bir akrabası turmalin imparatoru olabilir.Bir çok Kral Durran yüzyıllar boyu kendi çocuklarına derideğiştirerek hüküm sürmüş.
ONİKS İMPARATOR
Oniks tartışmasız siyahtır. ve asoiaf’ta bunu desteklemektedir.Khal Drogo’nun gözleri ‘‘oniks kadar koyu’’,kızıl kale’deki ejderha kemikleri ‘oniks kadar siyah’ ve Alliser Thorne’un gözleri oniks.Ayrıca babası Dorne’lu,annesi yaz adalı olan kargaların ziyafetinde ki epilogtaki Alleras’ta oniks gözlü.
bu kahramanlar Çağı’ndan sonra bile güçlü su büyüsüne sahip olduğu bilinen Rhoynar Halkıyla bağlantılı.Oberyn Martell ve nymereos martell de siyah gözlere sahip. Belki de Doran’ın oniks cyvasse’si şafak imparatorluğunda ki köklerine işaret ediyordur.nymeria’nın halkının devasa kaplumbağalarla derideğiştirdiği çok açık.Dolayısıyla onarın ikinci yaşamları Kaplumbağalara ‘‘kutsal’’ statüsü kazandırıyor.(sanırım tyrion’un aegon’la gemideyken gördükleri yaşlı kaplumbağayla bağlantı kurmuş.)
-oniks için bir başka olasılık ise seride çok fazla ilgi gören ve ilerleyen kitaplara doğru teori sahibinin önemli görev göreceğini düşündüğü yaz adalarıymış-.
TOPAZ İMPARATOR(Gardener/Tyrell)
Mavi topaz denilen şey modern bir pazar ürünüymüş.Asıl topaz ortaçağlarda herhangi bir sarı mücevheri tarif etmek için kullanılırmış.Eski Mısırlılar, sarı topaz’ın altın rengini Güneş Tanrısı Ra’dan aldığına inanırmış.biraz kahverengi de içeriyormuş bu arada.
Buna benzer gözler kehribar(güçlü sarımsı/altın) ya da ela göz olabilirmiş.Tyrell’ler anne tarafından Gardenerlarla soy bağı var ve Sansa ilk kitapta sör Loras’ın gözlerinin ‘erimiş altın gibi’ olduğunu düşünmüştü.daha sonra Jaime onların ‘küstahlıkla parlayan kahverengi’ olduğunu söylüyor.Tyreller elbette Gardener değil,ama Topaz İmparator Garth Yeşilel ya da atası olabilir,ve Yeşilel Menzil’deki bir çok İlk İnsan kökenli ailenin atasıdır.:
‘’“Tyrelller’in soyu Garth Yeşilel’e kadar uzanır,” dedi, o kadar kısa zaman içinde bulabildiği en iyi cevap buydu.Diken Kraliçesi güldü. “Florentler, Rowanlar, Oakheartlar ve güneydeki soylu ailelerin yarısından çoğu gibi. Rivayete göre Garth, tohumlarını bereketli topraklara saçmayı severdi. Ellerinin yeşil olmasına şaşmamak gerekir.”’‘sansa,kılıçların fırtınası-1.pov).
Garth önemli bir Şafak Çağı kahramanıdır ve onun hakkında diğerlerinden daha çok şey biliyoruz.Deri değiştirmenin,karanlık büyülerin ve ejderha sürmenin nasıl üstatlar tarafından efsane olarak güncellendiğine şahit oluyoruz.
’‘Garth üzerine Menzil ve ötesine dair binlerce masal anlatılır.bazılarında Mimar Brandon,zeki Lann ,Durran Godsgrief ve Kahraman’lar Çağı’nın diğer renkli figürleriyle çağdaştır,bazılarında hepsinin atasıdır.’'
Gerçekten Brandon ve Durran’ın çağdaşı olabilir ama en azından Zeki Lann sonradan gelir.
''Garth’ın İlk İnsanların Büyük Kralı olup,ilk insanları Westeros’a getirenin ilk o olduğunu yazılır,Bazen de ilk insanlardan önce westeros’a ayak basan ilk insan olduğunu.Bazıları onun bir Tanrı olduğunu bile söyler.’'
Sonuç Olarak Topaz selefleri gibi toplu göçlerden önce westeros’a gelir.Yerli insansılarla iletişime geçer.(devler,ormanın çocukları).Sonra dönüp İlk İnsanların kitlesel göçlerine liderlik eder.açıkca söyleyelim gözlerin yeşil olmadığına dikkat edin.ilk İnsan hanelerinin armalarında kehribar-altın gözlerin yansımaları vardır.Altın (çoğu zaman yeşil üzerine), Tyrell’ler, Oakheart’lar, Crane’lar ve Goldengrove Rowan’larında belirgin bir şekilde görülür ve en ünlü Gardener Kral Garth Goldenhand’dir(Altın el).Beesbury Hanesi altın arı kovanları içerir.
Diğer Şafak Çağı kralları gibi Garth’da ölümü önlemek için ruhunu oğullarının bedenine düzenli olarak geçirir.Efsaneler büyünün bedeline ve ve derideğiştirme yoluyla reenkarnasyonlarına işaret eder.
‘‘Garth’ın en eski hikayelerinden birkaçı bize bol hasat için ona tapanlardan kan kurbanı talep eden karanlık bir tanrı sunar.Bazı öykülerde sonbaharda ağaçlar yapraklarını dökünce Yeşil Tanrı’nın öldüğünü ve baharın gelmesiyle birlikte yeniden canlandığını söyler.(sanırım burası derideğiştirmenin hikayede farklılaşmış hali).Garth’ın bu versiyonu büyük ölçüde unutulmuştur’’
Hayat için ölüm bir bedeldir.Ve topaz bereket büyüsü istisna değildir.Sunulan bakire kızlar büyük ihtimalle yatmak için değil,kurban etmek içindir.
‘‘Garth kendisiyle birlikte bereketi armağan olarak getirdi.Bu sadece yeryüzü bereketi değildi,efsaneler bize,bir dokunuşla kısır kadınları-hatta artık çiçek açmayan yaşlı kadınları bile- doğurgan yaptığını söyler.Bakireler onun varlığıyla olgunlaştı,o kutsadığında anneler ikizler ya da üçüzler dünyaya getirdi,genç kızlar onun gülümsemesiyle çiçek açtı(hayal ettim de… :sweat_smile: :joy: ),lordlar ve sıradan erkekler gittiği her yerde ona bakire kızlarını sundular(yukarıda da yazdım,kurban etmek için olabilir),ürünlerinin olgunlaşması ve ağaçlarının çiçek açması için.Bekaretini aldıktan 9 ay sonra ona güçlü bir oğul ya da güzel bir kız teslim etmeyen tek bir bakire yoktu,ya da hikayeler böyle anlatır.’’
Ünlü çocuklarından kızı bakire Maris,hightower kralı,kral uthor’la evlenir.Eğer teori doğruysa,Garth’ın kızı daha önceki bir Tanrı-imparatorun ailesiyle evlenmiştir.
OPAL İMPARATOR
Dany’nin vizyonu dışında opal seride 3 kez ‘ateş opali’ olarak geçti.ateş opali şöyle bir şey:Opalin
turuncu-kırmızı saydam bir türü.sıradan bir opal olarak gözükmüyor,sıradan bir göz rengi olarak hiç gözükmüyor.
ama siyah opaller koyu bir arka plana sahiptir ve genellikle mor renklidir.a310f1d0b5ee5d997750e72a14315e57


yani Dondarrion Hanesi’ne merhaba! deyin:
''Kapıdan giren ilk süvari uzun, siyah bir sancak taşıyordu. Esen rüzgârla canlıymış gibi hareket eden ipek sancağın üstünde, gece karanlığını kesen mor bir şimşek arması vardı. Lord Beric için yol açın! Lord Beric için yol açın! diye bağırdı süvari. Hemen arkasından lordun kendisi göründü. Siyah savaş atının üzerinde, yaldızlı siyah pelerini içinde son derece çarpıcı görünen kızıl altın rengi saçlı genç bir şövalye. ‘’ (taht oyunları,eddard-6.pov)
‘’…ama mor bir yıldırımla kesilmiş siyah kalkanını taşıyan, kırmızı altın rengi saçlı genç Lord Beric Dondarrion’u gördüğünde…’’(taht oyunları,sansa-2.pov)
‘’…Jeyne Poole’un âşık olduğu, kızıl saçlı, pelerininde yıldızlar parlayan Beric Dondarrion bile olabilirdi.’’(sansa,kralların çarpışması-2.pov)
sör manfred…house dondarrion’un mor şimşekli siyah bir cüppesini giydi.ama Dunk onu kırmızı altın yele gibi saçlarıyla hatırlayacaktı.’’(gezgin şövalye)
Ateş opalleri ve siyah opaller aynı yerde,gün gibi açık.Dondarrion’lar hakkında ne biliyoruz.çok az şey.‘dipsiz kuru hendekler ve tehlikeli siyah bazalt duvarları’(twoiaf) olan blackhaven’ı elinde bulunduran hudut lordları.Bazalt bir çeşit siyah taştır ve buradan kalenin sihirle yapıldığı sonucuna ulaşabiliriz.
AMETİST İMPARATORİÇE-KANTAŞI İMPARATORU
Ametist imparatoriçe,Opal imparator’un yerine geçer. Ama kardeşi Kantaşı imparatoru tarafından öldürülür.Ametist açıktan koyu mora doğru geçebilir.
Bu imparatorların Şafak Çağı Westerosu’yla ilgili olduğunu iddia ettiğimizden yola çıkarak, akla Dayne’lerden başkası gelmiyor.Darkstar koyu mor gözlü,edric dayne’se ‘neredeyse mor gibi gözüken mavi gözlü’ olarak geçer.Böylece Ametist İmparatoriçe Dorne’a gelir ve Torrentine kralları olarak bilinen Dayne’leri kurar.
‘‘Torentin nehrinin ağzında, uğuldayarak coşkun akan nehrin denize kavuşmak üzere genişlediği yerdeki bir adada Dayne Hanesinin kalesi yükselirdi. Rivayete göre ilk Dayne kayan bir yıldızın izlerini takip ederken buraya gelmiş ve burada büyülü güçleri olan bir taş bulmuştu. Onun soyundan gelenler de yüzyıllar boyunca Torentin Kralı ve Kayan Yıldız Lordu unvanıyla batıdaki dağlara hüküm sürmüştü.’’
Yani İmparatoriçe ejderhasına binip Starfall’a gider ve bir taş bulur,bu meteor/aytaşı/herneyse Dawn’ın yapımında kullanılmıştır.
‘‘Yedi Krallık’ın en kadim(eski) hanelerinden birisi olan Kayan Yıldızlı Daynelerin şöhreti büyük ölçüde, ata yadigârı kılıçları Şafak ve onu taşıyan adamlardan gelir. Ortaya çıkış hikâyesi zamanın tozlu sayfaları arasında kaybolmuş olsa da Daynelerin kılıca binlerce yıldır sahip olmuş olmaları kuvvetle muhtemeldir. Kılıcı yakından inceleme şerefine nail olmuş olanlar, **onun bilinen Valyrian çeliği gücü ve keskinliğine sahip olmasına rağmen süt camı rengiyle daha önce gördükleri hiçbir Valyrian kılıcına benzemediğini söylerler’’**
‘’“Tanıdığım en iyi şövalye Sör Arthur Dayne’di. Şafak adını verdiği kılıcıyla dövüşürdü. O kılıç, kayan bir yıldızın kalbinden dökülmüştü.’’
Kantaşı imparatoru:kantaşı koyu yeşil zemin üstüne kırmızı lekeler olan bir taş çesidi.
-Bloodstone-300x300
‘jojen’in gözleri koyu,yosun rengi bir yeşildi…’’ (kantaşı hep bana euron tasviri gibi gelmişti ama :thinking:)
Mücevher imparatorlar sadece Şafak çağı lordları değildi,onlar tıpkı Marsh Kralları gibi besin zincirinin tepesindeydiler.
‘‘Tarihi kayıtlara göre, Crannog halkı uzun zaman öncesinde Marsh Krallarınca yönetilmektedir. Ozanlar, bu halkın kertenkele aslanlara binip kurbağa mızraklarını kullandıklarını anlatsalar da bunlar süslü hikâyelerden ibarettir. Bu Marsh Kralları acaba gerçekten de anladığımız minvalde krallar mıydı? Başüstat Eyron, Crannog halkının, eski tanrılar tarafından temas edildiğini düşündükleri krallarını eşit halkın esas temsilcisi olarak gördüğünü yazmaktadır’’
Ametist imparatoriçe ve Kantaşı İmparatoru arasında gerçekte ne oldu?
Yi Ti ve üstatlar bir çok yere kendi gerçekliklerini ya da olgularını karıştırırlar.Kantaşı gitti,ametisti çabucak katletti gibi.Ama teoristimiz onun Kantaşı tarafından öldürüldüğü konusunda şüphedeymiş.’‘Nedense hep crannogmen’leri suçlarlar?!!’’ minvalinde…
1)Kantaşı gerçekten göklerden gelmiş bir taşa ibadet ediyor mu,yoksa sadece onunla ya da ona tapanlarla mı ilgileniyor?
2)Kaç taş var yahu?Şafağın yapıldığı taşla,ibadet edilip uzun gece’ye neden olan taş aynı taş mı?
3)Kantaşı miti, hightowerlar tarafından ‘iyi’ olan Kantaşı İmparatoru’na atılmış bir iftira mı?ya da belki ilk crannogmen karanlık büyüyle uğraşan kötü adamdır ve hightower’lar da insanlığın koruyucularıdır.
4)Gökyüzünden gelen taşlarla bağlayabileceğimiz tek hanenin Dayne olması ilginç değil mi!
Teori sahibi Yi Ti’nin uzun gece boyunca yönetici olan imparatoru suçladığını farketmiş.Yine de kendi efsanelerinin diğer versiyonları belki de onun ‘sözde kötü’ kaplan-kadınının kurtarıcı olduğunu ima eder.
‘Eski Ghis’te imparatorluğun kurulmaya başlandığı günlerde gerçekleştiği söylenmektedir. Bu efsane Asshaiden batıya yayılmıştır ve R’hollor rahipleri Azor Ahai adındaki bu kahramanın geri döneceğini kehanet etmektedir. Colloquo Votar, Yeşim İncelemeleri adlı eserinde, Yi Ti’den ilginç bir efsaneyi aktarmaktadır; bu efsaneye göre, hiç kimsenin bilmediği bir sebepten ötürü utanan güneş yüzünü bir ömür boyu dünyadan saklamış ve felaket ancak maymun kuyruğu olan bir kadının çabaları sonucu önlenebilmiştir’’
Tabii ki iki farklı kadın olabilir,iki farklı hayvan sonuçta.ama ikinci bir kuyruklu hayvan kadının başka bir kaynak metinde aniden ortaya çıkması garip(aslında kuyruklar birbirine benziyor ama, renk olarak farklı olabilirler).
Bir olasılık pek çok şeyi birbirine bağlar.Kantaşı ve Ametist evlidir/aşıktır.Ametist Kantaşı’nın Nissa Nissa’sıdır.Eğer Ametist İmparatoriçe Şafağı(kılıcı) oluşturan Dayne’se,o zaman Işıkgetiren’e sahip olmak için ‘‘kendini kurban eden Nissa Nissa’’ olur.Tabi tüm bu ametist-iyi,Kantaşı-kötü şeyi dayne’lerin kendi kurguladıkları bir şey de olabilir.(yine anladığımı yazıyorum,farklı çevriliyor olabilir),onların sürekli iki kola ayrılmalarını düşünün:Sabah ve Akşam kılıçları,‘büyük’ Arthur’lar,‘tehlikeli’ darkstarlar,kayanyıldız ve yüksekinziva…İki ayrı aileye aşılanmış bir dayne-Ametist düşmanlığı mı?Dayne ve Kantaşı yüksekinziva dayne’lerini mi ortaya çıkardı?Yüksekinziva darkstar-dayne’lerin ilişkili olduğu Yıldızlı Bilgelik Kilisesi için iyi bir yer gibi duruyor.
Kantaşı’nın geri kalan kötülüklerine gelince,büyülü güçlerin bir bedeli olduğunu hatırlayın ve Freylerin crannogmen’ler hakkında dediklerine tekrar bakın.Not:Dayne’ler ve Reed’lerin antik bağları var ve neşe kulesi olayının bitmediğini düşünmek için bir sebep var:howland reed ned’in hayatını kurtarmasından ziyade daha alt seviyede ki savaşçıların üç kral muhafızını öldürmesinden de sorumlu.(umarım bu cümleyi doğru çevirmişimdir :slight_smile: )

6 Likes
Şafak Çağı "İlk İnsanlar ve Valyrialılar"
İlk İnsanlar Eski Tanrılardan Önce Neye İnanıyorlardı?
#2

Yeni bir part var mı?

#3

aslında daha varda çevirip çevirmemekte kararsızım,biraz daha bakıp önemli bulduğum yerleri paylaşırım belki :slight_smile:

#4

İyi o zaman da ben şimdi şunu anlamadım Kantaşı İmparator kim

#5

teoriye göre soruyorsun sanırım,howland reed var ya onun atası olabilirmiş.adamın aslında kötü olmadığını(kurbağa adamlar her zaman aşağılanır ve suçlanır’dan yola çıkarak), ametist imparatoriçe nin insanlığı kurtarmak için kendini feda ettiğini söylüyor.(yani nissa nissa).yani kayan bir yıldızın kalbinden dövülen şafak aslında metafor.ışıkgetiren aslında dayne’lerin kılıcı şafak olabilirmiş.kalbinden dövülen kısmı da aslında ametist’in(Dayne’lerin atası) kalbine sokulan kılıç hikayesinin zamanla değişmesiymiş. kesin yazılmamış ama sanırım Kantaşı bu durumda son kahraman oluyor.

#7

Nissa nissa Ametist ise Azor Ahai de kantaşı ise teoriye göre ensest var ortada

#8

Genelde tarihte kendini hem tanrı hem kral/imparator olarak adlandıran hanedanların çoğunda vardır bu .mesela mısır firavunları, seride de kanı saf tutma diye bir şey var, ve ilk kısımda da yazmıştım bu imparatorların gücü bir öncekine göre zayıf kalıyor gittikçe zayıflıyor diye, belki de bu yüzden enseste girdiler

#9

Kuzey uzunca yıllar ağaçlara kurban sunmuştur.

Ne demişler? Hatırlamıyorum.

Doğrusu iki başlıkta da ilginç noktalar söz konusu ama çok afaki, desteksiz dediğim yerler de var.

Geç de olsa teşekkür ediyorum. Kafamı iyice toplayıp, üzerinde düşünmem gerek zira bilhassa 1. başlıkta kafam çok karıştı.

#10

kurbağa adamlar hani çamur yer,onların aramızda yerleri yok. falan filan. meera ve jojen winterfell’e geldiğinde Freyler sataşıyorlardı. hani burada asıl kastettiği kurbağa adamlar hep küçümsenir ve suçlanır. ayrıca Howland reed’in bayağı bayağı büyüyle ilişkisi olduğundan,hatta bu ağaçlara insan kurban etme filan,kara büyüyle ilişkisi olduğu ileri sürülen Kantaşı’nın da yaptığı şeyler olduğundan ve jon’un hikayesinde daynelerin ve reedlerin tuhaf bir şekilde anahtar haneler olmalarında mütevellit böyle bir bağlantı kurulmuş.

ya zaten çok güzel uyan yerlerde var,teoriyi yazan bir şekilde uymayan yerleri de oturtmaya çalışmış. bunun devamı da vardı,targaryenlerin filan atasını da anlatıyordu ama onlar bu tanrı imparatorlardan sonra ortaya çıkan imparatorlardan. ayrıca bu imparatorları hanelere uydurma üzerine bir kaç farklı teori daha var. ben bir ara hepsini çevirmeyi düşünüp seri yapacaktım ama baktım bunlara ilgi fazla olmadı bende devam etmedim,bayağı da uğraşmıştım bunlar için :slight_smile: halbuki bence çok ilginç şeyler ve açıkladığı bir çok nokta var :thinking: aslında bunları biraz da düzeltmek lazım ama ben konularımı çok sonra olduğu zaman düzeltemiyorum.kilitleniyor konu.

#11

Uymayan yerleri fazla kasmış, uyduramamış; Reed meselesi gibi. Efsaneler olduğu gibi alınmaz ama temel şablon olduğu gibi alınabilir.

Misal ben Ametis’i görünce aklıma Dany gelmişti gözleri yüzünden ama evet, Ashara da aynı renk ama abi ve yeğen Dayne’lerin gözleri koyu derin mavi değil miydi? Öyle kalmış aklımda.

Bence çevir, çok güzel ama ilk ikisini önce düzenlemek daha iyi olur, bu şekilde biraz kafam karıştı. Yalnız söylediğin gibi uzun zaman sonra kitleniyor. Bu yüzden şöyle yapabilirsin; ilk ikisinin özetini yapıp 3. kısma geçebilirsin. İstersen yardım ederim çevirmene.

#12

edric dayne’in gözlerinin neredeyse mor göründüğünü söylüyor arya. saçları farklı genelde. ayrıca dayne ler zaten dawn imparatorluğuyla ilişkisi olan en muhtemel hane.

şimdi benim haftaya sınav haftam üni.de o yüzden şimdilik yapamam ama 2 hafta sonra üzerinde çalışabilirim. ben uygun teorileri bir ara toplayayım, bölüşebiliriz sonra. :slight_smile:

#13

Bunu ben de düşündüm geçen sene, Şafak kılıcının yapımı ve Işık Getiren’in yapımına bir de Son Kahraman’ın kullandığı ejderha çeliği kılıcı eklenince; kökler kesinlikle gidiyor o dönemlere.

Tamam, şimdiden başarılar dilerim. Allah zihin açıklığı versin. :slight_smile:

1 Like
#14

Bence Dondarrion hanesini temsil etmiyordur

#15

Bende o kısmın zorlama olduğunu düşünüyorum. Ama beric dondarrion bir nevi seçilmiş biri gibi olduğu için belki böyle bir bağlantısı da olabilir. :thinking:

#16

Seçilmiş falan bilemem de Dondarrion hanesi önemli bir hane değil biz sadece Beric sevdiğimiz için haneye farklı bakıyoruz hanenin soyu mesaj ileten elçiye dayanıyordu yanlış hatırlamıyorsam

#17

Kendisi ilk ateş wight ı olduğu için ve seride önemli bir yere sahip olduğu için öyle dedim.

#18

Dondarrion ailesinin diğer ailelere göre öyle muhteşem bir geçmişi yok. Ancak gene de güçlü ailelerden. Daha önce koca Targaryen varisine kız vermişlikleri var boru değil.

#19

Tamam bilinen ilk ateş wight ı olabilir ama çoğu kişi Beric i sevdiği için haneyi büyütüyor. Tamam bir eş vermişler ama öyle büyük geçmişleri yok ve o kadar büyük bir hane değiller bana kalırsa.

#20

Geçmişte bir eş vermiş olmaları, haneyi muazzam yapmaz. 300 senede bir kere… Olabilir. Biz minik bir hane demiyoruz, çok mühim ve olaylara etki eden bir hane değil, diyoruz. Haneyi gündeme getiren şey Beric’in özel durumu yoksa kim kaile alır ki onları şu an?

Dayne Hanesi de evlilik yapmak istemiş; Dorne ve Fırtına toprakları sınırında yer alıyorlar, muhtemelen (varsa altında bir amaç) bu sebeple olabilir, diye düşündüm.

#21

Tamam işte minik değil ama pek de önemi olan bir hane değil en büyük başarıları kız vermeleri başka olayları yok