DD’ye Atış Serbest (Anket)

Forumda birkaç yıldır DD karşıtı bir öbek kurdum; üyelerim görünürde çok fazla yoktu, bu yüzden genelde DD ve dizi savunucularına karşı tek başıma durdum.

Çok çektim çok, millete meramımı anlatmaya çok çalıştım fakat olmadı (tamam fazla dram kasmayalım) ama bugün meyvelerimi topluyorum; zira millet beni sonunda anladı galiba. Dün beni DD ve dizi eleştiri konusunda haksızlık yaptığımı düşünen arkadaşlarım bile bugün “haksız değilmişsin gerçekten” demeye başladı. Sevindirici şeyler bunlar. :slight_smile:

Gerçi olan biten biraz ironik; tam beklentilerimi düşük tutup, saçmalıklara bakmamaya/kör kalmaya başladım, bu sırada çoğu izleyicinin Uzun Gece başta olmak üzere beklentileri çöpe dönüştü, patlamaya başladılar. Elbette DD’ye patlıyorlar ve herkes kendi eleştirisinde de haklı. Beğendi yapıp geçiyorum.

Arya’ya NK’yi öldürmeyi GRRM’in fısfısı ile 2. sezon yahut 3. sezondan (hangisi hatırlayamadım) beri planladıklarını sandım; malum Arya-Melisandre karşılaşması… ama yayımladıkları video ile DD’ni 3 senedir(tam manasıyla 7. sezon sırasında demek daha doğru) bunu düşünüp, sırf millet ters düz olsun diye böyle yapıp, en uygunu Arya olur, açıklaması ile şu zamana kadar DD’nin kurgu konusunda beceriksiz olduğunu bir kere daha görmüş oldum. Cidden yani! Bir Arya hayranı olarak sahneyi beğendim, yanlış anlamayın ama asoiaf okuyucusu olarak ve kurgu yazarı olarak da höh dediğim bir sahne oldu.

Yani çoğu kişi Jon tahta çıksın diye bekliyor, ters düz yapmak için Dany mi oturacak? Haydi, onu da bekliyor. Tyrion mu çıkacak? Ya da Jaime? Ya da Davos? Ya da Cersei alayına tek mi atacak? Nedir yani?

DD ve işleri konusunda burada fikirlerinizi belirtip, içinizi dökebilirsiniz ama üslup kullanımına dikkat edin lütfen, forum kurallarına aykırı olmasın. Teşekkürler :blush:

Bu konuda da az içimi döktünden sonra gelelim anket soruma. DD, diziyi mahvetti mi? Sövülmeli hak ediyor mu? Yoksa gayet iyi diyenlerden misiniz?

• DD, GoT’u mahvetti! Sabah akşam sövüyorum.
  • DD, gayet iyi iş başarmıştır, dizi Harika gidiyor.

0 oylayanlar

5 Likes

Çok eskiden ben de bunu yazmıştım. Bu ikisi tek başına bırakılmamalı. Bryan ya da Grrm başlarında olmalı.

2 Likes

Artık çok geç :joy:

Hayır, GRRM varken de kafalarına göre eseni yapıyorlardı ama en azından adam bir fren çektiriyordu bir yerde diye düşünüyorum :slight_smile:

4 Likes

Yalnjx şuan %100 gözüküyor asşşfşda

1 Like

Grrm’in yazdığı bölüm senaryolarına bakmak yeterli farkı görmek için… Birkaç örnek:

Blackwater
The Bear and the Maiden Fair
The Pointy End
The Lion and the Rose

6 Likes

Bilsem foruma daha erken gelirdim :joy::joy:. Yıllardır bu ikiliye sövdüğüm için arkadaşların tarafından kitapları okuduğu için hiçbir şeyi beğenmeyen gıcık ilan edildim. Benim gibi düşünenleri görmek güzel :blush:

Valla tüm seriyi fan servise çevirdiler. Zeki karakterler mala döndü. Son anda kurtulanlar, karakter gelişimi olmadan level atlayanlar, diyaloglarin kalitesiigi, dizinin kendi içinde bile çelişmesi, mantık hataları vs. artik tolere edilebilir durumda değil. Bir de niye bu sezon D&D karşıtlığı daha çok ayyuka çıktı biliyor musun? Çünkü hakkında en çok teori kasılan, en beklenen olaylar bu sezondaydı. Bunlar da fos çıkınca millet delirdi artık.

Bu arada sınırlı bir zamanları ve bütçeleri olduğunun farkındayım, elestirilerim bunlarla ilgili değil. Mesela niye buz örümceği görmedik, niye devleri görmüyoruz vs. demiyorum. Karakterler oturup saatlerce konuşsun da istemiyorum ama azıcık mantıklı olsunlar tek istediğim bu.

6 Likes

Yazık bu kadar yüklenmeyin ahahahaa

Bu aynı şu konu gibi olmuş

@Cagrics seviyormuş!! Taşlayın! Şaka şaka :smiley: Totemi bozdu be kardeş. :smiley: %95 oldu, neyse. Bana o da yeter. :joy:

Olsun, geç olsun güç olmasın. :slight_smile:

Yalnız şimdi dikkati mi çekti de etiketler yan yana çok ironik birleşmiş. #got #dd olmuş, gülüyorum. Bir de küfür etmeyin sakın diye yazdı idim. :rofl:

1 Like

Fazla sövmenin anlamı yok.Adamların elerinde artık uyarlanacak roman yok.Sadece serinin sonunu biliyorlar.Yazarlık becerileri ve hayal güçleri ancak buna yetiyor.

He işte bana bununla gelin. Adamların “kurgu” ve “hayal gücü” zayıf. Ta en başta bu seriyi diziye çevirme kararı alıp, elinin taş altına sokma cesareti bulmaları da cidden takdire şayan zira senaryo meselesinde yetenek zayıf. Kum Yılanların öleceğine dair bir sahne öncesi sözde foreshadowing vermişleri, şaka gibiydi. Bunun gibi saçmalıklar vardı.

GRRM’i delirtip terk-i diyar eylemesine sebep olacak kararlar almasalardı, kotarırlardı bu işi ama yok, GRRM gitti 4. sezondan sonra çöküş başladı kurguda.

GRRM sonrası milleti şoke eden sahneler de zaten GRRM’in onlara söylediği olaylardı, kendi kafalarından ürettikleri değil; Shireen ve Hodor.

Varys ve LF sahnesini de kesin GRRM yazmıştır, bunlardan beklenmez. Zira onu yazan adam nasıl böyle saçmalamaya başlar, diye merak ediyorum.

Ayça :smiley: Beterin beteri var bak sabah da dedim ya bundan sonraki bölümler sırf bu ikilinin eseri olacak diye, hem senaryo hem çekimler :smile: Cogman da el atmıyor artık, onun kısmı 2. bölümdeydi sadece. Olmayan final hevesinin de içine etmeye geliyorlar. Düşünüyorum da acep GRRM son ufak bir tüyo atmış mıdır bunlara final bölüm için ?

İyi yazdıkları yerler var aslında senin dediğin ünlü Chaos is a Ladder konuşması ve Ned’in Arya’yı görüp Yoren’e Baelor diye bağırması çok güzeldi benceya da Catelyn’in Talisa’yla Jon’la ilgili konuşması cidden çok iyiydi.
Ama son 3 sezonda öyle bir batırdılar ki bu yaptıkları artılar görünmez oldu resmen çok üzücü daha kötüsü büyük ihtimal kitaplar çıkmayacak yani belki kış rüzgarları çıkar ama bahar rüyasını göreceğimizi sanmıyorum bu yüzden sonla ilgili elimizde kalan tek şey bu ikilinin yaptığı fan service ve saçma senaryosu olacak ona canım sıkılıyor.

O da doğru. Yine de erken konuşmayalım. Sonuçta şaşırtabilirler, ben taht meselesinden korkuyorum gerizi önemli değil :slight_smile:

@hidalgo1907 işte onlar mı yazdı? Kesin mi? :joy: Cat tamam da kaos sahnesi onlar için fazla zeka kokan bir sahne gibi geldi, ondan. Yani bunu yazan adamlar nasıl bu hale gelebilir? Onu sorguluyorum

Jon Snow’un kitaptaki karakteri ve zekası dizideki Jongon Targowun karakterine ve zekasına bakıp kriz geçiriyor olabilir kendini yerden yere atıp parmaklarını esnetme krizine sokuyordur
Ve tam tersi kitaptaki mal Ramsay ve aptal Cersei dizide dönüştürülen yürüyen beyin olan karakterlerine bakıp Aaa bu ben miyim yok canım diyerek şaşırmış olabilirler. Düşük zeka Cersei yürüyen bir balondur dizide. Bu da beni krizlere sokuyor
Dany ateşgeçirmez ölümsüz kahramangillerden targ hakkında artık konuşmuyorum :relieved::relieved:
Ve sonunda Kral Stannis’in kafası uçurulurken dizi senaryosu ona zıt yere doğru çakılmıştır
Kral Stannis’in kafası :arrow_up:
Dizi Senaryosu :arrow_down:

7 Likes

Yorumun harika ya gerçekten duygularıma tercüme oldun.Hele Jon’un Robb benden herşeyde daha iyiydi hiçbir şeyde ondan daha iyi değildim cümlesinden sonra Jon’u iyice aşağılayacaklarını anlamıştım zaten kitap da Jon Robb’dan daha iyi bir savaşçı olduğunu savunuyor hatta Robb’u pek çok konuda geçtiğini ve Catelyn’in bu yüzden çok öfkelendiğini belirtiyor ama dizide böyle bir cümle söylüyor Sam’e komedi gerçekten.

2 Likes

Yazık olmuş, bu kadar kişinin kendilerine yazdıklarını gördükleri için artık uyuyamazlar, nefes dahi alamazlar. Vah vah yazık çok yazık.

Biz her ne kadar dizinin yapımcıları elestirsekte onların bunları okuyup birşey yapacaklarını sanmıyorum.Sonucta DD toplanıp diziyi tekrar çekelim demeyecektir.
Ayrıca bir yapımcı dizinin eleştiren insanlardan çok dizinin getirdiği paraya bakar.Eğer bölüm başı 10 milyon harcayıp 20 milyon kazanıyorsa yapımcı niye dikkate alsın(zaten kalmış 3 bölüm.)ha bu gelirde dizinin sevilen karakterleri yücelterek elde ettiği fan izleyicileri sayesinde oluyor o ayrı.
6 sezondan anlamıştım aslında bu dizinin bir klasik Amerikan dizilerine döneceğine.
Bence bu dizi için teori kasıp kendinizi yormaya değmez.

Bence de teori kasmamak gerek. :slight_smile:

Ya zaten mesele DD bizi duysun da ona göre ayağını denk alsın, değil. Burada öfkemizi, kızgınlığımızı dillendirip deşarj oluyoruz. Sonuçta burası forum; tartışmak için var. Çok güzeldi baba yaaa diye yazınca nasıl DD kaile almıyor ise çok berbat deyince de almıyor ama biz yine de yazıyoruz; onlar için değil, kendimiz için. :slight_smile:

Öfkenizi,sinirinizi forumlarda atmanız çok güzel bir şey.Öbür türlü her yerde kavgalar baş gösteriyor :neutral_face: