Deli Danelle ve Değersiz Aegon

image

Kitapta çok sağlam şeylere dayanmadığı için kuram yerine tartışma başlığı olarak açmak daha doğru geldi. https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/2olvjr/spoilers_woiaf_aegon_iv_and_mad_danelle_lothston/ Buradaki başlığa göre Deli Danelle, Aegon’un soyundan geliyor; Büyük Targaryen Piçlerinden biri.

Bu hatunun kim olduğunu hatırlayamayanlar için: Danelle Lothston

Kendiis Harrenhall’ın ve Lothston Hanesinin başı, kızıl saçlı ve deli; çocuk kaçırdığı, bakirelerin kanıyla yıkandığı ve büyülerle uğraştığı iddia edilir.

LADY FALENA STOKEWORTH Lady Falena “made him a man” in 149, when Aegon was fourteen. When a Kingsguard found them abed together in 151, his father wed Falena to his master-at-arms, Lucas Lothston, and persuaded the king to name Lothston Lord of Harrenhal in order to remove Falena from court. However, over the next two years, Aegon paid frequent visits to Harrenhal.

Şimdi Lady Falena Stokeworth, Değersiz Aegon’u milli yapan ablamız. Kendisi o zaman 14 yaşında yeni yetme bir oğlan. Kral Muhafızlarından biri bu ikisini yakalayınca kral, kadını konsey üyelerinden Lucas Lothston ile evlendiriyor ve Harrenhall Lordu ilan ediyor adamı ve kadını şutluyor. Yalnız Aegon’un tadı damağında kalmış olacak ki sonraki iki sene Harrenhall’ı sık sık ziyaret etmeye devam ediyor. Kadın işini biliyormuş.

Sonra bu kadın yıllar sonra saraya dönüyor ve işler iyice zıvanadan çıkıyor. Karı çok fena öyle böyle değil.

LADY JEYNE LOTHSTON Daughter of Lady Falena, the king’s first mistress, by either Lord Lucas Lothston or the king himself Jeyne was brought to court by her mother in when she was fourteen. Aegon made Lord Lothston his new Hand, and it was said (but never proved) that he enjoyed mother and daughter together in the same bed. He soon gave Jeyne a pox he’d caught from whores and the Lothstons were were then all sent from court again.

Bu kadın, 178 yılında 14 yaşındaki kızı Jeyne ile saraya döner; kral, kadının kocasını yeni eli ilan eder ve söylentilere göre ayrıca kralın anne kız ile aynı anda yatakta baya zaman geçirdiği iddia edilir. Bu pislik kevaşelerle yata yata kaptığı frengi hastalığını bu kıza bulaştırınca, bu hane topluca tekrar saraydan gönderilir.

Şimdi iddia sahibine göre Jeyne, Değersiz yaratığın kendi öz kızı, piçi ama anası kocasına “senin” diye kakalamış. Evet, Targları amca-yeğen/kardeş ilişkileri yeterince iğrenç değilmiş gibi evlatları ile de böyle şeyler yaşamış olması daha iğrenç ama farz edelim ki bu oldu; zira kadın kendi kızıyla aynı adamla yatacak kadar geniş mideli ise her şey mümkündür…

Peki, Danella ile bağı ne? Fallik kadının kocası Lucas’ın Jeyne dışında bir oğlu var. Onun dışında babasının ve annesinin kim olduğunu bilmediğimiz bir piç oğlan ile bu Danella var. Bu son üç aile üyesi de Blackfyre İsyanında varlığını sürdüren tipler, Danella 2. isyanda BR’ye askerleriyle destek çıkan hatun ayrıca. Danella’nın ebeveynleri açıklanmadı, ne zaman doğduğu da ama 2. İsyan’da hanenin başı olduğu ve askerlerinin başında BR’ye destek çaktığına göre Jeyne’nin piçi olma olasılığı var.

Danella da Jeyne ve Falena gibi kızıl saçlı olarak tabir ediliyor, yani ailenin kadınlarına çektiği ortada. Jeyne ya da Falena’dan doğmuş olma olasılığı oldukça yüksek.

Bunun dışında “delilik” kavramı deyince akla ister istemez Targlar geliyor. Melez de olsa Targların delirme ışıkları olduğunu biliyoruz. Kadının ayrıca Aegon’un diğer iki piçi gibi kan büyüsü ile haşır neşir olması da delil gösterilmiş, en azından bir işaret…

(Bu arada bu hanenin armasının Whentler ile benzer olmasını ilginç buldum, iki hane de Harrenhall Lord idi.)

@ElissaFarman için :slight_smile:

2 Likes

Akrabalık ihtimali aklıma gelmemişti. Soyagaclarini daha ayrıntılı incelemek lazım. Aegon’un piclerinden Shiera’nin zaten bu tur buyulerle içli dışlı olduğunu biliyoruz. Gayet mümkün. Kirmadigin için ayrıca teşekkür ederim.

Ne demek, sonuçta ana karakterler dışındaki konulara odaklanmak da gayet iyi oluyor.

BR de büyülerle uğraşıyormuş, öyle söyleniyordu.

Soy ağaçları çok belirgin değil maalesef. Lucas ve oğlundan sonra hop lordluk bu deliye geçmiş görünüyor ve ebeveynleri muamma. Saçları kızıl… Arada bir sürü farklı hane üyesi varsa neden bu da Falena ve Jeyne gibi kızıl? Misal Robb’un torunu veya torununun çocuğu kendisi gibi kızıl mı olurdu? Yoksa annesinin rengini yahut Stark kanının baskın olduğu bir an mı gelirdi?

Bir de Jeyne’nin Targ görünümünde olmaması Aegon’un “piçi değil” düşüncesini doğruyor ise… genelde melezlenmelerde ilk çocuklar anne tarafına çekiyor, sonrakiler baba tarafına çekiyor.

Bunlar zaten Whent’lerle bağlantılı değil miydi? Ben öyle diye hatırlıyordum zira Whent’ler de kızıl saçlı ve Sansa’nın bir yarasa olması durumu da var.

Whentlerin tipleri muamma, kızıl saç olan Tully Hanesi. Bu delinin hanesi ile whentlerin bağı görünmüyor ki zaten Whentler nispeten yeni bir hane.

Sansa ve diğer kardeşlerde Whent kanı var anne dolayısı ile zaten.

Tully’ler kumraldı diye hatırlıyorum. En azından Brynden gençliğinde kumral birisi diye tarif edilmişti. Senin de dediğin gibi armalar benzer ayrıca Whent’ler bildiğim kadarıyla Lothson’ların vassalı idi arada bir bağ olduğu kesin değil ama bence yüksek bir olasılık.

Whent hanesi onların adamıydı onlar zayıflayınca devirdi diye biliyorum. Hem aynı kale olduğu için kan bağ olacak diye bir şey yok ki. O zaman Roose şu an Stark kanı mı taşıyor ?

Yalnız bu Harrenhal ilginç kişilere ev sahipliği yapıyor. Bu kadının hanesi , Harrenhal Cadı Kraliçesi mi ne vardı.

Hayır, Hoster öyle kalanı kızıl.

@alpaltu Aslında Bolton Hanesinin geçmişte hiç Stark Hanesi ile evliliği olmamış, biliyor musun? :smiley: Kalan hepsi ile evlenmişler ama onlarla değil.

İnsan hadım edip derisini yüzdüğü aileyle evlenir mi :joy: şaka bi yama cidden böyle geçiyor mu ?

Geçenlerde redditte gördüm, biri konu açmış; hepsiyle evlenmiş niye Boltonları es geçmişler? diye… Demek ki doğru.

8.000 yıllık tarihteki tüm evliliklerin listesi yayınlanmış da böyle bir sonuç mu çıkmış :thinking:

8.000 yılda belki bir iki kız alıp verme olmuştur. Hiç bahsedilmediği olmadığı anlamına gelmez. Mesela 5 ay öncesine kadar aynı şekilde “Mormontlar ve Starklar arasında hiç evlilik olmamış” diyebilirdin. Ben de bunu bilemeyiz diye itiraz edebilirdim. Ama sonuçta kan ve ateşte Alaric Stark ve eşinden bahsedildi.

1 Like

Bilmiyorum, o konuya göre hepsinden bir tane var ama Bolton hiç yok, denmiş.