Demir Banka, Stannis ve Cersei

Yayımlanan son iki kitapta çok da dikkatimizi çekmeyen bazı noktalar söz konusu. Bu noktaların altıncı kitapla beraber ortaya çıkabileceğini ve etkisini de görmeye devam edeceğimizi düşünüyorum.

Bu başlıkta 4. ve 5. kitapta Jon ve Cersei’nin Demir Banka’nın temsilcileri ile konuşması ve 6. kitapta Cersei’nin bir adamını bankadan daha fazla para istemek için kendi temsilcisini gönderdiğini ve aynı bankadan bir temsilcinin de Stannis ile anlaşma yaptığını okuduk.

Yalnız zamanlama ve altyapı konusunda bazı noktalar söz konusu. Bu kısımlara gireceğim ama ilk önce o anları hatırlayalım.

• Cersei ve Braavos

“Tahtın geliri büyük, lâkin Robert’ın borçlarıyla başa baş gelecek kadar büyük değil. Bu sebeple, Kutsal İnanç’a ve Braavos’un Demir Bankası’na olan borcumuzun ödemesini, savaşın bitimine kadar ertelemeye karar verdim.” Yeni Yüce Rahip’in kutsal ellerini ovuşturacağına ve Braavoslular’ın ciyaklayıp sızlanacağına şüphe yoktu ama bundan ne çıkardı ki?

“Majesteleri,” dedi Pycelle titrek bir sesle, “bu tahmin ettiğinizden daha fazla soruna sebep olur korkarım. Demir Bankası…”

“…Braavos’ta, denizin karşısında. Altınlarını alacaklar üstat. Bir Lannister borcunu mutlaka öder.”

“Braavoslular’ın da bir deyişi vardır.” Pycelle’in mücevherli zinciri hafifçe şıngırdadı. “Demir Bankası vadesi dolan borcunu alır, der.”

“Demir bankası vadesi dolan borcunu, ben alacağını söylediğim zaman alacak. O zamana kadar, Demir Bankası saygıyla bekleyecek…"

Aliüstat aslında oldukça akıllıca bir tavsiye vermeye çalışıyor çünkü Braavos’un ne olduğunu iyi bilen biri ama Cersei zaten adama katlanamadığı için sözlerine kulak tıkıyor ama onu dinlemesi gerektiğini bilmesi gerekirdi. Bir sonraki POV’da da temsilci ile görüşüyor.

Braavoslu, adının Noho Dimittis olduğunu söyledi. Rahatsız edici bir adam için rahatsız edici bir isim. Sesi de rahatsız ediciydi. Noho konuşurken, Cersei, adamın büyüklenmelerine daha ne kadar katlanmak zorunda olduğunu merak ederek oturduğu yerde kıpırdandı.

Braavoslu nefes almak için durduğunda, Cersei konuşmak için bir şans yakaladı. “Bu, lord hazinecimiz için daha uygun bir konu.”

Görünüşe göre Cersei’nin cevabı soylu Noho’yu memnun etmemişti. “Lord Gyles’la altı kez konuştum. Adam öksürüyor ve bahaneler uyduruyor ama altın bir türlü gelmiyor Majesteleri.”

“Onunla yedinci kez konuşun,” diye önerdi Cersei nazik bir şekilde. “Yedi sayısı, bizim tanrılarımız için kutsaldır.”

“Majesteleri şaka yapmaktan hoşlanıyor, anlıyorum.”

“Şaka yaptığımda gülümserim. Gülümsediğimi görüyor musunuz? Bir kahkaha duyuyor musunuz? Sizi temin ederim, ben bir şaka yaptığımda insanlar güler.”

“Kral Robert…”

“…öldü,” dedi Cersei sertçe. “Bu isyan bastırıldığında, Demir Bankası altınını alacak.”

Adam, kraliçeye kaş çatacak kadar hürmetsizdi. “Majestleri…”

“Bu görüşme bitmiştir.” Cersei bir gün için yeterince sıkıntı çekmişti. “Sör Meryn, soylu Noho Dimittis’e kapıyı gösterin…"

Gördüğünüz üzere temsilci ile olan görüşme iyi gitmiyor, muhtemelen adam aşağılanmış olduğunu hissetmiştir. Braavos halkına kimse gurursuz diyemez, diye tahmin ediyorum. Yıllar önce Valyria’dan çaldıkları gemilerin parasını bile ödeyecek kadar borç ve şereflerine düşkünler. Duygusal hareket edecek insanlar da değiller şüphesiz, borçlarını tahsil ettikleri sürece… Lakin Cersei durumunda hem paralarını alamıyorlar hem de üstüne aşağılanıyorlar. Noho’nun bankaya olan raporunun olumsuz olacağına şüphe yok.

• Bankanın temsilcileri borç vermek veya almak için dünyayı dolaşırlar ve borç verdikleri krallara bile onların eşitiymiş gibi davranırlar.

Yani görüyoruz ki temsilciler, kendilerini ezmelerine izin vermiyor. Gururlular.

• Kevan/Harry ve Braavos

‘Yargıçlardan bir şey çıkmazsa, Demir Bankası’yla bizzat görüşmek için Braavos’a gitmeniz gerekebilir.”

Sör Harys ürktü. “Mecbur muyum?”

“Siz hazine başısınız,” dedi Lord Randyll sertçe.

“Öyleyim.” Swyft’in çenesinin ucundaki beyaz sakal demeti öfkeyle titredi… Sör Harys Swyft keçi sakalını çekiştirdi. “Benim de muhafıza ihtiyacım var. Bunlar çok tehlikeli zamanlar.”

“Dağ’ın adamlarını tutun,” dedi Sör Kevan. “Ronnet’in artık onlara ihtiyacı yok.”

• Jon ve Braavos

“İşte saygıdeğer Tycho Nestoris, Braavos’un Demir Bankası’nın temsilcisi, Majesteleri Kral Stannis’le görüşmeye geldi.”

Bankacı, şapkasını çıkarıp derin bir reverans yaptı. “Lord Kumandan. Misafirperverliğiniz için size ve kardeşlerinize teşekkür ederim.” Ortak Dil’i belli belirsiz bir aksanla kusursuz bir şekilde konuşuyordu. “Size büyük rahatsızlık vermemişizdir umarım.”

“Hiç vermediniz lordum. Hoş geldiniz.” Doğruyu söylemek gerekirse şu kraliçeden daha hoş geldiniz. Cotter Pyke, bankacının gelişini önceden bildiren bir kuzgun göndermişti. Jon Kar o zamandan beri biraz düşünmüştü.

Jon, daha sonra adamla “borç” almak için konuşmak üzere odasına davet ediyor.

“Bizzat kralın borcu mu? Yoksa ağabeyinin borcu mu?”

Bankacı parmaklarını birbirine bastırdı. “Lord Stannis’in borçluluğunu ya da nakit sıkıntısını tartışmam münasip olmaz. Kral Robert’a gelince… Majesteleri’ne zor zamanlarda yardım etmek bizim için gerçekten mutluluktu. Lâkin şu anda, Demir Taht bütün geri ödemeleri durdurdu.”

Lannisterlar gerçekten bu kadar aptal olabilirler mi ? “Stannis’i ağabeyinin borçlarından sorumlu tutamazsınız.”

“Borç, Demir Taht’a ait,” diye açıkladı Tycho “ve o tahtta oturan kişi bu borcu ödemek zorunda. Genç Kral Tommen ve danışmanları inat ediyorlar, bu yüzden konuyu Kral Stannis’le konuşmak istedik. Kral Stannis güvenimize layık olduğunu kanıtlarsa, ona her türlü yardımda bulunmaktan büyük mutluluk duyacağız.”

Temsilci “zaman” konusunda dikkat çekici bir ayrıntı veriyor.

“Kış neredeyse üstümüzde. Braavos’tan ayrıldığım gün, kanallarda buz vardı.

• Stannis ve Braavos

Kral’ın sesi öfkeyle doluydu. “Sen Saladhor Saan’dan da kötü bir korsansın…Abimin borçları,” diye homurdanıyordu kral. “Joffrey’nin de borçları ama o piç yaratık benim akrabam falan değildi.”

“Majesteleri,” ikinci bir ses konuştu yumuşak bir tonla. “Üzgünüm ama mürekkebiniz donmuş.” Braavoslu,Theon onu biliyordu. Adı neydi? Tycho…Tycho birşey… “Belki biraz ısıtırsak…?”

“Daha hızlı bir yol biliyorum.” Stannis hançerini çekti. Theon bir an için adamın bankacıyı hançerleyeceğini sandı. Ondan bir damla kan bile akıtamazsınız,lordum, diyebilirdi Stannis’e. Kral bıçağın sivri ucunu sol başparmağına dayadı ve kesti. “Al işte. Kendi kanımla imzalıyorum. Bu efendilerini mutlu eder heralde.”

“Majestelerini mutlu eden, Demir Banka’yı da mutlu eder.”

Stannis başparmağından akan kana tüy kalemi batırdı ve parşömenin üstüne adını karaladı.

“Bugün buradan ayrılacaksın. Lord Bolton yakında üstümüze hücum edebilir. Senin savaşın ortasında kalmana izin veremem.”

“Bir an önce ayrılmak benim de tercihim.” Braavoslu parşömen rulosunu tahtadan bir borunun içine yerleştirdi. “Umuyorum ki Demir Tahtınız’a oturduğunuzda Majesteleri’nin önüne çıkma onuruna tekrar nail olurum.”

“Altınlarınızı almayı umduğunu söylüyorsun yani. Tatlı sözlerle uğraşma. Benim Braavos’tan ihtiyaç duyduğum şey para, boş kibarlıklar değil. Dışarıdaki muhafıza Justin Massey’i çağırttığımı ilet.”

“Seve seve… Demir Banka her zaman hizmetinizdedir.” Bankacı eğilerek selam verdi.

• Zamanlama

Hayranların hazırladığı zaman çizelgesinin doğruluğu konusunda her ne kadar %100 emin olamasak da aşağı yukarı doğruya yakın tespitler yaptığını düşünerek…

Cersei’nin bankanın temsilcisinin iki hafta boyunca bekletip, kovalaması mart aylarına denk geliyor. 4. ayda Arya(Kanalların Kedisi olarak) ve Sam Braavos’ta tanışıyor. 7. ayda Jon, temsilci ile tanışıyor (Selyse’nin de gelişi) ve en erken 8. ayın ilk haftasında temsilci, Stannis ile görüşüyor ve anlaşma imzalıyor. Bu ayın sonlarında da Jon mevta. Arya’nın son POV’unun 6. ay sonlarına doğru olduğu tahmin ediliyor (Küçük Çirkin Kız). Sonrası Mercy POV zaten. Yine bu ay sonlarında Kevan ölüyor görünüyor.

( Burada bir dipçe düşmem gerekiyor. GRRM’in açıklamasına göre Braavos’taki zaman konusunda biraz sapma yaşamış, bu yüzden bu konu üstünde de biraz düzeltmelere gitmesi gerekmekteymiş. Yani hazırlanan çizelgedeki Braavos olaylarının olduğu tahmin edilen zamanlar çok fazla güvenilir değil, yanlışlıklar var demek ama bu, GRRM’den kaynaklı bir yanlışlık.)

Şimdi yukarıdaki konulardan dikkat çeken noktalar şunlar.

1- Cersei, temsilci ile görüşerek ödemeleri durduruyor ve bunun için “isyan” bahanesini kullanıyor (Stannis).

2- Kevan, Harry’e Braavos’a gitmesini söylüyor. Dağ’ın adamlarını tut, diyor. Kevan’ın ölümü ve Cersei’nin mahkemesi sonrası gittiğini farz ediyoruz.

3- Temsilci, Sur’a geldiği zaman Jon’a “kanallarda buz vardı” diyor ve tahtın, ödemeleri durdurduğundan bahsediyor.

4- Stannis, Braavos ile anlaşma imzalıyor ve temsilci, onu tahtta görmek istediğini belirtiyor. Stannis ise “altınlarını almak için” diye, cevap veriyor.

Şimdi zamanlama konusunda biraz daha konuşacağız.

Kargalar kitabında Jaime POV’da nehir topraklarında “kar” yağmaya başladığını görüyoruz ki Arya’nın bir POV’unda da Nymeria aracılığı ile bunu gördüğünü biliyoruz.

Daha sonra Kevan’ın son POV’unda da KL’de kar yağmaya başladığını görüyoruz, Jaime POV ile arasında en az bir ya da iki ay var. (Lakin hala sonbahar)

Üç adam, taht odasından birlikte çıktı. Dışarıda kar yağıyordu.

Daha sonra Kevan’ın gökyüzü hakkında bilgisine bakalım.

Kar yağışı nihayet durmuştu. Kartopu kadar beyaz ve tombul dolunay, dağınık bulutlardan oluşan bir peçenin ardında yüzüyordu.

Dolunay var gökyüzünde.

Kış Rüzgarları, Mercy POV’a geçtiğimiz zaman da Harry’nin Dağ’ın adamlarıyla Braavos’a geldiğini görüyoruz. POV’un başında bize zaman konusunda yardımcı olan bir bilgi de veriyor.

Rüyasındaki kanı ve gökyüzündeki dolunayı hatırladı. Bir de koşarken onu izleyen bir ağaç vardı.

Gökyüzünde yine dolunay var. Demek ki Kevan POV ile Mercy POV arasında aşağı yukarı bir aylık bir zaman dilimi var.

Aşağıdaki küçük kanalda akan yeşil suyu, yaşadığı yerin altındaki parke taşı kaplı sokağı ve yosun tutmuş köprünün iki kemerini görebildi.

Hatta Titan’ın bronz omuzlarını ve ilerisindeki koyu yeşil suları bile.

Mercy POV dahil Arya’nın hiçbir önceki POV’unda kanallarda “buz” görmedik; kanallar ve sular her daim “normal” şekilde betimleniyor. Hava da zaten Braavos’ta genelde sisli, soğuk ve rutubetli ki son Mercy POV’da çok fazla sis var. Özetle son Arya POV’da Braavos’a daha kar yamamış yahut kanallar buz tutacak kadar soğuk bastırmamış; bu da demektir ki Tycho daha Braavos’u terk etmemiş.

Mercy, Raff’ı öldürmeye karar veriyor ve öldürüyor. Bunu söyledikten sonra da önemli bir noktaya dikkat çekiyor.

“Merhamet, Merhamet, Merhamet,” diye hüzünle şarkı söyledi. Hep aptal ve sersem bir kız olmuştu ama iyi kalpli biriydi. Onu özleyecekti. Daena’yı, Şakşakçı’yı ve diğerlerini de özleyecekti. Hatta Izembaro ve Bobono’yu bile. Hiç şüphe yok ki bu Deniz Lordu ve göğsünde tavuk bulunan elçi için sorun yaratacaktı.

Mercy, muhtemelen Shae karakterini canlandırıyor; tecavüz edilip öldürülmekten bahsediyor POV’un başından beri… Bu olayın üzerinde o kadar çok duruyor ki “amma tekrar etti, anladık.” diyor, insan. Mercy’nin söylediği şeye bakar isek Mercy’nin ortadan kaybolması Elçi ve Deniz Lordu için neden sorun yaratsın?

Zira POV başından beri Mercy’nin söylediği bir şeyin vuku bulduğunu düşünecekler.

Mercy’yi en son Raff ile birlikte gördüler. Daena bile bu adamlardan uzak durulmasını “vahşi” olduklarını söylüyordu.

"… Westeros’lu. Onlar korkunç vahşilerdir Merhamet. Böyle birinden uzak durmalısın.”

Oyun bittikten bir süre sonra kimse Tatlı Raff’ı ve Mercy’yi bulamayacak. Kızın evine gidecekler ve “kanlı zemini” görecekler, ikisi de ortada yok. En kötüsünü düşünecekler. Büyük ihtimal ile iki taraf da birbirini suçlayacak (tecavüz-cinayet vs.) ve bu da Braavoslular ve Westeroslular arasında gerilim sebebi olacak.

Daha doğrusu bunlar “muhtemelen” oldu, biz daha okumadık ve etkisini 5. ve 6. kitapta gördük-görmeye devam edeceğiz.

Cersei zaten parayı vermeyi reddetti, üstüne daha fazla para talep etti. Elçiye karşı hoş olmayan bir tavır sergiledikleri ve gururlarına dokunmuş olduklarına şüphe yok bana kalırsa. Bunlar yetmezmiş gibi Westeros elçisinin adamlarından biri de Braavoslu bir kıza tecavüz edip, öldürdü ve kaçtı. Elçinin “para talep” meselesi de tüm bunlarla beraber bir neticeye ulaşamayacaktır… Sonuç olarak Braavos’un Demir Bankası, Tahta karşı harekete geçme kararı aldı ve bu yüzden de Stannis’e bir elçi gönderdi.

Pycelle’in uyarısını unutmayın.

“Braavoslular’ın da bir deyişi vardır.” Pycelle’in mücevherli zinciri hafifçe şıngırdadı. “Demir Bankası vadesi dolan borcunu alır, der.”

Yani “vadesi geldi mi alır” kimsenin keyfinin yerine gelmesini beklemez. Cersei ise “ben ne zaman alır dersem, o zaman alacak…” diyerek iteliyor.

Bunun altyapısını Braavos Hakkında Bilgiler edinerek öğrenebiliriz.

• Dünyanın her köşesinden en üst düzey yöneticilerden tüccarlara kadar sayısız kişi bu bankadan borç alır. Ama banka borçlarını geri almak konusunda acımasızdır. Rakiplerini güçlendirerek borçlarını ödemeyenleri yerinden eder veya söylentilere göre yerinden edemediklerine suikastçi gönderir.

Yani Demir Banka’ya olan borcunu ödemez isen o borucu “rakibini” destekleyerek yahut “suikastçı” göndererek temin eder.

Cersei’nin tavrı ve Westeros elçisi ile yaşanan Mercy-Raff krizinden sonra Demir Banka’nın tahta karşı hareket etmeyi geçtiğini söylemek doğru bir çıkarım gibi geliyor çünkü eğer Cersei’den paralarını alacaklarını düşünseler zaten paralarını riske atıp, falancayı desteklemeyi düşünmezlerdi ama Tycho “taht, borcu ödemeyi durdurdu.” diyerek, Braavos’un parasını alamadığını ifade etti (elçi ile olan görüşmenin kötü bittiğini buradan bile anlayabilirsiniz, Braavos umudu toptan kesmiş tahttan. Arya, Cersei’ye selamlarını iletir… :smiley: ) hatta Jon bile “Salak mı bunlar?” dedi, o bile Braavos’un bu konudaki ününü biliyor olmalı.

Stannis ile sohbetine baktığımızda da zaten “rakip desteklenmesi” olayını görüyoruz. Konuşmalardan abisinin ve Joffrey’in Braavos’tan aldığı borçlardan bahsediyor…Stannis tahta geçtiği zaman "taht"ın borçlarını da ödeyeceğini teminat vererek altın sözü aldı ve anlaşmayı imzaladı. Adama öfkeyle “korsandan betersin” demesinin sebebi bu; Stannis ciddi bir borç yükü altına girmiş oluyor çünkü… hem kendi borç aldıklarını ödemek zorunda hem de tahtın aldığı borçları ödemek zorunda ki Tycho da Jon’a “Tahtın, borcunu tahtta oturan öder.” diyerek duruma açıklık getirmiştir. Temsilcinin “eğer güvenimize layık olduğunu kanıtlarsa, her türlü yardımı yaparız…” sözünü hatırlayın. Stannis’e de zaten “sizi tahtta oturduğunuz zaman karşınıza yeniden çıkmayı arzu ederim” sözü karşısında “altınların için” diye cevap vermesi Stannis’in de tam da bu yüzden. Stannis tahtın tüm borcunu ödeyeceği konusunda güven verdi…

Stannis ölünce ne olacak? Braavos, Aegon ve Dany’i mi destekleyecek? Sonuç olarak tahtı isteyen adaylar ve öyle ya da böyle onların da paraya ihtiyacı olacaktır. Braavos daha önce de Targaryen ve ejderhaları ile anlaşmalar yapmıştı, yapmaz değil yani… Buna rağmen daha fazla para harcamak yerine “suikastçı” yollayabilir mi? FM’lerden birini gönderip Tommen’ın bu şekilde öldüğünü görür müyüz? Bu oğlan ölecek. Veba gibi bir şeye yakalanmayacak ise 8-9 yaşındaki bir çocuk neden ölsün ki? Öldürülmesi gerekir ancak…

Fikirlerinizi bekliyorum.

8 Beğeni

Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş.

Benim için taşlar yerine cuk oturdu. Mercy’nin tecavüzü ve ölümünün! Cersei’nin başına dert olacağını hep söylüyorduk ama çoktan dert olduğunu yeni fark etmiş olduk.

Ben bu Mercy olayının Demir Bankasının açık açık Stannis’i desteklemek için düzenlediğini falan da düşünmüştüm ama çıkan çizelgeye bakılırsa Demir Bank Tommen ve vekili Cersei’nin biletini çoktan kesmiş.

Arya’nın çizelgesi Jon’un ölümünden aşağı yukarı 2 ay geride olduğunu gösteriyor yani. Güzel, Arya bu zaman diliminde eğitimine devam eder öğrendiğinde de yola çıkması için motivasyonu olur.

AAAAaa şimdi hayranların hazırladığı çizelgeye baktım düşününce neden aklıma gelmedi ki? Arya’nın kulağına westerostan gelişmeler sürekli geliyor. Bu kız evlendiğini de duyacak :))))

6 Beğeni

Zamanlama konusundaki kısımlara bayıldım. Bu zaman konusu kitapta gerçekten oldukça büyük bir problem ve teori kurarken ne yazık ki pek dikkat edilmiyor (bu konuda kendimi cok suçluyorum) Ben aynı anda bir tarafa borç verip bir taraftan borç istedikleri gibi saçma bir fikre kapılmıştım. Böyle taşlar yerine oturdu.

Arya konusunda da inceleme yaparken buna dikkat etmem lazım. Genelde kız uzakta, gelmesi vakit alır diye onu pek yazılarıma almıyorum ama sandığım kadar uzakta değilmiş. Ciddi bir hata yapiyormusum. Aynı risk Daenerys için de var. Muhtemelen Dany zamanda en önde. Çünkü Dany’nin Meeren hikayesi kapanışı bayağı zaman alacak ve eğer Dany’nin diğerleri ile aynı çizgide olduğunu varsayarsak Dany Westeros’a gelene kadar Uzun Gece gelir ve geçer. Dany konusundaki fikirlerimi de gözden geçirmem lazım. Zamanlama çok yanıltıcı.

Bu zamanlama konusunda forumda ya da başka bir yerde bildigin bir yazı varsa ve linkini atarsan çok mutlu olurum.

1 Beğeni

Buradan yardım alabilirsin :slight_smile: ASOIAF Timeline - Vandal Proof - Google Sheets

1 Beğeni

Öncelikle emeğine sağlık.:heart:
Banka, serinin en güçlü taht oyuncusudur. Bu adamlar her ihtimali düşünüyorlardır muhtemelen. Stannis’in ölümüne bir alternatifleri elbet vardır. Aegon’un yaşayıp yaşamadığını ya da kim olduğunu bildiklerini düşünüyorum. Arya’dan haberleri olduğuna neredeyse eminim. Gerçekten karışık bir mesele.

Şimdi hatırladım. Arya Sandor’la dolanırken zaten öğrenmemiş miydi Ramsay ile evlendirileceğini?

2 Beğeni

O povu merakla bekliyorum.

Çok sağol.

Sadece ASOIAF’ta değil, bizim evrende de oyleler.

Ah evet, birasını püskürtüyordu az daha. Sandor’un kahkahası…

1 Beğeni

Karışık biraz, olayı anlamadı ve parçaları birleştirme zahmetinede hiç girmedi Kızıl düğün sonrası depresyondaydı, ama Kışyarın’dan Ned Stark’ın kızı evlenmişte kaçmış da diye bilgiler gelince olayın ne olduğunu artık kavrayabilir vaziyette olacak. Üstüne Jon’un ölümü eklenince ipler kopar büyük ihtimalle.

Rica ederim

2 Beğeni

Teşekkürler efem. :slight_smile:

Elçi için söylenen meseleye bakar isek Cersei’nin mahkemesi de iyi geçmiş ve kadın yırtmış. Gerçi biliyorduk bunun olacağını ama görmüş de olduk bir yerde.

Muhtemelen daha fazla olabilir, Braavos zaman diliminde sorunlar olduğunu sen demiştin zaten.

Lysa’nın öldüğünü duymuştu, son gelişme de kulağına gelebilir ama bence asıl önemli gelişme “Jon Snow öldürüldü!”

Şimdi ben bu haberin oradan buraya kim ve nasıl getirileceğini düşünürdüm(gerçi zemine gerek yok, kaç kişi Sur’a gitti de geldi diye okuduk Braavos’ta da Jon’un LK olduğunu duymasını sorgulayalım.); Tycho dönecek Sur’a ve oradan da Braavos’a… Eğer Arya’nın işleri Deniz Lordu vb. şeylerle devam edecek ise öyle yada böyle bunu duyup basıp gidebilir işte.

Sakura vermiş zaman çizelgesini ama unutma %100 güvenilir sayılmaz, lakin 3 aşağı beş yukarı yakın tahminler diye düşünüyorum.

Buraya göre Dany’nin Khal ile karşılaşması, Jon’un ölümünden 20 gün öncesine falan denk geliyor. Lakin not düşmüşler… kesin zamanı bilemiyoruz, tahmini bir zaman koyduk ancak 6. kitapta öğrenebiliriz.

Banka’nın bu kadar derin hareket ettiğine ciddi şüphelerim varsa da çok kesin konuşmak güç. Banka ve FM her şekilde derin bir bağ ile birlikte çalışıyor ise, olabilir.

2 Beğeni

Emeğine sağlık yine çok güzel bir yazı olmuş :blush:. Demir bankasının etkin olacağı muhakkak. Cersei tüm kapıları kapattı. Fm yardımıyla Tommen’ı öldürmeleri olası. Stannis öldükten sonra ben Aegon’u destekleyeceklerinı düşünüyorum. Connington akıllı adam Demir bankasının desteğini ihmal etmez. Demir bankasının ejderhadan nefret ettiği boşuna verilmedi bence. Jon’un ejderha şakasına bile sert tepki vermişlerdi.

“Keşke burada da bir ejderha olsaydı. Bir ejderha bizi biraz ısıtabilirdi.”
“Lordum şaka yapıyor. Gülmezsem beni affedin. Biz Braavoslular, Valyria’dan ve şehrin ejderha lordlarının gazabından kaçanların soyundan geliyoruz. Ejderhalarla ilgili şakalar yapmayız.”

Bu yüzden olası Aegon Dany savaşında Aegon’u destekleyeceklerini düşünüyorum. Aegon da Targaryen kökenli (Blackfyre da olsa) ama yaşayan 3 ejderhası yok. Dany’nin Westerosta karşılaşabileceği engellerden biri de bu olabilir.

4 Beğeni

Olabilir ama Dany geldiği zaman üç taneden bir tanesinin onun alacağını farz ettik hep… Elbette Meereen savaşında beyaz olan ölmezse. :smiley:

2 Beğeni

Hem paçayı kurtarmış hem de korkulan biri olmuş Harry Cersei’den korkuyor. Sept’i patlamasa bile ona yakın bir şeyler çevirecek gibi bakalım.

Fazla olabilir evet bu da braavos’da alacağı eğitimi daha kapsamlı yapıyor. Evet Grrm’in böyle bir açıklaması vardı.

Hayranların hazırladığı çizelgeye baktığımda Arya Pov’ları Jeyne’nin evliliğine denk geliyor. Çirkin kız olmasından 10 gün önce Jeyne evlenmiş gelişmelerin kulağına gelmesi an meselesi aslında bakarsan. Zamanın hep paralel olduğunu düşündüğümüzden direkt Jon’u duyacak falan dedik ama Jon’un ölümünü haberinin gelmesi de 1 ay bulabilir, gerçi Braavos deniz yolu ile Kuzeye yakın bir konumda isterse çok iyi bir mantığa oturtabilir.

Anahtar taşıyıcılar ile bir şeyler karıştırıyor gibi seçimi Arya’nın gözünden okuyacağız.,

Evet bir yönden haklısın Braavos tarihte Targaryen’ler Westeros’u işgale geldiğinde de karşılarında savaşmıştı. Ama adayları Aegon olur mu emin değilim Ayça’nın da dediği gibi Ejderhalardan birine sahip olabilir bu da Demir Bank’ın onu destekleme ihtimalini azaltır belki Jon derdik ama Jon’un iktidar için savaşması özellikle WW tehlikesi varken çok düşük bir ihtimal. Stannis ölünce kime yanlarlar hiç bilemiyorum o yüzden.

2 Beğeni

Arya ve evlilik haberini duyarsa bile bunun onun için çok etkili bir şey olacağını sanmıyorum ama bu Bolton işi nedir, diye merak edebilir. Bildiğim kadarıyla Boltonların ne yaptığını bilmiyor.

Nazik Adam’a göre eski deniz lordu ölünce, yenisinin seçimleri için bıçaklar çıkacak. Entrikalı bir seçim dönemi olacak, kutlamalar da olacağına göre eğlenceli olacak inşallah çıkar da okursak ölmeden.

2 Beğeni

Ben Aegon’ un ejderha alacağını sanmıyorum. Euron çalacak bence. Aegon Blackfyre yüksek ihtimalle ve onda ejderha efendisi olacak kadar kan saflığı var mıdır zannetmem. Tabi alabilir de piyango vurmuştur belki :smile:

Aslında Aegon da çok desteklemek isteyecekleri bir aday olmayabilir ama aklıma başka aday gelmiyor benim de. Jon taht iddiasında bulunmaz dediğin gibi. En akla yatkın olanı Aegon.

3 Beğeni

Braavos’un Aegon’u destekleyeceginden şüpheliyim. Evet, Dany’nin ejderhaları var ve Braavos bundan hiç mutlu olmaz. Ama Dany aynı zamanda köle ticaretine en büyük darbeyi indiren kişi ve Braavos yüzyıllardır bunun için uğraşıyor. Her ikisi de mümkün bence. Braavos için taraf belirlemek gerçekten zor.

2 Beğeni

Bu da var tabi. Köleleri serbest bıraktığı için artısı da var Daenerys’in. Bakalım

1 Beğeni

Boru ile kendine bağlasa bile sürme meselesi olmaz ki. Yoksa Targların tüm özelliği gider.

Ön görülmesi zor şehirlerden biri gerçekten de. Kitaplarda bunların hem köle karşıtlıkları hem de ejderha karşıtlıkları eşit derecede vurgulandı. Dany ve ejderhası ve köle karşıtlığı eşit derecede etkiye sahip gibi Braavos için.

Buradaki belki de asıl soru Braavos’un gizli gündeminin ne olduğu? olabilir. Tamam, köle karşıtları ama bu adamlar bunun için de çok hususi bir eylem politikası asla geliştirmedi, gücünün yettiği yere dayattığı (pentos gibi) ama ötesi gelmedi. Diğer yandan “kölelikten” kaçmış olmaları gözardı edilemeyecek bir nokta.

Valyria ejderha lordları için karşıt duygular “ejderhaları” olduğu için mi yoksa “kölelik” meselesi olduğu için mi? Ejderhalardan “nefret” ettikleri ortada aslında, kölelikten nefret ettikleri kadar gibi… Buna rağmen Targ hanesi ile geçmişte çalıştığı da oldu karşısında olduğu da. Çıkarı neye uygun ise o şekilde hareket etti. Şimdiki çıkarı ne?

Bir sürü soru var ve hiçbirine kesin cevap -şimdilik- bulamıyoruz ama 6. kitapla beraber bulacağımızı düşünüyorum Arya POV’larıyla.

Bazı kuramlar var; Demir Banka’nın asıl sahibinin FM olduğu gibi… Malum kazandığı paralar söz konusu ve Demir Banka’nın kuruluş hikayesi akla yatkın olsa bile bunlar köle kökenli ve uzun süre gizli kalmış bir halk; ne kadar para sahibi olup tefecilik yapabilirlerdi ki? Yani para kaynaklarının önemli bir kısmını FM’den geliyor olabilir, diye düşünenler az değil. FM’nin zaman zaman Deniz Lordu ve Demir Banka tarafından kullanıldığını da biliyoruz. Bu bir “anlaşma” şeklinde mi yoksa “doğal ittifaklık” şeklinde mi bilmiyoruz ama ben oyumu 2.den yana kullanmayı uygun buluyorum. Braavos’un çıkarı FM’nin çıkarı olsa gerek…

Haliyle FM ve B. Öteki arasındaki bağ konusunda haklı çıkılır ise Dany her şekilde “karşılarında” olan biri konumunda olacaktır. Bence Dany’nin ejderhası ile yapacağı yakıp yıkma işlemi ve bir ihtimal Özgür Şehirlere de bu şekilde uğrama (Volantis gibi) olasılığı Braavos’un travmasının su üstüne çıkmasını sağlayabilir de… Bu kızın azıcık dengesini yitireceğini biliyoruz zira, değil mi? Zaten GRRM de Dany’nin Essos savaşını Bush’un Irak savaşı gibi bir “felaket” olduğunu söylemiş. Onu da paylaşayım.

4 Beğeni

FM şu kızı bankaya yollasa keşke. Efsane povlar görürdük.

Sahte kimlikler ile ticaret yapıyorlarmış. Para öyle kazanildi. Borç verme de kendi içlerinde, başlangıçta küçük esnafa filan borc veriyorlarmış.

Bu olabilir, evet. Ama ben eğer Dany Braavos’ta saldırırsa bir ejderhasini kaybedeceğini düşünüyorum. Diğer Özgür Şehirler Valyria’nin kizlariydi, onların ejderhalara karşı ciddi önlemleri olmadı (Bir ihtimal Lys, Tyrosh ve Myr’in vardır. Targaryenlerle çok uğraştılar.) Ama Braavos uzun bir süre saklandı ve bu sürede ejderhalara karşı kaç tane plan yapmışlardır kim bilir. Jaqen’ın Hisar’da bulunmasi göz önüne alınırsa… Dany kendi iyiliği için Braavos’a yaklasmamalı.

1 Beğeni

Göreceğiz bence. Kış Rüzgarları "Arya Stark" ve "Braavos" bilgilere göre baya hareketli povlar izleyeceğiz inşallah.

He tamam o zaman, olur. :slight_smile:

Birileri alırken diğerlerinin önlem almaması mantıklı olur, evet. Arya şehri dolanırken pek ejderha vuracak bir şeyler görmedik gerçi, bu yüzden biraz şüpheliyim ama dediğin gibi, almış olsa gerek. Lakin Dany’nin buraya geleceğini sanmam, Braavos köle şehri değil, aksine karşıt bir şehir ve bunu da gayet iyi biliyor.

Ben son birkaç gündür Viserion, Meereen savaşında ölür mü diye düşünmeye başladım. His daha çok… İlk ölen ejderhanın o olacağını düşünüyorum bayadır zaten de (Tyrion ve oyun taşı sahnesi) bunun genelde Batı’da olacağını düşündüm, Essos’ta da olabilir bir ihtimal. O zaman Dany öfkeden kudurup Özgür Şehirlere püsküyü vere vere gidebilir. Durduk yere de gidip yakarak geçeyim Batı’ya demez sonuçta.

Böyle bir durumda işte Braavos’un tepkisini çekebilir.

1 Beğeni

Eğer benim dediğim gibi dans iki kişilikse evet, orada ölse iyi olur. Ama eğer üç kişilikse ölmez.

O zaman Meereen savaşının sonunda Dans meselesi iyi kötü belli olur gibi. :slight_smile:

2 Beğeni