Demir Taht

DEMİR TAHT

Yedi Krallıkta hüküm süren kralların tahtıdır ve kralın otoritesini simgeler.Taht odasında kral genelde izleyici bulundurur ve orada adalet dağıtır.Kralın yokluğunda ona hizmet eden El veya Varisi Taht’a onun yerine oturur.

YAPISI

Taht Yedi Krallığın ilk kralı olan Aegon Targaryen tarafından inşa edilmiştir.Fatih Aegon Taht’ı esir düşmanlarından aldığı binlerce kılıcı Balerion’un nefesinde eriterek yaptı.Tahtın korkunç bir havası vardır.Rahatsız edici olduğu gibi bazı kısımlarındaki çeliğin sivrileşmesi yüzünden geriye yaslanmak neredeyse imkansızdır.Aegon I bunu kasten, bir kralın kolay oturmamasının gerektiğini düşündüğü için yapmıştır.Aerys II Targeryan “Deli Kral” bir çok kez tahtta otururken kendisini kesmiştir

TAHT ODASI

Kızıl Kalenin inşasından beri Demir Taht, Taht Odasında yerden yüksek bir platformdadır.Kral Muhafızları oda da Kralı korurlar.Kral’ın bizzat odada bulunduğu zamanlarda sadece ailesi ve konsey üyelerinin oturmasına izin verilir, geri kalanlar ayakta dikilmek veya diz çökmek zorundadırlar.
Targaryenlerin yönetimi zamanında Taht Odasını kendi ejderhalarının kemikleriyle süslemişler fakat Robert Tahtı ele geçirdiğinde bunların hepsini atarak yerine avcılıkla alakalı halı ve postlarlı tercih etmiştir.
Taht Odası Kral Maegor I Targaryen, Kral II Aerys, Rickard Stark, Brandon Stark ve Joffrey Baratheon’un ölümlerinin gerçekleştiği yerdir.

TAHTTAKİ KRALLAR

TARGARYEN HANEDANI

Aegon I Yedi Krallığın altısını fethetmiş ve kendisini Westeros’un Kralı ilan etmiştiştir.Aegon ona diz çöken ve bazılarını kendisinin yok ettiği Kuzey,Kaya,Nehir Toprakları, Fırtına Toprakları, Menzil ve Vadi kralları tarafından desteklenmiştir.
Targaryenlerin hüküm sürdüğü ilk yıllar kolay geçmemiş, huzursuzluk ve kargaşa Krallıkta kol gezmiştir.Aegon’un ölümü üzerine ensestten doğma oğlu Aenys’in meşruluğu İnanç tarafından reddedilmiş bunun üzerinede İnanç Taht’a karşı isyan etmiştir.Kral Aenys olaya el atmış kardeşi Maegor’u El ilan ederek sorunu onun halletmesini istemiştir.Aenys’in 5 yıllık krallığından sonra tahta Maegor geçmiş ve isyanı bastırmak için baskıcı yöntem uygulamıştır.Bu sebeple Zalim Maegor adını aldı.Maegor’un krallığı sırasında Kızıl Kale’nin inşası tamamlandı ve Maegor kalenin sırlarını saklamak için inşasında çalışan herkesi öldürdü.Maegor’un ardından tahta çıkan Jaehaerys I isyanı sonlandırarak diyarda 50 yıldan fazla bir süren barışı sağlamıştır.
Kral Viserys I’in krallığı bolluk, bereket ve barış zamanında geçti.Ölümünün ardından büyük kız kardeşi Rhaenrya ve oğlu Aegon arasında taht kavgası başladı.Westeros’un ilk veraset kavgası olan bu savaş daha sonradan Ejderhaların Dansı adını almıştır.İç savaş Rhaenrya’nın mağlubiyeti ve idamı ile sonlanmış fakat Aegon II’nin krallığı uzun sürmemiştir.Ölümünden sonra Rhaenrya’nın oğlu Aegon III tahtı ele geçirir ve Aegon II nin kızını kendisine karısı olarak alır.Svaşın bitmiş ve Targaryen Hanesinin geleceği garantiye alınmış olmasına rağmen savaş herkese büyük hasar verdi.Ejderhaların çoğu katledilmiş ve böylece Hanedan en büyük gücünden mahrum bırakılmıştır.
157 AL de Daeron I Aegonun yarım bıraktığı fetih işlemini Dorne’uda Krallığa katarak tamamlamıştır.Fakat macerası pahalıya mal olmuştur.Genç Ejderha Dorne’u almak için 10.000 elinde tutmak içinde 50.000 adamını heba etti.Hatta Daeron’un kendiside kontrolünü sağlamlaştırmaya çalışırken onsekizinde öldü.Ardından gelen Kutsanmış Baelor barışçıl bir kral olduğunu kanıtladı.Kral Şehrine bir sept yaptırdı.171 AL de öldü.Tahta sadece 1 sene hüküm sürmesine rağmen Baelor ve öncesindende Dareon’un zamanında Kral Eli olarak görev yapan Krallığın 10. kralı Viserys II geçti
Kral olan oğlu Aegon daha sonradan “Değersiz Aegon” olarak adlandırılacak ve ölümünden önce bütün piçlerini meşru kıldığı için Yedi Krallığı büyük bir savaşa sürükleyecek bu sebeple de Krallığın gördüğü en kötü kral olacaktır.
Kral İyi Daeron Dorne’u evlilik yolu ile krallığa bağlamıştır.Birinci Blackfyre İsyanını piç kardeşi Daemon Blackfyre’ı öldürerek bastırmıştır.
Daeron büyük bahar hastalığı yüzünden ölmüş ve yerini Aerys I e bırakmıştır.Aersy bu iş için biraz naif olduğu için Krallığı El olan Brynden Rivers yönetti.Aerys varis bırakamadan ölmüş ve yerine kardeşi 12 sene hüküm süren Maekar I kral oldu. Onuda oğlu Aegon V takip etti.Blackfyre Hanesi sonunda Dokuzpennilik Kralın Savaşında yok edilmiştir.Aegon Summerhall Trajedisinde can vermiştir.
Ardından hasta olan Jhaerys II geçti.Zayıf biri olmasına rağmen akıllı biriydi ve kısa hayatı boyunca diyarı iyi yönetti.Ölümüyle son kral Aerys II tahta oturdu.Deliiği yüzünden Robert isyan etti ve 300 yıla yakın süren Targaryen Hanesinin hükümdarlığı Aerys’in ölümü üzerine sonlanmıştır.

BARATHEON HANEDANI

Lord Robert Baratheon 283 AL de tahta baş kaldırmış ve başarılı bir şekilde isyana liderlik ederek Targaryen Hanesinin düşüşüne sebep olmuştur.Bu arada Aerys II kendi muhafızı Jaime Lannister tarafından katledilmiş ve Robert Jaime’ye Kralkatili lakabını takmıştır.Robert’in Tahta çıkışsından 6 sene sonra Demir Adalar Lordu Balon Greyjoy bağımsızlığını ilan etti ve Robert bu isyanı bastırdı.
Kral Robert’in krallığı Kraliçe Cersei’nin ölümünü düzenlemesi üzerine sonlanmıştır.Cersei’nin en büyük oğlu Joffrey tahtı ele geçirdi.Robert Joffrey’i kendi oğlu sandığı için varis onu bıraktı fakat gerçekleri bilen Stannis ve Renly tahtı kendileri için istediler bu da 5 Kralın Savaşına neden oldu.
5 Kralın Savaşı sırasında Kuzey ve Demir Adalar bağımsızlıklarını ilan etti ve 7 krallıktan ayrıldılar.2 yıl sonra savaş kesin olmamakla beraber Kral Joffrey’in galibiyeti ile son buldu.Kazanmasına rağmen zehirlenerek öldürüldükten sonra tahat kardeşi Tommen geçti.Daha bir çocuk olduğu için ülkeyi annesi Vekil Kraliçe Cersei ve Kral Eli Tywin Lannister yönetti.

TAHT HAKKINDA SÖYLENENLER

Demir tahtı hiç gördün mü? Arkası boyunca sivrilmiş, bükülmüş demir, tamamı eritilmiş ve karmakarışık binlerce bıçak ve kılıç. Orası rahat oturulucak bir yer değil Ser.Aerys kendisini bir çok kez üzerindeyken kesti ve Zalim Maegor o tahtta öldürüldü.Orası birinin rahatça oturup dinlenebileceği bir yer değil.Bazen kardeşimin onu neden bu kadar istediğini merak ediyorum

Stannis Baratheon Davos’a söylemiştir.

çeviri için çok tşkürler ellerine sağlık

bilemediğim birkaç bilgi daha öğrendim iyiki bu forum var … teşekkürler :slight_smile:

[/spoiler]Joffrey’nin ölüm haberlerini spoiler içine alabilirsin bence

Bi ara ben de çevirmeyi düşünmüztüm ama uzunluğu gözümü korkutmuştu, ellerine sağlık

Bundan bir tane alıp eve koymak ne güzel olurdu. :smiley: 10.000$ mış. :OO

Ejderha ateşi ile eritilmiş. O yüzden Targaryenlerden başkasının oturması haksızlık gibi duruyor.