Denizcinin Karısı Teorisi

Konuya en son 5 yıl önce yazıldığı için forum yeni konu açmamı tavsite etti. Bende açtım.

Denizcinin karısı Bravos’ta çalışan bir fahişedir. Müşterileriyle tek gece yatma karşılığında evlenir.

Denizci’nin Karısı hakkındaki teori ise eskiden gerçek kocasının bir Lannister olduğudur. Bu düşüncenin temelinde Lannister soy adından türetilen Lann isminin kadın formu olan Lanna isimli kızıdır.
Denizci’nin Karısı’nın kızının saçları, bir Lannister gibi altın sarısıdır.

Lanna (Happy Port) :

Bu olay ile ilgili iki teori var. Birincisi bu kadının kocası aslında Gerion Lannister. Kendisi Tywin Lannister’ın kardeşi, bir denizci, maceracı, eğlenceli bir adam. Lannister hanesinin gururu Şanlı Kükreyiş kılıcını bulmak için bilinmeyen denizlere yelken açmış ve bir daha geri dönmemiştir. Gerion Lannister Braavos’a gitmiştir.

Gerion Lannister :

Bu teori benim kafama yatmıyor çünkü Gerion’un denize açıldığı tarih ile kızın doğumu arasında çok zaman farkı var. Biraz zorlama bir teori. Çok daha olası bir teori var.

Denizcinin karısı aslında Tysha dır. Peki Tysa kimdir.
Tysha; siyah saçlı, narin ve Tyrion’un gözünde güzel bir kızdı. Tyrion, Tysha’yı kendisinden en fazla bir yaş büyük birsi olarak tarif eder.

Tyrion, Tysha’ya ıssız bir yolda birkaç yabancının sarkıntılık ettiğini gördü. Tyrion kıza göz kulak olurken abisi Jaime herifleri kovaladı. Tysha henüz küçükken, ağır bir hastalıktan ölen bir çiftçinin kızıydı. Tyrion, Tysha’ya âşık oldu ve daha on üç yaşında olmasına rağmen onunla evlendi.

Lord Tywin Lannister durumu fark ettiğinde Jaime’nin Tyrion’a kızın aslında bir fahişe olduğunu ve Tyrion’u erkek yapmak için tuttuklarını söylemesini emretti. Daha sonra Tywin Tysha’yı kendi muhafızlarına verdi ve beraber olduğu her adam için kıza bir gümüş akçe verdi. Tyrion’a vereceği dersi iyice kafasına kazımak için en son onu Tysha’yla beraber olmaya zorladı ve karşılığında kıza bir altın verdi; çünkü Lord Tywin’e göre bir Lannister herkesten daha değerliydi.

Kılıçların Fırtınası’nda Jaime Tyrion’ u kara hücrelerden kurtardığında, ona Tysha’nın asla bir fahişe olmadığını söyledi. Tysha’nın da kendisine gerçekten âşık olduğunu anlayan Tyrion, Jaime ’ye çok öfkelendi. Kızıl Kale ’den çıkış yolunu kendi başına bulmak için abisinden ayrıldı. Kaçış esnasında babasının kaldığı odaya girdi ve babasından Tysha’nın akıbetinin ne olduğunu anlatmasını istedi. Tywin kızı hatırlamadığını, ama sadece “fahişeler nereye giderse” onun da oraya gittiğini söyledi. Bunun üzerine Tyrion babasını kurmalı yayla öldürdü ve kaçtı. Kitapta Tywin’in ölümüne sebep olan fahişe Shae değil, Tysha dır.

Çok sonraları; Hüzün Sarayı’ndan geçerken Tyrion ’un aklı çok kısa bir süre leydisi olan Tysha’ya takıldı.

“’Bunu bana Jaime yaptı’, diye düşündü ümitsizlikle. ‘Benim kendi soyumdan, öz ağabeyimdi. Küçükken bana kasnak ve tahta kalıplardan yapılma oyuncaklar ve ahşap oymalı bir aslan getirmişti. Bana ilk midilimi hediye etmiş ve nasıl binileceğini öğretmişti. Seni, bana bir oyun oynamak için parayla satın aldığını söylediğinde ona inanmıştım. Neden inanmayayım ki? O Jaimeydi ve sen de sadece bu oyunun bir parçasıydın. Ama en başından beri, bana ilk gülümsediğin andan, sana dokunmama izin verdiğin andan beri bu gerçekten korkuyordum. Babam bile beni sevmezken, sen eğer altın için değilse neden beni sevecektin ki?’”

Teoriyi destekleyen kanıtlar :

*Denizcinin karısının Lanna adlı kızının yaşı ile Tyrion Tysha tanışması ve olası hamilelik zamanları uyuşuyor.
*Bravosta Denizcinin karısının ilk kocasının bir Lannister olduğu dedikodusu.
*Tysha Tyrionla ilk beraber olduğunda çevrede bir rahip bulup öncesinde nikah kıymışlardı ve sonrasında beraber olmuşlardı. Denizcinin karısı aynı olayı müşterileri ile sembolik olarak yapması tesadüf mü ?
*GRRM bu kadın ile ilgili detayı sizce öylesine mi verdi ?

Tyrion serideki en çok acı çeken en çok ihanete uğrayan ve bunları haketmeyen bir karakter. Ben inanıyorum ki bir gün şans yüzüne gülecek. Ntvmsnbc 06 Mayıs 2013 tarihli haberinde şöyle bir paragraf geçiyordu
" Son yılların en popüler roman serilerinden 'Buz ve Ateşin Şarkısı’nın (A Song of Fire and Ice) yazarı George R.R. Martin’in yeni kitabı, Tyrion Lannister karakterine odaklanacak. "

Sizde düşüncelerinizi paylaşın.

Kaynaklar :

Konuya vakıf olmadığm için başlık hakkında yorum yapamam.ama emeğin ne olduğunu bilirim zeki.eline,emegine,tuşlu telefonuna sağlık kardeşim.

Bence Lannister, Lann’dan türemiştir. Sonuçta atanız olduğunu iddia etmiyor musunuz? :smiley:

Sadece saçları değil, gözleri de yeşil diye hatırlıyorum.

Aslen Gerion’un karakterinde “piç” çocuk sahibi olmak var, sonuçta Joy isminde bir piçi var. Lakin bu adam “evlenmek” terimini kullanacak biri gibi değil, hiç evlenmedi ve sadece piç çocuk yaptı. Oysa bu kadın “ölen kocasını” bekliyormuş.

Şahsen ben de senin gibi düşünüyorum ve bu kadının Tyrion’un hatunu olduğuna inanıyorum. Dahası ilginç bir paralellik de var.

Tyrion’un kevaşelere düşkünlüğü ortada, biz bunu sadece çirkin yüzlü biriyle onlar dışında kimse olmaz diye düşkün olarak yorumlama eğilimindeyiz ama ben özünde bu Tyhsa vakası yüzünden olduğunu düşünüyorum. Aşık olduğu karısının fahişe olup ona ihanet ettiğini düşündü ve 13 yaşındaki bir çocukta bu durum onda travma yarattı. Aynı şekilde 14 yaşındaki bir kızın başına öyle bir şey gelmesi de travma yaratır, doğal olarak da sonrasında evlenmeden kimseyle birlikte olmaz. Travmalar uyuyor bence yani.

Zamanında açmıştım benzeri bir konu ama seninkisi daha güzel olmuş :grin:.

Evet bence kesinlikle Lanna aslen Lanna Lannister. Ayrıca şöyle bir durum var Martin Tyrion’un sonunda 6. Kitapta bir amaç edineceğini söylüyor. Bu amaç gerçekten ne olabilir? Dany mi? Kam oooon

Tabiki de kızı olacak.

@YeniAy_Ottoman senin kurgunu çok tuttum. Gerion’un arkasından öyle bir hikaye çıkarsa gerçekten güzel olur. Ama benim aklımda şöyle alternatif bir düşünce daha var, bu Gerion meselesi esasında Red Herring olabilir. Tyrion’un bir amcası daha var, Tygett Lannister. Tywin ile mücadele halinde olduğu tescilli. Öldüğü söyleniyor ama who knows? Ayrıca onun oğlunun kayıp olması ve baş şüphelilerden birinin Varys olması…

Şahsen dizideki gibi “Dany Dany Dany” diyecek biri olduğunu düşünmüyorum kitaptaki Tyrion’un. Ne olursa olsun o adam bir Lannister ve bunu da kendi son kitapta da üstüne basa basa söyledi. “Ne olursa olsun ben hala bir aslanım.” Tyrion oldukça kurnaz ve çıkarları doğrultusunda her şeyi yapabilecek bir adam, gerçekten de Tywin’in minik harflerle yazılmış hali ama babasının aksine Tyrion’un ahlaki bazı sınırları var, onu bu yüzden seviyor ve sempati duyuyoruz diyebilirim.

Elbette Tyrion’un edineceği “amaç” Dany’yi de kapsıyor (zaten buna biraz değindi kitapta) ama bu daha çok Dany’yi tahta geçirtip, ablasından ve abisinden intikam almayı kapsayan bir amaç, yoksa “Dany senden 10 numara hükümdar olur, geç otur tahta.” düşüncesinden değil.

Tyhsa’dan da bu kadar bahsedildiğine ve Tyrion, onu bulmak istediğine göre illa kızı bulur diye düşünüyorum ve haklıysak(ki öyle olduğumuza inanıyorum.) onu ve kızını Braavos’ta bulacaktır. Elbette bu adam nasıl olup da oraya gidecek, onu bilmiyorum. Şu an tersi istikametine gidiyor ve diyelim dönüş yolunda uğradılar… Orası ejderhaları seven bir yer değil, herkes bunu Dany’e söyleyecektir, bundan dolayı oraya uğrayacaklarından şüphe duyuyorum. Yani bu oğlan nasıl kavuşacak bilemiyorum. Lakin karısı ve kızını bulunca amaçları onu da kapsayabilir yahut yegane amacı ablasını tepelemek ve karısını bulmak üzerine de olabilir. Yani GRRM’in o cümlesini çek çekebildiğin yere.

Tygett’i unutmuşum. :smiley: Evet, bir ihtimal. Anlaşılan Tywin son iki numara kardeşleriyle anlaşamıyor, belki ikisi de gizli Targ destekçisidir? :smiley: Yalnız dönerse sadece bir tanesi döner. Öldüğü biliniyor ama nerede ölmüş? Westeros’ta öldü ise herkes cenazesini görmüştüm ama Gerion, Essos’a gitti ve bir daha dönmedi ve herkes onu ölü saydı; aynı Jon Conn. gibi.O yüzden o daha olası ve şahsen onu görmeyi tercih ederim. Gerion’u kafamda canlandırdığım şekilde çok sevdim. :smiley:

Kurgumu taslak olarak GRRM’e gönderelim, belki o da sever. :smiley:

Hocam yanlış anlaşıldım galiba, ben amacının dany olacak olmasının saçma olacağınu söylemek istedim. O bahsettiğin tüm o şeyler, intikam falan hiçbirisi yeni değil. Dolayısıyla ben basitçe kızını meşru Casterly Rock varisi yapmak için uğraşacağı düşüncesindeyim. Yani ailesinden intikam almak, bu arada Kaya lordu olup kızına Braavos’da fahişelik yapmaktan daha iyi bir gelecek sunmak.

İlla Tyrion’un Braavos’a gelmesi gerekmez ki. Bir şekilde Martin kızı Meeren’e ya da Tyrion’un Westeros istikametine sokabilir. Bu zor bir şey değil. Amcaların nerede olduğu belli değil. Braavos’daki karışık bir durumda amca yiğeni sahiplenir olaylar gelişir.

Nasıl öldüğü hakkında tek bir ayrıntı bile yok. Sadexe öldüpü söyleniyor. Dediğin gibi ölüm şeklinden istenilen sonuca varılabilir.

Anladım. Yani… kızını keşfetmesi durumunda bir baba için yegane amaç böyle bir şey olur, tabii olarak. Aslında çok iyi olur. Biliyorsun üçlü kehanetlerde “altın ihaneti” var. Ben bunun Tyrion’la anlaşma yapan İkinci Oğullar’dan geleceğini(belki diğerlerini de ayartır, Tyrion.) düşünüyorum; Tyrion’un Kaya’yı almak için daha fazla beklemek istemeyeceği bir an gelebilir ve taraf değiştirirler vs. Gerçi Duygu, zaten Dany bunu ona verir, gerek yok ki böyle bir şey yapmasına gibisinden bir şeyler düşünüyordu ama hiçbir şeyin kafasındaki gibi olacağını sanmıyorum.

Sonuçta Jorah’a da eve döneceğine ve evini geri vereceğine söz verdi ama adam ihanet etti diyerek yanından kovaladı. Yani haklı haksız manasında demiyorum, bazı şeyler oluyor ve planlandığı gibi gitmiyor, ona örnek vermek açısından dedim.

İşte 13-14 yaşlarındaki kevaşe bir kız, ne diye Meeren tarafına yahut Westeros tarafına gitsin? Kız ve annesi halinden memnun görünüyor. Kızı babasına göndermek isteseydi çoktan yapardı gibime geliyor. İlla ki yazar istiyor ise bir şekilde karşılaştırır hepsini de nasıl, merak ediyorum. Yalnız biz baya baya kesin bu kız, onun kızı olayına girdik. :joy:

Ben bu kızın yani Lanna’nın Tyrion’dan olduğuna fazla ihtimal vermiyorum. Tabi kitap kurgusu oraya çekebilir ama bir alay asker kızla beraber olmuş ve kız Tyrion’dan ? Hayır bir de o kadar kadınla birlikte olmuş biri hiç çocuğu yok. Kadınların kısır olma ihtimalini veya korunma ihtimali var ama Tyrion’un kızı olma ihtimalini pek görmüyorum.

Ama kadın Tysha mı evet bana öyle geliyor. Neden nikah kıysın yoksa. Ölen koca mevzusu ise Tyrion kendisi için ölmüş gibidir belki hem kadın biraz kafadan gidik.

Gerion ve Tygett konusuna gelirsek ben Gerion’un yaşanmasını çok çok istiyorum. Hatta birkaç çocuğu olmasını da istiyorum. Yaşıyor olma ihtimali bende ağır basıyor. Ama Valyria’da değildir. Tygett’in öldüğü zaten biliniyor. Ama Tywin onu bir görev için göndermiş olabilir mi? Ama ne görevi olabilir ? İkisinin de Tyrion’un arkasında olması çok güzel olurdu. Birde Tyrek var tabi. Belki de babası ve amcasının yanına gitmiştir? Bu yüzden bulunamıyor olabilir.

Bak bu konuda bence serinin geldiği şu aşamada Dany ve Tyrion arasında bir ihanet ilişkisi olması inanılmaz derecede ters olur. Ben buna hiçbir şekilde ihtimal vermiyorum. Tabi Martin isterse yapar orası ayrı şartlaro öyle bir değiştirir ki feleğimiz şaşar. Ama şu şartlarda arada inanılmaz bir çıkar örtüşmesi var.

Tyrion açısından:

Tyrion’un haklı bir iddiası var. Veraset kurallarına göre Kaya onun hakkı. Ancak Tyrion’un şuanda Westerosdaki itibarı beş paralık. Birnevi Lannisterların Atatürkü gibi olan kendi babası Tywin’i katleden habis pislik cüce. Adam Kaya’ya ayak bastığı anda alır kafasını kesip direğe dikip Westeros’ta tavaf ettirirler. Hadi diyelim Tyrion ikinci oğullarla aldı Casterly Rock’ı. Hadi biraz zekasıyla birkaç lordu da çekti yanına. Ne olacak sence? Demir tahttakiler müsaade edecek mi? Tüm güçleriyle Tyrion’un üstüne çullanmayacaklar mı? Demir tahtı geçtim Lannister sancaktarları Kaya sende tamam reyiz yeni reyizimiz sensin sana biat ettik mi diyecekler? Yoksa ağlaya ağlaya o cüceden Kayayı kurtaracağız altın saçlı kraliçem mi diyecekler? Yani kısaca hedefine ulaşmasının tek yolu demir tahttaki iktidarın değişmesi. Bu yüzden Tyrion Myrcella’ya mı taç giydirsek diye düşünürken şimdi karşısına çok daha iyi bir aday çıktı. Üstelik Myrcella’nın aksine ailesi için suçlamayıp iyi yaptın diyecek birisi.

Dany açısından bakarsak

Olaya temelden yaklaşacak olursak bir diyarı tamamen karşına almak, tüm lordlarla savaşmak hem zor hem de yıkıcı bir iş. Bu yüzden diyara ayak basan birisi doğal olarak direkt saldırı yerine olası tarafları kendisine çekmeye çalışır. Bu taraf değiştirecek olan lordlar arasında ise haklı iddiası olanlardan ancak hakkını alamayanlardan daha iyisi olamaz. Tyrion Casterly Kayasının kanunlara göre meşru lordu. Elbette üstte belirttiğim gibi Kayalılar Tyrion’u sevmiyor. Ancak gene de Tyrion zekası sayesinde ciddi bir kısmı kendi tarafına çekebilir. Üstelik yalnız olmayacağı, yanında 3 ejderhası olan birisi olacağı için tereddüt kalan, muhtemelen Tyrion yalnız olsa Cersei’ye diz çökecek olanlar kazanan tarafta yer almak istediği için Tyrion’un safına geçerler. Tyrion tabi tüm lordluğu kendi safına çekemez. Ancak ciddi bir kısmının hele de Casterly Kayası düşerse taraf değiştirmesini sağlar. Lannisterların çekirdek kuvvetin bölünmesi, Kayadan çıkma kaya gibi sağlam ordunun parçalanması taht odasını sidik kokusuna boğar! Üstelik olayın sonrası da var. Güç yoluyla lordları diz çöktürebilirsin. Ancak sıfırdan lord yaratırsan onun sadakati daha yüksek olur. Üstelik Tyrion çok zeki bir adam. Kızkardeşinin zayıflıklarını falan çok iyi biliyor.

Yani kısaca ortada inanılmaz bir uyuşma varken Tyrion’dan ihanet beklemek yersiz.

bu kısım benimde kafamı karıştırıyor ama Tywin inden ne kadar gizlendiği meselesinde çözülüyor bu konu bence

Öncelikle aşağıda yazdığın her şeye imza atıyor ve katılıyorum. Zaten bu konuda bir itiraz, görememezlik vs. yok. Bunları iyi kötü ben de biliyorum. Eee o zaman sen ne diyorsun? diyeceksin. Ben iyi anlatamadım kendimi demek. :slight_smile:

Şimdi ŞU AN ve ŞU ŞARTLAR altında Tyrion ve Dany’nin çıkarları en az %99 örtüşüyor görünüyor. Yazmışsın zaten alayını, belki eksiği vardır ama fazlası yoktur yazdıklarının. Tamamdır. LAKİN… Biz bu seride hangi planın ve düşüncenin kafada tasarlandığı gibi gittiğini gördük?

Kimin sözüydü o? “İnsanlar plan yapar, ilahlar bozar.” gibi bir söz vardı, kitapta. Yapılan planların neredeyse alayı bozuldu, müttefikleri düşman; düşmanlar müttefik haline geldi. Yanlış mıyım? LF’nin bile “piyonların da kendi iradesi vardır.” diyerek, planların bu piyonlar tarafından bozulabileceğini söylemişti.

Tyrion, zaten 5. kitaptan beri Dany’nin yanına gidip hizmetine girerek onu tahta çıkartmayı ve böylece ailesinden intikam alıp, Kaya’yı ele geçirmeyi istiyor. Bunu dillendirdi hatta babası bunu görecek kadar yaşasaydı, ne düşüneceğini falan soruyordu; zevk alıyordu yani bu düşünceden. Zaten Tyrion’un HEDEFİ bu ama AMAÇ olarak öne sürmek isteyen olur ise ben çok doğru bulmam, çünkü 6. kitapta amaç sahibi oluyor denmiş, 5. kitapta zaten Dany’i tahta oturma hedefi var; kendi çıkarı doğrultusunda. Demek bu amaç, başka bir şey olacak.

Diğer yandan Tyrion ve ihanet? Ben asla Tyrion ihanet eder demedim, ben paralı askerlerin “altın” için taraf değiştirip, Tyrion ile olan anlaşmayı yerine getireceğini söyledim. Diyebilirsin ki eee bu da ihanet değil mi Dany’e karşı Tyrion tarafından? Öyle görebilirsin elbette ama Tyrion’un asla kalben bu kıza bağlılığı olmaz bence. Çünkü onun hizmetine girme aruzu ve tahta çıkarma arzusu İNTİKAM. Öyle de yapacak böyle de yapacak bunu, kafasında yatan bu.

Bak senin söylediğin gerçekliğe rağmen Aegon’u kafaladı, yemledi ve Dany’den uzaklaştırıp, Westeros’a gitmesini sağladı ki yemi yutmasına da şaşırmıştı. Yani bir şansımı deneyim demiş, bunlarla seyahat ettiğine göre onlarla beraber dönecekti(zaten bunu söylemişti galiba, kerhanede olmasaydı şimdi eve dönmüş olurdum gibisinden bir şey demişti galiba) ve planlarını devreye sokacaktı diye düşündüm. Dikkat edersen onu doğruca Dorne’a yönlendirdi; yeğeninin olduğu yere; Lannisterlardan nefret eden adamın olduğu yere… Sence de Aegon ile yeğenini evlendirip, KRAL-KRALİÇE olarak Cersei’nin karşısına çıkarmak istemez miydi? :wink: Eee ne oldu Dany? Ne oldu ejderhalar? Fos oldu değil mi? Tyrion için tahta kimin oturduğu önemli değil, ablası insin ölsün gebersin de kim olursa olsun kafasında.

He şimdi ne oldu? Gemi kaçtı, mecburen Meeren’e doğru, en baştaki plana uymaya devam. Westeros’a döndüğü zaman Aegon orada bekliyor olacak. Sence onu planından tamamen çıkarmış mı olacak? Unutma Tyrion çok iyi bir taht oyuncusu.

Westeros’a döndüğünde Dany’yi çok kötü şeyler bekliyor, kehanetler bunu gösteriyor. İhanetler, hezimetler, azaplar… Ortalık öyle karışacak ki sanmıyorum ki Dany, bir yerden sonra Tyrion’a istediği şeyi verebileceği konumda olabilsin(yani belki umudun keser yahut Dany’nin daha başka emelleri vardır, planlar uyuşmaz…vs.); çıkarlar bir gibi ama o yola giden adımda yöntem ve zamanlama farklılıkları gibi şeyler ortaya çıkacaktır ve bu da Tyrion’un kendi planlarını değiştirmeye ve devreye sokmaya itecektir. Başka türlü fino köpeği gibi yanında durup dizideki gibi “tamam kraliçem, şöyle yap kraliçem, oldu kraliçem” demesini beklemeyiz, ben beklemem. Tyrion’dan kurnazlık görmek istiyorum, öyle zevkli onun POVları.

Eksik bakıyorsun olaya. Bu kızı o adamların önüne atmadan önce bilmem kaç kere Tyrion ile birlikte olmuyor mu zaten? Yani evlilikleri ne kadar gizli kaldı babasından bilmem ama o zaman zarfında çoktan hamile kalmıştır, olay olduğunda hamiledir ama bilmiyordur. Braavos’a şutlanınca da hamile olduğunu anlamıştır. Kız ve ismi tam bir Lannister, diye haykırıyor. Tamam askerler Lannister askeri ama adamlar altın saçlı yeşil gözlü değil, askeri olmak başka tipine sahip olmak başka.

Robb Stark’ın Jaime’yi esir aldığı ilk saldırısı.

Karasu Savaşındaki Lannister zaferi

Dany’nin Astapor baskını

Daha örnekleri sayabiliriz :). Martin’in bir tarzı var, eğer bir plandan açık seçik bahsediliyor ve şöyle yapılacak böyle yapılacak diye anlatılıyorsa o plan asla işe yaramıyor. İlla bir engel çıkıyor. Ancak bunun yerine başarıya ulaşacak olan planlar söz konusu olduğunda fazla bir şey söylenmiyor birkaç ipucu hariç sadece gerçekleştiğini görüyoruz.

Tyrion’un kafasında bir hedef var evet ama aslında ayrıntıların konuşulduğu, net bir plan değil. Dany kraliçe olsun, ben Kaya’yı alayım fazla genel bir düşünce, buna plan denemez bile. Zaten Tyrion bunu kafasında tasarlamadı, yani az önce yaptığıma benzer düşünce sistemi olmadı asla.

Bu amaç konusunu az önce konuştuk ve uzlaştık zannediyordum, kızından daha iyi bir amacı olabilir mi sence? Martin her şeyi çocukları için yapan babalar temasını sıkça kullanıyor ve buna gerçekten önem veriyor. Stannis denen paralel evrende kızını yakan herif bile ben ölürsem kızımı kraliöe yapacak, ya da denerken öleceksiniz, her şey onun için demişti. Tyrion’un özelliği seri başından beri kendisini bir şekilde ailesine kabul ettirmek. Ya da daha genel bir ifadeyle aileye sahip olmak. Yıllar önce gerçekten kendisini sevecek, ailesi olarak kabul edecek birisini buldu. Ancak o babası tarafından harcandı. Zaten bu ilerleyen yıllarda Tyrion için büyük yıkım oldu. Ancak gene de bir Lannister olarak kör topal ilerlerken Jaime’den öğrendiği gerçek kendisinde daha da büyük deheşte sebep oldu. Çünkü ailesi olan Lannisterlar aslında bir avuç şerefsizden başka bir şey değildi. Kendisini gerçekten seven tek insan da harcanmıştı. Zaten bu olaydan sonra devamlı karısını bulmaya yönelik hayallere daldı. Şimdi bu psikolojide bir insanın kızı çıksa karşısına, ne yapar? Tabiki bağrına basar, her şeyi ve tüm motivasyonu o tek kızının geleceği haline gelir.

Anlamadım demek istediğini Dany Tyrion’a beni yeterince sevmiyorsun hain mi diyecek? :smiley:

Bağlı olsun olmasın. Dany’nin yanında durduğu sürece sorun olmamasu lazım.

Ben zaten hiçbir yerde Dany’e ölür biter demedim. Dizide olduğu gibi ağlak bir bağlılık olmasını istemediğim gibi beklemiyorum da. Ama şuan Dany’e posta koyması için kendi çıkarlarıyla örtüşen hiçbir şey yok.

Bak bence Aegon olayını yanlış yorumluyorsun. Aegon ve Tyrion satranç oynarken Tyrion Aegon’a bu öğüdü veriyor ve kimseye güvenme falan diyor. Paralel olarak da satranç sırasında en başta ejderhanı hemen öne sürmemelisin diyor. Ancak bu hatalı taktik sayesinde Tyrion Aegon’u yeniyor. Sonrasında ise kimseye güvenmemelisin, bana bile ve ejderhanı asla uzak tutmamalısın diyor.

Bu olay bence foreshadowing olma olasılığı çok yüksek ihtimalli olan bir olay. Tyrion Aegon’a Dany’den uzaklaşmasını söyledi. Ama aslında bu Aegon açısından onun yok olmasını sağlayacak muhtemel hataydı. Peki o zaman Tyrion neden böyle bir şey yaptı? Açıkçası Tyrion’u yorumlarken onun ruh halini de dikkate almak lazım. Tyrion bana son kitapta umursamaz, amacını bilmeyen bir portre çizdi hep. Bunu söylerken olacak olanları fazla düşünmedi. Çünkü onların gerçekten Dany’den vazgeçeceğini düşünmüyordu asla. Hatta öyle ki Jon’un Westeros’a gittiğini duyduğunda belki kölecileri şaşırtmak için fake haber yaymıştır diye düşündü. Ancak illa arkasında bir şeyler arayacaksak Tyrion’un zekasına daha uygun şeyler aramak gerekiyor. Aegon için sadece Dorne yetmez. Üstelik bu kan meselesini fazla abartıyorsunuz. Yeğeni tahta geçtiği zaman ne olacak yani abisini öldüren Tyrion’u çok mu sevecek? Değer mi verecek? Evet ilk plan yiğenini tahta geçirmekti ama bu tamamen umutsuzluktan kaynaklıydı. Başka alternatif göremiyordu geleceği için. Arkasında illa bir şey arayacaksak bunu Tyrion’un dönen haltları (BF) anlaması ve uzak tutma çabasına girmesine bağlayabiliriz. Tyrion povları boyunca devamlı bu işte sakat bir tarafın olduğunu seziyor. Neden Volantis destek veriyor? Altın Mürettebat ne ayak ve diğerleri

Zaten yeterince potansiyel muhalifi var Dany’nin

Dorne, Myrcella üzerinden gidebilir

Aegon başına bela olur

Euron ayrı bir tehdit

Randyyl Tarly’nin başını çekmesnin olası olduğu milliyetçi Yüksekbahçeliler ayrı sorun.

Üstelik ihanete hiç Ghiscar şehirlerini katmıyorsun. Yakındakilerinin birisi ciddi pislik yaptı muhtemelen. Belki Daario, belki o diğer yandaşlardan biri. Altın için olan ihanet o.

Kurnaz adamların illa Baelish gibi pis pis sırıtıp ellerini avuşturarak Çaos is leddaaa diye gezmeleri mi lazım? Kurnazlıklarını belli ölçütte başkalarına kullandırmazlar mı sence?

Planın kötüye gitmesi bir başka taraf için iyi sonuçlanıyor, illa ki. Bunun dışında ben daha çok ANA PLANLAR-ANA DÜŞÜNCELER üzerinden yuvarlanmaya çalışıyorum aslında ama tamam, hepsi tamamen boşa çıkmıyor ama çıkmayan kadar bir o kadar da boşa çıkan var.

Bir bakıyoruz Tyrion, Lannister tarafında gümbür gümdür işler yapıyor ama sonra bakıyoruz Lannisterları çökertecek eylemlere imza atmaya karar veriyor. Sebep? Cersei de değil sebep, o alışık zaten ona ama asıl sebep Tywin’in son hamlesi ve Jaime’nin ihaneti. Çıkarları ilk başta ailesi ile uyuşur iken sonra uyuşmamaya başlıyor; ama bu sebeple ama şu sebeple.

Jorah… Bir bakıyorsun ev için, af için Dany’ye karşı casusluk yapıyor hatta ölümüne kadar iyi kötü içinde duruyor ama sonra kıza duyduğu aşk, her şeyi değiştiriyor. Hoop Dany tarafına kayıyor.

Tywin… Deli Kral ile bir dönem en yakın dost, arkadaş idi. Ve Barth lorduyla. Ne oldu? Öyle şeyler oldu ki adam en büyük düşmanına dönüşüp, torunu, gelini ve hatta kendisinin ölümünde başat oyuncu oldu.

Theon… Robb ile kardeş gibi büyüdü etti ama ilk fırsatta başka şeyler ağır bastı ve hooop yaptığı ortada, ha şimdi pişmanlarda ama yaptı yapacağını.

Bunu böyle uzatabiliriz. Bu ve fazlası en başta gayet iyi ilişkiler içeren insanların; ortak çıkarları olan insanların öyle yahut böyle sebeplerle çıkarlarının ters düşüp birbirini boğazlaması, ihaneti yahut ortaklıklarını sonlandırması üzerine örnekler görebiliyoruz. Kaldı ki Tyrion’un Dany’e karşı tabiri caiz ise “iş ortaklığı” dışında bir bağlılığı, duygusal bir yakınlığı yok. Çok kolay bir iki şeyle Dany’nin çıkarına olmayan ama kendi çıkarına olan iki seçim arasında kalabilir ve seçeceği kendi olacaktır.

Tyrion’un kafasında geçen planların hiçbirini bilmiyoruz ama bir plan var, GRRM bunları açık etmedi sadece. Misal Aegon’a onları söylerken “yem” attığını gördük sonra, bu sahnede Tyrion’un ne yapmak istediğini anladın mı? Anlamadın, bilemezdin planı ama bir plan vardı. Adamın ne yapacağını tasarlaması için yeterince uzun vakti oldu zaten, merak etme. İntikam duygusuyla hareket edenler uykularında bile plan kurar. :smiley:

Ben senin için yazmadım o kısmı, yani sana cevap olarak. Bazıları o şekilde düşünebilir diyerek hazır yeri gelmişken oraya da kendi düşüncemi ekleyim, dedim. O yani.

Elbette ki bir baba olarak kızından daha iyi bir amaç olamaz. :slight_smile:

Yok ya ne alaka? :smiley: ehehhee

Tyrion’un Dany aleyhine hareket etmesi “ihanet” değil, benim gözümde. Onu demek istiyorum. Ona kalben bir bağlılık yok, olacağını da sanmam (aşık olmazsa ama şu an hala eski karısına takık). Bu yüzden onunla olan ilişkisi “iş ortaklığı” çerçevesinde değerlendirdim. Bu da ancak çıkarların örtüştüğü kadar devam edecek bir şey.

Lakin birileri yine de “ihanet” gibi görebilir, olabilir dedim ama ben öyle görmüyorum, demek istedim. Anladın? :slight_smile:

Tamam işte, ben ŞU ANDAN bahsetmiyorum, ben İLERİKİ ANLARDAN bahsediyorum. Şu an yok, şu an her şey tıkırında gidiyor ama Westeros’a dönünce ŞU ANKİ şartlar yok olacaktır… Çünkü hiçbir şey yolunda gitmez bu evrende hatta bizim evrende bile “evdeki hesap çarşıya uymaz” diye, atasözü var ya. :smiley:

Bu açıdan düşünmemiştim, olabilir. Güzel ayrıntı.

Ben böyle düşünmüyorum. Tyrion gayet planlarını kafasında oluşturmaya başladı, hala gelişim aşamasında ama var ve ne istediğini bilen biri zaten ne yapacağını da iyi bilir, bilhassa Tyrion gibi bir adam. Onun POVları yeniden iyice dikkat ederek oku bak.

He evet, Aegon meselesi o anlık oluşmuş bir düşünce, aklına geldi, kafasına yattı ve yemledi. O da yiyeceğine ihtimal vermemişti ama yedi. Bir nevi B planı gibiydi, düşüncemde haklıysam Dany olmadan bu işi kısa yoldan halledebilir miyiz bakalım? diye fikir salladı gibime geliyor, bundan dolayı Aegon’u batıya çevirmeye çalıştı, işe yaradı ama bu sefer hesapta olmayan bir diğer şey Jorah oldu ve eve giden gemiye binemedi.

Yeğen meselesine gelince. Umutsuzluk ya da değil, Oberyn’in teklifini kabul etti. Ayrıca o yaştaki bir kızı ikna etmek ne kadar zor ki? Kraliçe olmaya ikna edilmişti. Tyrion ve diğerleri anlatacak ve kız da inanmayacak mı Joff’u öldürmediğine? Ayrıca Tyrion’u sevip sevmemesinin bir önemi yok ki o bunu talep etmiyor. Kaya’yı ve ablası ile abisinin ölümünü istiyor. Bunu elde ettiği sürece gerisi sadece ufak şeyler.

BF meselesi çözer bu bence :smiley: Hatta al yazdım, niye içime öyle doğdu; Aegon ile Dany arasını bu açar iyice :smiley:

Bu ihanetlerin şehir mehir alakası yok. Daario’nun aşk ihaneti olacağını düşünüyorum. Altın meselesi paralı askerlerden gelir ve tüm bu üçlü kehanetin westeros’a sarkacağını düşünüyorum.

Dizideki Tyrion kurnazlıktan yoksunlaştı, öyle bir şey istemiyorum kitapta diyorum ki sen de aynı fikirdesin sanıyordum?

Yani kısaca bazıları boşa çıkıyor bazıları çıkmıyor :smile:. Hayattaki her şeyde olduğu gibi. Dolayısıyla planlar boşa çıkıyor o zaman Tyrion ihanet edecek yanlış bir önerme bence.

Bak ablam teknik olarak Martin isterse her karakter çok farklı yöne sapabilir

Jon öldükten sonra pis bir değişim geçirip Theon gibi Starklara zıt gider, Arya listesine Jon’u ekleyebilir

Brienne Catelyn’i boşverip tamamen Lannister yandaşı olabilir

Doran Dany’den vazgeçip ejderleri ezeceğiz diyebilir.

Evet Martin isterse yapabilir ama ben soruyorıum neden? Yani şuanda Tyrion’un ihanet etmesi için tek bir sebep yok. Gelecekte neden ihanet etmesi için sebep ortaya çıksın? Yani kafandaki Asoiaf gelecekte tüm Lannisterların hunharca katledildiği, Kaya lordluğunum ortadan kaldırıldığı bir Asoiaf mı anlamıyorum ki?

Genel gidişata bakarsak öyle ya da böyle Tyrion’un taraf değiştirecek bir yola gireceği aslında çok belliydi. Yani tamamen kıl tiplerden oluşan bir aile içinden gerçekten adam gibi adam olmasıyla sıyrılan, ancak bir türlü kendini ailesine kabul ettiremeyen bir adam. Zekasıyla bir krala hizmet ediyordu ama hizmet ettiği kraldan kendisi de memnun değildi. Dolayısıyla Tyrion’un taraf değiştirmesi öyle beklenmedik bir şey olmadı. Daha ilk bölümden Jonla kanka olması bazı şeylere hazırlıktı. Mesela Jaime de şuanda benzer bir karakter gelişimi gösteriyor.

Verdiğin tüm örneklerde karakter çıktığı anda olası tutacağı tarafların ne olabileceği belliydi

Theon aslında babası arıza çıkarılırsa öldürülmek üzere alınmış biriydi. Demirdoğumlular açısından Kuzeylilerin güneye inmesi bir fırsatsa Theon’un tutacağı taraf belliydi

Tywin kendi hırsından başka bir şey düşünmeyen biriydi. Kraliyet ailesine girmek istiyprdı. Olmayınca ve Aerys zayıf düşünce sapladı bıçağı

Tyrion ve Dany arasında çıkar çatışmasına sebep olabilecek bir şey yok. Bunun için Dany’nin vermiyorum Kaya’yı falan demesi lazım.

Bunu kesin ve net olarak bilemezsin. Beni varsayımlar üzerine teori kurmakla eleştiriyorsunuz ama şuanda bunu yapan sensin :smile:. Tyrion henüz Dany’i görmedi bile. Üç ejderhası olan deli kralın kızı. Bildiği tek şey bu. Olmayan şeyler üzerinden plan yapamaz. Hem şöyle de bir şey var, genelde başarısız olan planlar bize olduğı gibi aktarılan planlar. Ancak açıkça bahsedilmeyenler başarılı oluyor. Tyrion’un öyle bir planı varsa bile bize açık etmedi

Demek istediğini anladım ama ister tanrıça olarak görsün, ister her gün küfretsin, ona karşı zıt bir hareket yapması ihanettir. Mesela evet Tyrion Tywin’i öldürerek kendi ailesine ihanet etti. Ha haklı sebepleri olur olmaz orası ayrı mesele.

Tamamen boşluklar üzerine şekillenmiyor mu düşünce sence? Yani her şey ters gider diyorsun ama bu ters gitmenin ölçütü ne?

O zaman Barristan, Victorian, Missandei falan da Dany’e ihanet edecek. Hatta dany varamayacak Westeros’a. Gerçekten sınırı nasıl çiziyorsun?

Hani biraz bu GoT abi, her zaman beklenmedil şeyler olur, herkes ölür bu yüzden seri sonunda Jon da Dany de ölecek Arya intihar edecek Sansa hayat kadını olacak Tyrion hadım edilecek tahta da tatlı Robyn geçecek diyenlere benzedin. Asoiaf’ın karmaşık bir kurguya sahip olması her şeyin ters gideceği anlamına gelmez.

Ejderhalardan uzak durma diye öğüt verirken son raddede neden ejderhalardan uzaklaşmak istesin ki? Geröekten bir tarafta ejderha varken Tyrion’un Aegonla Myrcella’yla uğraşması aptallık olur. Uğraştı tahta geçirdi diyelim ejderhalarıyla dany gelirse ne olacak? :D.

Oberyn’in teklifini kabuş etti çünkü daha iyi bir seçenek yoktu. Üstümde daha fazla durmaya gerek yok bu kadar basit.

Nasıl olacak bilmiyorum ama aşk ihaneti Jon. Aşk ihanetine denk gelen görsel buzlu duvarda açan mavi çiçek. Üstelik orada ihanete uğruyorsun demiyor, ihanet göreceksin diypr. İlla Dany’nin uğraması şart değil. Altına denk gelen görsel ise bir yoruma göre Jon Con. Altın Mürettebat falan olabilir yani

Ben de aynı fikirdeyim. Ancak seninle anlaşamadığımız yer şurası, neden kurnaz olan insanların güvenilmez olması lazım? Tyrion başlarda da kurnazdı ancak kazık yeyinceye kadar o kadar yanlışa rağmen ailesine ihanet etmeyi aklına getirmedi bile.

Yaşamda bir çok plan boşa çıkıyor, Tyrion’un Dany ile olan planları da boşa çıkma olasılığı çok yüksek, önermesi daha sağlıklı o zaman? :smiley:

Seni anladım ve öne sürdüğün argümanlarda haklılık payı kesinlikle var. Yalnız “şu an” kısmını geçelim artık. Ben zaten ŞU AN için konuşmuyorum, ŞU AN zaten Dany, bunun başat planı ve doğal olarak ŞU AN onun için Dany en iyi müttefik ama biz ŞU AN’dan bahsetmiyoruz İLERİKİ ANLARDAN bahsediyoruz.

Peki, sorduğun gibi benim bahsettiğim karakterlerin zaten temelde dürtüsü vardı, minik de olsa bir işaret verildi; Tyrion’da var mı ki bu, ileride Dany ile çıkar çatışmasına düşsün? Kaya’yı vermem, demediği sürece. Elbette aynen senin söylediğin gibi sonuna kadar gayet uyumlu bir şekilde ilerleyebilir bu “çıkar ortaklığı” %100 iddia etmiyorum, sadece “bekliyorum” böyle bir şey dedim, okuyunca şaşırmam, niye ya? diye sormam. Çünkü bana göre işin doğasında zaten böyle bir şey var.

Bana asla temelsiz diyemezsin. :smiley: Aegon’u yemleyip Dorne’a yönlendirme fikri tamamen bu aşağıdaki düşüncelere dayanıyor.

“Nereye gidiyoruz? Bana bunu söyle.” Jaime, Özgür Şehirler’den bahsetmişti ama hangisi olduğunu söylememişti. “Braavos mu? Tyrosh? Myr?” Tyrion, Dorne’a gitmeyi tercih ederdi. Myrcella, Tommen’dan daha büyük. Dorne kanunlarına göre Demir Taht ona ait. Prens Oberyn’in önerdiği gibi, Myrcella’nın hakkını almasına yardım ederim.

Dorne’da Ortak Dil konuşuluyor en azından. Dorne yemekleri ve Dorne kanunları gibi Dorne aksam da Ryone çeşnileriyle baharatlanmıştı ama insan konuşulanları anlayabilirdi. Dorne, evet, Dorne benim için iyi. Tyrion, bebeğine sarılan bir çocuk gibi bu fikre sarılarak ranzasına uzandı.

“Güneş Mızrağı’nda bir yeğenim var, sana söylemiş miydim? Dorne’da Myrcella’yla birlikte epey haylazlık yapabilirim. Yeğenlerimi birbirine düşürüp bir savaş başlatabilirim, bu çok eğlenceli olmaz mı?”

“Aslında yeğenim Myrcella, Dorne’da. Ve ben onu kraliçe yapmak niyetindeyim.”

Hizmetkâr adam tatlı kremaya batırılmış siyah kirazları servis ederken, Illyrio gülümsedi. “O zavallı çocuk sana ne yaptı da onu öldürmek istiyorsun?”

“Bir akraba katilinden bile bütün akrabalarını öldürmesi beklenemez,” dedi Tyrion incinmiş bir tavırla. “Onu kraliçe yapacağım dedim. Öldüreceğim demedim.”

(Lakin Dany konusunda net planları vs. nedir, bilemiyoruz elbette. Temelde onu tahta oturma derdinde.)

Dışkı, lord babasını düşünmesine sebep oldu. Aşağıda, bir cehennemde misin baba ? Yukarı bakabileceğin ve Deli Kral’ın kızını Demir Taht’a iade etmek için uğraştığımı görebileceğin güzel ve soğuk bir cehennemde misin ?

(Yolculuk boyunca Tyrion’un gördüğü rüya ve Dany’nin sadece Aegon’un değil Meagor gibilerin de kanını taşıdığını sorgulaması; onu kabul etmek yerine çıra olarak da kullanabileceğini düşünmesi, doğal olarak “şüpheler” barındırdığına işaret. Bu olağan elbette, bu yüzden B planına sahip olmak istemesi kadar tabii bir şey olamaz. Aegon işte bu plandı ama dedim ya, gemi kaçtı. Bu yüzden şimdi doğruca Dany’nin yanına… Bu yüzden İkinci Oğulları tekrar Dany tarafına çekmeyi başardı, bu Dany gözünde ciddi bir artı olacak. Tyrion’un ağzı iyi laf yapar, Dany’e kendini kabul ettirecektir şüphesiz. )

"Targaryenlar ile Lannisterlar arasında kan var. Neden Kraliçe Daenerys’in davasına destek olasın?”

“Şan ve altın için,” dedi cüce neşeli bir sesle. “Ah. Ve nefret yüzünden. Eğer ablamla tanışmış olsaydın, beni anlardın.”

“Nefreti gayet iyi anlarım.” Tyrion, Griff in nefret kelimesini söyleyiş biçimden, adamın söylediğinin gerçek olduğunu anladı. Bu adam da nefret yudumlamış. Yıllar boyu her gece nefretiyle ısınmış. “O hâlde ortak bir noktamız var sör.”

“Ben şövalye değilim.”

Sadece yalancı değilsin, aynı zamanda kötü bir yalancısın. Bu hem beceriksizce hem de aptalcaydı lordum. “Buna rağmen Sör Ördek, senin tarafından şövalye ilan edildiğini söylüyor.”

“Ördek fazla konuşuyor.”

“Bazıları bir ördeğin konuşabilmesini bile mucizevi bulabilir. Sorun değil Griff. Sen şövalye değilsin ve ben Hugor Tepe’yim. Küçük bir canavar. Eğer istersen senin küçük canavarın. Sana yemin ediyorum, benim tek isteğim, ejderha kraliçesinin sadık hizmetkârı olmak.

“Peki ona ne çeşit bir hizmet sunacaksın?”

“Dilimi kullanacağım.” Tyrion teker teker parmaklarını yaladı. “Majesteleri Kraliçe’ye ablamın nasıl düşündüğünü anlatabilirim, tabii ona düşünmek denebilirse. Kraliçenin kumandanlarına, ağabeyim Jaime’yi bir mücadelede nasıl yeneceklerini söyleyebilirim. Hangi lordların cesur, hangilerinin korkak, hangilerinin sadık ve hangilerinin satılık olduğunu biliyorum. Kraliçeye müttefikler getirebilirim. Ve YarıUstat’ın da söyleyeceği üzere, ejderhalar hakkında ziyadesiyle malumat sahibiyim. Üstelik eğlenceli biriyim ve çok az yemek yerim. Beni kendi iblisin addedebilirsin.

Griff, kaşlarını çatarak Tyrion’a baktı. “Seni dürüstçe uyardım Lannister. Dilini tut ya da yok et. Burada krallıklar tehlikede. Hayatlarımız, isimlerimiz, onurlarımız tehlikede. Seni eğlendirmek için oynadığımız bir oyun değil bu.”
Elbette öyle, diye düşündü Tyrion. Taht oyunu. “Dediğin gibi olsun kaptan,” diye mırıldandı, tekrar reverans yaptı.

Şimdi… Tyrion yolculuk sırasında Dorne ve yeğenine gitmeyi düşünüyor… Yargıç ona “Dany” seçeneğini sunuyor ve Griff ile yukarıdaki konuşma gerçekleşiyor. Elbette tüm konuşmanın tam manasıyla “entrika” koktuğunu söylemem gerekir; ortada birbirlerine karşı bir güvensizlik, üstü kapalı hatta açık tehditler ve Tyrion’un alayı var. Jon’un gözünden de bu konuşmayı okumak isterdim aslında, neyse… Daha sonra Tyrion, Aegon’u keşfediyor. Onun hikayesinde bazı şeylerden şüphelenmiş olsa bile tam olarak onun Aegon olduğuna kanaat getirmiş vaziyette, düşüncelerinden vs. bunu gayet net okuyoruz. Teknik olarak aksi yönde düşünmesi için elinde sağlam bir şey yok çünkü ama ileride kazarsa olayları, gerçeği öğrenebilecek kapasitede biri, biliyoruz. Biz, Tyrion için Dany yegane “seçenek” zannederken, o öyle düşünmemiş… Yalnız yakalayınca Aegon’u ilk fırsatta yemliyor; Dany’den uzaklaştırıyor, resmen tohum ekiyor ve üstüne şu aşağıdaki “kimseye güvenme” sözünü söylüyor. “Halana bile güvenme!” diyor. Hem de “hepsinden öte bunlara” diyerek.

“Belki de benim yerime sen soytarı olmalısın. Kimseye güvenme prensim. Ne zincirsiz üstadına, ne sahte babana, ne cesur Ördek’e, ne tatlı Lemore’a ne de seni bir bakladan büyüten diğer iyi dostlarına. Hepsinden öte şu peynir tüccarına, Örümcek’e ya da evlenmek niyetinde olduğun ejderha kraliçesine güvenme. Bunca güvensizlik mideni ekşitecek ve geceleri uyumanı engelleyecek, bu doğru ama hiç bitmeyen uzun bir uykuya dalmaktan iyidir.”

Şahsi fikrim ilk söylediği şeyleri söylemesi, Aegon’u Dany yolundan çevirmek için yeterliydi; zaten “dilenci” meselesiydi ona koyan, bu yüzden Batı’ya gitme kararı aldı. Haliyle bu son paragrafı söylemesine gerek yoktu. Tyrion burada sadece B planı devreye sokmadı, aynı zamanda “taht oyununa” yakışır bir şekilde hala/yeğen arasında entrika tohumu attı.

Elinde hala “Dany” seçeneği olmasına ve kızın ejderhaları olmasına rağmen Tyrioni son povlarında bunu söylüyor.

Griff, Ördek ve Yarı-Ustat Haldon, genç prensleriyle birlikte Batıdiyar’a varmış olmalılardı. Ben de onlarla birlikte olmalıydım… ama hayır, bir fahişe düzmek zorundaydım. Akraba katili olmak yeterli değildi, mahvoluşumu mühürlemek için bir bacak arasına ve şaraba ihtiyacım vardı. Ve şimdi burada, dünyanın yanlış uçundayım, gelişimi altın çanlarla duyuran bir köle boyunluğu takıyorum. Doğru şekilde dans edersem “Castamere Yağmurları”nı çalabilirim.

Dany tarafına bakalım… Sence Dany, ailesini yok eden bu hanenin üyesine güvenecek midir? Her ne kadar onun işine baya yaramış olsa da kendi babasını, yeğenini öldürmüş bir adam. Yani “akraba katili”. Güvenmeyecek ama faydalı olduğunu göreceği için, yanında tutmaya karar verecek. Ayrıca yüzü maskeli Asshai’li kadın da var; Dany’nin maddi manevi zayıf anlarında ortaya çıkıp, ona moral konuşması yapan ve uyarılarda bulunarak onun iyiliğini istediğini söyleyen ve Dany’nin sonuna kadar güvendiği kadın; Tyrion hatta Aegon ve Vic’i dahi kast ederek gelenler var, bunlara ASLA GÜVENME diyor. Bu aklına gelecektir.

Yani Tyrion ve Dany arasındaki “çıkar ortaklığı” aslında “güvensizlik” üzerine de kurulu olacak. Batı’ya döndüklerinde, Aegon ile karşılaştıklarında… Dany, Aegon’u geri dönmesini sağlayan kişinin Tyrion olduğunu öğrenirse ne yapar? “Sen neden benim yeğenimi, benden uzaklaştıran sözler söyledin?” diye hesap sormaz mı? Sence Tyrion, Meeren’e gidip Dany tarafından kabul gördüğünde, laf arasında “ben senin yeğenle tanıştım, Aegon hayatta imiş, biliyor musun? Lakin ben onu senden uzağa döndürdüm.” der mi? Haliyle “niye sakladın?” diye hesap sormaz mı yine?

Zaten aralarında var olan “güvensizlik” yüzünden “çıkar ortaklığı” bu ve benzer şeylerle beraber çatırdamaya başlamaz mı? Yani sence benim iddiam tamamen temelsiz noktalara mı dayanıyor? Bir de Tyrion hakkında “ejderhaların ortasında hırlayan, uzun gölgeli adam” kehaneti var. Yani kendini ejderhalar arasında pek de hoş bir durumda bulmayacağı aşikar.

Her şeyi geçtim… Tyrion, İkinci Oğulları yol üzerinde iken tekrar Dany tarafına çekiyor ama neden onlarla “Kaya” için anlaşma yapıyor? Dany ile olan ilişkisi ona bunu zaten sağlamayacak mı? Ona iyi ve sadık bir şekilde hizmet etse zaten Kaya’yı ele geçirmeyecek mi? Ejderha ile almasına yardım etmez mi? Bunu sen ben düşünüyoruz da Tyrion düşünemiyor mu? Tyrion bir çok şeyi düşünüyor, düşünüyor ama hala birden fazla plan yapmaya devam ediyor… Demek ki Kaya’yı geri alma emelinde Dany, onun için yegane/tek araç değil… Bir şeylerin ters gitmesi halinde misal… bu askerlere ihtiyaç duyabileceğini düşünüyor yahut Dany ile yahut onsuz, bu askerleri kiralarım ve gider alırım diyor, bilemiyorum artık kafasında net ne var. Lakin “bu” yukarıda Griff’e iddia ettiği gibi “sadakatle hizmet etmek istiyorum” sözüne çok uygun bir hareket değil.

“Sör Jorah ejderha kraliçesini kurtarmak ve kızın minnettarlığını kazanmakla ilgili hayaller kuruyor. Lâkin ben, kralların minnettarlığı hakkında birkaç şey bilirim ve Valyria’da bir saray sahibi olmayı tercih ederim.”

Daenerys’e Mhysa, diyorlardı. Biri, Tyrion’a, bu kelimenin Anne anlamına geldiğini söylemişti. Gümüş kraliçe çok yakında şehirden çıkacak, Yunkaililer’i ezecek ve kölelerin zincirlerini kıracaktı.

Sonra bize limonlu kek pişirecek ve yaralarımızı öpüp iyileştirecek, diye düşündü cüce. Soylu kurtarılışlara inancı yoktu. Gerekirse kendisini ve Penny’yi bizzat kurtarırdı. Çizmesinin burnuna tıkıştırdığı mantarlar ikisine de yeterdi.

Yani tüm bunların özeti; Tyrion, ileride çıkar çatılması yaşar ise “neden? nasıl olur? çok saçma oldu.” demem, bir temeli vardı, derim. Adam zaten krallara/kraliçelere ve kurtarıcılara inanmadığı gibi “güvensizlik” üzerine bir ilişki olacak. İnşallah kendimi net anlatabildim bu sefer. :smiley:

Bana sunduğun argüman çelişkili o zaman. Çünkü sen diyorsun ki serideki hiçbir plan olmuyor, ben de bunun böyle olmadığını, hatta başarısız olan planların bir şekilde belli bir tarzda yazıldığını ifade ettim. Yani seride illa yapılan her plan başarısız olacak diye bir şey yok bunu argüman olarak öne süremezsin.

Ancak ileriki an meselesini düzgün şekilde dolduramıyorsun sorun orada. Yani seni yanlış anlamış olabilirim, ama anladığım kadarıyla kafanda bir taslak var serinin ilerisine dair buradan yola çıkarak şuanda olmasa da ileride ihanet diyorsun. Yani nasıl Jon için şuanda demir taht uzak gözükse de demir tahta oturacağını düşündüğün için teorileri buna göre oluşturuyorsan bu mesele de senin için öyle ama şunu unutuyorsun Tyrion kemik karakter, diğerleriyle birlikte seri sonunda önemli rol oynacak. Bu karakter bir villain falan olmayacak yani.

Bana kalırsa senin en büyük hatan işaretleri yorumlarken onun önünü arkasını yeterince düşünmemen. Bir gönderme olduğu anda aha buldum diye diye onu sahiplenmen. Bu da bunlara örnek. Tyrion Essos’a gelmeden önce Dany hakkında en ufak bir fikre bile sahip değildi. Tek bildiği şey deli kralın kızının uzakta bir şeyler yaptığıydı. Hatta belki onu bile bilmiyordu. Dolayısıyla aklında tek ve umutsuz bir plan vardı ve ona tutunmaya devam ediyordu. Satranç oynarken tüm taşların düştüğünde, şah mat pozisyonuna geldiğinde gene de hamle yapmaya devam edersin. Tyrion’un Dorne hamlesi bundan başka bir şey değildi. İllryio bile senin zeki olduğunu zannediyordum, Myrcella’yı öldürmekten başka işe yaramaz bu plan diyordu. Ancak şimdi Tyrion oyunu tam kaybedecekken satranç tahtasına bir vezir ve iki de fil eklediler, hatta satranç tahtasını yıkıp çok daha avantajlı yeni bir oyun sundular. Ancak sen Tyrion o avantajlı oyundan vazgeçip inatla o mat olmak üzere olan oyununa başvurur diyorsun.

Şüpheler barındırması çok doğal. O kadar şüpheyi kral mı? Getirin koruyum diyen Barristan da taşıyordu. Zaten bu yüzden emen biat etmek yerine dur bakalım babasına benziyor mu diye izledi bir süre. Sırf şüphelerden yola çıkarak aha da ihanet ne kadar doğru bilmiyorum.

Bu şunun gibi, Lannisterlar Robb’u yenmek istiyorlardı ama seride her plan başarısız oluyor o zaman Robb yenilmeyecek demek gibi. Bu aşırı derecede genel bir düşünce. Bu kadar ciddi genel düşüncelerden yola çıkarak aha da başarısız olacak plan denemez

Şunu kabul ediyorum, gerçekten Tyrion bu cepheye karşı iyi niyetle yaklaşmıyor. Dany diyarın gerçek hakimi mi? O zaman hemen gidip eteklerini yalayım tarzı bir yaklaşımı yok olmaması da gayet normal. Tyrion tamamen kendi amacını düşünen bir tip.

Ancak Aegon’a bunları söylemesinin amacı gerçekten hala ve yiğenin arasını açmak mı? İşte orada dur bence.

Şimdi diyelim Tyrion’un gerçekten böyle bir amacı var, gerçekten iki ejderi birbirine kırdırıp onları yok etmek istiyor. Peki bunun Tyrion’a ne faydası olacak? Gerçekten Tyrion bu sayede ne almayı amaçlıyor? Sen Dorne da Dorne diyorsun ancak az önceki mesajda bahsettiğim satranç metaforu hala daha geçerli. Elinde ejderhalar var. Ancak sen bunun yerine umutsuz hamleler için kasmayı tercih ediyorsun. Neden?

Tamam senin demek istediğini anlıyorum sen gelecekte olacak diyorsun ancak bana karşı sürdüğün argümanlar günümüzde gerçekleşen şeyler. Yani aslında basit bir matematik var.

Tyrion ve Dany’nin amaçları şuanda örtüşüyor mu?

EVET

Sen gelecekte bozulabilir mi?

BELKİ

Kanıt?

Tyrion’un şuanki haraketleri.

Ama madem şuan çıkar çatışması yoksa ve çıkar çatışmaları gelecekte olacaksa neden Tyrion’un günümüzdeki haraketleri örnek olsun?

Cevap: Örnek olamaz. Yani Tyrion’un şuanki haraketlerinin sebebini başka yerlerde aramak lazım. Ejderleri komplo ile ezmek noktasında değil.

Peki nerede arayabiliriz?

Aslında bunun cevabını bulmak kolay. Ben senin gibi alıntı bulma konusunda iyi değilim ama Tyrion en başından Varys lobisine şüpheyle yaklaşan birisi. Zaten en başından Varys ile güvensiz bir ilişkisi var. Sonrasında İllryio ile geçirdiği süreçte pek çok acayipliğin farkına varıyor. Örneğin Dany’nin köleleri özgürleştirmesine rağmen Volantsi Pentos gibi pek çok köleci devletin Aegon’a destek vermesi, sonrasında Viserys ve Daenerys’in onlar için sadece bir kukla olduğunu anlayıp Aegon da onlar için kukladan başka bir şey değil diye düşünmesi. Sonra gene Tyrion povlarında aktarılan Volantis’in Valyria’yı diriltme çabaları ancak ejder olmadığı için bu çabaların başarısız olması. Altın Mürettabatın desteği. Yani sözün özü kökü çok eskilere dayanan ve gerçekten Tyrion ayarı insanların yönettiği çok güçlü bir lobi var. Bunlar bir şekilde Aegon’u kıskaçları altına aldı. Aegon Meeren’e gider ve Dany ile evlenirse aynı şey Dany için de geçerli olmuş olacak. Onların gölgesinde kaldığı, planlarına uyduğu sürece Tyrion da kukla olacak. Yani kısaca Tyrion’un ikisini ayırma sebebi Aegon’u zaten nişanlı olan Myrcella ile evermek ve tahta yürütmek gibi akıllara zarar komplolar değildi. Zaten old school Varys yanı başlarındayken ne kadar yönlendirme yapabilirdi ki? Üstelik Tyrion tarih bilen birisi ve ejderhalar gelmişken onlara ne olursa olsun yüz çevirmek saçmalık. Ejderhanı asla uzakta tutmamalısın. Kısacası Tyrion bunu bence o karanlık lobiyi Dany’den uzaklaştırmak ve 3 ejderli kadının tekrar kukla haline gelmesini engellemek için yaptı.

Köle durumunda olduğu ve her an efendilerden birisinin kafasının atmasıyla öldürülebileceği için söylüyor olmasın? :slight_smile:

Ayrıca diyelim öyle gene de öncek alıntıda söylediğim şeylerin arkasındayım. Uzun vadede Westeros’a geldiği zaman ikisi birbirine düştüğünde kilit bir hamleyle Dany’nin kazanan olmasını sağlamak üzerine kurgulamış olabilir bazı şeyleri.

Eğer Tyrion Dany’e açılırsa neden olmasın? Dany genelde yanına aldığı adamların geçmişlerini didik didik eden, onlara karşı sıcak davranan ve bu sayede açılmalarını sağlayan bir insan. Barristan Selmy’e kime aşık oldun geçmişte tarzı Dany’nin aslında işine yaramayacak bir şeyi sormuş birinden bahsediyoruz. Tyrion ona gerçekleri anlatırsa bağrına bile basabilir :D. Ayrıca akraba katilliği meselesi, Dany’nin ben bu konuda da onu anlayacağını düşünüyorum. Dany de küçüklüğünden beri yanında olan, aç kalmasın diye annesinin tacını satmış olan Viserys’in ölümüne göz yumdu. Kılını bile kıpırdatmadı. Gerçi kıpırdatsa da bir şey yapabilir mi orası ayrı ama Sansa’nın Joff’un huyuna gittiği gibi kocasının huyuna gidip o normal bir ölümü hak etmiyor, soytarı yapın serseriyi tarzı bir şey deneyebilirdi.

Yalnız o kehanetin devamı da var :). Orada güvenme derken bunlar sana kazık atacaklar tarzında değil, daha ziyade onların planlarına uyma anlamı çıkıyor.

Mesela Quentyn evlenme teklifi etti kabul etmedi

Vic de benzer bir şeyi yapacak gibi gibi

Açıkçası olayların Dany Aegon ortaklığına evrileceğini pek zannetmiyorum. Aegon’un sahte olduğu zamanla ortaya çıkacaktır. Bunlar olurken Tyrin ben anladım sizden uzaklaştırdım diyerek puan bile toplar.

Valla benim aklıma gelen şey ejderhalar arasında önemli bir role sahip olacağı. Mesela dizide de Jon Dany buluşmasını Tyrion sağladı

Çünkü henüz Tyrion bir asoiaf okuyucu değil :slight_smile:

Şimdi ne alaka diyeceksin, biz kitabı okuduğumuız için bazı olayların gerçekleşeceğine kesin gözüyle bakabiliyoruz. Yani kesin Dany içindeki zor durumdan kurtulacak, kesin Westeros’a geri gelecek, kesin Tyrion’a vurun kellesini demeyecek falan.

Ancak şuanda Tyrion’un tek bildiği öldüğü söylentileri olan, 3 yavru ejderhaya sahip deli kralın kızı kayıp kraliçe. Tekrar dönecek mi belli değil, döndüğü zaman savaşta başarılı olacak mı belli değil, baba katili cüceye güvenmem ben yakın diyecek mi belli değil. Yani ortada henüz kurulmayan ve Tyrion açısından kesinliği belli olmayan bir ilişki var. Bu yüzden Tyrion’un şimdilik sağlam bir dala sahip olmak için paralı asker kiralaması çok normal. Eğer Tyrion Dany’nin eli olsaydı ve bundan sonrasında bu anlaşmayı yapsaydı elle tutulur tarafı olurdu ama şuanda çok normal.

Zaten daa görmediği birisi hakkında öyle demesi mümkün değil ki. Ayak yapıyor sadece

Paragrafın ortasında olsa da genel bir sorunu ifade ettiği için en son cevaplamak istedim.

Hiçbir iddia tamamen temelsiz noktalara dayanmaz. Ancak iddianın eksikliği bu ihanete dair bir işaret olmamasına, bu ihanete dair mantıklı bir sebep olmamasına rağmen tamamen karakterin kişiliği üzerinden gitmen. Evet Tyrion öyle birisine kalpten sadık olabilecek karakterde bir insan değil. Sonuçta kendi çıkarları için bir şeyler yapan birisi. Ancak benim anlamadığım şu, neden Tyrion böyle bir karaktere sahip diye illa ihanet etmek zorunda olsun? Farkında mısın bilmiyorum ama zaten Missandaei, Barristan gibi tipler hariç Dany’nin tüm olası müttefikleri kendi çıkarları için Dany’e biat edecek. Senin Tyrion ile alakalı öne sürdüğün şeyler hemen herkeste olan şeyler. O zaman senin mantığına göre tüm diyarın Dany’e ihanet etmesi gerekir.

sonunda bu konuda benim gibi düşünen biri
ben hiç birşey yapamıyorsa bile ağlayıp sızlamasını, orayı terk etmesini beklerdim ama o ne yaptı kılı bile kıpırdamadı.

Tam olarak senin gibi düşünmüyorum aslında :D. Abisi de olsa hayatı boyunca dövüp taciz eden, sonunda kendisini taht için iğrenç bir barbara satan ve nihayetinde karnındaki bebeği tehdit edip Dany’nin zar zor Dothraklar arasında kazandığı itibarı beş paralık etmeye yaklaşan birinden bahsediyoruz. Abi abi bir yere kadar yani. Viserys’in tüm bu hareketleri anlaşılır. Kolay bir durum değil böyle kafayı yemek için deliliğe meyilli bir aileden doğmaya da gerek yok. Ama Viserys’in manyak olmasının sebepleri olması, onun yaptığı şeylerin pis ve zalimce olduğu gerçeğini değiştirmez. Hem Dany de az çekmedi, hatta ilaveten 13 yaşında kaslı barbar herifin seks oyuncağı oldu ama böyle manyamadı :). Dolayısıyla Dany’nin tepkisiz kalması normal.

bak kendi söylediğinle çeliştin burada
ben asla viserys iyi biriydi ölümü hak etmedi demedim, dany ye iyi davrandı şöyle böyle demedim, imada etmedim. Ama Dany nin o ölüm anında gözüne bakması hiç birşey yapmaması beni rahatsız ediyor, bunu anlatamıyorum yoksa kesinlikle viserys eziyet etti, Dany bütün bunlara katlanmayacak, gücü yetmeyecek kadar küçüktü, hatta bazı şeyleride anlamayacak kadar…
benim yiğenim 1, 2 yaşındaydı huysuzluk etti, annesi dövdü o yine gitti annesine sarıldı Dany bu derece olmasa bile yine viseys e bir düşkünlüğü olması gerekirdi diyorum ben. Hadi olmadı ne olursa olsun kanı kardeşi ölmesine göz yumması saçmaydı. Diyorum katıl katılma benim düşüncem bu ve Dany orada viseys e ihanet etti.
viserys hak etti etmediyi tartışmıyorum bu arada, olayı göründüğü gibi ele almaya çalışıyorum, Hayatı boyunca bildiği tek aile (kötüde olsa) ama onun ölümünden memnun olması hoş değildi. Sen Ejderha değilsin gibi cümle kurması mesela
tamam güzel cümle ama…

not: alıntı benim cümlem gibi çıkmış ama senin yazdığın metinden

Kendimle çelişmedim. Dany’nin en fazla yapabileceği ne onu söylemeye çalıştım.

Yoo ben seni anlıyorum. Ne olursa olsun aile, bir şeyler yapmalıydı diyorsun ama bu yanlış işte. Her şeyin bir sınırı var.