Denizlerin Kuruması İle İlgili olarak

Birkaç günden kafamda dönüp dolaşan bir konu aslında Buz ve Ateşin Dünyası kitabını okuduğumdan beri aşığıdaki paragraflar kafama takılmıştı. Şimdi biraz toparladım
başlıyorum :smiley:
Buz ve Ateşin Dünyası kitabından
Âlimlerin büyük bir çoğunluğu da Essos ile Westeros’un bir zamanlar birleşik olduğunu kabul eder, İlk İnsanların karşıya geçişi binlerce hikâyede ve rünlerle yazılmış kayıtta anlatılmaktadır. Bugün bu ikisi bir deniz tarafından ayrılmış olduğuna göre Domelulann Kırılma adını verdiği olayın en azından bir şekilde vuku bulmuş olduğunu varsayabiliriz. Lâkin bu olay şarkılarda bahsedildiği gibi bir günde mi gerçekleşti? Ormanın Çocuklarının ve onların yeşil kâhinlerinin büyüleri sonucu mu meydana geldi? İşte bu konularda emin olmak pek de mümkün değildir. Başüstat Cassander, Denizin Şarkısı: Topraklar Nasıl Ayrıldı isimli eserinde bu ayrılmanın yeşil kâhinlerin dualarıyla değil, uzun ve sıcak yazları kısa ve ılık geçen kışların takip etmesi yüzünden Titreyen Deniz’in ötesindeki donmuş kısımlarda bulunan buzların erimesi sayesinde denizlerin yükselmesiyle, kısaca kendisinin Denizin Şarkısı adını verdiği olay sonucunda yüzyıllara yaydarak gerçekleştiğini iddia eder.
Çoğu üstat, Cassander’in görüşünü akla yatkın bulup doğru kabul etme eğilimindedir. Sonuç olarak şüphesiz Kırılma bir gecede veya yüzyıllar içerisinde de olsa gerçekleşmiştir; Basamak Taşları ve Dorne’un Kırık Kolu bunun sessiz ama anlamlı şahitleridir. Ayrıca Dorne Denizinin bir zamanlar toprak sınırları içinde kalan ve dağlardan gelen akarsularla beslenen, şimdikinden çok daha küçük bir tatlı su denizi olduğunu ve Dar Denizin sınırları aşıp aralarında kalan tuz bataklıklarını bünyesine katmasıyla bugünkü hâlini aldığını işaret eden birçok delil bulunmaktadır
Benim düşüncem zamanında Westeros, Esos ve hatta 3. bir kıta vardı orası tek bir kıtaydı yada daha çok karasal bağlantısı vardı bu kıtaların. Zamanla gezegenin büyük çoğunluğunu kaplayan buzullar eridi ve boşluklar deniz suyuyla doldu. Sonrasında buzullar yani bilinen Titreyen deniz küçülürken (güneyde 2. bir buzul varsa bilmiyorum yada bilmiyoruz ) kıtalar da birbirinden ayrıldı
Peki şimdi ne oldu. Tabi ki kış ve beraberinde Ötekiler geldi. Bu kış diğer kışlardan farklı!!! Emin olduğum yada olduğumuz tek şey bu !
Diyelim ki denizler dondu yada gezegenin kuzey ve güneyine çekilerek kurudu ve bir karasal bağlantı oluştu kıtalar arasında…
Hatta bu karasal bağlantıyı büyük savaşta Ötekiler lehine düşünün birde…
Şu durumda Esos un bu savaşa girmesi yada destek vermesi için hiç bir sebebi yok.
Böyle bir durum olmazsa Esos bu savaşa girer mi ? Ben olsam girmez, hatta umursamazdım, en fazla ufak bir yardımla geçiştirirdim
Biliyoruz ki bu savaş tüm diyarı etkileyecek Ötekiler yüzme bilmiyor (öyle biliniyor yanılmıyorsam ), gemileri yok. Şu durumda Westeros un dışına çıkamazlar Esosla bir karasal bağlantı olmazsa bu savaşa girmez
Bir alıntı daha
Ustadarın çoğunu Gümüş Denizinin bir zamanlar var olduğuna inandırmaya yetecek kadar rivayet mevcuttur.
Yüzyıllar boyunca bölgedeki yağış miktarı öylesine azalmıştır ki, deniz sularının güneş ışığı altında parıldadığı yerlerden geriye artık sadece üç büyük göl kalmıştır.
Bu gümüş deniz Esosta Çayır toprakları denilen yerdeymiş belki benden daha iyi biliyorsunuzdur :slight_smile:
Daenerys’in kehanetini de hatırlayalım
Güneş batıdan doğup, doğudan battığı zaman," dedi Mirri Maz Duur. "Denizler kuruduğu, dağlar rüzgârda yaprak gibi sallandığı zaman. Rahminiz uyanıp canlı bir çocuk taşıdığı zaman. O zaman eskisi gibi olacak işte. Daha önce değil.
Bu kehanette de denizler kuruduğu zaman diyor, bu cümle boşuna değildir Westeros ve Esos arasındaki deniz kuruyacak, bunu da buradan kesin olarak öğreniyoruz.
Bence önceki büyük savaş yada savaşlardan sonra sıcaklıklar yükseldi, kutup yada kutuplar eridi, boşluklar deniz suyu ile doldu. Sıcaklığın etkisi ile iç bölgelerdeki denizler kurudu yada göle döndü.
Ben bu denizlerin kuruması olayının bu şekilde olacağını düşünmeye başladım, çünkü hepimiz biliyoruz ki öyle böyle bir kış gelmiyor !
Peki siz ne düşünüyorsunuz ?