Devan, Melisandre'nin Casusu mu?

Reddit’te gördüğüm soruyu buraya açayım, dedim. Davos’un oğlu Devan, Stannis’in yaveri olarak hizmet veriyordu ve savaşa giderken onu Melisandre’nin hizmetine vermişti.

Genel olarak tatlı ve iyi bir çocuk… Lakin Hayalet ile karşılaştığı zaman ulu kurdun verdiği tepki dikkate değer.

Silahhanenin dışındaki avlu boştu ama Jon içeride, kralın yaverini onu beklerken buldu. Devan; on iki yaşında, kahverengi gözlü, kahverengi saçlı cılız bir çocuktu. Tav ocağının yanında donup kalmıştı, Hayalet tarafından baştan aşağı koklanırken kımıldamaya cesaret edemiyordu. “Sana zarar vermez,” dedi Jon, ama çocuk, Jon’un sesiyle irkildi ve bu ani hareket Hayalet’in diş göstermesine sebep oldu. “Hayır!” dedi Jon. “Hayalet, onu rahat bırak. Çekil.” Kurt, öküz kemiğiyle uğraşmaya geri döndü, dört ayaklı bir sessizliğe dönüştü.

Bu kurtların oldukça zeki oldukları ve karşısındakinin niyetlerini anlayabildiklerini biliyoruz. Hayalet’in tepkisi bu yüzden düşündürücü.

Verdiğim başlıkta casusluk yapıyor olabileceğini söyleyenler olmuş ki mantıklı geliyor.

Melisandre POV’undan birkaç alıntı ile desteklenmiş görüş.

Melisandre bir yudum su aldı, yuttu ve delikanlıya gülümsedi. Delikanlı kızardı. Melisandre çocuğun ona âşık olduğunu biliyordu. Benden korkuyor, beni istiyor ve bana tapıyor.

Devan hızlı, zeki ve yetenekliydi. Bu sıfatlar Melisandre’nin maiyetinin büyük bölümü için kullanılamazdı.

“Kemikler seni koruyor,” diye hatırlattı rahibe. “Kara kardeşler seni sevmiyorlar. Dün akşam yemeğinde bazı kardeşlerle atışmışsın, Devan söyledi.”

Öncelikle her ne kadar Devan, Stannis’in yanında olmayı istese de Melisandre’ye aşık ve onu arzuluyor; diğer yandan Mel. onu zeki, hızlı ve yetenekli olarak tanımlarken; Mance’yi takip ediyor olmalı ki onun kapışmasını gidip Melisandre’ye söylemiş.

Bu durumda Devan, başka kimleri gözetliyor? Jon bunlardan biri olabilir mi? Hayalet, oğlanın bu yönünü sezmiş ve bundan diş göstermiş olabilir mi?

2 Likes

Bu mümkün. Ama Melisandre genel olara bu tür işler için buyulerini kullanıyor. Diğer olaylar (golge bebek doğurma, warglanmis hayvanın yanması, sulukler) gibi olaylarda yalan söylüyor olsa da goruleri konusunda haklı olduğunu biliyoruz. Bu gibi güçler varken Devan’in casusluğu hikayeye nasıl bir katkıda bulunabilir emin degilim

1 Like

Hikayeye çok özel bir katkı olmasına gerek yok. Sonuçta her şeyin hikayeye büyük bir etkisi yok, sadece ayrıntı olarak ekleniyor.

Melisandre arzu ettiği şeyi değil, ateşlerin ona gösterdiğini görüyor; en son ne Stannis’i ne de Arya’yı bulamıyordu. Demek ki o kadar da abartılı anlattığı gibi değil. Mel, büyüden çok hile yapıyor, göz bağı yapıyor. Zaten Sur’da olan biten her şeyi bilemez de. Devan söyleyene kadar Mance’nin kavgasını da bilmiyor.

2 Likes

Bende her istediğini göremiyor diye biliyorum ve zaten ne zaman AA görmek istese kar görüyordu :slight_smile: Devan’ın onun casusu olması bence mantıklı.

3 Likes

Yani sonuçta Sur’da ne oluyor ne bitiyor bilmesi gerekiyor; Devan gibi şirin bir çocuktan da kimse şüphe duymaz; hızlı ve akıllı ve de üstüne yetenekli olarak tabir edilmesi böyle bir şey için kullanıma imkanı veriyor, fazla göze batmaz çocuklar.