Diller

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde birçok dil ve lehçe vardır. Bu diller ve lehçeler, onu konuşan halk hakkında bize bilgi verir.

Tanımlama
Tolkien’in aksine, Martin tamamen bir dil ve gramer yaratmadı. Her dilden birkaç kelime kullandı ve bu dilleri geniş anlamda incelemedi. Hatta konuşma dili olan ‘’Yaygın Dil’’ hiç konuşulmadı ancak bunun yerini bazı telaffuz ve gramer kurallarının değiştiği İngilizce aldı.

‘’Tolkien’in ki gibi kafamda tamamen bir hayali dil yok’’
Tolkien bir filologdu ve Oxford mezunuydu. Bu yüzden seride kullandığı Elfçeyi baştan aşağı tüm ayrıntılarıyla yarattı. Bense sadece çalışkan bir SF ve fantezi roman yazarıyım. Onun ki gibi diller üzerine bir hediyem yok. Bu arada ben bir Valyria Dili yaratmadım. Tek yaptığım, gerekli olan kelimeleri kafamda oluşturduğum seslerden ve hecelerden şekillendirmekti.

George R. R. Martin

Ancak Game of Thrones’un HBO yayını için kitaplarda kısa kısa yer verilen Dothraki dili geliştirildi. Dile temel olarak Martin’in kitaplarında yayınlanan birkaç kelime alındı. dothraki.org adlı site kuruldu ve kurulan dili yaymak ve öğretmek için kullanılıyor. Film eleştirmeni Lee Demarbre, dili ‘’yeni Klingon’’ olarak adlandırdı.

Westeros Dilleri
Westerosta konuşulan birçok dil olmasına rağmen sadece İlk İnsanların konuştuğu Eski Dil ve Andalların getirdiği ve şu an tüm Westeros’ta bilinen Yaygın Dildir. Başka bir göç olan Rhoynar ise asimile olduklarından Yaygın Dili benimseyip eski dillerini unutmuşlardır. Bugün hala uzak kuzeyde Eski Dili hatırlayan halaklar vardır. Ancak Yedi Krallıkta çoğu insan Yaygın Diden başka dil bilmez. Yaygın Dil’de de bölgeden bölgeye değişiklikler olsa da, bir Dornelu ile Kuzeyli kolayca anlaşabilir. Yabancı diller Hisar’da öğretilir veya göçmenler, tüccarlar ya da paralı askerler tarafından Westeros’a getirilir.

Dar Deniz’in Karşısındaki Diller
Essos kıtasında tarih boyunca birçok dil ortaya çıkmış ve yok olmuştur. Bu dillerden en bilineni Yüksek Valyri’a dilidir ve Valyria Özgür Halkı tarafndan konuşulmuştur. Şu an ise Essos’un birçok yerinde bu dilin yozlaşmış hali konuşulur.

-Dothraki Dili, Dothrak denizinin yerli halkı olan Dothrakilerin dilidir. Sert ve kaba bir dildir.
-Yüksek Valyria Dili, Kıyamet gelmeden önce Valyria’nın diliydi. Şu an neredeyse unutulmuş bir dildir.
-Alçak Valyria Dili, Diğer adı Piç Valyria Dilidir. Özgür Şehirlerde ve Köle Körfezinde konuşulan dildir. Her şehir kendi lehçesine sahiptir ve her lehçedeki birçok kelime farklı anlamı karşılar.
-Ghiscari, büyük oranda yok olmuş bir dildir. 5.000 yıl önce Antik Ghis’in Ghiscari insanları tarafından konuşulmuştur. Hala antik eşyalarda görülebilen bu dilden şu an sadece birkaç kelimeden ibarettir.
-Asshai Dili, Asshaili insanlar büyücülükte ustadırlar ve büyülerinde kullandıkları bir dil vardır.(Tıpkı Valyrialılar gibi)
-Lhazareen, konuşulması şarkı söyler gibidir.
-Yaz Dili, Yaz adalarında konuşulan bir dildir.
-Ticaret Dili, Ticaret dili sıkça kullanılan ve bir çok dilin kelimelerinden kurulu bir argo dildir.
-Diğer diller

İnsan Dışı Diller
-Ormanın Çocukalrı’nın Gerçek Dilde şarkı söylediklerine inanılır.
-Diğerleri’nin Dili, donmuş bir gölün üzerindeki buzun kırılması sesine benzyen bir tınısı olduğu söylenir. Dizide, Skroth Dili olarak adalandırılmıştır.
-Nekromansi
-Hayvanlar

Blog: http://www.gameofthronestr.com/diller-ve-lehceler/

Nekromansi ne ya?

sanırım birinin bedenen ve ruhen başkasının kontrolü altına girmesi mesela riddick günlüklerinde necromongerler vardı

nekromansi: ruh çağırma gibi bişe oluyor sanırım bizim seride ise ruh dili olarak geçiyor.
Örnek olarak yüzüklerin efendisindeki Sauronun Gözü nekronmansinin bir örneğidir.

Necromansi Diablo da konu alan bir karakter. Cansız bedenleri diriltip kendi amaçları için kullanan insanların yaptığı büyü sanatıdır. Sanırım dil Nekromansi ile hayata dönen Wights’ların konuştuğu dil olabilir…

saçma sapan wouv wauv diye ses çıkarıyorlar bunada nekromansi dili diyorlar hadi hayırlısı :slight_smile:

Diğerleri’nin Dili derken Ak Yürüyenlerden bahsediyorsa dizide buzun kırılmasıyla falan alakası olmayan bir konuşma(ki o da konuşma ise)izledik. Umarım buzun kırılmasına benzer bir konuşma duyabilirim 3.sezonda.

O bir zafer ifadesi ya da alaylı bir konuşma türü olabilir.

Alaylı konuşma türü mü :biggrin:
Umarım öyledir çünkü bu alaylı konuşması ise ciddi olduğunda daha ürkütücü olacak demektir ve daha ürkütücü olmalı.

Ölüleri büyü yolu ile diriltip kontrol altına alma sanatı.

Qyburn,Cersei’nin yardımcısı.Kendisi Maester zincirlerini ölülerle uğraştığı için kaybetmiştir ki başarılıda olmuştur Cersei’nin emri ile Ser Gregor’u diriltmiş ve emri altına almıştır.Lady Stoneheart’tan farklı olarak nekromansi ile geri geldiği için Gregor yani Robert Strong’un kendi iradesi yok denicek kadar azdır.

ahahahaha robot gibi açıklamışım :smiley:
Neyse.
Yüksek Valyria bana Latinceyi hatırlattı. Bir de Moqorro, Yüksek Valyria konuşarak büyü yapıyordu :open_mouth: