Diriliş: Ertuğrul

ama o edebiyat parçalayanlar için geçerli. adamlar normal hayatta şiirvari konuşmuyorlar. murat bardakçı programında bir örnek sunmuştu. padişahın adamına yazdığı bir not. hepimizin konuştuğu şeyler. şimdiki türkçede de bir sürü latince kökenli sözcükler var ama bugünkü konuştuğumuza türkiingilizifransızi demiyoruz.

Haklısın da
O zaman nedir bu Osmanlıcayı öğretmek için sarfedilen bu kadar emek? :frowning:

osmanlıca öğretmek değil aslında, yazıyı okumayı öğretmek.

Arapça diyemiyorlar Osmanlıca diyorlar. Kaldı ki çok farklılar zaten
Hem Osmanlı Türkçesi demeleri lazım değil mi?

Lise bitti kafam rahat . Ne bok yerse yesin yeni nesil zerre umrumda değil . İsterlerse ugandaca öğrensinler . He bu arada diziyi ülke çapında değerlendirirsek başarılı,dünya çapında değerlendirirsek tırt. Yan oyuncular iyice batırmış .

bkz :ddd

eski türkçe deseler daha iyi :slight_smile: murat bardakçı diyor zaten 15. yy daki almancaya harbsbourgcamı diyorlar gibi. ve seçmeli olsa daha mantıklı.

-Ertuğrul Gazi’nin dizideki yoldaşlarından Bamsı Beyrek hayali bir karakterdir. Ertuğrul Gazi’nin yanında bu isimde bir Alp yoktur.

-Dizide Tapınak Şövalyelerinin komutanı “Titus” adlı karakter gerçekte bulunmamaktadır.

-Dizide Süleyman Şah’ın 3 oğlu (Ertuğrul, Gündoğdu ve Dündar) vardır, Sungur Tekin (Tigin) ise uzaklardadır, bir gün dönmesi beklenmektedir. Oysa Sungur Tekin’in de orada olması gerekir.

-Dizide “Kara Toygar” adlı Selçuklu komutanı karakter gerçekte yoktur. Kara Toygar, Toygargillerden bir kuş çeşididir.

bamsı beyrek dede korkut hikayelerindeki kahramanlardan biri. aşk hikayesiydi yanılmıyorsam.

Ben diziyi çok beğendim müzikler ve kostümü özellikle :slight_smile:
Duygusal kısımlarda başarılıyız Halime ve Ertuğrul olayı güzel de savaş kısımlarında daha gerilim olsaydı daha iyi olurdu çünkü beni müzik başlayınca bir gülme tutuyor, Kahpe Bizanslar gördü bu gözler , Kara Muratlar gördü ne yapsın :smiley:
Dizide kullanılan ceylan çok tatlıydı evet hayvanları çok seviyorum :smiley:
Birde ailede ki gelin Selcan nedir öyle yaprak dökümündeki Ferhunde misali evlerden uzak :stuck_out_tongue:
Neyse özetlersek kötü karakter daha iyi düşünülmüş olmalı, devlet meseleleri her Türk yapımında olduğu üzere boş geçilmemeli. Günlük oba yaşamını beğendim güzel yansıtmışlar.Umarım Trt diziyi rezil etmez sonradan.Ve yine umarım ekip genişler yatırım çoğalır ve daha güzel bölümler görürüz.

çok uzun yav alısamadım 2 saat her gereksız her ayrıntı gösterıyorlar 5 kere yemek yedı adamlar :smiley: ama genel olarak güzel bi dizi olmus begendım umarım aşk meşk olaylarını fazla tutmazlar siyasi olaylar onde olur

aynen bende izlemiştim, abdülmecid’in bi sözünü okumuştu sanırım :slight_smile:

osmanlıca 14. ve 20. yüzyıl arasında kullanılmış bir dil olsaydı osmanlıca doğru olurdu ama osmanlıca denmesi yanlış çünkü çok daha eskidir bu dil. türkçedir ya TÜRKÇE.

derslerde latinize edilmiş osmanlıdaki şiirleri okuyunca bişe anlamıyoruzda şimdiki o sanatsal şiirleri anlıyomuyuz. halkın konuştuğu dil, sarayın konuştuğu dil resmi yazışmalar türkçe.

ama

" biz siyasi sebeplerden dolayı bu dile osmanlıca diyoruz " m. bardakçı

Osmanlıca diye birşey yok. Osmanlı dönemi türkçesi vardır. kızdırmayın beni fena dalga geçerim :biggrin::biggrin:

Ayrıca bugüne kadar sakladığım çok gizli bilgiyi açıklıyorm. Atatürk türkçe bilmiyordu bu sebeple Nutuk adlı eseri osmanlıca yazdı. türkçeyi ise soralarda öğrendi :wink::wink::wink:

Edit: osmanlıca muhabbeti bu konuda değil burada bunları yazdığımız için modların konu dışı mesajları silmesi gerekir :slight_smile:

Bu osmanlıca olayı nerden geldi ben kaçırdım…
Başlıkta neden hep bu konu dönüyor? Bende diziyi izledim halbuki görmediğim bir şey mi var ?

bende anlamadım osmanlıca muhabeti çıkmış birden

Osmanlıca konuşulsun diyenler hatırlatırım bu dizi Ertuğrul Gazi ile ilgili sizin dediğiniz dil daha sonraları Farsça ve Arapça’dan alınan kelimeler oluşturuluyor.Lütfen trollüğünüzü başka yerde yapın .

@Captain of Gondor trollmek için o muhabbeti başlattılar.

Dizide baya güzel hanimlar var.büyük aşklar kacinilmaz.zincirleme ask olursa tadindan yenmez.şöyle 5 dk siyaset geri kalan dklarda aşk islenecekse izlerim

tm trsi olr umrm.s.s

Dönen Osmanlıca muhabbeti oldukça gereksiz olmuş. Neyse, eminim ki dizinin yapımcıları da 40-60 dk arasında dizi çekmek, böylece bütçeyi daha iyi dağıtarak daha iyi sahneler çekmek isterler ama burası Türkiye. RTÜK’ün kuralları böyle. Senaristler, yapımcılar, oyuncular buldukları her fırsatta bu durumun değişmesi için çağrıda bulunuyor fakat bir şeyler değişecek gibi durmuyor.

türkiyedeki dizi sektörünün kötü durumda olmasının en önemli sebebi bu söylediğin. 2 saatlik dizide 20 dakika bakışma olacağına 30 dakika olsun sonraki haftayı iple çekelim yani iğrenç bi durum bu rtük gerçekten çok sığ bu konuda

Aynen katılıyorum. Sanırım bu uzun dizi süreleri birazda ülkemizin tv karşısında çok vakit geçirmesinden kaynaklanıyor. Yani tv karşısında 1 akşam dizi izlemek istersen o tüm akşamın ölmüş oluyor. Ve insanlar bundan şikayetçi değil çünkü diğer şeyler vakit ayırmayı sevmiyorlar her neyse tabi ki dizi de uzun olduğu için boşluklar mevcut ama bu sorun ülkemizle alakalı. Allah’tan evimde tv yok reklamlarla çıldırmış oluyorum çünkü.Umarım bu sorunlar çözülür ki daha kaliteli bölümler izleme şansımız olur.