Diriliş: Ertuğrul

Benim bu dizi hakkında istemediğim şeylerden biri de dizinin yayın anı sırasında ekranın küçülüp altında saçma sapan bir reklam çıkması :frowning: Tuttuğu zaman böyle şeyler olacak bir de.

Yok artık bi de yukarda pankart açılmış gibi Mahmood kahve reklamı yapsınlar. Ekran küçültüp reklam vermek nedir yaww ligtv gibi :dd

ekran küçülse yine iyi ekran olduğu gibi kalırken koskoca reklamlar geçiyo altta en nefret ettiğim şey ya dizi izlerken

Rtük napsın ya. Zorla her diziye siz şu kadar çekeceksiniz siz şu kadar diyecek halleri yok
Daha çok kanalların işgüzarlığı, yurtdışında bizim ‘bir’ dizinin yayınladığı süre zarfında 2 sitcom +1 drama+ 1 talk show yayınlanıyor. Bizimkiler 1 taşla 5 kuş vurmuş oluyorlar daha niye uğraşsınlar ki
Sizin istediğiniz sürede olan programlar da denendi ve en fazla 5-10 bölüm sürdü
Ama tabii ki suç ne Rtük’te ne de kanallarda.
Halkın arz ve talebi değişmediği sürece yabancı dizi takip etmeye mahkumuz

Rtukluk is yok.olay kanal sahiplerinde bitiyor.kanallar tek kisi tarafindan yonetilmeye devam ettikce bu boyle devam eder.

Yeni bölüm on numaraydı

Dizi cidden güzel gidiyor. Oğuz Kağan ve Ergenekon Destanları’na göndermeler güzeldi.

Bir 3. bölümü yorumlayayım bakalım nasıl bişey çıkacak ortaya ama Türk dizileri baz alarak yapacağım yorumlarımı.

Öncelikle artılarını yazacağım 3. bölümün:

• Kılıç kalkanı beğendim kötü değildi. Çok hoş olmuş kültüre önem verildiği gösterilmiş.
  • Engin A. Düzyata’ın oyunculuk iyiydi bana göre.
  • Göndermeler çok iyiydi. / Ergenekon gibi
  • Toy sahnesi güzeldi hoşuma gitti.
  • Ertuğrul Bey ile Halime’nin aşkı güzel yansıtılmış.

Eksileri tabikide vardı aklıma gelenleri yazayım hemen:

• 3 saniye at koşup ağ atıcam diye Gündüz’ün üzerine yahu 1 dakika sürdü.
  • Dövüş sahnelerinde yavaş çekim çok fazla vardı.
  • Şu tapınakçılar ne saçma ya. Yeşilçamdan fırlamış gibi.
  • And sahnesini ağızlardan çıkarken izlemek dahada tatmin edebilrdi.
  • Gündüz’ün yarasını daha güzel yapabilirlerdi.

//aklıma geldikçe buradan düzenleme yaparım.

Güzel bir bölümdü ama keşke şu yavaş çekim sahneleri az tutsalar

Öncelikle düşünce güzel. Önemli olan niyet denilir ya, niyet iyi. Ama 2 saat nedir arkadaş. 2 saatte şehir değiştiriyorum ben. Ülkedeki en büyük sorun belki dizilerin süresi ama trt cidden suyunu çıkarmış. Elektrik parasını almayı biliyorlar… Neyse geri alacağız yargı verdi kararı, ayık olun…

Neyse, nasıl olsa tarih demiş trt, hem de Osmanlı demiş (Osmanlıca yok aman usta kızmasın hatta Osman Bey yok yahu daha) daya gitsin demiş 2 saat reklamsız bak reklamsız diyorum vurmuş 2 saat dibine gitmiş ( iyi de Osmanlıca yok :sss Usta :sss aman yarabbi …)

NEYSE…

Öncelikle; böyle süre olmaz arkadaş. 2 saat nedir yahu. 5 metreyi yürümek 5 dakika!!! Ben de çekerim ula öle dizi film… Neyse…

En beğendiğim nokta adam gibi daha doğrusu Türk gibi Türk (Orta Asya Türk’ü) görüyoruz.

Kendi içinde belli bir süre sonra mecburi olarak ya da başka bir sebeple TÜRKMENLERİ reddeden Osmanlı’nın inkar edilsin edilmesin kim nederse desin ÖZÜNDE TÜRKMEN olmasının işlenmesi var dizide. Törenin GökTanrıya kadar dayanması. Öyle Osmanlıca diye çığırtkanlık yapanların ula ŞEKİLCİ sen önce git GÖKTÜRK alfabesini öğren o zaman der gibi KIYI boyunda bayraklarda IYI yazması… Araplarda olan kaftan yerine adam gibi Türk gibi kalpak, yün işi deri kıyafetler görülmesi, en önemlisi Osmanlı İmparatorluğunun Türklükten Töreden Kanuni ile çıkmasının kanıtının dizide de gösterilmesi çok büyük etkendir beğenmem için.

Uvvvvv diye öle izlersiniz belki, Osmanlı’nın aslıdır, Müslüman olsa bile Araplaşmayan bir Ertuğrul izliyorsunuz. ‘‘Kim bir kavme benzerse, o da onlardandır’’ hadisini anlamış, özünü koruyan bir kağan izliyorsun. Araplaşmayan Kaftan giymeyen has mı has bir Türkmen izliyorsun. Nesli için aynısını söylenemez belki. Türkmen kökenden gelmesine rağmen Türkmen kesen için denilemez. Tarih tarihi şartlar altında değerlendirilir ama kaynakları ile bilimsel sosyal olarak değerlendirilir. Öyle barzo gibi Osmanlıca konuşalım tarihimiz beeeee diye değerlendirilmez. Faşistlik yapılmaz.

Tarih deniliyorsa Göktürkçe orada Çin’de yazıtlarda duruyor. Devşirme dil ile uğraşmaya gerek yok ki o da tarihtir ki ama onun öncesi de vardır…

Neyse nerden nereye geldim. Dizi 45 dakika olursa çok iyi olur yoksa cidden 2 saat çekilecek çile değil. Haaa ben o 2 saati ileri sararak yarım saatte izliyorum o ayrı.

Bu arada malum kanalda yayınlandığı için beklediğim seçim yönlü bir propaganda yayınlanmadı ki Allah var doğruya doğru tarafsız gidiyor ama bunların sağı solu belli olmaz Ertuğrul Gazi’yi bile üye yaparlar…

dizi gayet iyi, oyunculuklarda idare eder, kamera açıları ve efektler diğer dizilere bin basar ama tek sıkıntısı tarih… birincisi, tapınakçılar ile kayıların ne işi olabilir? koskoca tapınakçıların en büyük düşmanı bir anda nasıl kayılar olabiliyor? Tapınakçılar asker çıkarıp orta doğuda gezeceklerine anadoluda ne halt ediyorlar? tarihle hiç bir alakası yok bu tapınakçı işinin. Onun yerine sen git moğolu koysana. anadoluya akmaya başlasın moğollar kayılar ve diğer beyliklerde onlarla savaşsın… tarih zaten böyle, tapınakçıların anadoluda işi yok… Selçuklu çok zayıf gözüktü gözüme. Buda bir sıkıntı. Harzemşahlar ile Moğolların çarpışmasını hadi göstermiyorsunuz bi ağzınızda dolaştırında seyircinin moğollardan haberi olsun… tek sıkıntı bu bana göre. Gerçi selçuklu valiside saçma ya neyse

Moğollar da diziye dahil olacakmış diye duydum …

Tapınakçılar zaten İslam alemini birbirine düşürme, bu sırada büyük bir haçlı ordusu toplama ve birlik olmayan İslam aleminin bu zaafından yararlanarak Kudüs’ü tekrar alma planını kuruyorlar. Kayılarla karşı karşı gelmelerinin sebebi ise Ertuğrul ve Alplerinin önemli esirleri olan Selçuklu Şehzadesi ile ailesini kaçırması, üstüne askerlerini öldürmesi. Zaten şu anda Kayı-Tapınakçı mücadelesi kişisel bir açıyla devam ediyor. Tapınakçıların Selçuklu’nun içindeki adamları Kara Toygar esirleri geri almaya çalışırken Titus ise kardeşinin ölümünün intikamını almaya çalışıyor. Dizide Tapınakçılar daha orta doğuda at sürmüyorlar ama bunun altyapısını oluşturmaya başlıyorlar.

• Evet, Moğollar diziye katılacakmış.

dizideki çatışmayı biliyorum tek sıkıntı tarihte böyle bir şey olmaması… Yani kayılar tek başına tapınakçılar ile mücadele etmemişledir tarih konusunda sıkıntı dedim ben.

• iyi iyi onlar hareketlendirir ortalığı ama fazla geçe bırakmasınlar… + harzemşahlardan haber var mı :smiley:

zaten tapınakçıların komple kayılara karşı bir savaşı yok ki. titus ertuğrula karşı. üstad sık sık intikamını görevlerinin önüne koyma diye uyarıyor titus’u.

Tapınakçı-Kayı meselesini gerçekten çok abarmışlar dizide asıl önemli olan Moğollar olmalıydı

Yeni bölüm fenaydı gündoğdu-ertuğrul çatışmasını iyi anlatıp ,tapinakcilarada daha az yer verirlerse tadından yenmez dizi

Yeni bölüm yine güzeldi zaman zaman senaryo, nun sacmaladiğı yerler olsada aksiyon işi iyi kurtarıyor

Türkiye’nin net en kaliteli dizisi. Sayesinde tarihimizi öğreniyoruz.