Diskdünya


#1

Merhaba arkadaşlar,
Aranızda Terry Pratchett’ın diskdünya kitaplarıyla ilgili bilgi sahibi olan birisi yardımcı olursa sevinirim.
Şimdi bu diskdünya kitaplarının ithaki ve delidolu yayınevleri tarafından basılmiş kitapları var ve seri 41 kitaplık hangi yayınevi hepsini basacak ya da yayın haklarını tamamen ithaki mi aldı ?


#2

Tamamen ithaki aldı.
Ama çevirisi berbat.
Niye berbat?
Çünkit Kelime oyunu bol bir seri.
Insewerence gibi kallavi bir kelime oyununu Siğgoğtaağ gibi altdüzel çöp bir çeviriyle geçiştirdiler.
Insewerence nedir?
Şimdi kanalizasyon ve sigortadan geliyor. Hırsızlar loncası şerefli bir lonca şimdi. Bunlar kanalizasyonda yaşıyorlar falan. Dükkanlardan fazla kişi çalmasın diye herkes çaldığı dükkana belge veriyor ki buradan çalındı çalanı döverim diye. Bu bir eleştiridir sigortacılara karşı. Şimdi evet bu bizim dilimize çevrilemez bir kelime cambazlığı. Ya espirisi kalmaz ya da anlamsız olur. Bunu öyle bırakıp altnot düşebilirdin. siğgoğtaağ gibi çevrilmez bu ama. Yani bu komik oldu bu kadar yeter denilip bırakılamaz. iğrenç bir şey yav.
Başlama türçe falan.


#3

Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Övgüyle bahsedilen bir seri olduğu için merak etmiştim ama söylediklerinizden sonra aklımda soru işaretleri oluştu. Mesela bir kelime olur iki kelime olur çevirisi yapılamaz eyvallah denir ama çok mu fazla var okumada ve anlamda güçlük çıkarır mı?


#4

Kelime oyunları fazla, tarih bilgisi, politik bilgi, fizik bilgisini minimum düzey istiyor. Yani maksimum zevk için ingiltere ve avrupanın siyasi ve politik yapısı hakkında bilgi sahibi olmak, quantum fiziğini duymuş olmak, antik yunan bilmek gerekiyor. Ama bu koşullar saģlanmadan da eğlendirir. Çocukken izlenilen kemal sunal filmleri gibi, siyasi içerik algılanmadan gülünür.