Dizi ile Kitap aynı doğrultuda mı bitecek?

O kadar da uzun değil Frodogil eve dönüyor bu kadar işte.

Lotr un sonunda (kitap için ) Aragorn ölene kadar olanlar,kraliçenin onun ölümünden sonra diyarı terk edişi, Frodonun gidişi, Sam in 20 yıl sonra peşinden gitmesi gerekmesi, diğer karakterlerin yaşamları çocukları. (hatta diğer iki hobbitin çocuğu evleniyordu) Böyle tüm karakterlerin zaman içindeki yaşamlarından ölümlerinden falanda bahsedilmişti. Tamamen kapalı okuyucuya bir şey bırakmayan bir finaldi Martin bunu mu kast etti. Böyleyse bir yanım istiyor bir yanım istemiyor

Son 3 gundur islerimle meskuldum.sacma sapan yorumlarımı silerken,sana cevap yazmadıgımı fark ettim.Ben dizinin basite kacıp olayı Jon ve Dany’i sarmalına soktugunu söyledim,sen ise “zaten plan bu” diyorsun yani kitaptada olaylar bu noktaya varacak diyorsun.insallah yanlıs anlamamısımdır ? Bu konuya acıklık getireyim ;

Simdi ben hep sunu soyluyorum “Dizideki bazı olaylar,kitaptada yasanacak gibi duruyor ama sonuc (final) farklı olabilir” bunu derken ne demek istiyorum ? tabiri caizse neyime guveniyorum ? kitaptaki hangi farkları baz alarak bu ongurude bulunuyorum ? bu mevzuyu desmekte fayda var ;

Kitapları okumaya basladıgımdan beri Martin’in detaylara önem verdigini görüyorum.Hatta cogu zaman kendimi buzdolabını karıstırken buluyorum.Adam, yemekleri bile es gecmemis,en ufak detayına kadar yazmıs.zira kadın-erkek iliskilerinide.Mesela Jon ile ygiritte’nin magara povu mustehcen detaylarla dolu zira Sansa ile Tyrion’un gerdek geceside oyle.adam usenmeyip Tyrion’un bamya bahcesini bile yazmıs…

Bunları nereye baglayacaksın dersen ? dizide hakka yuruyup kitapta hayatta olan epey karekter var.Dizi bazilarina hic deginmedi,es gecti ve kimileri finale etki edicek önemli karekterler (örk : Victarion,Leydi taşyürek,Stannis, vb.) bunun yanında bazı karekterlerin olay orgusu dizidekinden tamamem farklı (örn : Jaime) ve tabii ki "ejderha borusu"denen nane var.sanırım bu da onemli bir alet.bunların yanında dizide es gecilen Martell’ler var.İyi islenmeyen "Fm"var.“Rüyalar” var.“Warglık” var.var oglu var…

GrrM’nin detaycı yapısına bakarsak bu olayları,kisileri,karekterleri vs.dizideki gibi ustun korun gecmeyecegini rahatlikla soyluyebiliriz.Mesela Theon ile cakma Arya Boltonlar dan evvel Stannis’e varirlarsa savasin seyri degisebilir.yani olaylar dizideki gibi olucak diye bir sey yok.ornekleri cogaltabiliriz ama luzumu yok.kuskusuz ki Jon ve Dany onemli karekterler ve senin dedigin gibi olaylar donup dolasip yine bu ikiliye baglanabilir.bu olasilik var.Jon dizideki gibi dirilebilir,Dany Esaretten kurtulabilir.bu ayrı konu.benim demek istedigim sey farkli.Gordugum kadarıyla kitaplar sadece bu iki karekter uzerinden yurumuyor.ben bunu diyorum.Yani dizide Jon ve Dany tahta oturursa bu kitaptada oturacakları anlamına gelmez.Ya da tam tersi ; ölürlerse,kitaptada olecekleri anlamına gelmez. kitap biraz daha cetrefilli,dizi gibi basit degil.umarım ne demek istedigimi anlatabilmisimdir ? son gunlerde bu hususta sikintilar yasiyorum.

Hocam şimdi araya girmiş gibi olacağım ama benim de ilgimi çeken ve kafa patlattığım bir konu.

GRRM yıllar önce yazdığı mektupta seride 5 ana karakter olduğunu ve serinin bu ana karakterler üzerinden gideceğinden bahsetmişti. Bunlar 3 kitap boyunca(evet o zamanlar serinin 3 kitap olması planlanıyordu) hayatta kalacaklar ve kendileriyle beraber dünyayı değiştireceklerdi.

Bu 5 ana karakter ise

Jon Snow
Daenerys Targaryen
Tyrion Lannister
Brandon Stark
Arya Stark

Yani aslında bu 5 ana karakterin serinin temel taşı olması değişmesi zor bir realite. Bu 5 ana karakter arasından ise en fazla öne çıkan karakterler Jon ve Dany.

Şimdi olayı sadece Martin böyle dedi taaam mı ile sınırlamayalım, kitabın ilerleyişi tamamen bunların yükselişiyle geçti. Tam bir neydiler ne oldular hikayesi oldu. Her şey ortada bence.

Yahuu benim dedigim sey farklı.kitapla,dizi arasında ucurum goruyorum.Dizi belki butce sebebiyle,belki vakit nedeniyle,belki populist kaygilarla Jon-Dany’i sarmalina girdi.diger karekterlere yeterince onem vermedi,bazilarini es gecti diyorum.eee hal boyle olunca farkli bir sonla bitebilir diyorum.biter demiyorum ! bu ihtimali goz ardi etmemek lazim diyorum.Bakarsın dizide tahta baskası oturur,kitapta bu ikili ya da tam tersi.Martin’in kör göze parmak sokacağını zannetmiyorum.Dizi ila kitap arasında illa ki bazı farklar olucak.bunu sende biliyorsun,bende,Kralicimde.ben bunu soyluyorum emmoglu.ayrıca su kısma katılıyorum ;

Emmioğlu aynı sarmal dizi için değil kitap için de geçerli ben de bunu diyorum. Tüm kitap bu beşlinin yükselmesi üzerine bu konuda diziden farkını göremiyorım. Tek olay Martin değil yani.

Ha şu var olaya kim tahta geçecek tarzında da bakmamak lazım. Şayet ben o konuda @Starkgaryen ‘den daha karamsarım. Ama öyle ya da böyle bunların çok mnemli etkisi olacak.

Baslık “Dizi ile Kitap aynı dogrultuda mı bitecek” yani aynı sonla,finalle mi bitecek.bizde bunu konusuyoruz.aslında mesele yi sadece Dany,Jon uzerinden konusarak bizde bir sarmala girdik.meseleye daha genis bakmamız lazım.

Hacı ben farklı bir kitap mı okuyorum ? ya da algıda secicilik mi yapıyorum ? Stannis’in davası ayrı,Leydi tasyurek’in ayrı,Sansa’nın ayrı,Jaime’nin ayrı eee ne bileyim Cersei’nin ayrı…Arya’nın ayrı…bu ayrılar uzar gider…Butun karekterler Jon-Dany’e mi hizmet ediyor diyorsun ? anlamadım ki ? Ben kitabın bir sarmala girdigini gormedim.bu konuyu biraz acar misin ? cehalet bazen insani kor ediyor belki bende aynı durumu yasıyorumdur ?

Başlığa pek dikkat etmedim. Bazen her şey fazlasıyla sapabiliyor ana konudan.

Aslında burayı daha ilk mesajdan açacaktım ama baktım çok çok uzun oluyor, onun yerine itirazlarına cevap vermrk şeklinde gitmeyi daha doğru buldum.

Her şeyden önce demek istediğim şeyi daha fazla netleştireyim ki yanlış anlaşılmaların önüne geçelim

Şimdi hacı Avengers’ı ele alalım, Avengers’ın lideri kim? Captain America. Ama Avengers Captain America serisi midir? Hayır. Marvel evrenindeki pek çok unsurun bir araya gelmesiyle oluşmuş bir ekiptir. Ama her ekibin bir lideri olmak zorundadır. Bu Captain America olmuştur. Captain America’dan sonrw baskın olan bazı karakterler vardır, bunlar ise Thor ve İron-mandir.

Örnek alakasız gibi geliyor farkındayım. Ama bu seri için de benzeri bir durum geçerli. Senin de söylediğin gibi seride bir sürü unsur var. Bu seri Jon Snow’un hikayesi demek Dany’nin saçlarını yoldurtur. Jon ve Dany’nin hikayesi demek diğer karakterlere ama biz? Dedirtir. Bahsettiğim muhteşem beşlinin hikayesi demek gene başka unsurlara haksızlık olur. Seri büyük bir destan, herkesin bir rolü var. Sadece halasevici Jon’un değil kardeşsevici Jaime’nin de hikayesi bu. Ama baskın karakterler bu beşli. Bu beşli arasında daha da baskın olanlar Jon ve Dany.

Daenerys Targaryen, mucizevi bir şekilde ejderhaları geri getirdi. O kanayan yıldızı herkes kendine yordu ama aslında Dany ile alakalıydı. Büyük değişimler yaptı ve üstelik de Dothrakları dizide olduğu gibi peşine takacak.

Jon Snow, adam resmen tek başına İce and Fire. Hanedan olayının bu derece bokunun çıktığı bir seride en havalı soya sahip olmak kolayca köşeye atılacak şey değil. Tüm serinin kaderini değiştiren o Robert İsyanı bu piçin anası ve babası yüzünden çıktı. Herif üstelik de Robb’ın varisi.

Daha çok şeyler yazılabilir.

eyvallah.sen her iki karekterin önemine degindin.buna itirazım yok.ikiside önemli karekterler.biri ejderhaların anası,öteki tahtın varisi.ama durum henüz senin bahsettigin noktaya gelmedi.yani dizideki gibi bir liderlik (basrolluk) söz konusu degil.Dany haric (onun ejderhalari var) butun karekterler esit derece de onemli gozukuyor ve hepsinin misyonu var.Bu misyonları,dizideki gibi bu ikilinin misyonuyla cakısmadı.bu yuzden net konusamıyoruz.

Herseyi bir yana bırakalım emmoglu ; Sen dizi ile kitabın aynı sonla bitmesini ister misin ? bu sana keyif verir mi ? mesele Jon ve Dany’nin tahta oturması degil.farz edelim ki dizi de Jaime ile Sansa oturdu ya da Night king ile Cersei kitaptada oturmaları seni tatmin eder mi ? Etmezz ! Etmemeli ! Bildigin bir filmin sonundan heyecan duymazsın…aynı durum.Martin zamanında cok sey soylemis.ve bu fikirleri zaman icinde degismis.yine degismedigini kim soyleyebilir ? kimse.bu kadar basit.

Evet de gidişat o yönde. Jon şuanda Kuzeyin varisi. Hatta eğer Stannis ve kızı ölecek olursa teknik olarak Stannis’in de varisi. Dany zaten kraliçe. Aklında başka türden bir ilerleyiş varsa söyle, gerçekten merak ediyorum.

Aslında değişen şeyler detay kısımları. Zaten aklında bir kurgu varsa sürekli değişim olur ama kemik olaylar değişmez. Çünkü kemiğin değişmesi hikayenin tamamen değişmesi demek. Belki ilk versiyonda bu ikisi kra kraliçe olacakken son versiyonda ikisi de ölecek. Ama gene de çok önemli rol oynayacaklar ve başat karakterlikleri değişmeyecek.

kitapları bitireyim,söylerim.su anda ne soylersem soyleyeyim kuru sıkı olur.etki etmez.

Simdik,söyle bir örnek vereyim ; Sandor ölmedi hound öldü teorisi var.bu teori,sessiz ada daki öngörülere dayanıyor ve gayette mantıklı.simdi herkes bu teoriyi konusuyor diye Martin,Sandor’u öldürmez.yani aklında onu geri getirmek varsa getirir.yolunu yordamını yapmıstır zaten.degisiklige gitmez.getirmezsede getirmez.En fazla kitap icin bir eksiklik olur.hikayesi buruk kalır.ama bu durum finali etkilemez.hikaye oldugu gibi devam eder tahta kim/kimler oturacak durumu ise farklı emmoglu.Bunu Jon ve Dany den bagımsız soyluyorum.Giriş ve gelişme,sonuç içindir.gelisen olaylar,detaylar hepsi final icindir.Yani Martin’in kafasında Jon ve Dany ikilisi var ise bunu yapar aksi halde hikaye cöp olur ya da yavan durur diyelim.

simdik,Martin’in söylediklerinden bagımsız olarak dusun ; ejderhaların dansı kitabının finaline baktıgın zaman Jon ve Dany’i kesin tahta oturur diyebiliyor musun ? son sana bu ısıgı veriyor mu ? yoksa farklı seylerde olabilir mi diyorsun ? ben farklı seyler olabilir diyorum.Giris ve gelisme kısmına kaktıgım zaman yol her kapıya çıkabilir diyorum.kesin şu oturur,bu oturur diyemiyorum.normalde giris ve gelismenin,sonuc hakkında fikir vermesi lazım ama yokkk.sende de durum aynıysa Martin’in sözlerine bakma emmoglu.herif milleti keklemiş.

Durmaz

İkisi el ele diyarı kurtardıktan sonra şehit olabilirler, sonrasında da konsey başka birini öne çıkarır. Ama kurtarıcı işlevini kaybetmemiş olurlar.

Evet diyebiliyorum, en azından beşlinin başat rol oynayacağı konusunda. Yani şöyle nasıl dersem başka bir sağlam alternatif ilerleyiş yok çünkü. Seri boyunca Martin’in ince ince işlediği, üstünde durduğu ve pek çok fazla sayıda nitelik yüklediği karakterler bunlar yani. Senin söylediğin şey Breaking Bad’de bence Walter White yükselemez hacı, falanca uyuşturucu baronunda ışık gördüm ben hem en son polisler sıkıştırmıştı onu demek gibi bir şey.

çelişkiye gelll !! hem şehit olurlar diyorsun.hem tahta oturacaklar diyebiliyorum diyorsun.bir karar ver emmoglu ? ölecekler mi ? kalacaklar mı ? önemli rol oynayacaklar demee !! o kısmı Got’tan bi haber baba annemde biliyor.konumuz bu degil.tahta kimler oturacak diyoruz.bunun tartısmasını yapıyoruz.kacamak cevaplar verme.

Hacım ben ilk mesajdan bu yana aynı şeyleri söylüyorum.

Bak ne demişim burada.

Benim iddia ettiğim şey bunların ana karakter olup evreni şekillendireceği. Kesin olarak emin olduğum sadece bu konu var. Bunun dışında taht falan olabilir de olmayabilir de.

almak istedigim cevabı aldım.bana vakit ayırıp cevap yazdıgınız icin tesekkur ederim.az önce ki kabalıgım icinde özür dilerim.baba anne mi karıştırmam lazımdı.

Kabul etmiyorum. Sürüldünüz.

Sizden aldığımız toprakları Sansa’yı Gregor ile everip ona veriyoruz.

o degil de foruma ilk üye oldugum zamanlarda ben dizi üzeriden yürüyorum,Millet kitaplar üzerinden.kendimi cahil ve ezik hissediyordum. ve bu ezik psikolojisi ile atarlanıyordum “okuduysanız,okudunuz.ne trip yapıyorsunuz.boyunuz mu uzadı.madalya mı aldınız” türü yanıtlarla kontrataga cıkıyordum.simdi is yerinden arkadaslar diziden bahsedince “gecin laa diziyi,kitapları okuyun” diyorum ve su turden cevaplar alıyorum " iki kitap okudun diye duburun mu kalktı lenn.ne bu havalar a…" :joy: simdi o arkasları anlıyorum ve hepsinden özür diliyorum.Cahiliye donemimdeki cevaplarmı ciddiye almayın,hepsini tek tek siliyorum.bundan sonra dünya ahiret kardesimsiniz.ne derseniz bas goz ustune.(siz yine de kantarın topuzunu kacırmayın )

Abi trip yapma ya da artistlik meselesi değil, sonuçta çok bir olayı yok ağır edebi bir eser değil, akademik bir eser de değil. Biraz boş zaman yeterli okumak için. Ama şu var şimdi bir konuda tartışınca iki taraf farklı versiyonları ele alınca biraz sıkıntı oluyor yani. Buradakiler de orijinali kitap olduğu için ve daha ayrıntılı olduğundan kitabı baz alıyorlar dizi yerine. Nihayetinde dizinin ilerleyişi de kitaba bağlı. Dizide olacak olan şeyler bize dizide gösterilen karakterlerin huyları çerçevesinde değil, kitaptaki karakterlerin gelişimlerinin onları sokacağı yön çerçevesinde. DD ise elinden geldiğince uyarlamaya çalışıyor ama tam olmuyor her zaman. Dolayısıyla sen diziyi referans alarak konuşunca ama kitap diyoruz, böyle değil diyoruz, sen de oku diyoruz ne diyelim başka :smiley:

Ben şahsen seriyi kitap sayesinde sevdim. Ekşide kitapta olan şeyleri okudukça, buna dayalı yorumları gördükçe vay anam serhat neler dönmüş moduna girdim. Kitapta yeni bir Targaryen var! Bu bile oha demeye yeterken daha tonla şey var dizide olmayan. Tanrı Euron, Delikanlı Victorian, Kürtaj Dayı Aeron, Zombi Catelyn, Aşifte Arienne, Çakal Doran, Amerikan Futbolu Kulübü Başkanı kılıklı Harrold Harddyng ve daha niceleri. Daha ufak tefek ama kilit rollere sahip Wyman Manderly, Aurane Waters gibi karakterlere değinmiyorum bile…

Sen dizinin Dany ve Jon’un üzerine yogunlastigini ve isin basitine kaçtigini söyledin, ben de sadece sana kitaplarda da bu iki karakterin vakti geldiginde ön plana çikacaklarini anlatmayan çalistim Martin’in sözleri ile, onun “Her sey Dany ve Jon ile alakali” demesiyle.
Yani Martin “Her sey Dany ve Jon ile ilgili” dediyse biz burada daha neyi tartisabiliriz ki?
Kitap serisinde de belli ki olay o noktaya varacak, ama bu diger her seyin bir kenara atilacagi anlamina gelmez, her zaman yan konular vardi ve devam edecekler de. Dany ve Jon ile ilgili olan ise, ana konu olacak, ki o konu da muhtemelen Akgezenler ile baglantili olacak büyük ölçüde.

Dizi, kitap serisinin basitlestirilmis versiyonu, ama baska bir hikaye degil.
Derinlik, detay yok kitaptaki kadar, olmasi da imkansiz, ama nihayetinde ayni hikaye. Ana hatlar üzerinde gidiliyor dizide, kitaplardaki kadar karmasa, konu fazlaligi yok, onun yerine kisa yollar, farkli yollar kullaniliyor ama ayni yere variyor.

Ee dizi ilk 5-6 sezon sadece Dany ve Jon üzerinden mi yürüdü peki? Hayir, her ikisinin de ayri hikayeleri vardi tipki diger karakterlerin oldugu gibi ve dizi tüm bunlarla ilerliyordu.
7.sezonda Dany ve Jon’un bir araya gelisi ve hikayelerinin tek bir hikayeye dönüsmesi ile olay degisti.
Peki Martin ne demis yillar önce? Dany ve Jon’un bir araya gelisinin çok önemli olacagini, bu birlikteligin hikayede bir seylerin çözümü olacagini, Dany ve Jon’un birbirlerini en iyi sekilde tamamladigini, her seyin onlarla ilgili oldugunu.
Martin’in bu dediklerini biz 7.sezonda gördük iste. Peki adam dizinin geleceginden mi bahsediyordu bunlari söylerken? Hayir, kendi kitap serisinden bahsediyordu.
Cetrefilli olmayabilir, daha basit olabilir ama nihayetinde Martin’in verdigi bilgilerle, ana hatlara bagli kalarak ilerliyor dizi. Ve Dan Weiss ile David Benioff, Martin’in hikayeyi nasil bitirecegini de biliyorlar basindan beri.
Bak bu da o son ile ilgili D&D’lerden birinin söyledikleri :
Kesinlikle ‘bir hayal/rüya hikayesiydi’ degil. Sonunda büyük bir sapma/bükülme olan Night Shyamalan filmleri gibi degil. Her sey anlam kazaniyor. Cok sert bir sekilde olayin nereye gittigini hissedebilirsiniz. Harika bir yere gidiyor."

Yani son olarak, Martin çok karmasik, çetrefilli yazan biri olabilir ama bu yüzden finalde büyük $ok yasayacagiz diye de beklemeyelim. Martin ayni zamanda gerçekçi yazan ve hikayenin gittigi yolu takip etmeye özen gösteren bir yazar.

En son dizi ile kitabın bir gitmeyeceğini söylediler diye hatırlıyorum. Son kitabı okumadığım için pek bilgi sahibi değilim…