Dizi-Kitap Farkı ve Evrende Son Durum

Merhaba arkadaşlar. Aklıma takılan şeyler var ve baya bir araştırmama rağmen tam netleştiremedim.
Dizi 3.sezon finalini yaptıktan ve ben izledikten sonra kitapları en baştan okumaya başladım. Kılıçların fırtınası bitti. Kargaların ziyafetini yarıda bırakmak zorunda kaldım,okumaya da zaman bulamıyorum. Bu yüzden kitabın özetini ayrıntılı bir şekilde okudum ve pov karakterlerinin de iyice olaylarını okudum. Dizi ile son kitap hemen hemen aynı yerde olduğu için dayanamadım ejderhaların dansı özet+pov karakterler elime ne geçtiyse okudum direkt kış rüzgalarına atlayayım diye. Haliyle kafam baya karıştı. Uzun oldu ama bir kaç sorum var.

Dizide Stannis’in ordusu dağılıyor,yakılarak ölen adamın Mance olmadığına dair bir işaret de yok. Ancak Ramsay mektupta Stannis’i yenip Mance’i kafese attığını söylüyor ama bunun doğru olup olmadığını bilmezken dizide neden Stannis’in ordusu harap olarak gösterilmiş? Brienne zaten kitapta Catleyn’e yakalanıp Jaime’yi ona getirmeye çalışıyor,Stannis ile karşılaşmıyor bile. Bu mektup ve Mance olayının dizi-kitap alakasızlığı kafamı karıştırdı.

Bir diğeri ise Mereen tarafında. Kitapta Khaleesi kaybolana kadar Mormount ile Tyrion Mereene ulaştı mı yoksa daha yoldalar mı? Victarion ile Moqorro sanırsam yolda Khalesi’ye ulaşmaya çalışıyorlar. Marwyn diye bir üstad da (miri maaz duur’un hocası imiş) khalesi’ye gitmeye çalışıyor. Anlamadığım şey Euron boruyu nerden buldu da Victarion’a verdi…
Mereen’deki son durum şuan ne…Bir de Davos’u Ricko’u arasın diye kim neden yolladı?
Bir sürü soru var evet ama bir yardım eden olursa çok sevinirim arkadaşlar…

Davos’u Rickon’u araması için Wyman Manderly gönderiyor. Kuzeyi Starklar etrafında toplayıp Boltonlar’dan kurtarması için. Diğer konuların hepsi olmasa da bir çoğu ileride kitapla dizide aynı sonda birleştirirler diye düşünüyorum.

Kışyarı savaşı için sadece sonuca dair pembe mektup var Jon’a gelen. O da ya gerçek ya blöf yani kitapta henüz savaşın sonucu belli değil.
Yakılan adam kemik lordu, kemik lordu da Mance ve kışyarıda. Dizide buna değinilmemesinin sebebi sonuca etki etmemesi olabilir.
Mereen tarafındaysa kitapta Tyrion Mereende hatta dövüş çukurunda ejderhanın gelmesinden önce olan turnuvada yer almıştı. Henüz Tyrion olduğu bilinmiyo ama.
Euron boruyu eski Valyrian harabelerinden buluyo ama lanetli olduğunun farkında olarak Vic’e veriyo borunun ne işe yaradığı belli değil aslında.
Mereende de son durum, Daenerys’in gidişinden hemen sonra savaş çıkıyo.
Ayrıca kitapta da sormamışsın ama dizide değinmemişler bu noktaya Daenerys Khal Jhaqoyla karşılaştığı sırada Drogon da yanındaydı.

Çok teşekkür ediyorum. Jorah da mereen’de o zaman. Peki moqorro ve victarion yolda mı bu esnada. Mereen’de de Selmy var sanırım kitapta hayatta. Bu da karıştırdı kafamı biraz. Mereen’deki savaşı biraz ayrıntılı anlatırsanız çok sevinirim.

Jorah da, Tyrion da kitabın sonunda Mereen savaşındalar. Moqorro ve Vic köle körfezindeler son kitapta sanırım çok iyi hatırlamıyorum. Danynin Drogonla Dothraki denizinde olduğunu biliyo hatta orayı gerçek deniz sanıp, kurtarmaya gitmek istiyo. Evet Mereen de kral muhafızı olarak Barristan var, dizide de onun rolü Joraha verilmiş tabi kitapta Barristan baya Danynin ejderhaya binmesinden korkup arkasından bağırıyo. Onun gidişinden sonra da hemen savaş başlıyo dizide Harpiyaların kumpası var ama kitapta öyle değil Drogon domuzun kan kokusuna geliyo arenaya. Savaş Danynin lehine sonuçlanıyo ama son sayfalarda bahseldiği için savaştan çok ayrıntı verilmemiş.

tekrardan çok teşekkür ediyorum çok yardımcı oldu bu bilgiler.