Dizide Arya’nın ölüm listesi ne hale geldi

Joffrey Cersei Illyne Payne diye diye yatıyordu Arya.Illyne Payne’a ne oldu eyyy senaristler her şey bitti bari bir işi de adam akıllı yapsaydınız be en azından listesindeki herkes öldü derdik.

1 Like

Diziye bakmayın bence. Kitap finali diziye göre siyah ile beyaz kadar farklı olacağını düşünüyorum. Zaten konunun akış şeklinde de ciddi sapma oldu. O yüzden son iki kitapı beklemek lazım. Ve Dizi erken final yapıldı bence en az 2 sezon daha olması lazımdı.

Orası öyle kitapla ilgili yazsam o kategoriyi seçerdim zaten ben dizi bazında gözden kaçan bir şeye değinmek istedim sadece.Ben bir Illyne Payne ölüm sahnesi görmek isterdim sorsan verecekleri cevap şehirle birlikte o da yandı gitti bari gösterselerdi ne bileyim aklıma takıldı sadece

Son sezonda sorun keşke sadece liste olsaydı (.

1 Like

Ahahaha cidden ha… Payne ne oldu? Hatta Thoros ve Beric’i eklemişti Melisandre ile birlikte ama sonra ne ara ve ne sebeple bilmediğimiz bir dönem üçünü de listeden çıkarmış. Biz sadece Sandor’u çıkardı sanıyorduk. Neyse cidden tek derdimiz liste olsaydı…

Arya dizide bir adama yavaş yavaş saplayarak öldürdü, Trant’i öldürdü bir de Freyler’i. O kadar da işe yaramadı listesi. Ayrıca dizinin sonunu Catelyn Stark yazmış gibi Sansa kuzeyi yönetiyor, Brand kral, Jon sürgün diye bir yorum vardı. Martin’in Catelyn ile özel bir bağı da var gibi kaç yıldır Catelyn gözünden yaşadım Red Wedding’i yazmak benim için çok zordu falan diyordu. Zaten Gandalf’ın dirilmesine karşılık olarak ölümden öyle daha iyi şekilde gelinmez(Saruman kötü tarafa geçtiği için Ak büyücü görevine sahip çıkması için bizzat Ilúvatar sayesinde geldiğini falan bilmiyor galiba diye de espri yapayım), böyle bazı şeyleri kaybederek gelinir diye yaratmıştı Lady Stoneheart’ı. Kitapta Freyleri bile öldürmeyebilir Arya Lady Stoneheart’a yaptırır o işi.

Ayrıca Catelyn ile olan özel bağından dolayı Martin’de aynı Catelyn Stark bakış açısı gibi bitirir kitabı diyorum…!

GRRM’in en sevdiği karakterler; Tyrion, Arya ve Jon… Bir bağı varsa bu üçü ile var. :smiley:

Şu yazıyı okuduğum için öyleymiş gibi geldi,:slight_smile:

Seride yazarken en çok zorlandığınız an neydi?

Kızıl Düğün, şüphesiz. Kızıl Düğün’ün yaklaştığını biliyordum ve onu üzün süredir planlıyordum, ama Kılıçların Savaşı ’nın üçte ikisinden sonra gerçekleşen o bölüme geldiğimde, onu yazamadığımı fark ettim. Bu bölümü atlayıp, sonraki yüzlerce sayfayı yazdım. Kızıl Düğün ve sonrasındaki olaylar hariç bütün kitap bitmişti. Bu sahneyi yazmak gerçekten çok zordu çünkü uzun süredir Catelyn olarak yaşıyordum, ve tabii ki hiçbir zaman bakış açısını ele almamış olsam da Rob için ve hatta bazı ikincil karakterler için bile çok fazla sevgi barındırıyordum içimde. Ufak karakterler olsalar da onlarla da bir ilişki geliştiriyorsunuz ve ben hepsinin öleceğini biliyordum. Yazmak zorunda kaldığım en zor şeylerden biriydi, ama aynı zamanda da yazdığım en güçlü sahnelerden biriydi.

Lady Stonehart, Catelyn’e daimi olarak veda etmenin zorluğu yüzünden mi yaratıldı?

Evet, belki. Bu sebebin bir parçası olabilir. Ancak bir parçası da, bahsettiğim şu diyalog. Ve burada da tekrar Tolkien’den bahsetmem gerek. Ve onu eleştiriyormuş gibi görüneceğim, ki galiba eleştiriyorum da. Gandalf’ın öldükten sonra geri dönmesi beni hep çok rahatsız etmiştir. Benim için Yüzüklerin Efendisi ’ndeki Kızıl Düğün, Moria Madenleri ve Gandalf’ın ölümü tam anlamıyla yıkıcı bir an. On üç yaşımdayken bunu hiç beklemiyordum, beni gafil avlamıştı. Gandalf ölemez! Olan her şeyi bilen tek karakter o! Buradaki en önemli kahramanlardan biri! Aman tanrım, Gandalf’sız ne yapacaklar! Şimdi sadece hobbitler kaldı?! Ve Boromir, ve Aragorn? Tamam, belki Aragorn da yeterli olur ama bu çok büyük bir an. Çok önemli bir duygusal yatırım. Ve birden, sonraki kitapta yeniden beliriyor. Bu kitapların Amerika basımının arasında altı ay vardı ve bu altı ay bana milyonlarca yıl gibi gelmişti. Tüm bu zaman boyunca Gandalf’ın öldüğünü düşünmüştüm, sonra birdenbire geri döndü ve artık Ak Gandalf’tı. Ve eh, aslında hala aynı karakterdi, ama biraz daha güçlüydü. Bu bana hep haksızlık gibi gelmişti. Ve büyüyüp bunu daha çok gözden geçirdikçe, ölümün sizi güçlüleştiremeyeceğini düşündüm hep. Yani bu, bir anlamda, benim Tolkien’le konuşarak ona “Evet, eğer birisi öldükten sonra geri geliyorsa, özellikle de şiddetli, travmatik bir şekilde öldüyse, eskisi gibi iyi biri olarak geri gelmeyecektir dünyaya” demem. Benim Lady Stoneheart karakteriyle yapmaya çalıştığım şey de bu.

1 Like

Yapma ya nasıl işe yaramadı listenin amacı adı geçen herkesin ölmüş olması illa Arya öldürecek diye bir şartta elbette ki yok listeye bir bak derim Illyne Payne hariç herkes öldü sadece babasının kafasını alan adamın ölümünü göremedik bari son bölümde Illyne Payne’i öldürme sahnesi olsaydı Arya’nın da liste tamamlansaydı beklentim bu yöndeydi olmadı bari bunu tamamlasalardı çok zor bir şey değildi

1 Like

Arya isimleri saymasa onlar ölmeyecek miydi yani? Azrail bakıyor hmm bu Arya’nın listesinde şuna bir uğrayayım mı diyor sanki? @Moonbow

Sorun da bu ya zaten bu kadar üstünde durup becerememeleri kimse takılmaz zaten bir yere kadar götürelim sonra salalım bu liste mevzusunu ben ne diyorum sen ne diyosun adam babasının kellesini aldı KL’e gitti boş boş gezdi bari Illyne Payne’i öldürtselerdi diyorum hmmm Azrail felan diyosun :slight_smile:

Arya şimdiye kadar listedeki işe yarar kimseyi öldüremedi. Arya!nın listesinde olmasalar bile kendisi hiçbir etki edemediği için Joffrey, Cersei gibi isimler Arya her gece beddua yollamasa da ölecekti zaten. Bir tek Freyler’e okeyim ama kitapta da Lady Stoneheart öldürür onları diye düşünüyorum.

Iılyn Payne’i oynayan oyuncu kanser olup tedavi için diziden ayrılınca, sanırım karakterinin adının bir ölüm listesinde olmasının ayıp olacağı düşünüldüğünden adını direkt sildiler.

Ne saçma bir sebep ya, adam ben tam bir kahramanı oynuyorum diye mi oynuyordu sanki? Dilsiz verilen emri uygulayan cellat olduğunu bilmiyor mu yani? Mountain kaç kere değişti adam kanserse geçmiş olsun ama bu adam yerine de birini koyarsın. Adam kanser olunca villain oynadım yani ben de mi kötü biriyim diye geziyor yani? D&D ayıp olmasın diye siliyor mu karakteri yani? O zaman Emilia da hastaydı kaç yıl, onun karakterinin sonu kötü bitti, bu kadar hasta hasta oynadığım karaktere ne biçim son yazdılar diyerek üzüntüden tekrar hasta olabilir diye onun sonunu da silsinler o zaman

Iılyn Payne kimsenin umurunda değil açıkçası figürandan hallice. Yeni bir casta gerek duyulmamış. Hikayeye de bir katkısı olmadığından kolayca harcanabilir. Dany örneği çok uçuk buna göre.

Dizide pek üstünde durulan bir şey olmasa da aslında durum aynen böyle kitaplarda.

Kitapta bu isimler, Arya için “dua” olarak niteliği taşıyor. Dikkatini çekerim liste değil, “dua” Kime dua ederiz? Tanrı’ya. Arya en son Ölüm İlahına hizmet ediyordu.

Bu duaya giren tüm isimler istisnasız ölüyor. Yani bu duaya Dany ismini de katsan Sansa ismini de katsan hatta Jon ismini de katsan ölecek. Kurtuluş asla yok, ta ki Arya seni duadan çıkarana kadar. Örneğin Sandor’un ismini son anda duadan çıkardı ve okuyucular olarak kitaplarda da yaşadığından eminiz gibi bir şey.

2 Likes

O kadar önemsiz ki Arya’nın babasının kafasını gövdesinden ayırdı ve sonra hiçbir şey olmamış gibi ortalardan kayboldu baya komikmiş

Benim isteğim tamamlanmasıydı ne şekilde olursa olsun illa Arya’nın öldürmesi şart değil elbette ama KL’de boş boş dolandı durdu en azından Illyne Payne’i öldürseydi diye düşündüm sadece

DD eminim unutmuştur :smiley:

Valla ne yalan söyleyim o ölüm listesi dizide papatya falı oldu öldürüyümmü öldürmeyimmi amman boş ver ben gidiyimde mavi gözlü night kingi öldürüyüm işte o kadar !!!