Dizideki gibi kitapta da Cersei, Baelor Sept'ini patlatır mı?

Dizideki gibi kitapta da Cersei, Baelor Sept’ini patlatır mı?

Açıkçası ben buna kesin gözüyle bakıyorum bu kadar büyük bir olay senaristlerden çıkmış olamaz yani muhtemelen patlatacaktır fakat içindeki dizideki kadar önemli karakterleri patlatır mı hepsini aynı anda harcar mı bilmiyorum

3 Likes

Hayir diyorum, gozumde o patlama sahnesi, kralin eli kulesinin patlama sahnesinin yerine konmus bir sahne.

1 Like

Kralın Eli Kulesi Patlama Sahnesi, Jaime’nin de bakışından olduğundan Cersei’nin delirdiğini anlamak için çok güzel bir sahne ama yine de hiç kimse yoktu o kulede ve planlı bir patlamaydı. Ayrıca kimse Cersei’e karşı gelmedi. Yani o sahne muhtemelen bu sahnenin habercisi, öncüsüydü.

1 Like

Ben kesinlikle bu patlamanın olacağını düşünüyorum. Çünkü yüce serçe ve ekibi kitapta da benzer şekilde Cersie ye malum hapsetme işini yapıyor. Tyrell lerin bazı üyelerinin de orada olacağına eminim. Ayrıca dize de atıf yapılmayan diğer Tyrell oğullarının da bir rol alacaklarına eminim.

Deli kral KL’nin her yerine çılgın Ateş yerleştirmişti eğer Cersei Baelor Septini patlatırsa zincirleme etki yaparak tüm şehri havaya uçurabilir ama Jaime bunu bildiğinden Cersei’yi öldürebilir

1 Like

Olma ihtimali yüksek.Tyreller’in aradan çıkarılma süreci sonunda bir şekilde bu olacak bence.Dizidekinden farklı olarak sadece Marg,Mance ve birkaç lord ölür bence.Dizideki gibi bütün haneyi yok etmezler.

Ben dizideki gibi havaya uçurur diyorum. Tam olarak kim ölür kim kalır bilmem ama Serçe ve yandaşlarının öleceğine garanti veriyorum. Hepside ölmez bir ihtimal. Bu bir isyanın başlangıç sebebi tam. İnanç İsyanı filan diye tarihe geçer. Ayrıca tüm KL’de olan Menzilli kişiler ölür. Nasıl olsa kraliyetin gözüne girmeye çalışıyorlar. Şu İnanç İsyanı’da şöyle biter: Young Griff gelir ve halkı arkasına, isyankarları ve askerlerini önüne alıp şehre dalar. Aynı zamanda bu patlama Menzil ile düşmanlık demek. Bu Menzil’in Aegon ile ittifak yapmasına vesile olabilir ve şehre iki yandan saldırırlar.

1 Like

Bence patlatmaz. İnancın işini Aegon bitirir, şehri ise Jon Con. yakar.

Olabilir aslında ama Cersei’nin bir şekilde İnanç’tan kurtulması lazım. Yine de bu şekilde mi kurtulur?

Zaman Çizelge ( ASOIAF Timeline - Vandal Proof - Google Tabellen ) sitesine bakarsak Kevan, Jon’dan iki ay önce falan ölüyordu. Cersei’nin yargılanması da Kevan’ın ölümünü izlediği hafta içerisinde oluyordu(5 gün sonra), yani Jon öldüğü zaman Cersei’nin yargılanması da mantıken çoktan bitmiş olmalıydı.

Sur çok uzak, haliyle olan bitenlerin ulaşması pek mümkün görünmüyor ha deyince Jon ve diğerlerine ama ya diğer karakterler?

Arianne POV’a baktığımızda Cersei’nin yargılanması sırasında Hayalet Tepe’ye varıyor, sonraki gün ayrılıyor ve diğer yerlere giderek en son Fırtına Burnun’a doğru yola çıkıyor. Altın Mürettabatın yanında “istihabarattan” sorumlu Valyria’lı bir tip de var… Cersei böyle bir hareketi gerçekleştirmiş olsa mantıken böyle bir olay hızlıca güneyde duyulmaz mıydı? Ufak bir şey değil sonuçta.

Ayrıca daha Dorne çılgınları geliyor, kendi oyunları için… Bu durumda Sept’i yargılama sırasında patlatmıyor ama en iyi o sırada yapabilir çünkü Yüce Serçe dahil bütün alayı orada olacak. Bunun dışında daha hiçbir şekilde yerlatındaki çılgın ateşleri duymadık Cersei tarafından, bulma emri de verilmedi yahut söylenti falan duymadı. Kevan’ın ölümünden 5 gün sonra gizli yeraltı tünellerine saklanmış çılgın ateş stoğunu bulup patlatmasını beklemek de pek mümkün görünmüyor.

Haliyle en uygun vakit olan “Yargılanma” sırasında sept’i patlatamayacak ise bundan sonra da patlatmaz, patlatmasına gerek kalmaz. Şöyle düşünüyorum da dizide, Dany geliyor diye bütün işi bir çırpıda bitirip hallettiler. Aegon yoktu ve Dany’nin sadece Cersei ile kapışması gerekiyordu ama biliyoruz ki bir Ejderhaların Dansı 2 olacak. Haliyle Dany, iç savaş yaşarken Cersei’nin başka sorunlarla uğraşmaya devam etmesi gerekiyor. Eğer yazar onu 6. kitap sonunda öldürmeyi düşünmüyor ise 7. kitaba kadar İnanç ve diğer düşmanları ile uğraşmaya devam edecektir.

2 Likes

Ben olacağına ihtimal vermiyorum. Ne biliyim içime sinmiyor. O kadar yürekli değil o. Denese bile beceremez bence

Bir de kime emredecek bunu? Qyburn mu? Teoriler doğru ise adam, Doran’ın casusu, sanmam yapacağını.

Bence de patlatmayabilir. Dizide Yüce Serçe, Tommen’a "Dövüşle Yargılanma"yı kaldırtılıyordu diye hatırlıyorum. “Dövüşle Yargılanma” zaten bir Yedi geleneği değil mi? Diyelim Yüce Serçe aslında din felan takmıyor siyasi iktidarından başka bir şey düşünmüyor, Cersei’nin Dövüşle Yargılanma ile kurtulacağını düşünse de bu yüzden kaldırmak istese de bile bunu yapamaz. İnanç’ın adamları izin vermez, gelenek sonuçta, dinin geleneği. Bence Cersei’nin Dövüşle Yargılanma sırasında, Robert Strong(Dağ) önüne kim gelirse gelsin onu yenecektir. Cersei böyle kurtulacak ancak tabii bu intikam almayacağı anlamına gelmez. Ama dizideki gibi kendi mahkemesine gitmeyip septi patlatıcak vs. olayı olmaz bence.

Evet, o da vardı. Sept’te yargılanmak gerine arenada olacak bu. Haliyle öyle bir şeye yeltenme niyeti de olamaz.

Öyle de Cersei’nin Tanrılar huzurunda yalan söylediği ortaya çıkacak ve başı yine derde girecek

bkz: https://youtu.be/yQoFQszEy5c

Yüce Septon kitapta Aegon (Genç Griff) için büyük rol oynayacak diye biliyorum. Daha ömrü var

Belki sept patlatma gerçekleşebilir. Ama Cersei’nin kaderi hakkında yorumuna katılmaktayım. Cersei Lannister Aegon’u ekleyemedikleri için Westeros’daki güç boşluğunu doldurmak için şişirilmiş bir karakter olduğu kanaatindeyim.

Hoş geldin, Ömer! Vallahi özlemişim. :slight_smile: Az önce de aklımdan geçtin, Discord’dan yazayım da engelinin kalktığını hatırlatayım, diye. :stuck_out_tongue: