Dizideki karakter derinliğinin eksikliği

Dizide ve kitapta karakterler güzel işlenmiş. Ne kötü, ne iyi. Diziyi izlerken kötü olan karakterlerin iyiye dönüşümünü sadece bazı karakterlerde gördüm. Ama kitapta bütün karakterlerin aslında ne sebeple kötü olup olmadığını okuyarak farkediyoruz. Dizide bu büyük eskiklik. Sadece bazı karakterler için işlenmesi hayal kırıklığına uğrattı beni. Oysa kitapta çok daha iyi anlatılmış. Mesela dizide Jon’u kusursuz yansıtmışlar. Ne biliyim ters hareketi neredeyse yok gibi. Yemin bozmuş ve sadık kalmamış olsa da, bütün özellikleri neredeyse kusursuz bir karakter olarak işlenmiş. Bu yüzden diziden soğuduğum taraflar olabilir. En azından Daenerys’in son bölümlerde acımasız davranmaya başlaması ile dizide bu karakteri böyle yansıtmaları güzel. Ama Jon karakterinin ön planda olması inanılmaz üzücü. Kitaptan ayıran yanı da orası işte. Derinlik yok, klasik Amerikan masal kahramanına benzetmişler. Kitabını, ASOIAF evreninin bizim yaşadığımız gerçek evrene benzediği için seviyorum. Büyük hayranıyım fakat dizide bundan şikayetçiyim. Bir de dizinin sonunda akgezenler ordusu kazanmazsa, klasik son olacağa benziyor. Gerçeklikten uzak olacak gibi. Sizler neler düşünüyorsunuz.

Öncelikle hoş geldiniz, konu açarken “doğru” bölüme açtığınızdan emin olunuz. Konuyu “dizi” tarafına taşıdım. “Konu Dışı” bence diziyi kapsayan bir tartışma için uygunsuz. :slight_smile:

Tartışma konunuza gelince, çok kez tartışıldı elbette ama hazır son sezon gelinmiş iken tazelemekte gerek yok fikirleri.

Bir çok arkadaş fikrini illa söyleyecek, hele ki Starkgaryen bu “kurgu” meselesinin senaryo olarak yansıtılabilme imkanları ile kendi alanı olduğundan daha iyi bilgi verecektir. Ben de kendi fikirlerimi ifade edeyim.

Öncelikle, kitabı her daim birebir yansıtabilme imkanı bulamadıkları bir gerçek. Bunun temel sebebi aslında dizinin en baştan beri 7 sezon, 10 bölüm ile sınırlı tutulmasından kaynaklı(sonradan son sezon 2’ye ayrılsa da fark yaratmadı.); zaman sorunsalı diye bir şey çıkıyor ortaya. İlk sezon neredeyse birebir kitaptan idi ama hikaye genişleyip, karmaşıklaşıp üstüne yeni karakterler de ve ek hikayeler de çıktıkça zaman ve para sorunu gibi şeyler ortaya çıktı. Bu yüzden bir çok yerinden kesip kırpmaya başladılar ve sizin de bahsettiğiniz gibi bazı karakterlerin “derinlemesine” işleme noktası havada kaldı. Elbette ki ufak değişiklikler, zelzele etkisi yaratıp devasa değişikliklere sebebiyet verdi, iç tutarlılık yakalayabilmek adına da.

Şahsen bu kısma pek laf etmiyorum, hak veriyorum çünkü; imkan ve zaman kısıtlı olunca bir şeyler feda edilebiliyor, mecbur kalınıyor ama yer yer DD’nin mecburiyet dışında keyfiyetine değiştirdikleri şeyler de oluyor; Dany’nin kocası tarafından tecavüz edilmemesine rağmen öyle yansıtılması(Stockholme sendromundan mı muzdarip bu kız yani?sorusunu sorarlar ister istemez.) yahut Robb’un karısını baştan aşağı değiştirmeleri ve gereksiz aşk sahneleri eklemeleri vb. şekilde ilerliyor bu. Yahut ne bileyim kitaptaki gibi varis ekleme meselesini dizide yansıtmayıp, 6. sezon sonunda “öylesine” oldu bittiye getirmeleri Jon’u kral ilan edişleri… Elbette iç tutarlılıklarını da her sezonda yavaş yavaş kaybetmeye başladılar. Beni 6. sezonda rahatsız etmeye başladı ufaktan bu iç tutarsızlık, sığlık; beş para etmez bir Euron gördük(yazarın kendisinin bile delirdiğine şüphem yok, adam çakma Euron görününce dizide 6. kitaptan Euron bölümlerini eklemiş, anlayan anlamıştır tepkisini :smiley: ); Beric’in diriliş ayini ile Jon’un ki arasındaki gariplik… Vadi ordusunun nasıl bataklığı geçtiği… gibi gibi. Bunlar minnak olduğu için çok takılmadım ama 7. sezon artık tavan yaptığı için “nefret ettiğim” bir yıl olmuştur. Arkadaşlar bilir benim ne kadar tiksinti duyduğumu 7. sezona. :smiley:

Karakterlerin işlenmesindeki “derinlik” eksikliği haliyle hepsinin yanında minicik bir şey kalıyor ki aslında dizi/filmlerde bu gerçekten olağan, yani genelde olan bir şey; kitaptaki gibi işlemek zor. He karşımızda bir iki tane başrol olsa neyse, rahat rahat işlerler ama birden fazla başrol olan bir dizide, bu biraz zor.

Jon da bence geliştirilmemiş bir karakter dizide, 5. kitapta karakterin tavan yapmasına rağmen dizide takıldı kaldı bir yerde ve 7. sezonda zaten Dany’nin baya altında ezildi, ezikleri oynadı.

Dizi/seri sonunda WW ordusu kazanmaz ise “klasik son” meselesi çok da haksız sayılmaz ama yazarın kendisi de “acı tatlı” bir son olacak, LOTR gibi demişti. Gerçekçilikten uzak olması düşüncesi ise biraz ters benim düşünceme. Niye gerçeklikten uzak? Gerçek hayatta hep kötüler mi kazanıyor? Yeri geliyor “iyi” diyeceğimiz yeri geliyor “kötü” diyeceğimiz kişiler kazanıyor. Bu dizide de bu sefer iyilere denk geliyor. Elbet seride durum bana göre çok başka boyutlarda, derin şeyler var haliyle orayı katmıyorum ama dizide bildiğimiz klasik kötü adam ww’ler ve doğal olarak klasik kötü adamlar her daim kaybeder.

Dizide kitaplarda olduğu gibi sayfalar boyunca karakter analizi yapabilme imkanı yok. Ya bunun için anime gibi karakter düşüncelerini seslendireceksin(çok itici durur dizilerde) ya da ek sahneler koyup karakter psikolojilerini daha iyi yansıtmaya çalışacaksın ki bu da derin karakterlerin sayısı fazla olduğu için diziyi çok fazla uzatırdı.

Gene de Game of Thrones bence genel olarak bakarsak karakterlere hakkını veren bir eser. Ama bazı karakterlerde derinlik iyi değil. Mesela Jon Snow. Dizide atanamamış Ned Stark gibi takılırken kitapta daha farklı, daha derin bir karakter.

Bir de oyuncu etkisi de var. Sayfalar boyuca yapılan karakter tahlillerini oyuncunun suratından anlamamız bekleniyor ve her zaman da mümkün olmuyor bu.

@Symmachus her şeyi yeterince açıklamış bence

Teşekkürler bu güzel cevabın için, ayrıca kesinlikle bu sebepler yüzünden diziden soğumamıza da yardımcı oluyorlar ama yinede güzel bir dizi. Kitaptan biraz kopsalar da, ilk 5 sezon mükemmel bir tat aldım ve o gazla kitaplara başladım. Kitaplar bitti sayılır ve hemen bu foruma üye olmaya başladım. Diziyi ilk, 7.sezon başlamadan önce izlemiştim ve ilk yabancı dizi deneyimim olmuştu.

Bu dizi sayesinde yabancı dizilere yöneldim ama beklediğim tadı anca Vikings dizisinde almıştım, onun dışında bu diziden aldığım tadı diğer dizilerden alamadım. Bunun gibi bir dizi asla izleyemeyeceğim diyebilirim. Film olarak da LotR’ı severim fakat bu evrenden daha fazla değil. Çünkü bana çok gerçekçi gelen bir evren ASOIAF evreni. Gerçek dünyayla kıyaslarsak, her şeyin açıklanabileceği bir şekilde, gerçeğe uygun tasarlanmış. Bu yüzden George R.R. Martin Bey’i tebrik ediyorum. Sakallarından öpüyorum.

Ayrıca bunun gibi kitap önerileriniz varsa alabilir miyim? Dragonlance’yi okudum mesela, onun dışında önerileriniz varsa alabilir miyim?

Fantastik türde bir eser mi istiyorsun ?

Evet, fantastik türde olmalı. Bu türdeki kitapları severim. Önerin varsa alabilir miyim?

Kralkatili Güncesi şiddetle öneririm. Sissoylu ilk kitabını okudum ama güzeldi. Brandon Sanderson un kitapları iyidir (Sissoylu yazarı) farklı seriler yazıyor ama hepsini birleştirecek deniyor

dizide jon salakça hareket etse bile sonunda kral olabiliyor ama kitapta kral olmadan bir sorgulanma geçerdi eminim. O sahne yazılsa/yazılacak olsa (sorgulamak derken jonda onu kral yapan insanlardan biz napıyoruz gibi bir düşünceye girmesi diyorum )
dizide oyuncunun yeteneğinden, senaristtin senaryoya yansıtma yeteneğinden, dizinin zaman emek ve kaynak sınırları birleştiğinde ortaya dediğin sonuç çıkıyor mağlesef
birde ilk beş sezondaki sahnelerin tamamına yakını kitaptan alınmıştı. Yani hazıra kondular, sonrası Martinin hayal gücü aradan çıkınca çıkan sonuç ?

kitap olarak açlık oyunlarını öneririm, birde zaman çarkı serisi

Abla zaman çarkını nasıl okudun ya 15 tane kapkalın kitap :open_mouth:

sevdiysem kitabı kalınlık ve kaç kitap olduğunun önemi yok hatta daha iyi oluyor :wink:

Jon dizideki haliyle kitaplarda ki hali çok farklı.Romanlarda süper zeki hazırcevap paranoyak şüpheci biri ve çok karizma.Dizide ise çok yanlış oyuncu seçimiyle ezik ve gariban yansıtılmıştır.