Diziye Göre Cersei'yi Devirecek Daha Genç ve Güzel Kraliçe

dizi
sansa-stark

Kehanete göre daha genç ve daha güzel bir “kraliçe” (“another” sözcüğünün bunu ifade ettiğine inanıyoruz…) Cersei’i devirecek ve onun değer verdiği her şeyi elinden alacak. Dizi üzerinden gidersek kim olabilir ben kendimce anlatayım. Dizide Margaery öldüğü için (unutulmayacaksın), Dany ve Sansa en yakın adaylar (başka teoriler de olabilir tabi). Ben tabi ki Sansa üzerinden inceleyeceğim. (Bu arada Sansa hem güzel hem de en genç kraliçe adayı, sadece daha genç değil- en genç!) (Seviyorum artık anladınız :smile: )

Şimdi:
a) Kral Robert, Winterfell’e gelir ve oğlu Joffrey ile Ned’in büyük kızı Sansa’nın nişanlanması gerçekleşir. Sansa geleceğin kraliçe adayı olur.
b) Ned ölür, Sansa Kingslanding’te savaş esiri olarak tutsak kalır.
c) Bu tutsaklık döneminde Cersei ile Sansa arasında çarpık bir ilişki gelişir. Cersei, Sansa’yı hor görüyor vs ama ona yine de hayata, kadın olmaya ve kraliçe olmaya ilişkin ders veriyor. Cersei, Sansa’yı kendine benzetmeye çalışıyor ve onun iyi bir kız olarak kaldığını gördükçe sinirleniyor hem de kıskanıyor. (Özellikle Blackwater bölümü bu ikisinin ilişkisi açısından çok önemli.) Sansa, onu izliyor ve ondan çok şey öğreniyor ama onun kötü özelliklerini de fark edebiliyor ve onun gibi olmamaya söz veriyor. Cersei, Sansa’yı eğitiyor ama onun karakterindeki iyi özellikleri değiştiremiyor. Sansa, yine de kibar, düşünceli, lider vasıflı ve diğerlerini umursayan biri olmaya devam ediyor.

55

cs

bread

25

d) Şimdi burası çok önemli. Sansa, Margaery ve Olenna Tyrell ile konuşuyor ve büyük bir cesaret örneği göstererek onlara Joffrey hakkındaki gerçeği anlatıyor.

22

e) Gerçeği öğrenen Olenna, torununun böyle bir canavar ile evlenmesini istemediği için Joffrey’i kendi düğününde Baelish (LF da bu anlaşmadan Sansa’yı kazanıyor !!) ile bir olarak öldürüyor. Joffrey’i öldüren zehir de Sansa’nın gerdanlığında saklanarak düğüne sokuluyor.

marg

16

f) Cersei, Joffrey ölünce Sansa’yı bunun için suçluyor. Hatta onu nankörlük ile bile suçluyor. Çünkü, Sansa’yayla ilgilendiğini, ona kendi çapında çarpık bir biçimde kol kanat gerdiğini düşünüyor.

16

g) Şimdi, Cersei’in çocuklarından ilki olan Joffrey ölüyor. Ve ölümünde Sansa da istemeden de olsa bir rol oynuyor. (diğer aday Dany ile böyle bir bağlantı kuramıyoruz; belki kurabilen vardır ama ben sağlam bir bağlantı kuramadım… neyse Sansa’dan bahsediyoruz…)

h) Joffrey, ölüyor ve Tyrion bu suçtan yargılanıyor. Dövüş ile yargılanmayı seçiyor. Şampiyonu da Oberyn Martell oluyor. Ve Oberyn, bu suçun yargılaması sırasında dövüşte Elleria’nın gözleri önünde ölüyor.

42

ı) Elleria, bu nedenle Lannister’lara düşman kesiliyor ve Dorne’daki Myrcella’yı zehirleyerek öldürüyor. Böylece Cersei’in ikinci çocuğu ve biricik kızı da ölüyor.

36

36

i) Ama Joffrey’nin ölümü sadece Myrcella’nın ölümüne yol açan olaylara değil Tommen’ınkilere de sebep oluyor. Joffrey, öldüğü için Margaery, Tommen ile evlendiriliyor. Bu evlilik sonucu Tommen, Margaery’e sıkı sıkıya bağlanıyor ve Margaery ölünce o da intihar ediyor. Böylece Cersei’in son çocuğu olan Tommen da ellerinden kayıp gidiyor.

47

tom1

j) Yani:

1. Sansa, Olenna’ya gerçeği söylüyor- Olenna bunu öğrenince Joffrey’i Sansa’nın taşıdığı zehiri kullanarak öldürüyor- Oberyn bu suçun yargılamasındaki dövüşte ölüyor- Ellaria bunun intikamı için Myrcella’yı öldürüyor…
  2. Sansa, Olenna’ya gerçeği söylüyor- Olenna bunu öğrenince Joffrey’i Sansa’nın taşıdığı zehiri kullanarak öldürüyor- Joffrey öldüğü için Margaery Tommen ile evleniyor- Karısı ölünce Tommen intihar ediyor.

k) Yani Cersei’in üç çocuğunun ölümüne de sebep veren olayların başını bir şekilde Sansa’ya bağlayabiliyoruz.

l) Artık Cersei’in değer verdiği çok az şey kaldı elinde. Kraliçeliği, Jaime ve doğmamış çocuğu..

m) Jaime’i son sezonda Kuzey’e doğru yola çıkarken gördük. Kuzey’de kim var? Arya ve Sansa Stark ve Jaime, Catelyn Stark’a kızlarını koruyacağına ilişkin söz verdi. Jaime için Sansa Stark, kendi onurunu kurtarmak için son şansı.

21

jaime

n) Bakalım Cersei, kraliçeliğini nasıl kaybedecek ??? Aralarında tuhaf çarpık bir ilişki olan ve öğrencisi gibi gördüğü Sansa’nın mı onu devirmesi daha şairane yoksa başkasının mı??? (Bu arada Cersei en sevdiğim karakterlerden…bırakın kalsın tahtta ya ne olur sanki :slight_smile: )

qs

Cersei’nin Yerine Gelecek Genç Kraliçe

burayada aynı yorumu atayım dizide bu kraliçeyi Dany olarak bekliyorum. İnşallah yanılırım Dizide de Sansa olur. Yakaladığın bağlantılar çok güzel olmuş:clap::clap::clap:

Teşekkür ederim. Dany olabilir tabi. Şu anda elinde tuttuklarını elinden alacak kişi gibi düşünürsek ama çocuklarının ölümüne ilişkin sağlam bir bağlantı kuramadım. Ama her şey olabilir. Yorumun için teşekürler.

Açıkçası ben de Sansa görmeyi Dany görmekten çok isterim dizide pek sanmasam da umarım Sansa olur
@fecr umarım yanılırsın ablam :joy:

M.Ö.2018 yılında “Cersei’nin kehaneti” isimli baslıkta bu konuyla ilgili farklı bir yorumda bulundum.Vaktin varsa oku.

Şimdi okudum, teşekkürler gösterdiğin için (ben direkt kehanetin içeriği ile aramıştım göremedim o yüzden… halbuki yaz Cersei’in kehaneti diye çıksın :smiley: ) . Sanırım ben farklı olarak Sansa-Olenna başlangıcını ve devamını biraz daha açıklamışım ve dizide olmadığı için kehanetin küçük kardeşle ilgili kısmına değinmemişim. Ama temel olarak aynı şeyi demeye çalışmışız. Yeniden teşekkürler.

inş canım yanılmayı hiç bu kadar istememiştim :smiley:

“Umarım yanılırsın” demem odun gibi oldu ama durum böyle ablam inşallah yanılırsın :joy: