Diziyi kitaba tercih ettiğiniz kısımlar

Hem diziyi izleyip hem de kitabı okuyanların hepsi kitabı daha çok sevdiğini söyler. Ben de kitabı diziye tercih ederim. Ama her kesin kitapdaki bazı yerlerin, dizideki gibi işlenmiş olmasını istediği bazı kısımlar olmuştur. Bu konunu o kısımları yazmak ve tartışmak için açıyorum. Benim de kendi adıma öyle olmasını istediğim bir kısım var. Onu yazıyorum artık gerisini getirmek sizlere kalmış:).

Ben şahsen Aryanın Harrenhalda hizmet etdiğini kişini Roose Bolton yerine Tywin Lannister olmasını çok sevmişdim. Daha doğrusu ilk önce diziyi izlediğimden kitapta bu kişinin Roose olduğunu anladığımda hayalkırıklığına uğramıştım. Şu sıralar dizini o kısımlarını tekrar izlediğimde aklıma geldi ve aslında bu konunu açmamın asıl sebebi bu. Bence Tywin ve Arya arasındaki dialoglar ve sahneler Bolton ve Arya arasındakilere kıyasla çok daha iyi ve kaliteli. Ben Tywinle Aryanın bi şekilde yeniden karşılaşacaklarını ve bunun Tywin için büyük bir twist olacağını düşünüyordum ve bu umudum Tywinin tualetde arbaletmesinden sonra suya düştü. Kitapta şimdi Aryayla Roose’un karşılacağını düşünüyorum ama bunun konuyla ilgisi yok:D

Düşündüm ve pek bulamadım ama daha çok beni mest eden kitapta olmayan efsane diyaloglardır

Diyar çok aptal kral gördü, diyar çok zalim kral gördü, ama senin gibi hem zalim hem aptalını görmedi!!

Chaos is Ladder

Dikkat edin serçeparmak, artık bu şehirde insan satanlara prim Yok
İkimizde hayal satıyoruz, benimki eğlenceli olan :slight_smile:

Barristan kılıcı Joffrey’in önüne atar, Joffrey geri çekilir ve kendini keser

Barristan: Tahtta oturmayı hak etmeyenleri taht kesermiş :slight_smile:

Dialoglar da konuya dahil.

Sahte arya yerine Sansanın Ramsay ile evlenmesi

Mance Rayder ve Catlyn Stark’ın kitapta abuk subuk büyüler ile yaşamaya devam etmesine karşıyım. Büyüleri, esrarengizlikleri sevmiyorum. Dizide ölmelerine sevindim. Yok öyle abi ölüp ölüp dirilmek. Walking Dead mı bu ? Jon içinde geçerli. Gelip üç kulfu bir elham okuyup adam diriltiyorlar çok saçma.

Bence bu sahne hoş değil. Şu bakımdan, Littlefinger gibi kolayca denklemden çıkacak birinin öyle bir artistlik yapması bence saçma. Az kalsın öldürülüyordu ama karakterden bağımsız alırsak güzel ve Game of Thrones’un sembol sahnelerinden. Şimdi düşünüyorum aynısını kitapta yazsa Cersei’nin aklına Petyr geldiği zaman vay ş. Beni tehdit etti en kısa zamanda ipini çekmeliyim moduna girer ve hayatta bu kadar güçlenmesine izin vermezdi.

Ek: Zaten Littlefinger dizide biraz farklı, kitapta kendisi güvenilir ve yardımsever adam rolünde Varys’in aksine. Bunu Martin de onaylıyor. En büyük zırhı da bu reyizin. Ama genelde ettiği yardımlar daha büyük sorumlara sebep oluyor.

Bu fantastik bir eser farkındaysan ve bu tarz şeyleri barındırmak lazım. Bu dediğin boş yapmaktan farksız. @Zeki_Lann

Neden? Forumdakilere bakma sen, Sansa’nın, gittiği yol dizidekinden çok daha iyi. Alayne bölümleri cidden ilgi çekici. Hiç sıkılmadım diyebilirim. Üstelik Baelish var ve Vadi’yi görme fırsatımız oluyor. Sansa’nın Winterfell kısımları berbat bir şekilde işlendi ayrıca. Nilüfer Baş 5.sezon incelemesinde güzel güzel gömmüştü zaten, bir bak derim. @StarWolf

Yani iyi hoşta, Baelish karakterine çok ters bir sahne. Baelish harcanmayacak kadar değerli ve bir kaç istisna dışında herkesin güvendiği bir karakter. Yani Symmachus haklı. @Starkgaryen

Sansa’nın acı çekmesi zevkli o yüzden :smile:

Orası öyle ama öte yandan dizide Baelish ve Cersei karakterlerinin ele alınma şekline de uygun.
Yine de şahane bir sahnedir bu, benim favorilerim arasındadır, ki Cersei’yi sevmem, Baelish’i hiiiiiç sevmem.

Aynen onu ben de takdir ettim. Birde Joffreyle olan konuşması var onu unuttum bak, dengeleri anlamak için iyi düşünülmüş bir sahneydi. Ama bence Joffrey orada haklıydı. Kuracaksın düzenli orduyu, vuracaksın kırbacı :smile:

Joffrey haklıydı deyince aklıma Joffrey’nin Twyin’e “sen korkup Kaya’da saklanırken…” falan demesi geldi İsyan hakkında konuştukları zaman. Bu kitapta var mıydı? Dizide miydi sadece?

Ciddi olamazsın :scream:

Her ikisinde de vardı.

Güzel ayar gerçekten adkdkds. Aerys kahkaha atmıştır.

Joffrey’nin o sözü tamamen haksızdı. Targaryen hükmünü sonlandıran Tywin zaten. Sadece diğerlerinin aksine bunu açık açık yapmıyor. Geek Teori’nin Tywin üçlemesini izlerseniz bunu daha iyi anlarsınız. Hem ona bakarsan sende Blackwater’da annenin eteğinin altında saklanıyordun djdjdjdjdj yep, hem kitapta hem dizide vardı. @Symmachus

Benim takıldığım nokta bu fantastik bir dizi, ve yazar yaratılan evrenin dışına çıkmamış. Dirilme var mı? Var. Cat’in dirilmesi mantıklı bir sebebe dayandırıldı mı? Dayandırıldı. Cool mu? Fazlasıyla. Tabii Son Lannister Avcısı olduğu için şeyyaparsın öyle djdjdjdjdkd @Zeki_Lann

Yeterince haz alamadım :smile: şaka bir yana Sansa’nın işkence çekmesini Vadi’ye tercih eder misin? Vay vatan haini, fetöcü, çomar… @StarWolf

Kesinlikle uygun değil. Baelish’in durduk yere böyle manyak kadına bunları söylemesi, karakterine hiç yakışmaması bir yana, karizmayı çiziyor. Ayrıca Cersei şıllığı benim Baelish’i me racon kesemez. Baelish’i sevmeyen ölsün. @Starkgaryen

Yapma Allah aşkına Tywin kesin zafere kadar kılını kıpırdatmadı. Çakallıkla, çok çok afedersiniz i.nelikle aldı. Yani ben dışarıdan biri olsam Aerys’i Tywin devirdi zannederim.

Dizide kitaba tercih ettiğim kısımlar yok ama kitapta var. Jon’un olduğu bölümler kitapta oldukça ilgi çekici. Dizide Jon’un hikayesini sıkıcı bulmama rağmen kitapta onun bölümlerini zevkle okuyorum. Özellikle Efkarlı Edd’in olduğu kısımlar çok iyi :slight_smile:

Aynen aynen. Hatta Efkarlı Edd aynı zamanda Azor Ahai, Vadedilmiş Prens, Son Kahraman… Aksini iddia eden Baelish’in gazabına uğrar inşallah. Amin.

ben Cat in “sırf bir çocuğu sevemedim diye başımıza bunlar geldi” diye ağladığıı kendi öz eleştirisini yaptığı kısmı sevmiştim (yani cümle aşağı yukarı böyleydi )

Ben de o kısmı çok severim. Hem de o kısmın belli bir alt yapısı var dizi de. Jaimenin kaçdığı gecebu konu Jaime tarafından açılıyor ve buna benzer bir replik oluyor aralarında. Catelynin Jaimeni dizide özgür bırakma nedenlerinden birinin de Jaimenin o konuşması olduğunu düşünüyorum.