Diziyi kitaba tercih ettiğiniz kısımlar

Sövmek. Söveceksem diziyi kitaba tercih ediyorum.

Eh, tabii :DD A Feast For Crows ve A Dance With Dragons’da da eleştirilecek bir takım problem bulunmakta. Yani seri için oldukça önemli kitaplar bunlar ancak o kadar fazla ortalama bölüm var ki…

seri genel olarak bol hatalı. 4 ve 5 bu kadar yavan ise suç ilk 3 kitapta.

İlk diziyi izlediğimde Karasu savaşında Lannisterların tarafını tutmuştum. Sonra kitabı okudum Stannisin ne kadar haklı olduğunu öğrendim keşke savaşı o kazansaydı dedim. Uzun zaman da bu fikrimde sabit kaldım. Ama az önce yine Karasu savaşı bölümünü izledim ve yine kendimi Lannisterların tarafını tutarken buldum.
Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda, Karasuda kimin tarafını tutdunuz?

ben her koşulda Stanisçiyim orda
lannesterlara ölümm :smiley:

İlk kez diziyi izlediğinde de mi?

İlk diziyi izleyen bir insan nasıl Lannisterların tarafını tutar? ne çabuk unutuyorsunuz katledilen kurdu, Ned Stark’ı, Joffrey’in pisliklerini. Lannisterlar savaşı kazansa ne olacak? Joffrey iti kibirli kibirli dolaşacak sadece.

Valla ben o sırada Tyrion ve hikayesini düşünüyordum önemli olan oydu.

Ben de orada Lannister tarafındaydım, Joffrey ve Cersei’ye rağmen Tyrion, Stannis’den kat kat ağır basıyordu. Stannis’e de zaten Renly yüzünden gıcıktım.

Renly var ya, şu serideki en sevmediğim karakterlerden birisi ciddiyim. İddiasının hiçbir haklı tarafı yok, kendisi sadece iyi pazarlamayı biliyor onun dışında niteliksiz falan. Stannis iyi yaptı öldürerek.

Renly’yi sevdiğim de söylenemez, sevmediğim de, konu o degil. Hele hak iddiası falan, hiç degil. Hee ama boş biri de değildi, o kadar milleti peşine takması takdir edilmeli. Birden Stannis ve Robert’dan daha çok severim, o da var. Neyse, ben Renly’nin öldürülme şekli yüzünden Stannis’e gıcığım.

Sanırım ilk defa bir karakterde derin görüş ayrılılığına düştük :smile:

Stannis adam gibi adamdır. Gerçi hak hukuk diye saydırmasına rağmen konu Targaryenlere gelince reyizin çelişmesi biraz Şeydir ama griler Evren’i Westerosda herkeste olur o kadar şey.

Renly’nin tek olayı PR, Donel Noyne’un dediği gibi.

Renly valla Petry’den sonra serinin ikinci pezevenkidir

Savaşı kazanamayacağını anlayınca, kara büyü ile kardeşini öldüren ve onun peşine taktığı gücün yarısının üzerine konan adamdır.
Stannis iddiasında haklıdır, taht onun olmalıydı ama bu uğurda yaptıkları o hep bahsedilen onurlu, dürüst, adaletli adam imajına uymuyor.
Birde “Ben aslında tahtı istemiyorum ama o benim hakkım sonuçta, o yüzden yani” diye takılmıyor mu? Madem o kadar istemiyorsun, hakkından feragat et, kardeşine bırak. O senin kardeşin, senin kanından, yabancı bir işgalci de değil. Ama hayır. Çünkü Stannis’de Renly kompleksi vardı Fırtına Burnu olayından beri. Birde Renly her şeyi ile Stannis’e aykırı geliyordu. Onun çok sevilen biri olmasına da ayrı içerliyordu.

Biz Stannis’i hep ona minnet duyan Davos’dan öğrendik, onu da belirteyim. Stannis’in iç dünyasını bilmiyoruz.

Manderlyler özllikle küçük teamstarkçı kızları

Benim de yegane tercih edeceğim sahne bu sahne idi. Ben de dizideki gibi Tywin’a hizmet edecek sandım ama öyle değilmiş. Konuşmadılar bile. :smiley:

Kitapta da var ama ben kitaptakini çok seviyorum, dizide belli olmuyor ama Tywin çok pis bozulmuştu kitapta. Tyrion ise içten içe gülüyordu. :smiley:

Stannis’in POV’u olmadığı için iç düşüncelerini pek yakalayamıyoruz ama sözleri ile eylemleri ve sözleri arasındaki çelişkileri yakalamayı bilir isek bize iyi kötü bir izlenim veriyor.

Kompleks konusu çok doğru bir tespit; Stannis’in içten içe bir hırsı ve hak ettiğine inandığı şeylerin ona verilmemesinin getirdiği bir öfke var; Robert öldüğü zaman nihayet hakkını alabileceğini düşünüyor ama Renly, minik ibiş kardeşi yine hakkını gasp etmek için orada… Tahtı istiyor, hükmetme hırsından değil “o hak benim! benim malım! benim kalem! benim tacım!” demesinden, bu da hırs ama farklı bir tür hırs. Aslında Stannis serinin meşru piç karakterlerinden biri; gerçekten yasal olarak hepsi ona ait iken piç miş gibi hiçbir hakkı ona verilmemiş ve piçlere has o kompleks ve hırs içinde büyümüş… Bütün bu hırsı da hak, şeref gibi sözlerle maskelemeye çalışıyor. Onursuz demiyorum, yoksa çoktan isyan ederdi; yıllarca abisinin haksızlığına karşı onuru ve hırsı arasında kaldı ve onuru tercih etse de öküz ölünce ortaklık bitti misali pandoranın kutusu açıldı. Stannis, Ramsey ve Jon… Jon her ne kadar hırsını öldürmüş olsa da tamamen yok olmadı misal.

Tywin’e laf yok. Tywin’in bozulmasının sebebi kral olması için o kadar uğraştığı kişinin yeni bir Aerys oluşuydu bence.

-Arya ve Tywin bölümleri cidden muhteşemdi.
-Stannis’in Karasu’da en ön safta savaşması.
-Leydi Catelyn’in dirilmemesi .
-Sör Kevan Lannister’ın Cersei’nin elinden ölmesi .

Dizide Tywin’in Arya’ya verdiği “aşağı tabakadan gözükmek için “my lord” kelimesini telafuz ederken ağzında çamur varmış gibi söylemelisin, mağ loğrd gibi” tavsiyesini, kitapta Roose Bolton Theon Greyjoya vermişti. Garibim kuzeyli soyluların arasında tanınmamak için utancından alt tabakadan biriymiş gibi görünmeye çalışıyordu.

Craster’ın çocukları Ötekilere vermesi olayının betimlenmesi kesinlikle.

Kitapta sanki soğan veriyormuş gibi gayet normal anlatılıyor.

Ama dizide, peki ya erkekler diyor meraklı birisi, hiç ses çıkmıyor. Ardından karanlık bir gece meraktan takip ediyor. Beyaz bir gölge çocuğu alıyor ve götürüyor.

Gayet saf olan Jon Snow örtmenim bakın ne yapıyorlar diye Mormont’a şikayet ediyor. O an Mormont’un yüz hali ve bazı şeyleri mecburi kabullenmek zorunda kalması…

Keşke kitapta da böyle olsaydı.