Diziyi kitaba tercih ettiğiniz kısımlar

diziyi ileri sarmıştım başka birşey mi indirdim izliyorum diye orada :smiley: kesinlikle serideki en şaşırtıcı sahnelerden biriydi :smiley:

1 Like

Öncelikle çocuk oyuncuların yaşlarını büyütmüş olmaları dizideki birçok sahneyi daha izlenebilir kılıyor. Dany ve Sansa’yı kitaptaki yaşlarında hayal edebiliyor musunuz? Sansa ile Tyrion’un düğün gecesini izlemek daha korkunç olurdu ve dizide Tyrion kitaptaki kadar ileri gitmediği için rahatladım… Acaba kitaptaki gibi olsaydı o zaman izleyiciler Tyrion’dan soğuyabilir miydi diye düşünüyorum bazen …

2 Likes

Müzikleri en başlıca sebebim.

Ve sahne olarak Two Swords sahnesi. Benim için nedense çok duygusal ve efsane bir yerde.

0 Likes

5.sezon Tyrionın ejderha gördüğü sahne enfestir.
6.sezon Branın ölüler ordusunun arasından geçip Gece kralı tarafından görülüp yakalanması.
6.sezon son bölümde Kışyarının kar altında şahane manzarası ve Melisandrenin sürgün edilip kar altında güneye doğru at sürmesi.

Bu sahneleri defalarca izlesemde bıkmam.

1 Like

dany nin ejderha üstünde Lannester ordusun saldırdığı sahnede çok güzeldi

0 Likes

Leydi Taşyürek’i diziye katmamaları isabet olmuş. Şahsi fikrim kitapta da olmaması gerektiği yönünde. Seriyi basitleştiriyor.

0 Likes

ben tam tersini düşünüyorum zaten taşyüreği henüz görmedik tam manasıyla. Belkide o yapmasa yapılmayacak şeyi yapacak seri bittiğinde isabet değil yorum yapalım bence bu konuda

0 Likes

Leydi Taşyürek’in seriyi basitleştireceğini mi düşünüyorsun? Seriyi basitleştiren asıl şey Arya’nın Braavos’tan Freylere ışınlanması ve tek başına kocaman haneyi yok etmesi… Sancaksız Kardeşlik’in boş bir şekilde etrafta dolaşması… Jaime’ye görev kalmadığı için Dorne’a gitmesi… Brienne’in dedektör gibi iki Stark kızını da bulması… Leydi Stoneheart, Nehir Topraklarını temizleyecek kişi. Sancaksız Kardeşlik, Brienne, Freyler, Jaime’nin buluşacağı ortak nokta. Edmure’u kurtaracak, Starkların düşmanlarından olan Freyleri yok edecek, Jaime’yi doğru yola götürecek, Tully Hanedanlığını yeniden yükseltecek. Kitabın en önemli karakterlerinden biri bence o, sonuçta sadece ona bir Epilog ayrılmış…

Ayrıca Catelyn’in ailesinin düşmesine neden olan ve şu an onun kızını elinde tutan Petyr’ın Nehir Topraklarının Azam Lordu olması bir tesadüf mü sence? Mutlaka ki Petyr eski aşkıyla karşılaşacaktır. Hatta Petyr’ı devirebilecek gücün Catelyn olduğunu düşünüyorum.

Çok büyük bir görevi var kendisinin, bu belli. Resmen serinin başından beri o karakterin oluşması için adımlar atılmış. Beric, o kadına hayatını verirken ölmek için hep canlanmış. Böyle bir karaktere boş demek de ne bileyim!!!

3 Likes

O anlamda söylememiştim. tabi ki serinin kitaptaki geldiği noktaya bakınca önemli bir karakter fakat dizide de gördüğümüz gibi ona yüklenen roller diğer karakterlere de dağıtılabilirdi. Arya’nın Freyleri öldürmesi senin hoşuna gitmemiş olabilir fakat tek başına Freyleri öldüren o kız sıradan bir kız değil bildiğin gibi. Bravoos’ta onca eğitmi bunları yapabilmek için aldı. Jaime ise kitapta da dizide de çoktan doğru yolu buldu zaten. Catelyn’in yol göstermesine ihtiyacı kaldığını sanmıyorum. Aslında demek istediğim şuydu; ölen birinin tekrar canlanması ve bunun mistik güçlerle hiçbir alakası olmayan Catelyn olması her ölenin arkasından acaba geri gelecek mi dedirtmeye başladı insana. Ben bu hissi sevmiyorum. Aynı şekilde Jon’un ölüp geri gelmesi de benzer olaylar, fakat Jon’un dönüşünü akgezenlerle olan savaştaki rolüyle açıklayabiliriz. Catelyn’in dönüşü asıl savaşla pek bağdaşmıyor şu anki bildiklerimle. Dizide de gördüğümüz gibi Starkların intikamı veya diğer karakterlerin ortak paydada buluşması için Catelyn’i hortlatmaya gerek yoktu. Bunu diğer karakterler de yapabilirdi.

4 Likes

Arya’nın dizide fazla boostlandığını düşünüyorum. Kendisini çok severim fakat o kadar saçma ki. Yanında maske gibi yüz taşıyor. O kadar asker varken tüm herkesi öldürüp kendi yüzüyle elini kolunu sallaya sallaya yürüyor. Ayrıca Catelyn olmadığında Brienne’in hikayesi tıkanıyor.

En çok güldüğüm bölüm de kuşatma altındaki Nehirovaya gidip Winterfell Savaşı için ordu istemesi. Karakterlerin bu kadar boşluğa düşmesi bana saçma geliyor. Jaime’nin Dorne görevinden bahsetmiyorum bile. Sancaksız Kardeşlik tamamen Catelyn’in dirilmesi için koyulmuş kitaba. Beric’in sürekli hayata dönmesinin nedeni o hayatı Catelyn’e verecek olmasıymış.

0 Likes

Brienne’nin hikayesi tıkanmadı tam aksine sular seller gibi aktı.Stannis’i öldürttüler,Sandor’u dövdürttüler,Sansa’yı kurtarıp Jon’a teslim ettirdiler,Jaime’nin karekter degisimini onun üzerinden naklettiler,Simdi de Winterfell de WW lara karşı savasacak ki henuz misyonu bitmedi eee daha ne yapacaklar ? tıkanmıs hali buysa açık halini dusunemiyorum.

Arkadasa katılıyorum,bana gore de Cat’i diriltmemekle iyi ettiler.Onun yapacagı isi baskaları da yapar ki, yaptılar da.Arya,Freyleri hakladı en azından aldıgı egitim bir ise yaradı dedik.Beric,hic bir sey yapmasa bile pozitif enerji veriyor.Selvi boylum al yazmalım filmin de ki Cemşit karekterini anımsatıyor.insana guven veriyor.Cat’in mendebur suratını gormekten bin kat daha iyi.

Bu arada Sancaksız kardeslerin Cat icin yaratıldıgı fikrine katilmiyorum.adamların kendi misyonları var,ısık tanrısına hizmet ediyorlar.Yollarının Cat ile kesismesi,Beric’in kendini feda etmesi dizide Sandor uzerinden islendi.Beric olmedi ama Thros onu kurtarayım derken kendi canını feda etti.eee simdi Sancaksız kardesler Sandor icin mi yaratıldı diyecez ? yok öyle bir sey.

Dizi ile kitabı karsılastırırken bazen sunu dusunuyorum ; Acaba dizideki bazı degisikleri GrrM mi istedi ? Kitaplarda “Keşke şunu yapmasaydım” dedigi seyler olabilir mi ? Evet dizinin elestirilecek cok yonu var ama iyi yonleri de var.Cat’i dondurmemeleri sadece bunlardan biri.Digerlerini de arkadaslar yazıyor zati.

3 Likes

Hayır yani, bunun serideki hikayesi ne ki dizide “tıkanmış” anlamadım. Zaten seride de öyle çok mühim bir karakter değil, bir tek Jaime ile olan ilişkisinde önemli yer tutuyor ki aslında onun vazifesi bu denebilir sanırım, Jaime’yi doğru tarafa çekmek, ailesinin etkisinden kurtulmasına yardım etmek. Onu da hem dizi hem seride yapıyor zaten. Dizide belki seriye nazaran biraz yüzeysel kalmıştır ama tüm karakterler ve hikayelerinde var benzer yüzeysellikler.

1 Like

Vasifesinin sadece Jaime olduğuna katılmıyorum. Evet orada önemli ama Jon içinde anne figürü onun onayını almak yada jon’a onay vermesi de çok önemli etkiler yaratabilir.

0 Likes

O kadar da abartmayalım canım :grin: Hikayesi olmasa yazılmazdı.Hikayesi var ama Emre’nin bahsettigi gibi bir tıkanma söz konusu degil.Tam aksine Kitaplar da 1 misyonu var ise Dizide 4 misyon yuklediler. biraz daha zorlasalar peygamberligini ilan edicek,tıkanmıs hali bu :grin:

Önemli/Önemsiz karekter mevzusunu gelirsek ; bana gore Brienne de dahil butun karekterler onemlidir.Dizi olsun,Kitap olsun yalnızca ana karekterler uzerinden yurumez.Hikayenin olusması icin Yan karekterler de lazım aksi halde Jon,Dany,Sansa,Cersei,Arya,Brandon,Jaime ve Nijght kinjg reyizin dahil oldugu sitcom tadında bir dizi izleriz.Daha dogrusu izlemeyiz :grin:

Haaa bu yan karekterlerin bazıları cok seviliyor,bazıları icin olmasada olurdu deniyor,bu tepkiler bakıs acısına gore degisiyor ama realiteyi degistirmiyor.Onemli olan yazarın ve senaristlerin ne dusundugudur.biz sadece alıcı konumundayız ve bu yonde yorumlar yapabiliriz.

Bahsettigim durum “Yuzeysellik” muhabeti icinde gecerli.Diziden ne bekliyoruz ? Kitaplardakine benzer derinlemesine muhabbetler mı ? Daha çok sekans,Daha çok plan,Daha çok Aksiyon,Daha çok Cinsel icerikli sahne,Daha çok karekter mi ? Sevdigimiz karekterleri daha fazla on plana çıkarmalarını ve mutlu bir sona baglamalarını mı ?

El cevap : Dizi beklentilerimizi karsılıyorsa iyi diyoruz,karşılamıyorsa kôtü diyoruz.Kararsız kalmissakta “Yüzeysel” deyip gecistiriyoruz. yoksa hepimiz Dizinin kitap serisini bire bir yansıtamayacagını biliyoruz.
Basta bekirttigim gibi ; beklenti…beklenti…beklenti… :grin:

"Hem butun karekterler onemlidir diyorsun, hem iyi ki Leydi tasyurek yok diyorsun ? demek ki onu onemsiz buluyorsun,kimi yiyiyorsun? " diyecegini tahmin ediyorum ve sen demeden cevaplıyorum :grin: yukarıda belirttigim “Alıcı” ve “Beklenti” muhabbeti bir yana dursun,Evet Cat tully’i sevmiyorum ama iyi ki yok dememin sebebi bu degil.onun misyonunu baska karekterlere yuklediler ve bu durum dizide sırıtmadı bu yuzden iyi ki yok dedim :grin:

1 Like

Her ne kadar Leydi Taşkalp karizma karakterin dibi olsa da, ben de diriltilmesinin bir noktada aşırı olduğunu düşünüyorum. Bu seri için iki kişiden fazlasını diriltmek aşırıya kaçıyor o zaman her kesi diriltelim demeye getiriliyor. Cat, Beric, Jon bu üçünden birinin diriltilmemesi gerekirdi. Dizi bunu yaptı ama keşke seçimini Jondan yana kullanmasaydı. Yani ya Jon hiç ölmeseydi, ya da ölse de diriltilmeseydi. Eğer yok illa Jon dirilicekse Cat hiç ölmemeliydi ya da ölse de diriltilmemeliydi. Berici ise bu seçeneklerin dışında tutuyorum çünki karakterin seride var olma sebepi diriltilme.

2 Likes

Shame…Shame…Shame…!

Kitapla kıyasını geç,dizi tarihinin en etkileyici sahnelerinden biriydi.O yolu Cersei ile birlikte yürüdüm.Ateist halimle bitsin diye dua ettim.Alt metinde “Din” eleştirisi,“Dinci” iki yüzlülüğü,“Din’i Devlet işlerine alet etme ve Siyasi rant malzemesi yapmanın sonuçları” gibi muaazam detaylar vardı.İlk defa Cersei ye üzüldüm.“Ettiğini buldu.ohhh iyi oldu” “O şeytan bunu hak ediyordu” gibi sığ argümanlara sığınmadan ona sempati duydum.O sahneyi izlerken ; Şeriatçılar tarafından Topraga gömülüp taşlanan,Engizisyoncular (katolik) tarafından teşhir edilen,türlü iğrençliklere mazhar olan kadınları hatırladım.Sanırım Game of thrones’u bu yüzden seviyorum.Konumuza dönersek ;

Cersei’nin Kuzeniyle veya Kardesiyle yatması ayıp ise onu Çırılçıplak teşhir etmek,Aşağılamak,Darp etmek,Türlü iğrencliklere tabii tutmak ( Çomarlardan biri cinsel organını gostermisti !) daha ayıptır ! dinci iki yüzlülügunu anlat deseler ancak bu kadar güzel anlatılırdı.kaldı ki Cersei’ye balgam atan, Dışkı fırlatan comarlar ondan daha masum değildi.Ellerine fırsat gecse Cersei den kat ve kat kötü şeyler yaparlardı.Sandor’un Sansa yı tecavuzculerden kurtardıgı bir sahne vardı ? hahh işte Cersei yi asagılayanlar o mangadandı.Hatta dizi de bahsedilmeyen ismini unttugum bir kızcağız daha vardı.50 kisinin tecavuzune ugramaştı.

Konuyu özetlemek gerekirse ; Cersei,dini me söven müslüman olsa bari durumunu yaşadı.High sparrow gerek yaşam tarzıyla,gerek söylem ve eylemleri ile tam bir Din tücarıydı ve hak ettigini buldu.Darısı tüm Din tüccarlarının başına…

Şerefeee tatlım :wine_glass:

2 Likes

Bu sahneleri okurken yeaaah Justice diye inleyen bir ben varım galiba :smiley:

Bu arada Ejderhaların Dansını okumaya henüz fırsat bulamamıştın galiba. Sevdiysen sahneyi en azından Cersei povunu okumanı tavsiye ederim. Utanç yürüyüşü sırasında Cersei’nin duygularını da çok çok iyi anlatıyor. Diziyle kıyas meselesine girmiyorum ama kitaptaki de çok başarılı.

0 Likes

okudum hacı ve çok hoşuma kaçtı.Yalnız ben baska seye takıldım…

şu kısmı okuyanlar “Ne diyo laa bu ? Ensest’ti normalleştirmeye mi çalışıyor?” fikrine kapılabilirler.Türkçe lastik gibi,istedıgin yere cek anasını satayım.Ben yinede ne olur ne olmaz cevap vereyim.icim de kalmasın…

Ensest,Game of thrones evrenin bir gerçeği.Okuyucular/İzleyiciler bunu kabullenmiş durumdalar (Onaylamak ayrı şey,Kabullenmek ayrı şey,karıştırmayalım !) ama degerlendirmelerini sadece bu durum üzerinden yapmıyorlar.Karekterlerin farklı özelliklerine bakıyorlar aksi halde Targaryen simgesini taşıyan üyelere “Ensest sevici” dememiz lazım, Böyle saçma şey olur mu? Olmaz! keza Jonsacılara ve Joryacılara da ! Ensest “Aile içi” demek.Arya ile Sansa,Jon’un dayısının kızları.Onlarda Ensest sınıfına giriyor ya da Mesela ben Jaimeciyim,Ensest sevici mi oluyorum ? Hayır.Jaime’nin insani tarafına bakıyorum.Bu yüzden seviyorum.

İşte bu sebeplerden ötürü Cersei nin bu mevzu üzerinden vurulmasını yanlış buluyorum.Targler zamanında bu işi resmi yoldan yapmıs,Cersei ise gizli…Bu kadının sürüsüne bereket hatası var iken “sadece” Ensest üzerinden vurulmasını samimi bulmuyorum ve High sparrow gibi ahlak satan ahlaksızlara karşı,biraderim Gregor gibi Cersei’nin yanında duruyorum. to be not to be işte bütün mesele bu.

3 Likes

Bence de dizinin en etkileyici sahnelerinden biri ve onunla birlikte tüm diziler tarihini ele alırsak da en etkileyici sahnelerden biri. Ama bu konunun katogorisine pek uymadı gibi. Çünki Cerseinin bu yaşadığı aynı kitabdaki gibi yansıtılmış hatta kitabda daha beter bence. Çünki saçlarını tamamen kazıyorlar dazlak bi şekilde yürütüyorlar kadını.

1 Like

Doğru, birebir eksiği yoktu; konuşmalar dışında. Dizideki Cersei’ye iyi davrandılar saçları yerinde :joy:

0 Likes