Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı

#1

Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı
Tarih: Yaklaşık 259 AL
Yer: Özgür Şehirler, Stepstones
Sonuç: Blackfyre Taht İsyanlarının bitmesiyle Dokuzun Grubu güçten düştü.
Savaş Tarafları: Tyrosh’un Ordusu, Yedi Krallık / Dokuzun Grubunun Ordusu, Altın Grup
Önemli Komutanları: Aegon V, Barristan Selmy / Dokuzun Grubu, Maelys Blackfyre


Savaş Bölgeleri. Stepstones bölgesi.

Blackfyre isyanlarının bir parçası olan Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı, Özgür Şehirlerin bir olup, Dokuz’un Grubu adlı isyancı bir topluluk tarafından başlatılmıştır.

Bilgiler
Aegon V Targaryen’in saltanatı sırasında Blackfyres İsyanı tekrar ortaya çıkmıştır. Maelys Blackfyre, Essos’taki sekiz başka güç arayanla güçlerini birleştirmiştir. Dokuzun Grubu adlı bu ittifak birbirlerine yardım edeceklerine dair yeminler vermiştir.

Savaş
Dokuzun Grubu, İtiraz Toprakları’nın fethinde bir araya geldi ve Tyrosh Özgür Şehri’ni korudu, bu sırada da Altındil olarak da bilinen Alequo Adarys’ı kurdu. Stepstones bölgesini de Westeros’a karşı verilen savaşta güvenli bir üs haline getirdiler.

Yedi Krallık ortaya çıkan bu tehdidin farkına vardılar ve düşmanın tehlikesi daha da büyümeden onları yok etmek için Stepstones’e büyük bir kuvvet gönderdiler.
(Bu birleşme hareketi daha sonraları Beş Kralın Savaşı’nda bölge muhafızlarının tekrar hareketlenmesiyle olmuştur.) Bu gönderilen büyük kuvvet içinde Brynden Tully ve son Blackfyre İsyanı’nda Altın Grubun rütbelilerini –Azman Maelys- öldüren Barristan Selmy gibi birkaç tane tanınmış şövalyede vardır.

Akıbet
Bu olay sırasında Hoster Tully, Lord Baelish ile tanıştı ve sonradan Hoster Tully, Lord Baelish’in oğlu Petyr Baelish’i vesayetine aldı. Blackfyres soyu tamamen yok edildi ki bu başarıda Kral Muhafızlarından Barristan Selmy’nin büyük katkısı vardır.

#2

Genç Barristan’ın en büyük başarılarından birisi… Teşekkürler, önemli bir bilgi ve Özgür Krallıklar ile Yedi Krallığı ilişkilendiren getiren ilginç bir olay.