Doran Martell’in Planının Gerçekleşme Zorluğu

Şimdi arkadaşlar hepimizin bildiği gibi Doran abimizin Elia öldüğünden beri intikam almak için Oberyn ile yaptığı bir plan var. Böyle bir plan olduğunu biliyoruz, ama planın ne olduğunu bilmiyoruz. Ben açıkçası planın gerçekleşmeyeceğini düşünsem de bu adam ölmeden ya da öldükten sonra planı tüm detaylarıyla öğreneceğiz. Şimdi bir plana bakalım;

-Arianne ile Viserys’i evlendirmek ki Viserys’in delirip ölmesiyle sonuçlandı. Ama neden Viserys nişanlı falan olduğu halde gidip Dothrakların peşine takılıyor. Her neyse gerçek olmadığını düşünüyorum ama gerçek sayalım…

-Quentyn ile Daenerys’i evlendirmek ki bu hayatımda duyduğum en saçma plan. Bir kraliçeye 6 kişi gönderiyo ve aralarından birisi ben Dorne Prensi nin çocuğuyum benle evlenin diye bir kağıt gösteriyo. Bu plan neden var bilmiyorum ama daha başından ümitsiz. Zaten sonucunu hepimiz biliyoruz.

Şimdi demek istiyorum ki Doran böyle yıllardır planladığı bir planı iki tane çocuğa mı bağladı. Hayır tabi ki çok daha büyük ve gerçek bir plan var. Bu planı uygulayacak adamları filan amaşöyle bir şey var ki Doran ölüyor. Bas baya her Arianne POV’unda can çekiştiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu planı birilerine anlatmış olması gerekiyor ki plan o ölse bile işlesin;
-Oberyn-> Kendisi planı bilse bile artık uygulayamıycak
-Arianne/Areo/Quentyn’in de planı bilmediklerini POVlarından görüyoruz
-Trystane ise planı açıklamak için çok küçük
-Üstatı ise diğer tüm üstatlar gibi güvenilmeyecek biri

Yani bu planı duyduktan sonra yine her şeyi gizlice yürüterek Krala ihanet edecek birilerinin olması gerekiyor fakat bunu kim neden yapsın? Para uğruna mı o öldükten sonra kim o adama para vericek. Elia’nın aşkı uğruna mı? Seride bize öyle bir detay verilmedi. Peki neden? Bu planı kim devam ettirebilir?

Bunu baya bi düşündükten sonra aklıma bir isim geldi; Norvoslu Mellario ki kendisi Doran abimizin karısı olur.

Şimdi seri boyunca görmediğimiz ve neredeyse hiç duymadığımız bu ablamıza bakıyoruz.
Kendisi Norvos’un soylu kadınlarından ve Doran ile aşık olup evlenmiş zaten 3 yıl sonra da ilk çocukları doğmuş filan. Bu kadının Norvos’a gitme nedeni de aslında gayet normal bir sebep.
Doran, Quentyn’i yaverliğe gönderince Mellario sinirleniyo daha sonra da Doran Arianne’yi göndermeye çalışıyor ve Mellario kendime zarar veririm diyip onu vazgeçiriyo ama yine de kendisi gidiyor. Ne zaman gittiğini bilmiyoruz ama Trystane’in, Elia’nın ölümünden 5 yıl sonra doğduğunu düşünürsek 290 civarı olabilir. Şimdi iki seçenek var. Doran ya planı uygulamak için ablamızı sinirlendirip bilerek gönderdi ya da o bu planın en büyük temellerinden birisi. Sonuçta çok sevdiği çocukları eğer bu planı uygularsa tahta geçebilir ya da görümcesinin intikamını alır. Sonuçta Doran evlendiğinde Elia yaşıyordu ve belki de Mellario ile iyi bir iletişimleri vardı, bunu bilemeyiz…

Yani diyorum ki Mellario’nun gitme olayı tamamen sahte olabilir. Sonuçta kendisini hiç görmedik. Belki de bir yerlerde planı uyguluyor bilemeyiz. Lord Tywin’in de buna bir iması var. Cersei’e koca ararken Doran’ı düşünüyo ve aklına karısıyla hala boşanmadığı geliyo. Ve diyor ki “Karısı çok geç, Doran ölse bile o yaşamaya devam eder” o yüzden vazgeçiyo. Yani Doran ölse bile karısı planı devam ettirebilir.
Ben açıkçası Doran’ın planlarından birinin Mellario olduğunu düşünüyorum. Rolünü falan filan bilmiyorum ama Aegon Targaryen ile ilgili olabileceğini düşünüyorum.

Belki de kendisi Aegon’a yedi inancını öğreten Septa Lemore olabilir, bilmiyorum. Belki de Illyrio ve Doran hep anlaşma içindeydi. Septa Lemore zaten baya ilgi çeken bir karakter yedi inancına bağlı fakat her gün herkesin önünde çıplak bir şekilde banyo yapıyor. Hatta onun Ashara olabileceğini söyleyenler vardı ama Mellario da olabileceğini düşünüyorum. Belki de Dany ile Aegon evlenmesin de Arianne Aegon ile evlensin diye Quentyn Mereen’e gönderilmiştir. Kesin olduğunu bildiğim tek şey Mellario’nun artık bir yerden çıkması gerektiği…

Dediğin gibi olabilir belki ama norvoslu bir kadın yediyi nasıl bilsin öyle anlatacak kadar ?
Viserys nişanlı olduğunu bilmiyordu galiba Dany öyle şeyler düşünüyordu diye hatırlıyorum.

Martin’in açıklamasına göre Viserys bu nişan meselesini bilmiyor(zaten kitapta da bilmediği söylendi diye hatırlıyorum), çünkü yaşça daha küçük olduğu düşünülmüş, ha bana sorarsan yaş küçük falan diye söylenmemesi saçma bir olay, neyse.

Evlilik yolu ile haneler birleştirilir ve birleşen haneler maddi manevi güç birliği yapar; anlaşmayı sağlamlaştırma yoludur. Dany yahut Viserys sonuç olarak Martell’lerin bibisinin bibisinin bibisi konumunda olsalar da uzak akrabalar ama bu, genel olarak yetmiyor; sonuçta Karstark’lar da Starklar ile yakın akraba sayılır ama Jon’un deyişine göre kuzey hanelerin hepsi akraba.

Robert’ın İsyanı bile temelde bu evlilik anlaşmaları ile şekillendi, yani evlilik deyip geçme… Karşısında Aegon olsaydı evliliğe gerek kalmazdı, adam doğrudan kendi kanı; 1. derece akrabası olduğu için.

Haklısın, iki kişiye bağlamış olamaz, o sadece yan ek planlar, sağlamlaştırma için araya atılmış harçlar…

Oberyn kesinlikle biliyordu ama gitti kendini öldürdü, muhtemelen Doran kendi erkek kardeşinin kendisinden daha uzun yaşayacağını düşündüğü için ondan başka ayrıntısını kimseye açmamış da olabilir, bunu da hesaba katmak gerek ama artık yavaş yavaş kızına vs. açılmaya da başladı, gördüğünüz gibi.

Ben o kadının Wylla olacağını düşünüyorum, çünkü kendisini gizleyen ve arandığını ima eden biri… Yine de yeni bir adayımız daha olmuş görünüyor. Bakayım ben şu kadına bir. Az önce baktım, hemen hemen tüm kitaplarda bahsi geçmiş bir kadın, ister istemez görürüz herhalde diye düşünüyoruz yahut belki dediğin gibi gördük ama bu kadın soylu bir haneden geliyor ve evli çocuklu, milletin içinde çıplak yıkanmasını yakışık karşılayacak bir kültür olduğunu sanmam onun için bile. Özgür Şehir deyince her şey yapmaya özgür anlamak yanlış olur yani. :smiley:

Diğer yandan bence planlarla ilgisi yoktur… Bir anı vardı, orada kültürel farklar ve çocukları kullanmakla ilgili ciddi hoşnutsuzluğunu dile getiriyordu, böyle bir şeyin içinde yer alamaz bence. Martin’in açıklamalarından da evliliğin tamamen farklı kültür ve çocukları yetiştirme tarzındaki zıtlıklardan kaynaklandığını gördük.

Yine de belli olmaz elbette, belki o da bir ucundan tutmuş bile olabilir işin.

Wylla kimdi yaa, baya zaman geçmiş unutmuşum karakterleri?

Teşekkürler… :blush::blush::blush::blush:

Rica ederim. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Öncelikle Doran Martell’in planı ne onu ortaya koyabilmeliyiz. Eğer Doran’ın planı dediği gibi Tywin Lannister’ı bitirmek ise bunun için neler yaptığını tartışmamız gerek. Doran gerçekten Tywin’i düşürebildi mi tartışılır bence. Çünkü Lannisterların başına gelen herşeyden Doran mı sorumlu bunu bilemeyiz.
Diğer taraftan eğer Martellerin planı hanelerini daha iyi hale getirmek Dorne bölgesini ihya etmek ve Westeros’un önemli, güçlü bir bölgesi yapabilmek ise o zaman henüz başarılı olur veya olmaz demek için erken. Çünkü Dorne’u son iki kitapta gördük ve planın kollarını daha tam çözümleyemedik.
Doran Martell, gönderebileceği tek oğlunu Quentyn’i Dany’e gönderiyor. Amacı gerçekten bir evlilik mi istihbarat mı veya başka bir şey mi bunu pek bilemiyoruz. Evet evlilik için gitti Quentyn ama kendisi bile bu evliliğin gerçekleşeceğinden emin değil. Bir de ejderhayı kontrol altına alma girişimi oldu ki neredeyse başarıyordu, bu nerden ve nasıl aklına geldi kendisini böyle bir tehlikeye nasıl atabildi. Doran gibi ihtiyatlı olduğu bence belli olan bir çocuk neden böyle bir şey yapar?
Arianne ile Viserys evliliği bence de tuhaf. Sahte bir bilgi olabilir mi diye düşünüyorum. Dany’i ikna edebilmek için uydurulmuş olabilir mi ? Çünkü mantığını oturtamıyorum. Acaba gerçekti ve Varys-İllyrio ikilisi de haberdardı hatta belki birlikte ayarladılar da Viserys aptallığı yüzünden herşeyi mahvetti diyebilir miyiz?
Norvoslu Mellario konusunda şunu söyliyim; gelin geldiği toprakların adetlerini bilmiyor olamaz. Bu çocuklar vakti geldiğinde başka lordların himayesine gidecek ve orada eğitim alacak. Özlediğinde çağırabilir veya kendisi gidebilir herhalde. Neden kocasına kızıp Norvosa geri dönüyor anlaşılır değil. Çocuklarını yanında isteyen bir anne çocuklarını bırakıp fersah fersah uzağa gidiyor. Bu tuhaf. Septa Lemore o mudur bilemiyorum. Yedi inancını çok iyi öğrenmiş olsabile Doran neden eşini böyle bir görev için göndersin.
Ayrıca Aegon neden yedi inancını öğreniyor? Tamam yönetmeye talip olduğu toprakların dini ama bu kadar iyi bilmesi gerekli mi ve bunu bu inacın diğer septalarından çok farklı (çıplak bir şekilde yüzmesi mesela) bir septadan öğreniyor. Neyse bu başka bir konu​:grinning::grinning:

Son olarak tuhaf başka bir şey daha var. Doran kızı Arianne’i Tyrosh’a oranın hükümdarına (Archon) kadeh taşıyıcısı olarak göndermek istiyor. Niye Dorne da veya Westerosta bir yere değil de Dar Denizi’n ötesine?
Doranın planı ne gerçekten bilmiyorum amao ve Oberyn kafa kafaya verip bir plan kurdu ve bundan başka hiç kimsenin haberi yok kısmı bana pek inandırıcı gelmiyor. Dorneu daha yeni tanıyoruz önimizde ki kitaplarda daha fazla tanıycaz mutlaka o zaman yeni eyler söyleyebiliriz.:grinning::grinning:

Yani Westeros’a sevdirilmesi gerekiyordu ve en çok sevilen krallardan biri (sanırım) Jahearys’ti. Dinine çok düşkündü ve çok seviliyordu hatta oruç tutarken ölmüştü. Başka bir nedeni ise Illyrio ve Varys dinin yükseleceğini tahmin etmiştir o yüzden dinin de kabul edeceği bir kral vermek istemişlerdir ki insanlar Aegon’u çabuk kabul etsin.

Ama Rahibe Lemore’da gerçekten bir şeyler var. Yani onun kayıp olan bir leydi filan gibi bir şey çıkmasını tahmin ve umut ediyorum.

Lemore için çok uçuk kaçık bir teori var o ve yarı üstad Haldon’un aslında on yıldır kapandıkları kuleden çıkmayan Lord Leyton Hightower ve kızı Leydi Malora olduğu yönünde. Ama diyorum ya çok uçuk kaçık :crazy_face::crazy_face:

Çok mantıklı aslında o kadar da uçuk değil. Zaten bu Hightowerlar’ın Menzil’de gözü var. Robert’tan bir şey çıkmayınca Tyrell’lere karşı olmak için Aegon’a katılmış olabilirler. Zaten Eski Şehir üstatların eğitildiği yer değil mi? Lemore da ordan öğrenmiştir bu bilgileri?

Harbiden niye kadeh taşıyıcısı olarak oraya yollanacak o da ayrı bir konu bence de.

ben bu kadında böyle plana dahil olacak motivasyon görmüyorum. Kardeşlerden biri olsa mümkün bence ölmeden Doran tüm taşları dizme, planın tamamlama derdinde
Dediğin gibi Mellario ise planı devam ettirecek Aegon’un yanında olabilir ama o zamanda illyrio mopatis ve Varys in kadını bilmemesi mümkün değil. Aegon un yanına yerleştirildiğine göre bu kadının kim olduğunu onlar biliyor. Bu durumda Doran da bilir. Peki ona haber vermek niye ? Jon Connington da bu bilgi niye gizlensin, yada o bu kadının kim olduğunu bilmeden yanına niye alsın ?

Şu geekteori Dorne komplosu videosunu izledim. Yani Dorne komplosu olduğu gerçek ama binlerce yılllık Rhoynar meselesi, Valyria düşmanlığı olmaz yani. Hayatımda gördüğüm en zorlama teori. Saçma değil(saçmalık şöyle olur Varys aslında bir denizkızı) ama zorlama ve gereksiz. Westeros ayağı hadi yine biraz kabul edilebilir ama orda da aşırılılıklar var.

Bana kalırsa Aegon un yanına öyle herkesi almazlar.

Bana mantıklı geliyor.