Döviz kurundaki aşırı yükseliş / Türkiye ekonomik krizi

Ülkenin geldiği durumdan ötürü bu başlığı açmak zaruri bir hal aldı.Maksadım durum tespiti yapıp siz değerli üyelerin de görüşlerini almak sonuçta hepimiz aynı gemideyiz.Ekonomik kriz hepimizi etkileyecek.Dünden bu yana Türk lirası %17 değer kaybetti.Dolar : 6.50 Euro : 7.50 seviyesine yükseldi.Televizyonlar aksini söylesede ekonomik kriz var.Bu şu anlama geliyor : Katmerli zamlar yolda çünkü üretmiyoruz.Elektronik eşyadan,gıdaya tamamen dışa bağımlıyız ve bunu döviz üzerinden yapıyoruz.Bu durum bugunun meselesi degil taaa 2 yıl önce kriz bas bass geliyorum diye bağırıyordu.Dolar gecen yıl 3.5 TL oldugunda “Psikolojik eşik” diyorlardı 6.5 oldu halen psikolojik eşik diyorlar oysa Kral çıplak !! Maaşlarımız pula döndü.Pazar ve Market fiyatları el yakıyor.Vergiler,zamlar cabası…Zenginler 1 yıl içinde hiç bir şey yapmadan servetlerini ikiye katladılar.Yoksullar ise gece gündüz çalışmalarına rağmen geçen yıla göre daha da yoksullaştılar.“Kendi düşen aglamaz.Oy vermeselerdi” gibi sığ yorumlar yapmayın.Yoksul yoksuldur.bunun iktidarı muhalefeti yok. Geldigimiz bu durumun sorumlusu sadece iktidar partisi degil,Muhalefette suclu.“Ama ülkeyi iktidar partisi yönetiyor” demeyin.Muhalefet alternatif olamıyorsa,insanları ikna edemiyorsa,iktidarı yönlendiremiyorsa o da suçludur.Kimse kusura bakmasın ülkemizdeki muhalif partiler hallerinden memnunlar.Ülkeyi yönetmek gibi bir dertleri yok.Agrısız başım,vekil maaşım diyorlar.İktidar partisine gelirsek.Özelllestirme ile inşaatla,betonla bir yere kadar.Uretime önem vermediler.Kendilerine yakın is adamlarını zengin ettiler.Medya’yı elimizde tutarsak real durumu gizleriz dediler kısmende başardılar ama geldigimiz noktada takke düştü kel göründe.İnsanlar artık “Psikolojik eşik” zırvalıklarına,"onların Doları varsa bizim Allah’ımız var " gibi boş laflara inanmaz cebindeki paraya bakar.Başlık biraz aceleye geldi bu konuda biraz doluyum.Yazım hatalarını,imla yanlışlarını mazur görün.bu konuda siz ne düşünüyorsunuz ?

Sana tamemen katılıyorum. İnsanlar ikiye bölünmüş durumda. Dolar konusu açılınca açan taraf ‘‘Hayin’’ bunu diyen kısım ‘‘Yobax’’ oluyor. İki tarafta böyle devam ettiği sürece ülkemiz daha kötüye gidecek. Bizde bu karşılıklı atışmalardan, kendi sonumuzu beklemekten başka bişey bekleyemeyiz. Acı durumdayız Allah sonumuzu hayır etsin.

Türk siyaseti ezelden beri Kamplaşma/Kutuplaşma ûzerine kurulu.Son 16 yılda biraz daha aşırıya kaçtı…Dikkat edersen Mitinglerde Vaad yok…Ekonomiden bahseden yok…“Onlar” ve “Bizler” var.Onlar kim ? Bizler kim ? Maalesef insanlarımızda siyasilere uyuyorlar.Burda sadece iktidar partisinden bahsetmiyorum.Muhalefette aynı.Hepsi oylarını konsolize etme peşinde ve bunun için ne gerekiyorsa yapıyorlar.Mesela Chp’yi örnek alalım.Kurtarıcı diye Muharrem ince’yi gösteriyorlar hatta aday da yaptılar peki ne oldu ? Mitinglerde atıp tutan avukat ordusunu Ysk’nın onune yığarım diyen adam seçmenleri sandık nöbeti tutarken kimseye haber vermeden evine gidip yattı.Bende o secmenlerden biriydim ve Kendimi hiç bu kadar aptal hissetmemistim.Kilicdaroglu desen yapismis koltuga gitmiyor.Chp parti teskilati Türk toplumunun yapisini okuyamiyor oyle bir dertleride yok.İyi parti cephesinde de durum farklı degil.Meclise girer girmez yanladılar is Meral ablanın istifasına kadar gitti.Mhp desen zaten durumları belli.Diger cenahtan bahsetmeme gerek yok.Türkiye’nin aleyhine bir durum olduğunda halay çekiyorlar.

Muhalefet böyleyken sadece iktidarı suçlayabilirmiyiz ? Muhalefet gibi Muhalefet olsa iktidar istedigi gibi at kosturabilir mi ? Yanlısta ısrar edebilir mi ? Edemez ! Geldigimiz durumda butun partilerin payı var. Bugun “İktidarın yanındayız” diye açıklama yapmışlar eee onu zaten biliyoruz Halkın yanında kimse yok ! Mesele rahip felan da degil 2 yıldır kriz var.ve sadece Dolar yükselmiyor diğer paralarda yükseliyor daha doğrusu TL değer kaybediyor.Gecmiste yenen hurmular bugun midemizi tırmalıyor.Hazırdan yiyip calısmazsan o para suyunu ceker ortada kalirsin.biz bugun bunu yasıyoruz.Haa Vestel’in %100 yerli üretim olduguna inanan kesime bunu anlatamıyoruz.“Vestel yerli degil butun parcaları yabancı.Cin malı replika telefonlara logolarini yapistirip sizleri kandiriyorlar” diyoruz ama inandiramiyoruz.onlar Trollere inaniyorlar.az önce diger mecralara baktım (Eksi sozluk/Twitter/Facebook) yine mesai yapıyorlardı neymiş ? Muhalifler seviniyormus !! Muhalifler niye sevinsin ? Onlar bu ulkede yasamiyorlar mi ? Kriz onlari teyet mi geciyor ? En fazla dert yaniyorlardir.“Biz size soyledik,dinlemediniz” diyorlardir.hepsi bu.Maksatlari Fitne/Fesatlık senin bahsettigin durum (Vatan haini/Yobaz) bundan yasaniyor.Milleti kutuplastiriyorlar…

Bugun markete gittim.Jilet,Kolonya,Kopuk,Krem aldim 50 TL bıraktım.Ayda 4 bin TL alsam ne olur ? Durum boyle giderse 1 ay sonra 100 TL odiyecem.Eskiden “Yigit muhtac olmus kuru sogana” denir “Sogan” garibanligin simgesiydi bugun kilosu 6 tl olmus al alabilirsen. Neyse Allah yardımcımız olsun vaziyet hic iyi degil.

Benim pek umrumda değil artık dolar falan. Türk halkı bunu seçtiyse yapacak bir şey Yok demektir. Çekecekler. 77 yılında Kıbrıs olayında ambargo yendiğimiz için meydana gelen ekonomik çöküntü yüzünden 40 yıl boyunca Cehape zihniyeti diye ağladılar. Hatta en son seçim başlığında bir arkadaş Ecevit’in videosunu paylaşarak kendince dalga geçmeye çalışmıştı. Ancak şimdi sorsam kesinlikle dış güçler vay efendim ekonomik savaş diyeceğine adım gibi eminim. 77 yılında Türkler soykırıma uğruyordu. Peki şimdi ne için bunlar? İki senedir adam gibi bir kanıt olmadan içeride tutup pazarlık malzemesi yaptığın ve şimdi de sanki hiç pazarlık yapmamış gibi utanmadan Türkiye’de hukuk süreci var ama dediğin bir papaz için. Üstelik bu da son zamanlardaki artış ha. Daha hukukun ve demokrasinin askıya alınması, devletin her yerine liyakatsiz adamların doldurulması ve bunun da piyasaya yansıması gibi şeyleri söylemedim bile.

Umursamamakta bir tür tepki biçimidir.Bende 24 hazirandan sonra bir daha oy kullanmamaya karar verdim.Siyasilerin boş laflarına karnım doydu.Hiç biri bana hitap etmiyor.

İktidar partisinin 16 yıl boyuncu yaptığı hataları yazmaya kalkarsam 1 yıl boyunca bir yere kıpırdamadan yazmam lazım.Forumun Serverları yandım Allah der ama bu konuda sana katılıyorum

Yahu ne rahibi ? Ekonomik krizin rahiple alakasi yok. Trump rahip sayesinde muhafazar kesime oynuyor din tuccarligi yapiyor elinde baska bir sey yok bizimkilerde onun sayesinde yırtmaya calısıyor.Vatan,Millet,Allah edebiyatıyla halkı kandırıyor.Ortada danısıklı dovus var.Trump’un secilmesine en cok iktidar kanadi sevinmisti sarı ciyanı ove ove biteremiyorlardı.simdi ne oldu ? Ne zaman sıkissalar ya israil’le didisiyorlar ya Almanya ile ya Hollanda ile…Sonunda da can ciger kuzu sarması oluyorlar.Bırak Doları arjantin pezosu bile TL karsısında deger kazandı.Kasamız boş iflas ettik.Bugun degil 2015 ten bu yana kriz var ! Zati bir rahip yüzünden ülke ekonomisi bu hale geldiyse meclisi kapatalım hatta ülkeyi kapatalım.Böyle sacmalık mı olur.kimi kandırıyorlar.Milli gelirimizi betona,sirketlere yatırdilar.2 milyon Suriyeli basımıza kaldı onları besliyoruz.Suriye’ye girdik masraf ettik sonuç alamadık.Fetö’nün verdigi zararlar bir yanda (Simdi de Menzil cıktı ) pkk terör örgütü bir yandan …Yolsuzluklar ote yandan…Say sayy bitmiyor.Ne desek bos.

Bence siz bunun yerine oy kullanma olayını özüne döndürün. Yani bölgedeki partilerde aday olan milletvekillerini araştırın. Nasılmış öğrenin ona göre oy verin. Ben öyle yapacağım. Şahsen şimdiye kadar oy verdiğim partilerin çoğu saçmasapan işler yaptığı için ben böyle bir karar aldım. Üstelik dar çevrede sizin vereceğiniz oy çok daha fazla önemli aslında.

Zaten son cümlede onun etkisinin dışıdaki faktörleri de sıraladım ama rahip meselesinden doalyı olan krizin de etkisi var gene de asıl olan sizin dediğiniz şeyler. Rahip meselesi üzerinden gitmemin sebebi bir ak arkadaşın geliğ işte rahipten oldu savaş veriyoruz gazamız mübarek ola tarzı saçmasapan bir argümanla geldiği zaman uğraşmak istemememdi.

Alışırsınız hepsine alıştığınız gibi.İstediğiniz kadar vahlayıp durun şu zamanda gene birisi köşeyi döneminin yolunu bulacak,gene kendini kurtaracak birileri ve aynı şekilde birileri ağlaşmaya devam edecek hayatın gidişi bu yönde.
Bunun çözümünü arayan varsa ne olduğunu söyleyeyim.Türkiye bilim üretmeli şeker pancarı yahut yerli araba değil bilim üretmesi gerek bu ülkenin.ABD bugün ucuz ürünlerini Asya ülkelerine ürettiriyor bunun yanında nitelikli mallar satıyor.Bu nitelikler içinde bilime ihtiyaç var sadece,bilimin yolu ise eğitimden geçiyor.Dolar şuan isterse 1 milyar TL ye çıksın gene yaşamaya devam ederiz ama bilim üretmezsek bu yaşamak sürünme şeklinde devam edecek

Bugune kadar oy verdigim partilerin hic birinin vekil adayını tanımadım.Kimsede tanımıyor.Birileri onu aday gösteriyor bizim partiye verdigimiz oylarla seçilip sırra kadem basıyor.Taki bir daha ki secime kadar.sonra aynı tiyatro…Ben bu tiyatrodan sıkıldım artık.

Orası kesin.Sorgulayanlar “Vatan haini” “Amerikan is birlikcisi” “fetö” vb.İthamlarla linç edilmeye baslandı bile.Tv kanallarının %95’i tek elde.istedikleri gibi at kosturuyorlar.Troller bir yanda,medya maymunları ote yandan algı olusturuyorlar.Geldigimiz son noktada ; ceplerini dolduranlar yani “tuzu kurular” ülkeyi bu hale getirenler yırttı bile.Su anda onlardan Vatan severi,Onlardan Milliyetcisi…Onlardan dürüstü yok…Ne demiş Ömer Hayyam :

celladına aşık olmuşsa bir millet,

ister ezan ister çan dinlet.

itiraz etmiyorsa sürü gibi illet,

müstehaktır ona her türlü zillet.

Su anda Bilim bize Mars kadar uzakta.Egitim desen falafos oldu…Liyakat sizlere ömür…Hak,Hukuk,Adalet yerlerde…Eskiden de dört dörtlük bir ülke degildik.Eksiklerimiz,kusurlarımız vardı ama geldigimiz noktada hepten curuduk.Asimile olduk.Bolunduk.Cumhuriyet tahrip edildi. Tv larda,yazılı basında,Sosyal medyada ülkenin kurucu liderine ; küfürler,hakaretler,asagılamalar gırla gidiyor eskiden böyle bir sey mumkun muydu ? Herkesin gonul verdigi bir parti vardi ama musterek degerlerimiz de vardi.En basitinden Sehitler icin ortak tepki gosterir yuruyusler yapardik simdi senin sehidin benim sehidim oldu.Yıl oldu 2018 halen Milletin etegini,basindaki ortuyu konusuyoruz.Seyhler,sihlar,cemaatler,tarikatlar fink atiyor.Bu gidisle 100 yil sonrada ayni yerde sayacaz.Bilim,teknoloji bize uzak olucak.Paramiz varsa ithal edicez yoksa tam gaz surunmeye devam…

Valla bunun çözümü Ömer Hayyam rubaisi paylaşıp ahlayıp durmakla olmayacak.Şu noktaya gelmenin en önemli nedeni nedir diye soran olursa Atatürkçülerdir derim.Türkiye tarihi boyunca yapılan hatalara bakın 27 Mayıs,12 Mart ve Eylül,28 Şubat vs hepsinde onların payı vardı.Sonuca küfrederek hiç bir şey çözülmeyecek.
Gidin çalışın bir şeyler yapmaya çalışın sonra gene izlemeye devam edersiniz.

Akp liler twitterda salavad zinciri oluşturmuş. Söylediklerine göre kurda ciddi düşüşler yaşanıyormuş.

Bizde helaluya zinciri oluşturalım mı ?
1000 tane helaluya çeken alta yazsın,
Rt + fav yapalım.

Akp’liler değil troller yapıyor.Bu saatten sonra değil Salavat,hatim indirseler yine para etmez.Semsiye kactı bi kere…

Trol falan değil gayet ciddili hesaplar gördüm.

O değilde bu forumda 2023 te Türkiye dünyada ilk 10 ekonomiye girecek falan diye buralarda paylaşım yapan birileri vardı. Nerede o sesi soluğu çıkmıyor :slight_smile:

Girecek zaten. Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır. Siz hayınlar da o zaman geldiğinde kaçacak delik arayacak ama bulamayacaksınız zira İslam birliği tüm dünyayı avuçları altına alacak.

Gurbetçi kardeşlerimiz büyük resmi görmüş, hepsi akın akın ülkeye gelip yatırım planları yapmaya başladı.

Aga onların çoğu troll hesaplar yaptıkları paylaşımları bot hesaplarla destekliyorlar.O gordugun Rte&Fav sayısının büyük çoğunluğu bot…Haa arada illa ki çıkıntılar var.bende görüyorum.“Akp’liler” dedigimiz zaman hepsini kast ederiz.oyle bir sey yok.Tuzu kuru secmenlerinin salavatla isi olmaz onlar su an dolar kuyrugundalar !

Kimi kast ettigini bilmiyorum zaten meselede o degil.mesele buna inanmış bir kesimin olması.Kendilerini medyadaki algılara kaptırıp mevcut iktidar ne yaparsa yapsın körü körüne savunmaları…olaya Vatandaş değilde taraftar gözüyle bakıyorlar " Benim kötüm onların iyisinden iyidir" mantığı bizi bu hale getirdi zaten.Ben,sen,oteki rey verirken kisisel beklenti icinde degiliz Ve yeri geldiginde oy verdigimiz partileri/sahısları yerin dibine sokuyoruz.Sorguluyoruz.onlarda oyle yaptıgında belki bi seyler duzelir.oteki turlu korkarım ki sonumuz Suriye gibi olacak zaten planlarıda bu.Irak,suriye sıra bizde.isin kotu yanı bizi kimsede kabul etmez.Bedava konut,Alis veris karti vs. vermez.

Evet maalesef oyle.Kuzenim sırf bunun için Almanya’dan geldi.ne alırsam kardır diyor.O da reisçi…

Evet yazdıklarının altına imzamı atarım. Ama fazlasına üşeniyorum.

Bir iktisatçı olarak bu başlığa yazacağım çok şey var aslında. Hiç konuşmak istemiyorum. Çevremdeki çomarlar anlatmak istiyorum, anlatmaya çalışıyorum, karanlığa lanet edeceğime bir mumda ben yakmak istiyorum ama dinlemiyor anlamıyor kimse.

Hadi sen çomarsın ve mutlusun. Benim ne suçum var lan. Ben bu sıkıntıyı çekmek zorunda mıyım ?

Freni boşalmış damperli kamyon gibi yokuş aşağı iniyoruz allah sonumuzu hayır etsin.

Bakma bende senin gibiyim.Ülkedeki “İleri demokrasi” olmasa çok şey yazarım.Hakaret,küfür vs degil haaa !!! olanı biteni yazarım.Eskiden bende senin gibi genelleme yapardım,bir hışımla ortamlara dalardım…Trollerin gazına gelip alakasiz kisileri suclardim sonra bunun yanlıs oldugunu fark ettim cunku trollerin amaci bu !! insanlari birbirine kirdirmak,nefret ortamini hazirlayip pasi siyasilere atmak.bunun icin maas aliyorlar ! sonra İktidara oy veren ninelere/ dedelere baktım,Yaşı 40’a dayanmıs evlenecek maddi durumu olmayıp ; tarikatların,seyhlerin,cemaatlerin peslerine takılan “Cahil” (bunu asagilamak icin soylemiyorum) insanları baktım,Bas ortusu yasagı yuzunden issiz kalıp bu iktidar doneminde ise giren insanlara baktım vs…bu örnekleri cogaltabilirim.Bu iktidar dan onceki partiler ulkenin kurucu liderinin arkasına saklanap her seyi yapmıs halen de M.Kemal Atatürk’ün ardına sığınıyorlar…Sozum ona “Laiklik” gerekcesiyle bas ortululere takmislar ama ne hikmetse Cemaatlere,tarikatlara felan karismamislar !! hatta alttan alttan desteklemisler…Egitim sistemine hic onem vermemisler sayet onem verselerdi bugun kimse Din simsarlarinin pesine takılmazdı…Sorgularlardi…sorgulayan toplumun sirti yere gelmez kimse onlari kandiramaz…Medyayı arac olarak kullanmislar yeri gelmis asagilamislar yeri gelmis hedef gostermisler simdi aynisini bu iktidar yapiyor.hatta 1000 mislini !!! Yani demem o ki geldigimiz durum rastlanti degil…Bu durumun altyapisini taaa seneler evvel gecmis ktidarların eliyle hazirlamislar…Sen ulkede muhalefet var mı sanıyorsun ? yok.buda bizim eksikligimiz.Bizim oy verdigimiz partiler iktidar ne zaman sikissa yardimina kosuyorlar.Akp muhalefetten razı cunku ortada muhalefet yok…Muhalefet demek iktidari yonlendirmek demektir.Yanlislarina canak tutmamak demektir…Hani nerde ? Al birini vur otekine…Biz Akp secmenlerine kiziyoruz da biz farklimiyiz ? Akp bizim sayemizde varligini surduruyor…Biz muhalefette ki kuklalarin soylemlerine kanip onlara oy veriyoruz,bizim oy verdiklerimizde onlara calisiyor yani dolayli yoldan Akp’ye oy vermis oluyoruz…24 haziran seciminden once Akp kadin kollari 6 defa kapimi caldi !! “Fikirlerinizi almak istiyoruz” dediler kapiyi yuzlerine kapattim.peki benim rey verdigim Chp kac kez caldi ?( 0) !! Boyle mi iktidar olucaklar ? Sadece Chp degil diger muhalif parrilerin hic biri calmadi.Hic birinin halka inmek gibi bir derdi yok.Oylarimizi konsolize edelim,kapagi meclise atalim sonra kim kime dum dumaa…bu sadece basit bir ornek…

Neyse yine cenem dustu bir iki kelam edicektim destan yazdım.bu isler forumda yazmakla olmaz karsilikli oturup 2 tek atip sohbet edicen baska turlu olmuyor hoss konussakta bir sey degismiyor ama yinede icimizi dokmus oluyoruz.

Ben de hukuk okuyan birisi olarak bu konuda seni anlıyorum. Hani fikir ayrılılığında olmayı geçtim, önemli değil olabilir RTE destekleyebilirler. Ama şu dünyada en çok gıcık olduğum şey neredeyse kesin olan, üstüne hayvan gibi makalelerin, kitapların yazıldığı ve bizim de okulunu okuduğumuz şeylere karşı gevrek gevrek bence öyle değil diyen insanlar. Hakikaten ağızlarına kürekle vurasım geliyor.

İstanbuldaysan iki tek atmayız ama çay eşliğinde sohbet edebiliriz :smile:

@Symmachus Hukukçuları genel olarak sevmiyorum. Objektif olacağız , herkes hukukun önünde eşit, Avrupada böyle değil efenim, normlar, ilkeler falan diye çok kasıyorsunuz. Ama sizden her eve lazım. İşim düştüğünde anladım bunu.

Arkadaşlar arasında şakkadanak reyiz olarak adlandırdığımız necmettin batırel.
Hükümet yanlısı bir gazetenin hükümet yanlısı ekonomi yazarı.
Eski bir videodur. Ben programı canlı yayında izlemiştim (karşısındaki Prof. Dr. Özgür Demirtaş için tabiki ).

Türkiyedeki artık Özgür hoca, Emin Çapa gibi değerli isimleri televizyona dahi çıkartmıyır. Her akşam Şakladanak reyiz gibi “uzman”ları izliyor insanlar.

Bu da Özgür Demirtaş hocanın verdiği cevap. Garibin köy kahvesine giren üniversite öğrencisi gibi dert anlatmaya çalışıyor. Dinleyen kim.