Dövüşle Yargılanma (Trial by Combat)

Dövüşle yargılanma,suçlu bulunan ve suçlayan kişinin birer şampiyon seçmesi ve şampiyonların ölümüne dövüşmesidir.

Kuralları:

*Mahkeme sırasında veya sonrasında talep edilebilir.
*Bağımsız ve lordlar ve Kraliyet Ailesi üyeleri bu isteği reddedebilir.
*Suçlayıcı veya sanık tarafından Yedi Tarafından Yargılanma’ya dönüştürülebilir.Fakat Yedi tarafından yargılanma pek tercih edilmez.
*Suçlayan kişi ve sanık şampiyon seçmeden birbirleriyle dövüşebilirler,fakat genellikle kendileri adına dövüşmesi için başkalarını seçerler.
*Dövüş,şampiyonlardan biri öldüğünde,suçlayıcı ithamını geri aldığında ya da sanık suçlu olduğunu itiraf ettiğinde biter.
*Yedi Tarafından Yargılanma en eski yargılanma şekilleriden biridir fakat pek tercih edilmez.

Dövüşle Yargılanmaların Listesi:

The Hedge Knight:

Bir kaç talihsiz olay sonucunda,Ashford Turnuvası yedi tarafından yargılanma mekanı haline gelir ve trajik sonuçlar ortaya çıkar.

Taht Oyunları:
Lysa Arryn Tyrion’u Jon Arryn’in ölümünden ve Bran Stark’ı öldürmeye çalışmakla suçladıktan sonra,Tyrion dövüşle yargılanmayı talep eder.Tyrion’un şampiyonu Bronn Lysa’nın şampiyonu Sör Vardis Egen’le dövüşür ve kazanır,Tyrion özgür kalır.

Kralların Çarpışması:
Jaime Lannister Catelyn’e,Ned’in babası Rickard Stark’ın,oğlu Brandon Stark suçlandığı zaman dövüşle yargılanmayı talep ettiğini açıklar.Kral Aerys açık bir şekilde,kendi şampiyonu olarak ateşi seçeceğini ve Rickard’ın yanmadığı takdirde düelloyu kazanacağını söylemiştir.Kral Joffrey Baratheon ise,şövalyeler arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için sık sık onları ölümüne dövüştürürdü.

Kılıçların Fırtınası:
Sandor Clegane Arya Stark’ın arkadaşı olan bir köylü çocuk Mycah’ı öldürmekle suçlandığında,Beric Dondarrion onunla dövüşür ve kaybeder,bu yüzden Sandor bu suçu için affedilir.
Tyrion Lannister Kral Joffrey’i öldürmekle suçlandığı zaman,Dorne Prensi Oberyn Martell onun şampiyonu olur ve Cersei’nin şampiyonu Sör Gregor Clegane ile dövüşür.

Ve Oberyn ölür.

3.sezonda Red Wedding’le beraber en çok beklediğim sahne.

Bu yediler ile yargılanma da neyin nesi onuda çevirebilir seniz güzel olur,çeviri güzel olmuş eline sağlık

Göreceğiz bakalım Robert Strong’un karşısına kimi çıkarabilecekler muhtemelen Kettleback çıkar ama her türlü sonuç belli gibi.

Bence adaletsizce birşey…Zira suçlular eğer şampiyonu kazanırsa yaptıkları suçla kalabiliyor ve masum olanlarsa kaybederse hem kendileri hem şampiyonları kaybedebiliyor…Sorarım sizlere neyin kafası bu? Ölmeden önce son bir yazı tura…Mantık hatası…

Buradaki mantık düellonun 7 Tanrının huzurunda yapılması ve tanrıların adil olup, dövüşte haklı ve suçsuz olanın yanında olacaklarından ileri gelmekte bana göre.

ateşli silahlar bulunup,sanayi devrimi ve ihtilal olana kadar modern hukuk yasaları olusana kadar en iyisi bu :))

Konudan belki sapacağım ama şunu hep düşünürüm ateşli silahlar demişken aklıma geldi; bence ateşli silahların henüz bulunmadığı devirde kılıçtaki ustalığa göre verilen savaşlar daha delikanlıca, daha bi bilek gücüne dayanıyordu.

Savaşlar muharebe alanlarındaydı ve en azından masum siviller ölmüyordu.

Kesinlikle katılıyorum. Hatta konuya geri dönecek olursak sanırım bu 1 vs 1 düello teklifleri yoluyla iki tarafın da komple ordularının devreye girmesi engellenerek sadece problemin esas iki kişisi arasında ya da onları temsilen çıkacak şampiyonları arasında ve herkesin şahitliği önünde mevzular kapanabiliyordu ki bu da gereksiz kan dökülmemesi içindi.

eski savaşlarda çok sayıda masum sivil ölüyordu.kılıç hakkı ve teslim olmamama durumu kadınlara tecavuz erkeklere kıyım hepsi vardı. yıkım gücü kılıç ve okla oldugundan ataşli silahlara göre daha azdı tabi.belli bir bölgeden öteyede geçemiyordu.

@Maxcaiser da onu kastediyor sanırım özellikle Hiroshima örneği.

cengiz hanın teslim olmamaları halinde yaptıgı kıyımlar ( isfahan tebriz bagdat …) haclıların kuduste katliam yapması.100 bin insan kılıctan gecirildi.sehri atlar giderken sövalyenin pelerine sıcrayadak kadar kan doldurmus.müslümanlar altınlarını yutmustur diye öldürmekle kalmayıp iç organlarını cıkarmıslar.hatta antakya kusatmasında insan eti yemişler.kuzey fransa güney fransaya zamanında girip katliam yapıyor. attilla han ozmanın nüfusyla yaklasık 1.5 milyon kafkaslıyı öldürüyor.atımın ayak bastıgı yerde ot bitmez sözükafkas halklarına ait.roma imparatorlugunun yaptıgı kıyımlar.(nazilere kadar en büyügü )bunlar akıma gelerler. 2 ordudan 1 adam savassın 2 ordu savasmasın yenilen biat etsin öyle bir dünya yok.onlar cok cok eski destanlarda gecen durumlar…

Katliam her zaman vardı…Savaştan her zaman en çok etkilenen masum halk, kadınlar çocuklar olmuştur…Savaşçılar savaş meydanlarında onurluca ölüp kurtuluyorlar peki ya masum halk?
Ve tanrılar dostlarım hiçbir zaman adaletli olmadılar, olmayacaklar da…

Seride saçma bulduğum tek olay.

Eh ama masumun başka yolu da olmayınca başvuracağı son çare olmalı. Mantıklı bence. Tyrion mesela Lysa’nın karşısında bu sayede kurtuldu. Yoksa nerdeee

Evet Tyrion o zaman bu şekilde kurtulmuştu ama bir sonrakinde kurtulumadığı gibi şampiyonu da sizlere ömür… Sandor da yırtmıştı bu şekilde…Bu mantıkla eğer krallıktaki en iyi silahşörsen diyelim ki Dağ; istediğin kötülüğü yap en kötü ihtimal dövüşle yargılanır karşına çıkanı öldürür yırtarsın…Zararı faydasından çok bu yöntemin…

hiç saçma değil, pagan dönemi britanyasında varmış böyle bir olay. yargılanan kişi kararı tanrılara bırakmak istediğinde yargılayan yada davacı kişiyle dövüşüyor yada dövüşmesi için birini tutuyor. eğer kazanırsa masum olduğu anlaşılıp serbest bırakılıyormuş aynen kitaplardaki gibi. bu olayın kitaba eklenmesi de güzel olmuş westerosun yapısına uygun bir şey sonuçta. ne kadar fantastik densede daha cok ortacağ ortamını anlatıyor seri.

7 tanrının huzurunda düello etmiş oluyorsun mantığını buraya dayandırmış martin ve ortaçağdan esinlenmiş.