Duskendale Muhalefeti


#1

Duskendale Muhalefeti, Kral II. Aerys döneminde gerçekleşen (276AL); Duskendale Lordunun, Darklyn Hanesi ve vatandaşları için istenen birtakım hakların Krallıktan talep etmesi ve Krallığın buna olumsuz bir şekilde karşılık vermesiyle ortaya çıkmış olan çatışmalar sürecidir. Olay, Hanedanın Krallığa vergi ödemeyi reddetmeye kadar devam etmiştir. Bunu İsyan veya Karşı Koyma Harekatı diye de adlandırılanlar olmuştur. Sonuçları Westeros kaderini büyük ölçüde değiştirmiştir; II. Aerys, kişisel problemler ve Kral Eli Tywin Lannister ile şiddetli bir tartışma yaşamıştır.


Sanatsal Duskendale ve Dun Fort Kalesi

Gelişim Süreci
Duskendale Lordu Denys Darklyn, şehri, halkı ve hanesi için Kral huzuruna çıkarak belirli haklara ve ayrıcalıklara sahip yeni bir tüzük istedi ve Kral II. Aerys bunu reddederek olayların tırmanmasına neden oldu. Lord Denys Darklyn, bunun üzerine büyük bir muhalefet girişimiyle Krallığa vergi ödemeyi reddetti. Bu sırada muhalefete karşılık vermek isteyen Krallık, Kral II. Aerys ve Kral Eli Tywin Lannister’ın farklı bir konuda araları açık olduğunu konuşuyordu. Bu yüzden Kral Aerys II. bizzat kendisi, muhafızları ve küçük bir kuvveti ile Duskendale’e giderek muhalefet ile başa çıkmak istese de Kralın kuvvetleri; çatışma sırasında yenilgiye uğratılarak muhalefet güçleri tarafından Kral II. Aerys yakalanıp Dun Fort Kalesine hapsedildi. Ayrıca Darklyn Hanesinin en yakın müttefiki olan Hollard Hanesinden Ser Symon Hollard, Kralmuhafızı Ser Gwayne Gaunt’u öldürdü. Yakalanıp hapsedilen Kralını kurtarmak isteyen Tywin Lanniser güçlü bir ordu topladı ve Duskendale Kasabasına geldi. Tywin Lannister’ın ordusu istediği zaman saldıraya başlayıp şehri alabilirdi. Fakat Lord Denys bu orduyu karşılayarak, saldırı başlarsa Kralı öldüreceğini söyleyerek tehdit etti ve böylece Tywin Lannister’in topladığı ordu Dun Fortta yarım yıl kadar kale dışında bekledi.
Skandal devam ederken sahneye Kral Muhafızı Ser Barristan Selmy çıkar ve söylentiler; Tywin Lannister emriyle Ser Barristan, önce kasabanın merkezine gizlice girmiş daha sonra da kaleye girmeyi başarmış, Kralı kurtararak kaosa son vermiştir. Böylece Tywin Lannister’in dışarda bekleyen öfkeli ordusu karşısında Lord Denys bir rehine olarak kalacağını anlayarak derhal şehir kapılarını açmış ve merhamet dilemiştir. Ser Barristan, Ser Symon Hollard ı da sağ bırakmayarak Ser Gwayne Gaunt’un intikamını almıştır.


II. Aerys Zindanda


House Darklyn - House Rykker - House Dontos

Sonuç
Aerys II. yarım yıldan sonra artık eskisi gibi değildi. Meydan okuma adı da verilen bu olaylara karşılık merhamet edilmedi. Darklyn Hanesi ve Dontos Hanesi üyelerinin tamamı katledilip sonlandırıldı. Ayrıca Lord Denys Darklyn’in karısı Myr’li Lady Sarela, kocasına bu isyan tohumlarını ekmekten suçlanmıştı ve onun dili ve göğüsleri kesilerek parçalara ayrıldı sonra kocası ile birlikte diri diri yakıldı. Akabinde Ser Barristan’ın merhamet dileklerine karşılık sadece küçük yaştaki Dontos Hollard hayatta bırakıldı fakat 2 hane aynı anda katledilerek sona erdirildi. Sona erdirilen hanelerden geriye kalanlar Rykker Hanesine bırakılıp yeni bir Duskendale merkezli hane kuruldu.

Teoriler
Barristan’a göre Aerys Duskandale Muhalefetinden sonra Kızıl Kaleyi hiç terk etmedi.(Harrenhal Turnuvası hariç) Okuyucular oğlu Rhaegar 17 yaşındayken(276AL) Aerys’in batıda bir turnuvaya katıldığını biliyor. O halde muhalefetin bu turnuvadan sonra 276 yılının sonlarında veya bir yıl sonra yaşandığını farzetmek en mantıklısı.


#2

böyle konuları çokca paylaşırsan harika olur sör kırmızı dontosu barristan’ın kurtardığını bilmiyodum bu arada sana bişey danışcam ben pdf olarak buz ve ateşin şarkısı 5.kitabı indirdim ingilizce olarak tabiki bunu hangi sitede çok doğru bi şekilde yarım sayfa halinde teker teker çevirebilirm en doğru bildiğin iyi bir site varmı


#3

Malesef hiç bi şekilde düzgün çeviri yapamazsın. Çevrilebilse zaten çevirmenler aç kalırdı.


#4

öncelikle sağolun onu denicem spoiler için ama zaten burda paylaşmış gerek yok evet 2.sezonda ilk bölüm gördükde benim anlamadığım tanrıkorusuna sansayı çağırıp seni kurtarcam demişti o kısım yoktu dizide


#5
  1. Sezonda düğünden hemen önce falan söyler herhalde, dizi çok saçma gidiyor artık.

#6

Hepsi bunların suçu Aerys’i delitmişler.


#7

Aerys adamları umarsızca reddedip elinin hamuruyla ordu toplayıp daldığına göre zaten deliymiş. :biggrin:


#8

3.kitap spoiler
Barriston the Bold ve Jeor Mormont, Meeren kole kentine sızıp koleleri serbest birakarak sehri Dany’ye kazanmislardi hatirlarsaniz. Barriston Selmynin Mad King Aerys’i Duskendale’den kacirisi bana o hareketini hatirlatti bana kitabi okurken.Adam iyi bir savasci olmasinin yaninda gizli,sessiz davranmasini da biliyor.Syrio Forelin dedigi gibi,kedi gibi hizli golge gibi sessiz


#9

aerys’ın delirdigi yer :))


#10

O resimde II. Aerys zindanda değil yalnız.
Jaime Lannister tarafından öldürüğünü anlatan bir resmi kesip koymuşlar.


#11

Öyle olduğu farz ediliyor ki öyle de zaten.

Benim anlamadığım deli kral deli olmadan önce neden bu Duskendale Lordu böyle birşey yaptı?


#12

KARISI DEMİŞ


#13

Bu olaydan sonra anladım kı deli kral deli olmadan once malmıs