E Devletin Soyağacı Uygulaması :)

Arkadaşlar bilmeyen bilsin bakmayan baksın diyeceğim de yoğunluktan ben bile öğrenemedim daha :smiley: Öğrenen var mı ?

Soyağacı derken? 7 kuşak göbeğimi mi yazmış? Vallahi mi? O zaman bakarım.

Öğrendim kardeşim en büyük dedem 1831 yılında kayıtlı.Ama ben daha önceden bunu öğrenmiştim.Osmanlıca dan Türkçeye çevrilmiş nüfus defterine kayıtlarını araştırmıştım.

yahu sitede sorun var giremiyorum,

Kurum sistemlerinde yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktaymış.

Düzelince Allah rızası için bir haber edin de bakayım. E-devlet sitesinden giriliyor, değil mi?

Yeni açıklama yapmışlar tamamen kapatmışlar şu an birkaç gün açılmaz heralde

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Okudum şimdi. Tüh ya :smiley: Bekle dur şimdi.

Dün akşamdan beri girmeye çalışıyordum giremedim şimdi de kapattılar.

Ben dün sisteme girmeyi başarmıştım. Gördüğüm sonucu sizlerle de paylaşmak istiyorum: %60 Aborjin, %5 Suriyeli, %20 Ermeni, %35 Portekizli, %2 Macar çıktım. Bu yüzdeleri toplayınca elde edilen sonuç kaç bilmiyorum, hesaplamaya da uğraşamam. Takılan olursa gitsin kendi hayatındaki belirsizlikleri çözmeye çalışsın.

Yalan söylüyorsun. Siteyi helleyipbaktım sana vurguncu bey ve siz yalancısınız. %4 türk %15 arap %18 roman % 9 norveçli %4 kaktüs %50 de selanik göçmenisin. Yalan söyleme!

İki gün önce mi ne baktım; ya hu bu soyağacı eksik, fark eden olmadı mı? Hep anamın anası ve babamın anası ve en fazla onların analarının babasına değinilmiş. Nerede la babamın babasının babasının babasının anasının anasını babası vs.? Sanki anamın ve babasının soyu sırf anasının soyundan ibaret. Babam dedesinin ismini arıyor, yok. :smiley:

Targaryen sülalesinde Aegon nasıl geleneksel bir isimse bizde de Derviş ismi öyleymiş. 2 nesilden birinin ismi kesinlikle Derviş :smiley: Dedem bozmuş geleneği.

Benim babamda da benzeri bir durum var. Babam Babaannesini bilmezmiş soyunu falan. Onu merak ediyordu. Ancak işe bak ki alakalı alakasız bir sürü sülale varken sadece babamın babaannesinin yok. Onun sadece anne ismi baba ismi gözüküyor gerisi kayıtlı değil.

Doğrusu Osmanlı’da arşivcilik çok güçlü değil. Bir şekilde eksik kayıt ya da ona benzer bir şey olmuştur.

zaten görmüşssünüzdür çoğunlukla 1800 lü yılların ilk çeyreğinde başlamaktadır zaten ilk nufüs sayımı 1831 yılında yapılmıştır 2. Mahmut tarafından çoğunlukta o dönemler bilinmektedir.

ama bende bir durum var 1899 da bir dedemiz doğmuş 1909 te ölmüş ama 6 çocuğu var :smiley:

Artık zorlarsak 1300’lere kadar götürebiliyor muşuz(ben hala soy ağacıma bakmadım zaten biliyordum)

Şunu bir tarihçiye söyle sana şöyle bir bakar “şaka mı yapıyor acaba?” der. Osmanlı arşivcilik konusunda çağ atlamış bir devlet, adamların kayıt altına almadığı neredeyse hiçbir şey yoktu. Lakin nüfus kaydı meselesi konusunda arkadaş da doğru söylüyor; sonuç olarak Dünya üzerinde bu şekilde şecere tutumu devlet elinde pek görülmez, nispeten yeni sayılan bir şey. Bu yüzden geriye 1800’lerin öncesi olmamasını olağan karşılıyorum.

Lakin adını ismini bildiğimiz adamların kayıtta olmaması garip, göçmen babaannesi bile var babamın; diğer göçmen dedesi yok. İsmini biliyor misal. Baba tarafından bir kişi var, kalanı yok gibi bir şey. Nüfus dairesinde bu işle kim ilgileniyor ise eksik çıkartmış kayıtları. Yukarıda değinmek istediğim şey buydu.

1300’lere nasıl götürebilirsin ki? Daha bir sene falan olmuş Osmanlı kurulalı.

Bir haberde görmüştüm şimdi yine baktımda e devlette olmuyormuş.

Nope, Avrupalı devletlerde 1500’lere kadar gidebiliyor. Osmanlı devleti ilkel bir Kabile devleti değildi nihayetinde tabiki arşivcilik vardı ama Batılılara göre geri kaldı bu konuda hemen hemen her konuda olduğu gibi.

Bu konuda şunu diyeyim, baptizcilik sağolsun, hırvat arkadaşım kolaylıkla soyunu 1300lere kadar takip edebiliyor.