E Devletin Soyağacı Uygulaması :)

Az biraz tarih öğren kardeş, kendini de böyle küçük görüp komplekse girmezsin böylece diyeceğim ve kendimce konuyu kapatacağım. Yani sonuçta ortada haklı bir durum olur da eyvallah derim, lakin alakasız olunca olmuyor. Senin bahsettiğin herifler asil, soylu tipler için geçerli; aristokrat aileler(bir de gene böyle bazı aileler var, aile incili dedikleri şeye şecerelerini yazıyorlar tarihleri ile beraber, devlet kayıt altına almıyor. Elin köylüsünü neden kaydını tutsun? Adam yerine bile koymazken.)… Lordlar vs. onlar şecerelerini tutuyor. Misal Kit’in ailesi asil bir aile ve babası SİR ünvanlı; zamanında lord çıkarmış bir aile ve 2. Charles ile akrabalarmış. Onlar bilir, sen ben bilemeyiz… Bizim kültürde de ünlü bazı aileler (Malkoçoğulları gibi) geriye götürürler rahatça… Lakin sıradan halk vs. olmaz. Bizim kültürde de aristokrasi mantığı olmadığı için bilinmesi kolay değildir.

Olmaz elbette :smiley:

Yalnız O her konuda Geride Kaldığı Dediğin Devlet Olmasa Avrupa Bu Halde Değildi Şu Anda Tuvalletlerini Poşete yapıp camdan fırlatıyorlardı O devlet Olmasa şu anda Avrupada hala kölelik vardı O devlet’in ataları olmasa Avrupa Şu Anda hala mızrak kullanıyordu adamların yedi krallıktan farkı olmucaktı daha bir sürü örnek verilebilir. Ayrıca Avrupada herkes soyunu öğrenmiyordu sadece asil haneler öğreniyordu bu Osmanlı’da da vardı örnek verebilirsek ünlü oyuncu Halil Akçatepe lale devri sadrazamı olan Damat İbrahim paşanın Soyundan geliyor hatta buraya kendimide örnek verebilirim benim Büyük dedem (1800 öncesi) ünlü bir güreşçiymiş. Bu Avrupayı Her şeyin Kralı olarak görmeyin, Abartmayın , Yüceltmeyin!

Kilise kayıtları meselesinden dolayı tabiki. Üstte bir arkadaş benzeri bir örneği vermiş zaten.

Atalara ve kültüre sahip çıkmak demek sadece iyi yönlerini görüp diğer yerlerinde Mustafa Armağan, Kadir Mısıroğlu ya da benzeri tarihcilerimsilerin çarpıtma argümanlarına sığınıp kendini kör etmek demek değildir. Bu şekilde bizim uygarlığımızın kötü durumunu düzeltmek üzere çözümler bulmak yerine sadece masa arkasına itiyor aslında birnevi zarar veriyorsunuz. Benim herjangibir millete karşı komplekse girdiğim yok. Ancak size göre son 400 yıldaki çöküşü görmezden gelip her şey Yahudilerin oyunu demeyen herkes eziklik kompleksi içine giren tarihten haberi olmayan insanlarsa yapacak bir şey yok.

Yani? Önceden iyi olduğu sonraki günahlarını kapatmayacağı gibi sonraki günahları da eski iyilikleri yok etmez. Ben son döneminden bahsediyorum ama buna karlılık başka yerlerden örnek vermenin konuyla alakası yok.

Hocam, erden öğrendin bilmem ama aar hatalı bir şey bu dediğin. Tuavaleti türkler bulmadı, osmanlı zamanında hiç bulunmadı, kölelikle de osmanlının alakası yok, mızrak kullanmaması ile de alakası yok. Ağır derecede hatalısın. Hatta afadersiniz ama cahil cahil konuşmalar bunlar. Yanımda bulunan kitapları açmama bile gerek yom yani. İki dakikada internet üzerinden dediklerinin çarpıtılmış/yanlış bilgiler olduğunu anlayabiliyorum.
Tuvaletler yazı kadar eskidir gocam. Hatta roma döneminde kendi kendini temizleyen su tesşsatlılsr vardır. Hatta kalelerde, tuvalet bölümleri vardır. Tabii roma tehcizatı gibi tehcizat kurulmadığı için bunlar elle boşaltılıyor ama geri dönüştürülebilir şekillerde.
mızrak olayının tüfekle alakası olduğunu düşünüyorum. Bizim izerimizden aktarılması, bizden ötürü olduğu manasına gelmez. Asya çok ulaşılamaz sanıyorsun herhalde. Kölelik mevzusuna girmiyorum bile.
Yani burada şunu biz yaptık, arşivler şöyle diyeceğinize, iki dakikada doğru kaynaklara ulaşıp bilginizi konrtol bile edebilirsiniz. Burada yanlış konuşmaya gerek yok.
Kaldı ki, poşetle atıyorlar kadar bariz bir saçmalığı ayırt edememek cidden garip. 5 yaşında olan çocukları güldürmek için deniyor bunlar genelde, hatta türkle bir tuvaleti bulmuş onun da içine… gibi şeyler hep geyiktir. Cidden bunların bu şekilde olduğunu düşünenleri, kaynak araştırmaya değil önce mantığa davet ediyorum. Ve evet kanalizasyon ve tesisatı olmayan, köy kasaba gibi yerlerde o şeyler bir yere boşaltılacak ama, o şekilde boşaltılmıyor genelde. Yani neyse ya. Böyle böyle yazsam da bazen insanlar, bilgilerini kontrol etmeden konuşmaya devam ediyor. Umarım sen öyle değilsindir
Arşiv mevzusuna gelince, soy ağaçları kilise tarafından tutulan bir şey, kaldı ki islam devletlerini geçtim, kilise hariç aile bilgisi tutan yer yoktu yakın zamana kadar. Bu yüzden insanlar, kilise ne kadar eski ise, o bölgede o kadar eskşye gidebiliyorlar. Hatta dna aracılığı ile, ahlaklı mı tartışılır ama mezar açtırtım 900lü senelera kadar takip edersin.
Kaldı ki, bizim arşivlerimiz o kadar da iyi değil. Evet, çok mükemmel derecede büyük ama, burada ince buz üstünde yürüyorum şayet arşivler hakkında bilgim yok ama, halkın yaşamını kaydetmiş arşiv sayısı çok az. Hatta objektif arşivler bile az. Tarih bize çok çarpık öğretiliyor. Alparslanın kendi tarihçileri mesela alparslanın malazgirt savsşına giderken korkudan her saaat başı namaz kıldığını yazıyorlar. Bize gelince, biz de onlara doğru ilerliyoruz lafı ile abartılıyor. He ben bu abartmalara karşı değilim. Karizmatik gösterilmesine karşı olmasam da objektif değiliz. Mesela selçuklunun malazgirt seferini elin yunanlısı daha iyi anlatmış. Bizimkiler Allah sağolsun kazandı diyip geçiştirirken, yunanlı asker sahımızdan, lojistiğimize, ordu düzenlemesinden, atların yemine kadar hazmış. Bu mu yani arşivcilik. Kaldı ki yunanlı kendi tarafını onjektif bir şekilde yansıtmış. Romen diyojenin arkasından mal gibi entrika çeviriyorlar, komutanı, tutması gereken kaleye bilerek gitmiyor, yolda oyalanıyor, alparslana sayıca az ve taktiksel olarak dezavantajı varken saldırıyor. Muharebe sırasında komutanlar hep bir ağızdan, diyojen öldü diye bağırarak askerlerin morallerini bozuyor vs. Bunların kaçı var bizde? Yok romen diyojeni, ben seni öldürmem diyip serbest bırakmış ta falan da filan da…
Ki aslında alparslan da stratejik olarak kusursuz bir sefer düzenledi o ayrı…
Neyse demem o ki az araştırın da konuşun.

İlk önce benim dediklerimi çarptırmayı bırakın Ben Türkler Tuvaleti buldu Anlamında Değil Avrupayı tuvaletle tanıştırdı anlamında söyledim ayrıca roma’da tuvalet vardı evet ama 5% vardı zaten bu da diğer roma icatları gibi unutuldu. Hatta Pariste İlk tuvaletin bulunduğu yer Osmanlı elçisinin kaldığı yerdir (Osmanli Tarihinden Ilginc Hikaye ve Anekdotlar)hatta bir söz vardı Fransızlar kafalarına dışkı düşmesin diye şemsiyeyi Dışkıya basmamak için Topuklu ayakkabıyı dışkıya ellememek için eldiveni icad etti diye​:grinning::grinning::grinning::grinning:
dur bir resimde vardı :grinning:

kölelik derken feodal sistemi kastettim buda Kanuninin Macaristanı Fethederken kullandığı topların Avrupa’lı Kralların öğrenmesi sonucu Derebeylerinin fişini bu toplarla çekmesi oldu (aslında daha öncede Haçlı seferlerinde öğrendiler ama bu seferle bu işin tamamını öğrendiler tüfekte aynı mantık)

Benimde demem o ki Önce Anla Sonra Araştır

Neyse bu konuyu kapatıyorum Yoksa uzadıkça uzar bu konu

http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9Ub2lsZXQ
Bu tuvaletin wiki sayfası, ottoman ya da türk diye aratsan da bir şey bulamazsın.
Lütfen kaynak paylaş, ve bu lütfen güvenebileceğimiz bir kaynakmolsun.
Bu da topuklu ayakkabı
http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9IaWdoLWhlZWxlZF9mb290d2Vhcg
Hatta, eğer ki avrupaya gidip de sorarsan, sana haremden kızlar kaçmasın diye giydirildiğini söylerler. Şimdi hangisi gerçek o zaman. Yani lütfen azcık kaynak ve tarihsel doğruluk yahu.
Şemsiye de burada http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9VbWJyZWxsYQ
Okumaya üşenirsen diye özetleyeyim, güneşten korunmak için falan filan.
Eldivene de geçelim,
http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9HbG92ZXM Buyur.
Hani akıl var mantık var, adamların kafasına tuvalet boşaltılıyor diyelim, sokaklar daracık değil ki, yandan geçebiliyor, başka taraftan geçebiliyor, topuklu ayakkabı ya da gerek yok, kaldı ki madem boka basmak istemiyorlar, niye bokla kaplanması amaçlanmış bir şeyi yanlarında taşıyorlar? Her gün o bokla beraber yürümek, elinde ve kafanda boklu bir şey taşıyıp, boku sürekli temizlemek için mi? Bu mantık ne saçma yahu, hani cidden savunulacak tarafı yok.
Kaldı ki roma örneğinden sonra, avrupada kullanılan tuvalet çeşitleri olduğunu da yazdım. Adamlar, ısıtmalı, yatak odalarından uzak, nehre veya geri dönüştürülebilir yerlere borular aracılığı işe taşımdı. Hani tuvaletimiz yaşadığımız yerden uzak dursun diye bir şey yapmaya çalışmak için sherlock olmaya gerek yok.
http://arkeofili.com/tarih-boyunca-tuvalet-kullanimi/
Bak nuraya da mesela,
Olmadı azcık avrupa gez, osmanlıdan eski kalelerde tuvalet var, d’anger kalesi mesela, 1000 senesinde yapılmış, tuvaleti var, hem de iç tarafında, sonradan eklenmemiş yani.
Hani adama diyoruz adam hala daha boş boş, şemsiye falan filan boktan kaçmak için yapılmıştır diyor. Bunu tarihçiye sorsan, hacet ettiği yeriyle güler sana.
Hani mesela parfüm de banyo yapmadıkları içinmiş de diyorlar ya, mesela onun kullanıldığı(kullanıldığını bizzat okuduğum yer) abbasi döneminde bağdatı ziyaret emiş bir adamın yazmalarıydı, kadınların sürdüğü parfümlerden bahsediyordu. Allahım yahu…

İlk olarak yine dediklerimi yanlış anlamışsın ikinci olarak Eldiven Şemsiye topuklu ayakkabı işin esprisiydi zaten sana direk Bu kesindir bu gerçektir demedim diyenler var dedim bunu ciddiye mi aldın?:grinning::grinning::grinning: ayrıca Fransa ile ilgili kaynağı parantez içinde verdim ve bana attığın tuvaletle ilgili iki kaynak için yine üstte dediğimi yazıyorum ben tuvaleti Osmanlı buldu demedim avrupayla tanıştırdı dedim zaten antik romayla antik yunanda ki tuvaletlerde diğer icatlar gibi unutuldu.(bu arada avrupada taharet musluğu yeni yeni kullanılmaya başladı https://www.google.com.tr/amp/m.ensonhaber.com/avrupa-taharet-muslugunu-kesfetti-2012-03-03.amp ) Bir Tarihçiye Tuvaletin tarihi ile ilgili soru sorcak halim yok

Hocam ben de diyorum ki sana, 900 yılında roma da yoktu, osmanlı da yoktu tuvalet vardı avrupada.
Sen dediğimi anlamıyorsun ki gelip yorum yapıyorsun. Tuvaletin avrupada olması ile osmanlının alakası= yok
Hani 3 dür bunu diyorum sana hala onlar tanıştırdı diyorsun. Yok yaharet musluğu da o da bu da hala işin saçmalık noktasındasın. Alafranga tuvalet’i de biz yeni keşfetmişiz ona bakarsan. Hala daha avrupada taharet musluğu falan diyorsun yahu.
Bir de yukarıdakilerin espri olması senin tek bir noktada bile haklı olmadığın gerçeğini değiştirmiyor.

Bence ikimizinde sorunu birbirimizi anlamamamız :slight_smile: İstersen kapatalım şu konuyu Sabahtan beri Tuvalet Tarihi Hakkında konuşuyoruz

Hocam vallahi sana yakıştırdığım bir konu.
Emce devam edebiliriz. Lütfen anlatsana şemsiyeyi ne için lullanıyorlarmış. Lütfen anlat bana da öğreneyim. Eminim ki tarihi tarihçiden daha iyi, framsadaki binaları gezeninden daha iyi biliyorsun. Lütfen otur da anlat hele. Buyrunuz efendim. Doğrulara kulaklarım açık.
Nasıl tanışmış bu pis avrupalılar, tuvalet denen şeyle

Sadece hala hayatta olan dedeme kadar soy ağacım çıktı. 90 göçmeniyiz ondandır belki =). ve evet arkadaşlarında dediği gibi kilise kayıtları çok eskiye kadar gider bu yüzden avrupalıların soy ağacı çıkarması kolaydır. ve hayır tuvalet ile osmanlının bir alakası yok. hadi burada anlattığın efsaneyi biliyorum, avrupalılar tuvalet kullanmaması saçmalığı. ancak o efsanede bile osmanlı yoktur. o haçlı seferlerinin hikayesi. güya avrupalılar temizliği sarazenlerden öğrenmiş. ancak alakası yok tabii.