Eddard Stark

Zalim üçkağıtçı düzenbaz alçaklarla dolu bir seride hayatta kalamayacak kadar dürüst,onurlu,merhametli ve iyi bir insandı.

1. sezon finalinde Tower of Joy’ a tekrar gittik, ve Lyanna Ned’ e bana söz ver, oğlumu koru dedi. Evet, Ned Lyanna’ nın oğlunu korudu, ama kitaplarda Ned zindanda iken ‘‘yerine getirilememiş sözler’’ nedeni ile pişmanlık ve vicdan azabı çekiyordu. Yani dizide ‘‘Oğlumu koruyacağına söz ver Ned’’ olan Lyanna’ nın son sözleri kitapta ‘‘Oğlumu hakkı olan tahta çıkaracağına söz ver Ned’’ şeklinde olacak. Ned en yakın arkadaşı Robert’ a karşı Jon’ u tahta çıkaramazdı, ona Lyanna’ nın Rhaegar ile evlendiğini de anlatamazdı. Kız kardeşine yerine getiremeyeceği bir söz verdi ve bu sözü yerine getiremeyeceği için güneyi terk edip Jon’ u bir piç olarak Winterfell’ e götürdü. Yani Ned aslında çok da ‘‘sözünün eri’’ davranmadı.

Davrandı.Çocuğu en iyi şekilde yetiştirdi.Tahta çıkarması mümkün değildi.Robert sadece arkadaşı değil onun kralıydı.Bağlılık yemini etmişti.

Lyanna ona yerine getirilmesi mümkün olmayan bir yemin ettirmiştir.

kitapta gerçekten böyle bir söz mü istiyor ?
Bence sadece korumasını istedi.Yerine getirilememiş sözler için ben Jon’a gerçek kimliğini açıklayamaması, çocuklarını koruyamaması ve Cat’e geri dönememesini… vs kastetti sanmıştım.
Eğer Lyanna böyle bir söz verdirmişse absürt ve salakça bir istek olmuş. Adamcağız ne yapsın, Ned de insan yahu :D.d:d

Bu ‘söz’ mevzusunu Unbreakable Vow haline getirmeyin lütfen.

Bence ‘yerine getirilemeyen sözler’ durumu varsa bu da bir şeye bağlanabilir. O çocuğu Ned yanına almadı. Yapamadı bunu.

Nedeni de biraz basit olsa gerek. Babasının abisinin acımasızca ölümüne neden olan bu davranışın ürününü kim yanına alıp evine götürmek ister ki? Her baktığında aklına babası ve abisi gelecek. Canını acıtır onun da.

Ailesini öldürenler Aerys idi.Rhaegar değil.Ned Rhaegar’a herhangi bir kin gütmüyordu.Tahta geçseydi çok iyi bir kral olacağını farkındaydı.

Ürün dediğin Jona her baktığında aklına Lyanna geliyordu.Çok sevdiği kızkardeşinin oğlunu yaban ellerde bırakamazdı.Söz verdiği için evine götürdü.Canını acıtmıştır ancak Jonu diğer çocuklarından daha çok sevdiği kesin.

Üstad Aemon o an Ned Stark’ın hissettiği çelişkiyi ikilemi yıllar sonra o çocuğa söylemiştir:

Sevgi görevi öldürür…
Eğer babanın bir tarafta onurunu,
diğer tarafta sevdiklerini seçmesi gereken bir gün gelseydi ne yapardı?
Doğru olanı yapardı.Ne olursa olsun.Çoğumuz güçlü değilizdir.
Bir kadının aşkının yanında onur nedir ki?
Peki kollarında yeni doğmuş oğlunu tutmanın yanında görev nedir?
Ya da bir kardeşin gülücüğü?
Hepimiz insanız. Bir zararı olmadıkça görevimizi yerine getiririz.
Onur o zaman kolaydır. Yine de, er ya da geç her adamın hayatında bunun hiç kolay olmadığı bir gün gelir; seçmesi gereken bir gün…

Ulan var ya Martin’in geri ödeme anlayışına hayranım. Tywin ile birlikte en ironik ölümlerden birisi bu adamın oldu.

Kendisi isyana katıldı. Elbette isyana katılmasının haklı sebepleri vardı. Eddard’ın elinde değildi pek çok sebep. Ama sonuç olarak meşru kralın indirilmesinde rol oynadı. Eğer Rhaegar savaşı kazansa kızkardeşi kraliçe olacak ve Stark kanından birisi ileride kral olacaktı. Ama buna rağmen Robert’e sadık kaldı. Çocuklar öldürüldüğü zaman Robert bana ne dediği zaman da sadık kalmaya devam etti. Asıl kralı kışyarına götürdü ve piç muamelesi yaptı. Yıllarca bir Tully’nin aşağılamasına izin verdi ve bu arada asıl kralın Tahtını gasp eden ve kralın babasını öldürüp kardeşlerinin ölümğne ses çıkarmayan adama eyvallah çekmeye devam etti. Hatta ikinci adamı oldu, kızını gaspçının oğluyla evlendirecekti. Ama ne oldu? Gaspçıya olan bu sadakati kendi ailesinin sonunu getirdi. Bir de çok ironik biçimde vatan hainiyim diyerek öldü.

Hiç bu açidan bakmamistim. Harbiden de öyle! Güzel yakalamissin.

Sonunda Ned ile ilgili gerçekleri gören bir adam daha. Bu ibretlik tespitlerinize bayılıyorum. Onurlu onurlu dedikleri adamın kırmadığı ceviz yok. Dediğin gibi seride herkesin hakkı veriliyor. Kısasa kısas :slightly_smiling_face:

Peşin hükümlü, kıt zekalı biridir. Benim anlamadığım kralın şehrinde buna koyun versen arka mahallede kaybedecek biriyken bu adam nasıl ordu yönetti?

Tutulmamış sözler, Lyanna’ ya karşı… Kimibilir o yatakta Lyanna’ ya ne sözler verdi.

Meşru kral dediğiniz cani adamın babasını ve kardeşini haksız yere katletti.Sonrasında onunda kellesini istedi.Tabii ki isyana katılacaktı.Rhaegar savaşı kazansa bile kızkardeşi kraliçe olamazdı.Adam Elia ile evliydi.Dizide yapıldığı gibi boşanma saçmalığı mümkün değil.Rhaegar kazansaydı Ned,Robert ve Jon Arryn kellelerini kaybederdi.

Asıl kralı korumak için kışyarına götürdü ve kimliği saklı kalsın diye piç mualamesi yaptı.Robert öğrenseydi anında çocuğu öldürürdü.Karısının bir piçi aşağılaması gayet doğal.Piçlere Dorne dışında her yerde soylular tarafından böyle davranılır.
Robert gaspçı değildi.Targaryen iktidarı sona erdiğinden ejderha kanı bulunan Robert kral oldu.Robert onun yakın arkadaşı kardeşi gibi olduğundan ikinci adamı olması gayet doğal.Kızını prensle nişanlaması tamamen kralın zorlaması sonucu.Sonrasında kararını değiştirdi.Gaspçı dedidğin kişi onun kralıydı.Tabii ki ona sadık kalacaktı.Robert’a olan sadakatı değil kralını öldüren,oğlunu sakat bırakan,adamlarını katleden Lannisterlar aileye felaketler getirdi.Stark çocukları hayatta olduğu sürece aile sona ermez.
Kızının hayatını kurtarmak için vatan hainiyim diyerek öldü.

Hayat insanı hiç istemediği konumlara durumlara sokar.Targaryen yalakaları Ned Starkı yargılayacak son kişi bile olmaz.

Ben burada sebebe değil sonuca odaklandım. Elbette Ned Stark’ın isyana katılması babalar gibi haklı sebeplerden kaynaklanıyordu. Ama bu gene de istemeden de olsa kendi kanınu tahttan indirdiği gerçeğini değiştirmiyor. Fiil taksirem de olsa cezai indirim alsa dahi suçtur.

Farkında mısın bilmiyorum ama kendinle çelişiyorsun. Eğer ortada evlilik yoksa Jon piçtir ve bu durumda gerçek durumu ortadan kalkar. Ayrıca geçmişte örneği görüldüğü halde ve boşanma gibi bir şey olduğu gerçeği dururken neden evlilik saçmalık olsun?

Suç zaten Catelyn’de değil Ned’de. Gerçeği öğrendikten sonra bebek katili boynuzlu krala hizmet etmek yerine Martell’lar gibi gizli saklı işler çevirebilirdi.

Şu lafının hiçbir gerçek taradı yok. Bu adam iki bebeğin acımasızca öldürülmesine sessiz kalmış bir adam. Robert kralın şehrini ele geçirince tahta çıkmak zorunda değildi. Son targaryenleri çağırabilirdi. Ama buna rağmen gasp etti. Robert babalar gibi gaspçıdır.[quote=“arminius, post:392, topic:3041”]
Hayat insanı hiç istemediği konumlara durumlara sokar.Targaryen yalakaları Ned Starkı yargılayacak son kişi bile olmaz.
[/quote]

Yoo ben Ned Stark’ı severim.

boşanma değil çok eşlilik bekliyorum ben
geçmişte Taglarda örnekleri var

Dorn çok iki yüzlü hareket ediyor piçler konusunda bence

bence bunda çocuğu korumak kadar meşruyetinden emin olmaması yada artık kendide targ devri istemediğinden yaptı. Belkide zaman kazanıyordu bilemeyiz

Marteller çevirdide ne yaptı bana göre 20 yıla yaklaşmış ve hala elle tutulur birşey yok tam tersi tahta tam sadakat gibi bir durum var

Son Targaryenları çağırıp örneğin Viserys tahta çıktığında yapacağı ilk iş ne olurdu.?Robert başta olmak üzere isyan liderlerini idam etmek.1 yıldan fazla süren bir savaşı yüzlerce binlerce ölüyü kendini yok edecek birini kral yapmak için yapmazsın.

Roberta ister gaspçı ister başka birşey deyin tahta çıkmak zorundaydı.Westerosa bir kral gerekiyordu.En ideal kişi oydu.

bu dediğin biraz zor. Viseys o sırada 7 8 yaşında idi onu kontrol edecek bir vasi (bunlardan biri ) ve o reşit olduğunda da akıllı durmasını sağlayacak, birleşmiş bir bölgeler birliği olsaydı; ejderhası olmadığı sürece birşey yapamazdı Viserys .10 yılda 100 yılda geçse
gayet mümkün hamle, yapılabilecekken yapılmamış
Yani Robert kesinlikle gaspçı oluyor bu durumda cidden

Yooo. Kendisi bebek katili Lannisterlara haddini bildirip Viserys’i tahta oturtup arka planda etkili olabilirdi.

Peki ya Viserys büyüdüğünde babasını,yeğenlerini ve ağabeyini öldüren kişileri kesmeyecek de besleyecek öyle mi?Ejderhaları olmasa da kral olarak emir vermesi yeterli.Bu serinin dünyasında bu mümkün değil.İsyan Deli kralı indirmek için başladı ancak bütün Targaryenların yok edimesi olayına döndü.Zaten birçok hane Valyria asıllı bu aileden kurtulmak istiyordu.

Targeryanların en büyük hatalarından biri westerosta kök salmadılar. Çoğalmadılar ve aileler ile bağ kurmadılar.
Doğru Targları kimse istemiyordu. Niye ? Çünkü 300 yıldır westerosta olmalarına rağmen onlardan uzak, onlara üstünlükleri vardı sadece, bende olsam sevmem. Önce ejderhalar bu nefreti korkuyu bastırdı ama Deli kral bunu besledi adeta
şimdi gelelim Viserys e. Viserys tekti, kimsesi yoktu. bunların kral elliğini , konseyi alacaklar Viserys reşit olana kadar sarayın her kademesine kendi adamlarını yerleştirecek,
sonra diyelim ki Viserys bunların kellesini aldı. Viseris in yedeği kim yada babalarını tahtan indiren 4 aile yine isyan edip Viseys i de indiremez miydi ?
Aegon olsa tahta işler karışırdı, çünkü Dorn ardında olur. Aegon için müttefikte bulurdu ama Viseys in en yakın akrabası Robert zaten
Not: unuttum Viseys reşit olmadan zaten dany yi rehin alırlar, kraliçe olarak bu ailerden birinin kızı ile Viserys i evlendirmeleri de çok etkili olurdu o da bağlardı elini
yeter ki elini bağlamak istesinler çok kolaydı işleri isyan sonrası, Viserys tahta olacaktı ama kukla bir kraldan başka birşey olamazdı

Nasıl kök salmadılar? Targeryan Hanedanından birsürü prens ve prenses başkaları ile evlendi robert olmasaydı bile martell veya batetheonlar Targeryan soy kuruduğu vakit tahta hak iddea edebilir. (Valeryonlarda dahil)