Edric Dayne

Lord Edric Dayne,ayrıca ‘Ned’ olarak da bilinir,Kayanyıldız Lordu’dur ve Dayne hanesinin başıdır.Edric Dayne,Aerys II Targaryen’in en ölümcül ve efsanevi şövalyesi Arthur Dayne’in ve güzel Ashara Dayne’in ve Allyria Dayne’in yeğenidir.

Görünüş

Kılıçların Fırtınası zamanında kendisi 12 yaşındaydı.Kendisinin solgun sarı saçı ve mora çalan koyu mavi gözleri vardır.

Tarihçe

Edric’in sütannesi Wylla adındaki Jon Snow’un annesi olduğu iddia edilen Kayanyıldız’daki bir hizmetçidir.Edric 7 yaşındayken halası Allyria Dayne,Beric Dondarrion ile nişanlanmıştı.Edric halasıyla beraber Blackhaven’e gitti ve orada Beric Dondarrion’un yaver çırağı oldu.On yaşına geldiğinde,Lord Beric onu yaveri yaptı.Bir keresinde mızrak müsabakasında ödül kazanmıştır.

Taht Oyunları

Edric,Eddard Stark’ın el oluşunun şerefine yapılan turnuvada Kral Toprakları’ndaydı.Beric Dondarrion’un yaveri olarak Eddard Stark tarafından Gregor Clegane’i tutuklamak amacıyla oluşturulup,Nehirtoprakları’na yollanan kuvvetin parçasıydı.Şarlatan Kıyısı’nda Lord Beric Dondarrion nehre düştüğünde onu kıyıya çekmiş,mücadele bitene kadar kılıcıyla başında beklemiştir.

Kılıçların Fırtınası

Edric,Sancaksız Kardeşliği kuran ve Nehirtoprakları’nda halkı savaştan korumak için mücadele eden Beric Dondarrion’un yaverliğine devam etti.Kardeşlikte geçirdiği zamanda Arya Stark ile karşılaştı ve kendisinin Jon Snow ile süt kardeş olduğunu iddia etti.Kendisi ve Jon Snow bebekliklerinde Kayanyıldız’da yıllarca hizmet veren Wylla adındaki bir kadın tarafından emzirilmişti.

Beric Dondarrion’un yedinci ve son ölümün ardından,Edric ve Beric Dondarrion’a bağlı küçük bir grup,intikam isteyen Catelyn Tully’i dirilten grubu takip etmeyi bıraktı ve grubun yolları burada ikiye ayrıldı.Catelyn Tully’nin dirilişinin ardından Edric hakkında bir bilgi yoktur.