Eğer Tyrion Bir Cüce Olmasaydı

Pekala, Tyrion bir cüce ve çarpık bir şekli var. Bu hayatın ona getirdiği şeyler, onu bugün ki Tyrion yaptı. Cüce ve çirkin olması yüzünden baba ve ablası başta olmak üzere bir çok kişi tarafından dışlanması, dalga geçilmesi… Özetle Jon ve Arya gibi dışlanmış tiplerden biri Tyrion.

Lakin şu resimdeki gibi bir Tyrion olsa idi, ne olurdu? Cersei ve Tywin’in bakışı (Johanna’ya rağmen) farklı olur muydu? Çevresinin dalga geçmeyeceği aşikar. Uzun boylu, gözleri aynı olsa bile yakışıklı ve geleneksel bir altın Lannister olsaydı, nasıl bir yaşamı ve o yaşamın karakterine ve doğal olarak da o karakterin seriye etkisi ne olurdu? Bunu bir düşünerek fikirlerinizi belirtir misiniz?

Cüce olduğu için tek silahı olan zekasını geliştirdi. Eğer cüce olmasaydı kitaplara bu kadar düşkün olmayacak abisi gibi sadece kılıcına aşık olacaktı. Zaten zevkine düşkün biri. Bu da taht oyunlarında onu değerli bir oyuncu kılmayacaktı.

5 Likes
  1. Jaime olurdu daha fazlası değil. Belki annesi yüzünden babasıyla ve cersei ile çatışma durumu gene olabilirdi ama bu denli olmazdı. Ve tabii ki onu Essosa götüren olaylar da olmazdı. Hatta belki de en çok istediği şey olan Casterly Kayası Lordluğunu alabilirdi.
3 Likes

Tywin’in ona olan kini azalırdı. Cersei kesinlikle ondan nefret etmeye devam ederdi, hem kehanetten dolayı hem de annesini öldürdüğü için.

Savaşlarda kesinlikle Lannisterlar lehine önemli işler çıkarırdı. Düşünün, Savaş Konseyinde Tyrion var ve aynı cüce olduğu kadar zeki. Harika taktikler yapıyor ve iyi savaşıyor. Tywin ise Jaime Kral Muhafızı olduğu için Tyrion’a daha çok özen gösteriyor. Çünkü varisi o. Yine de cüce olmasaydı o kadar zeki olacağını düşünmüyorum

Tyrion’ın bizim gözümüzde harika bir karakter olmasının sebebi farklı olması. Bu anlattıklarımın Jaime’nin biraz zeki halinden farkı yok. Savaşçı olacaktı ama biz kitabı okurken Jon Snow’dan farkı ne olacaktı? Jon da iyi savaşıyor ve bence zeki. İyi ki Cüce olmuş koca yürekli reis.

3 Likes

Bizim daha önce konuştuğumuz büyük Güneyli Komplosu kesinlikle gerçekleşecekti. Lysa Tully ile Tyrion evlenecekti. Ve bem sizin aksine annesi öldüğü için ondan nefret edeceklerini sanmıyorum. Her Doğumda kadınların ölüm riski vardır. Babası Tyrion’u varisi olarak büyütecek ve sonunda aslında Lannister’lar Stark’larla uzaktan akraba olacaktı. Jon Arryn’i de belki bir Lannister’la evlendirebilirledi :smiley:

3 Likes

Starklarlar lannisterlar arrynler ve tullyler akrabağ olması :cold_sweat::cold_sweat: birde baratheonlar var. Yedi kralllığın yarısında fazlası cepte. Tyrion bütün ahengi bozmuş

2 Likes

Aslında Tywin tarafından büyütüldüğü için zeki(Tywin’i dinleyen tek çocuk olduğu için bide)
Gözleri ve saçları bana göre çok güzeldir. Belki saçları yüzünden belki Jaime’den daha çok hayran bırakılırdı. Hem kılıç kullanırdı hem de kitap okurdu. Bu yüzden Genç Tywin olarak anılırdı. Tywin onu severdi (J+A=T teorisi doğru değilse). Cersie gene onu sevmezdi. Herkes ona saygı duyardı. İnsanları korkutması için Bronn’a ihtiyaç duymazdı.

1 Like

Kendisi Jon’a kılıcı değil zekasının olduğunu ve o yüzden böyle kitaplara falan düşkün olduğunu söylüyor. Kılıcı olsaydı, zevk düşkünü olan Tyrion Jaime gibi olurdu. Hatta şarap ve fahişe düşkünlüğü göz önüne alınırsa Robert’ın Lannister hali bile denebilir bence.

2 Likes

Ben de yazayım. Çok net kestiremiyorum ama… Tyrion’u kitaplara yönelten şeyler, kendisinin de söylediği gibi, cüce olması ve ailesinin diğer üyeleri gibi onun da bir şeyler yapması beklentisi idi.

Cüce olmayan bir Tyrion Lannister’ın deli gibi kitaplara yöneleceğine şüpheliyim ama 3. kitap sonunda Tyrion’un da söylediği gibi, kendisi Tywin’in küçük harflerle yazılmış hali ve halaları da Tyrion’un gerçek manada Tywin’in oğlu olduğunu söylemişti. Yani ne şekilde? Zekası. Şimdi çok zeki değilsen istediğin kadar kitap oku, bir yere kadar gidersin ama bu cüce, Varys ve LF gibi adamlarla aşık atacak cinsten biri. Yani Tyrion zaten halihazırda cevher ile doğmuş ve onu parlatmış.

Bu yüzden genel anlamda Tywin’in gerçek manada varisi olmayı hak edeceği şekilde biri olacağını düşünüyorum ve doğal olarak da Jaime yüzünden Tywin, Tyrion’u varisi olarak görür ve yetiştirirdi. Cersei ile olan ilişki limonu olmaya devam etse de Tywin ile olan ilişki (çok sıcak olmasa da) bu halinden daha iyi olurdu.

Çevresi tarafından saygı görüleceği ve dışlanmayacağı için de zaten aile için dengeleri sağlam olmaya devam ederdi. Joffrey ile olan ilişkisi aynı olacağına şüphe yok zira salaklara tahammülü yok bu oğlanın ama ölümü için onu suçlayamazlardı, en azından Tywin asla ölmesine izin vermezdi, o yapsa bile çünkü Joff’un ne mal olduğunu o da biliyor ve Tyrion çok daha değerli olurdu gözünde.

Tyrion’un meraklı kişiliğinin yaşamı ile ilgisi olmadığı için Sur’a gitme arzusu yine olurdu gibime geliyor, bu yüzden Jon ile yine bir ilişki kurardı herhalde ama Essos ve Dany olaylarının olmayacağı aşikar, sonuna kadar ailesinin yanında kalacağından Tywin de muhtemelen hızlı bir şekilde ölmeyecekti(gerçi zehirlendiği kuramı doğru ise yine de ölecekti). Bu durumda Stark ve Targaryenler, Tywin yerine Tyrion ile uğraşması gerekirdi.

1 Like

şu anki gibi bir kitap kurdu olmak yerine jaime gibi savaşçı olmak isterdi bence. ve kesinlikle babası dışlamazdı onu bu kadar. bence sırf cüce diye sevmiyor tywin tyrion’ı

jon o kadar zeki değil bence. bazen ne yapacağını bilemiyor ve şansı yaver gidebiliyor. bu da biraz piç olması ile alakalı bence. piç olması nedeniyle biraz çekingen biri

Tywin Lannister v2 olurdu kesin olarak.

babası gibi mi olurdu jaime gibi mi kestirmek mümkün değil ama bende babasına daha çok benzerdi diye düşünüyorum. mevcut durumda babasıyla yaşadığı sorunlar ve babasına karşı verdiği tepkiler - anlaşmazlıkları hep tyrion’un cüce olmasından dolayı yaşadıklarından kaynaklı. bu durum olmasaydı daha vicdansız ve zalim olurdu insanlara karşı diye düşünüyorum babasıyla da iyi geçinirlerdi mutlaka.

Beni hep acı-tatlı düşüncelere sevk eden ve GRRM’in karakter kurma becerisine övgüler dizmemi sağlayan beyin fırtınası.

bir kere sağlıklı bir bebek olması demek Joanna’nın hayata kalması demek olabilir. Bu Cercei ile normal bir ilişkisi olmasını sağlar. Jaime’nin ise normal hikayemizde ise Tyrion’a acımaktan gelen şefkati, abi şefkati ile beraber. Eğer eşit olsalardı belki daha soğuk,daha normal bir ilişkisi olabilirdi. Tywin en büyük oğlu Kralın Muhafızlarından biri olduğunda Tyrion’u Casterly Kayası için hazırlardı.

Çünkü ailesinden dışlanmayan Tyrion alkol ve fuhuş’la kendini avutmaya biliridi ya da azaltırdı.Tyrion’nun böylelikle nasıl bir politikacı olacağını düşünmek güç. Fakat bildiğimiz merhametli tarafı olmayabilirdi. Böcekleri ezen biri olabilirdi.Bu belkide onu Joffrey’i umursamaz, düzeltmez biri yapardı. Böylelikle Tywin-Kevan-Tyrion üçlüsü Westeros’u yöneten mutlak ve meşru güç olabilirdi.