Ejderha Ateşi Nükleer tabanlı

Bu bir teoriden çok açıklama olacak bir yazıdır. “asoif” sitesinden yararlanılmıştır.

Öncelikle @”nudu” bu fikri söylediğinde çok saçma gelmişti ama yolladığı yazının üzerine diğer kanıtları göz önüne alınca GRRM’nin ejderha ateşini tamamen nükleer enerjiden ürettiği çok açık. Kanıtları şöyle sıralayabiliriz:

1. Harrenhall Laneti: lanetten bahsederken orada kısa süreli oturan kişilerden değil, burada yaşayan hanelerden bahsediyorum. Bildiğiniz gibi Kara Harren oğullarıyla birlikte ejderha ateşiyle kavrulmuştur bu kalede. Önceki hanelerin çoğunun neden yokolduğu bilinmemekle birlikte erkek soyunun birkaç on yıl içersinde soyunun tükendiği düşünülür.
  2. Bilinen tüm Whent kadınları kısırdır. Yıllardır Harrenhall’da hizmetçilik yapan Pia’nın üzerinden onlarca erkek geçmiştir ama hamile kalmamıştır.
  3. Gendry sayesinde kalede yaşayan en uzun ömürlü kişinin demirci olduğunu öğreniriz. Demirle birlikte muhtemelen kurşunla da çalışıyordu bu demirci. Kurşun radyasyonu kendi üzerine çeker.
  4. Valyria Kıyameti’nin nükleer patlama olduğu düşünülür. Bölge adalara ayrılmıştır. Denizi kaynar ve hala duman tüter. Şeytanların dolaştığı söylenir (muhtemelen mutasyona uğramış insan-hayvanlar). Oraya giden denizciler kısa sürede olmasinin nedeni de radyoaktif zehirlenmedir. Euron’un sağ çıkma nedeni ise muhtemelen büyücülerin içtiği içeceğin radyasyonu önleyici özelliğidir.
  5. Valyria Irkı’nın büyük bir çoğunluğu gümüşi saçlara sahiptir. Radyasyon özellikle saçlarda stres bozukluğuna bağlı olarak ağarmaya sebebiyet verir. Valyria dışında Lys ve Volantis’de gümüşi saçlılar var ki buralar da Valyria’ya en yakın bölgeler. Elyria ve Tolos Köle Körfezi’nde Valyria’ya yakın bölgeler. Ayrıca Valyria’nın hemen üstünde bulunan Mantarys’de iki kafalı kadın görüldü.
  6. Gelelim bilimsel açıklamasına: Radyoaktif ışınlar çok yüksek enerjilidir. Ve bildiğim kadarıyla Westeros’ta Ejderha ateşinden daha fazla enerjili başka bir kaynak yok. Bunun yanısıra bu kadar yüksek enerji ortamdaki kurşun dahil olmak üzere birçok radyoaktif elementin tepkimelerini başlatır. Ve her bir reaksiyonda belli miktarda enerji salınımı ortaya çıkar ki bu da mutasyona sebep olabilir.

Bu sebeplerden dolayı ejderha ateşinin nükleer patlama sonrası açığa çıkan enerji olduğunu düşünüyorum.

Güzel Bir Teori. Tebrikler

bu teorileri ütereten işsizlere teşekkürler gayet mantıklı.martinde amma özentiymiş :smiley:

Şuan iş yerinde ve araştırma yapıyorum :smiley:

Her ne kadar mantikli aciklama olsa da, fantastik bir hikayede genelde teknoloji at arabasindan daha ileriye gitmez binlerce yil boyunca. Bu duruma hep sinir olurum ama yapacak birsey yok. Vaktiyle Tolkienin actigi yoldan giden bu hikayelerin cok azi teknolojik gelismeye yer vermistir.
Hal boyleyken yazarin mantikli aciklamalarla ugrasmayip tum bu durumlarin kendisinin uydurdugu artistik buyusel fenomenlerle aciklayacagina eminim.
Bilinen dunya tarihi yazinin bulunmasindan yaklasik 7-8bin yil sonra su anki teknolojik seviyeye geldigimizi gosterirken, hatta bu gelismenin defalarca sekteye ugramasian ragmen, bizim guzelim fantastik hikayelerimizde insanlar onbinlerce yil boyunca canak comlekle ugrasip kilic yayla savasirlar.

Pek katılmıyorum açıkçası çünkü nasıl tarih için her topluluk kendi dönemi içinde yargılanır deniliyorsa fantastik hikayeler için de aynı durum mevcut. LOTR ve GOT evreni Ortaçağ dönemleri baz alınarak yazılmış eğerler. Bunun yanında geleceği anlatan birçok fantastik hikaye var. Bilim-kurgu hikayeler aynı zamanda fantastik olarak da geçer. Geçmişi anlatırsan fantastik, geleceği anlatırsan bilim-kurgu olur.

Bi de burada anlattığım teknolojiden çok doğal bir olay.

böyle konularla gelin :slight_smile: harika konu olmuş eline sağlık.

burdan hareketle dany ejderhalarla fazla takılırsa zaten var olan kısırlığı daha da düzelmez gibi duruyor?

Düşünmedim değil bak. :smiley:

Ejderha ateşiyle eritilmiştir Demir Taht. Bu yüzden oturan ölüyor. asfjgasjgfahjfa

Ortacag tabanli bir fantastik hikayedeki dunyanin gelisim teknoloji arttirmasi, kilicdan, tufek vb gecisi cok cok az hikayede var. Normal sartlarda bilimkurgu ve fantaziler zaten ayri. bilimkurgu da okurum ama ayni seri yada daha genis dusunelim ayni evren icinde birinden birine gecis cok cok az hikayede var.

Dogal olarak zararli miktarlarda nukleer madde olusmasi cok nadir birseydir bu arada. Radyoaktivitenin kasifleri Curie’ler radyum yapabilmek icin tonlarca toprak islemislerdi.

bende bunu yazıcaktım… ejderha ateşi radyasyon tabanlıysa dany ve diğer ejderha sahibi targaryen’lerin de bundan etkilenmesi gerekmezmiydi? ama eski ejderhalı targlarda bir sorun yaşanmamış sanırım?

@aviendha aynen şimdiye kadar hiçbir targaryen den kısır olarak bahsedilmedi ama aklıma şöyle birşey de geldi; harrenhall çok fazla radyasyona maruz kaldı … targlar netice de hergün ejderha ateşi ile beraber de değillerdi …

Eski Valyria ırklaırnda da bahsedilmiyor kısırlıktan ki şöyle açıklayabilirim, her insanın radyasyona tepkisi farklı olabilir, Valyria ırkı saçları yoğun stres ortamında beyazlamış ancak bu demek değildir ki kısır olmak zorundalar. Ayrıca Radyasyon şiddeti de önemli. Targeryanlar beyaz saçlı, Harrenhall Haneleri kısır, Valyria topraklarındakiler ise çift başlı-kollu çıkıyor.

basligi okudugum zaman sacma oldugunu dusundum fakat okuyunca fikir degistirdim
iyi yerlere temas etmissin,guzel bir konu.fakat butun bunlar ya tesadufse?

Valla nudu söyleyince bana da saçma gelmişti ama ingilizce forumdaki açıklamalar mantıklı geldi. Üstüne birkaç ekleme işte.

En mantıklı kısmı şu zaten, bu kadar güçlü bir ateş ancak nükleer enerjiyle oluşur, Hiroşima’ya atılan atom bombasındaki uranyum miktarı yanlış hatırlamıyorsam yanlızca 2 g’dı.

Bi de ben açıyorsam rahat ol, saçma olmaz o başlık :smiley:

@“Genç Kurt” dediğin gibiyse mantıklı… zaten teoride bir sorun yok sadece kısırlık olayına takılmıştım ikna oldum :stuck_out_tongue:

Bence lanetin sebebi nükleer bir olaydan kaynaklanmıyor ama lanet tasarlanırken bu gibi şeylerden ilham alındığını düşünüyorum.

Hem asıl lanet, buranın sahiplerinin ölmesi ve hepsi farklı farklı şekillerde ölüyor… O yüzden.

Adam gibi bi teori sonunda!
Çokzel
Tebrikler…
Olma ihtimali çok yüksek…

Mantıklı bir teori,tebrikler.

Eee zaten soyları tükenen hanelerden bahsediliyor, seri sırasında diğer ölenlerden değil.

???
Anlamadım :smiley:
Azcık açsan…