Ejderha Çukuru Saldırısı


#1

Tarih - 130 AC
İhtilaf - Ejderhaların Dansı
Yer - Kral Toprakları
Sonuç - Ayaklananlar kazanmıştır
5 ejderha öldürülmüştür
Taraflar - Kral Toprakları’nın halkı
Targaryen Hanesi/Kral Toprakları’nın Şehir Gözcüleri
Komutanlar - Çoban
Kuvvetler - Halktan binlerce kişi
Oduncu Hobb
Yanan Şövalye
Zayiat - Yanan Şövalye
Yüzlerce/Binlerce yerli
Prens Joffrey Velaryon
5 ejderha:
Shrykos
Syrax
Morghul
Tyraxes
Dreamfyre
Ejderha Çukuru’nu koruyanlar

Ejderha Çukuru Saldırısı, iç savaş sırasında gerçekleşmiştir. Ayaklanmalar şehirde karmaşa yaratırken, Çoban’ın söylemleriyle deliye dönmüş halk, Ejderha Çukuru’na zorla girip orada bulunan dört ejderhayı öldürdükten sonra Syrax’i öldürmüştür.

O sırada Ejderha Çukuru’nda barınan ejderhalar:
Shrykos - Prens Jaehaerys Targaryen’in ejderhası, Jaehaerys’in ölümünden sonra sahipsiz
Morghul - Prenses Jaehaera Targaryen’in ejderhası
Tyraxes - Prens Joffrey Velaryon’un ejderhası
Dreamfyre - Kraliçe Helaena Targaryen’in ejderhası, Helaena’nın ölümünden beri sahipsiz

Saldırı
Ayaklananlar pencerelere tırmanmayı, meşe ve demirden yapılmış kapıları sayısız koçbaşı ve balta darbesiyle kırmayı başarmışlardır. Saldırganlar kumlara indiklerinde alandaki dört ejderha çoktan uyanmış ve öfkelidirler.
Çukurda duvarlar ve kubbe arasında sıkışmış, ağır zincirlerle bağlanmış ejderhalar uçamamış ve kanatlarını darbelerden kaçmak için kullanamamıştır. Bunun yerine ejderhalar Bit Çukuru’ndaki boğalar gibi boynuzları, pençeleri ve dişleriyle saldırmıştır. Ateşlerini saldıklarında Ejderha Çukuru cehennem gibi kavrulmuştur. Bu esnada, Kızıl Kale’de tutulan Syrax, Prens Joffrey Velaryon tarafından serbest bırakılmıştır.
Shyrkos, öldürülen ilk ejderha, Oduncu Hobb tarafından.
Morghul, Yanan Şövalye tarafından öldürülmüştür.
Tyraxes de öldürülmüştür, fakat yarım düzine adam ve bir kadın son vuruşu yaptığını iddia etmiştir.
Sadece Dreamfyre zincirlerinden kurtulmayı başarmıştır. Uçmuş ve diğer üç ejderhanın toplamından daha çok insan öldürmüştür. Sonunda yarı kör ve öfkeli bir halde Çukur’un kubbesinin alt kısmına çarpmış, kubbenin üstüne yıkılmasıyla ölmüştür.


Syrax

Saldırı Sonrası: Syrax Şehre İner
Ejderha Çukuru Saldırısı bitmişti, ancak zincirlerinden kurtulmuş ve sürücüsü olmayan Syrax hala göklerdeydi. Rhaenys’in tepesine doğru yol almaktaydı. Saldırıdan sağ çıkan yanmış ve yaralılar harabeyi terk ederken Syrax kalabalığın üstüne çöktü; binlerce çığlık ve ejderhanın kükremesi Kral Toprakları’nda yankılandı. Rhaenys’in Tepesi’nde Çukur sarı bir taç giymişçesine parlamaktaydı. O kadar parlaktı ki güneş doğuyormuş gibi görünmekteydi. Syrax halka saldırıp düzinelerce insanı adeta yutmuştur. Sonunda Kraliçe’nin Ejderhası da öldürülmüştür. Ölümü hakkında bir çok çelişkili hikaye anlatılmaktadır fakat bir şey kesindir - o gece ölmüştür.
Olayda halktan kaç kişinin öldüğü kesin olarak bilinmemekle birlikte, yüzlerce olduğu kesindir, hatta muhtemelen binlerce kişidir.

Alıntılar
"Sarhoş olabilirler, ama sarhoş adamlar korku nedir bilmezler. Aptallar, evet, ama bir aptal bir kralı öldürebilir. Sıçanlar, onlar da, binlercesi bir ayıyı dize getirebilir."
-Mantar


#2

Ejderhaları nasıl öldürmüşler acaba merak ettim bizim Okçu Bart gibi Kara Okmu atmışlar :smiley: GRRM bu konuda bişiy yazmamış herhalde


#3

Hepsinin nasıl öldürüldüğü yazıyor.

Birisini bir oduncu, başını baltasıyla ezerek öldürüyor.
Birisini Yanan şövalye diye biri öldürüyor.
Birisi, karambolde ölüyor. Herkes son vuruşu ben yaptım diyor.

SadeceDreamfyre zor ölüyor… Uçuyor, ve herkesi yakmaya başlıyor. O sırada nedense, yere iniyor ve ölüleri yemeye başlıyor. Neden yaptığı belirsiz. Bu sırada da ölüyor.