Ejderha Genetiği ve Ejder Sürebilme Yeteneği Hakkında

İnternette bulduğum ve ejderha sürebilme ve yumurta çatlatabilme meselesini genetik bağlarla açıklamaya çalışan ilginç bir teori dizisi.

İngilizcem çok iyi olmadığı için tamamını çevirmem pek mümkün değil, belki birisi el atar ya da İngilizcemin daha iyi olduğu zaman geldiğinde ayrıntılı bir çeviri yapabilirim ilham gelirse. Şimdilik sadece özet geçebilirim.

Şimdi teorinin özü şu şekilde, gerçekte genetik birleşme meselesi çok daha karmaşıktır. Ancak Martin’in bu topa girmeyip basit Mendel mantığını kullanmış olduğu ana iddia malzemesi.

Bu iddiaysa göre ejderha geni özel bir X kromozomuyla taşınıyor ki buna Dragon X yani kısaca dX kromozomu diyelim. Gene videoda geçen iddiaya göre bu iki dX kromozomu bir araya geldiği zaman kişi yumurta çatlatıp ejdere sahip olabiliyor. Dolayısıyla sadece kadınların yumurta çatlatabilmesi mümkün. Ancak tek dX kromozomu olduğu zaman yumurta çatlamıyor ancak ejderha sürmek oluyor sadece.

Aslında bu teori sayesinde Targaryen tarihindeki pek çok olaya ışık tutulabiliyor.

Örneğin inanç ayaklanmasının temelde bundan kaynaklı bir durum olduğu söyleniyor. Maegor’un yiğeniyle evlenmek istemesiyle isyan çıkıyor ancak amca yiğen evliliği ortaçağ mantığında pek ensest olarak görülmez. Örneğin Ensestin çok büyük günah sayıldığı Kuzeyde amca yiğen evliliği gerçekleşmiştir. Bunun gerçek sebebinin Maegor’un dX geni taşıyan birisiyle evlenip ejder varlığını devam ettirmesini istememelerine bağlıyor.

Gene sonrasında artık Ejderha çıkmamasının sebebinin bu dx geninin kaybolmasına bağlanıyor. Her ne kadar dans sonrası tahta geçen 3. Aegon’un çocuklarının doğru kombinasyonla birleşmesi sayesinde tekrardan iki dx bir araya gelebilecek olsa da Daeriın’un ölümü ve Baelor’u yobazlığı bunu mümkün kılmıyor ve sonrasında taht muhtemelen dx geni olmadığı için ejderha sürücüsü olamamış olan Viserys’e geçiyor ve bu sayede artık Targaryenler sadece bir isim haline geliyor.

Değersiz Aegon’un kendi oğlu Daemon’a kılıcı vermesinin sebebinin de bu olduğunu iddia ediliyor. Çünkü muhtemelen Daemon’un annesi dx kromozomu taşıyordu. Bu yüzden tahtın onlardan birine geçmesini istedi. Ayrıca Daemon’un annesinin kardeşinin soyundan gelen Plumm ailesinin son temsilcisi olan Ben Plumm’un ejderlerle olan yakınlığını da hatırlayın.

Ancak soyun bu derece bozulmasına rağmen pek çok kaynakta Valyrialılara benzer olduğu söylenen Dayne hanesi sayesinde tekrark dx kromozomu alıyorlar ve bu dx kromozomu da Maekar’ın en küçük oğlu olan Egg’de. Aynı zamanda Egg’in veraset sırasında bu kadar geride olmasına rağmen garip bir biçimde tahta geçme(zira kendisi 4. çocuğun 4. çocuğuydu) sebebinin Brynden Rivers’ın warglık yeteneğinin kullanarak yapmış olduğu manipilasyonlarla diğer adayları ortadan kaldırmış olabileceğini söylüyor. Zaten Aegon ve kardeşlerinin ejder rüyaları gördüğünü biliyoruz. Daenerys de ejder rüyası görüyor ancak Jon asla benzeri bir rüya görmedi mesela

Ayrıca Andallarda kız soyunun da erkekler yoksa başa geçebiliyor olmasına karşın normalde tıpkı Dorne’lular gibi kızın da eğer büyükse varis olabileceği veraset kuralından radikal biçimde kızlar erkek olduğu sürece asla varis olamaza geçilmesi ve bunun da büyük konsey tarafından verilmiş olması da başka bir ilginçlik. Bu kararın verilmesinde maesterların etkisi olabilir zira ejder kontrolü için asıl önemli olan kadın soyu. Ejderhaların dansının arka planının da kralın kızını varis ilan etmesi olduğunu hatırlatalım. Hatta bununla da yetinmeyerek eğer kız soyu esas alınacak olsa kral olması gereken Valeryon hanedanından biriyle evlendiriyor ve eğer evliliği kabul etmezse tahttan feragat ettireceğini söylüyor sert biçimde. Peki tüm bunların karşısında kimler var? Citadel bağlantılı Hightowerlar.

Ayrıca erkek olmasına rağmen yumurta çatlatabilen Targaryenleri de onlar bebekken annelerinin yanında olmasına bağlıyor.

Özel anlık sohbet alanı

Tam olarak neden sadece kızların bu gene sahip olduğunu anlaymadım. Bu kızların iki farklı gen yani XY geni taşımasından mı kaynaklanıyor. Buna rağmen yazılanlar mantıklı geldi.

Bu da Cregan Stark’ın Buz ve Ateşin Antlaşması’nda neden bir Stark erkeği vermek yerine bir Targaryen kızını aldığını açıklar. Hem Varg hem de Ejderha Sürücüsü bir hane yetiştirmek istemiş olabilir.

Bu dediğin ilk başta yazdıklarınla çelişiyor. Ayrı bir yumurta kırma geni ve ayrı bir sürme geni mi var? Targaryenler’de olan gen direk ejderha kontrol geni. Hem yumurtayı kırma hem de ejderhayı sürme gibi iki ayrı şeyin olacağı ve bunun cinsiyetlere göre değişeceğini pek düşünmüyorum.

Sonn olarak acaba GRRM bu kadar derin düşünmüş müdür? Yoksa biz serinin fanları mı bu kadar büyük bir veri kaynağından aklımıza göre bağlantılar bulup teoriler yaratıyoruz?

Şimdi tek bir dX kromozomu, erkek ya da kadın fark etmeksizin birinde olunca ejderha sürebiliyor.

Ancak iki dX kromozomu olursa ejderha sürebilmenin yanı sıra yumurta çatlatabiliyor.

Sadece kızlarda iki X kromozomu olduğu için yumurta çatlatlma sadece kızlara özgü

Evet muhtemelen, benim bununla ilgili bir konum vardı bir göz atmanı tavsiye ederim. Buz ve Ateşin Anlaşması hakkında konu ismi

Aslına bakarsan düşünmüş olabilir. Mendel genetiği basit bir mantığa dayalı. Bu adam ise hanedanlar konusunda takıntılı bir arkadaş. Bilimkurguya da meraklı. Mesela ejderlerin 4 değil 2 bacaklı olmasının sebebi doğada hem 4 bacaklı hem de kanatlı canlı bulunmamasıymış.

Bu ilginç bilgi için teşekkürler!

yumurta çatlamama sebebi sihirin azalması hatta yok olmasıydı bence ki, ben teoriyi anlamadım mesela ejderhaların dansındaki prenses(prenses ve kraliçe hikayesi ) onun oğulları babaları resmiyette valerion olsa da Harwin Strong dan doğmuşlardır ve tek taraflı gene sahiplerdi ama 3 ü de yumurta çatlatmıştı.

jon daha çok kurt yönünü baskın gördü ve ben Daenerys 'in ejderha rüyası içinde şöyle düşünüyorum
mesela V. Aegona kehanet ediliyordu Harrenhal da ejderha doğacak diye bunun üstüne orda yangın çıkarıyordu. 2. bir örnekte Dung ve Egg in birinci hikayesinde Aegonun sarhoş abisi Dunk’un ejderha öldürdüğünü görüyordu ama ölen Ejderha kayası prensi olmuştu.
Şimdi gelelim Dany’nin rüyasına bence Ejderhaların dansından sonra (yanlış bilmiyorsam öncesinde ejderha rüyaları hakkında bilgi yok ) Dany içinde uyanan ejderhayı gördü Dragonu değil kendi ejderha yönünü…Daha önce hep başkaları başkalarını ejderha olarak görmüştü ama Dany kendini gördü. Jon ölene kadar kurttu kurdu bile vardı şimdi yeniden doğacak ve bence o da bu rüyalardan nasibini alacak.

Konunun tamamını okumanı tavsiye ederim. Özellikle son cümleyi

Eğer teori doğruysa Jon ejder süremeyece. Çünkü babasından gelen Y geni var sadece ve annesinden gelen x geni ejder falan değil xd.

İronik olarak eğer Jon Ashara Dayne ve Ned Stark’ın oğlu olsaydı ejder sürebilecekti. Çünkü teoriye göre Dayne’lerde dx mevcut.

Ama gene de teorinin son demlerinde warglık ve ejder biniciliğin benzer konseptler olduğu söyleniyor. Bu açıdan Jon belki ejder destekli warg yeteneğini kullanarak ejder sürer.

okudum okumam mı ama Westerosta özellikle sarayda ve kalelerde süt annelik var bebek kız olsun erkek olsun süt annenin yanında oluyorlar genelde bu annenin yanında kısmı teoriye uysun diye eklenmiş birşey bence

Biri beni vursun… :woman_facepalming:

Teoriye gelirsek; açiklamasi oldugu halde ben yine de kadinlardan neden iki xd kromozomu oldugunu anlamadim, daha çok anlam veremedim.

Ve bu çok mantiksiz bir açiklama. Resmen teorinin açigini kapatmak için akla gelen ilk açiklama yapilmis ama cidden bir mantigi yok.

Gerçi genel olarak bence teori sakat zaten.
Ama farkli, orijinal bir teori olmus, onu da söylemem gerek.

Hocam bu konuda neden bu kadar tutucu davranıyorsun onu anlamadım bir türlü. Buna dair birden fazla örnekler mevcut, Martin’e sorulduğu zaman ne alakası var ya falan demek yerine Valyrialılar sayesinde o özelliklere sahipler diyor ve bildiğim kadarıyla iki aileye de asla kız verilmemiş.

Bence sen videoları izle. Benim İngilizcem yeterli olmadığı için tam olarak çeviri yapamadım ama hepsini çok ayrıntılı detaylandırıyor.

Tutucu falan olmakla ne alakasi var? Yanlis bilgi, defalarca söylendi ama hala Dayne-Valyrialilar/Valyria kani yakistirmalari, bagdastirmalari yapiliyor.

Hayir, öyle bir sey söylemiyor.

Soru : Ashara Dayne is described as having violet eyes. Is this from a marriage to the Martells after Daeron II’s sister married into that line, thus giving them some Targaryen features? From other Valyrian descendants? And, um, mind telling us the Dayne banner (emblem and field)? The Sword of the Morning and his sister has caught my imagination. :wink:

GRRM’in cevabi : I would have to consult my notes to tell you the Dayne arms. Offhand I don’t recall. As for the violet eyes . . . look, Elizabeth Taylor has violet eyes, and she’s not of Valyrian descent (that I know). Nor is she related to Aegon the Conquerer. Many Swedes have blue eyes, but not all those with blue eyes are Swedes, and not all Swedes have blue eyes. The same confusions exist in the 7 Kingdoms.

Dayne’ler Targaryenlere kiz vermis. Dyanna Dayne, Maekar I ile evlenmis. Yani üstat Aemon’un annesi bir Dayne.
Ama anlayacagin gibi, Dayne kani az biraz Targaryen soyuna karisiyor, Targaryen kani Dayne soyuna bulasmiyor bu durumda. Targaryenler kiz verseydi öyle bir sey olurdu.

Benim de ingilizcem kötü, ben senin kadar bile çeviremezdim :smile:
Yaa genel olarak fikir belli ve bana olasi gelmiyor. Teorilerin ortaya çikmasini saglayan, bir konuda yer alan bosluklardir, göze çarpan bir takim detaylar, unsurlardir; çok merak ediyorum, teorinin sahibi ne görmüs, ne farketmis de böyle bir düsünce atmis ortaya?

Ama muhtemelen İsveçliler ve Bazı Türklerin aynı göz renginde olma sebeplerii

1.Binlerce yıl önce bazı kavimlerin farklı yerlere yerleşmeleri
2.İsveçlilerin yeşil gözlü olmalarını sağlayan iklimsel faktörlerin bazı Türklerin ataları için de geçerli olması.

Yani Martin amca öyle rastgele dağıttı mı diyorsun?

Şimdi doğrusunu söylemek gerekirse teori sahibi bazı konularda çok ileri gidiyor ve çok zorluyor. Mesela ben başka bir teori videosunu görmüştüm, Jon Snow’un Ashara ve Brandon’un, Daenerys’in ise Lyanna ve Rheagarın kızı olduğunu iddia etmişti. Aslında mantıksız tezleri yoktu ama fazla kasıntı ve zorlamaydı belli bir noktada.
Bunun dışında bence teorinin özüne odaklanmak gerekiyor, Targaryenlerin ejder kontrolünü kaybetmemek için kanı saf tutmak denen şeyi yaptıkları bir gerçek. Yani aslında teorinin özü net yani ortada bir gen var. Ama mesele bu gen nasıl aktarılır, kimler tarafından nasıl sahiplenilebilir asıl tartışma konusu bu.

Bence teorinin eksik tarafı diğer önemli genetik özellikler üzerinde durmamış olması. Yani delilik olsun, ejder rüyaları olsun, ejdere benzer b,r şekilde garip garip doğan bebekler olsun bunları işin içine katmamış. Bunlar olmadan bence bu genetik denklemler tam anlamıyla yorumlanamaz.

Kendisi diyor. Okumadin mi?
Adama her sekilde sormuslar, o da böyle bir örnek vermis iste. Sonuç : Dayne’lerin kaninda Valyria kani yok.
Daha ne zorluyorsunuz? :smile:
Ayrica verdigin örnek de ne kadar dogru bilmiyorum. Adam “Cogu Isveçlinin göz rengi mavi’dir, fakat gözü mavi olan herkes Isveçli degildir. Ayni karisikliklar 7 Krallikta da var” demis. Hatta sakasina Elizabeth Taylor örnegini vermis ama aslinda önemli bir örnek. Oyuncu Elizabeth Taylor’un mor gözleri var, kadin Targaryen soyundan gelmiyor demis :smile: Cidden kadinin gözleri mor yani, dünyada kaç örnegi vardir bunun? Bu insanlar istisnadir. Ashara’nin durumu da benzer bir durum demek istemis iste.

Mor gözlü Ashara; saçlarinda bir tutam gümüs saç olan Gerold… “Dayne’lerde Targlik var mi?”.

O kesin zaten, ona diyecek laf yok. Fakat neden yumurta çatlatma isini sadece kadin basarsin? Neden iki xd kromozom gereksin? Ben bunu anlamadim. Hani nereden aklina gelmis böyle bir sey durup dururken? Seri içinde ejderha yumurtasi çatlatma konusunda bosluklar, göze çarpan bir seyler olsa tamam ama yok öyle bir sey. Videolari hazirlayan kisi, durup dururken, sebepsizce teori yumurtlamis sanki :smile:

Kadinlar da ejderha yumurtasi çatlatir, erkekler de, baska ne olabilir?
Bunu anlamak için Valyrialilarin ejderhalari bulduklari döneme, onlari ne sekilde kontrol altina aldiklarina ve bu zamana kadar bu konudaki her bilgiye bakmak yeter. Ortaya böyle bir teori atmaya sebep olacak bir sey yok.

Bak ben Valyria kanı var demiyorum. Dayne ve Valyrialılar ortak atadan geliyor olabilir diyorum sadece. Ya da onların gümüş saçlı olmalarına sebep olan şey diğer iki aileyi de etkilemiş olabilir.
En iyisi örnek vereyim.

İhtimal 1: Bunlar gümüş saçlı bir A kabilesinden geliyorlardır. Bu A kabilesinin büyük kısmı Valyria’ya yerleşmiş ve orada artık ne olduysa ejderleri kontrol edebilmelerini sağlayan yeteceğe ulaşmışlar, belki zamanla farklılaşır farklı ırklarla karışmışlardır.
İhtimal 2: Valyrialılar ejderha kanı sayesinde gümüş saçlı olmuşlardır. Aynı temasa diğer aileler de geçtiği için benzeri özelliklere sahip olmuşlardıe ama Valyrialı değillerdir doğal olarak.

Tabi ihtimaller çoğaltılabilir. Bence burada Martin’in söylediği şey Valyria göçmeni olmadıkları yönünde. Çünkü sorulan soru biraz Kızılderileri de Asya kökenli Türkler de. O zaman Kızılderililer Türkmüş gibi bir şey. Eh adetlerde ve genlerde az bir şey benzer olabilir ama bu onları aynı şey yapmaz.

Aslında buna sebep olarak gösterdiği şey Ejder binicisi bulmanın kolay olmasına karşın Ejder yumurtasının çatlamasının daha zor olması. Targaryenler 150 yıl boyunca 2 tane yeni Ejder çıkarabilmiş. Belki mesele Ejder yumurtalarının zor çatlamasıdır ama aynı şekilde kral olduktan sonra bir anda 10’u aşkın Ejder ortaya çıkıyor. Video sahibi ise bunu kral olmadan önce bir neslin şanssız bir dna dizilimine sahip olma ihtimaline bağlıyor.

Sen bence git Martin ile tartis, onun söylediklerine ters seyler yaziyorsun :smile:
Ben daha ne diyebilirim bilmiyorum.

Büyü. Baslangiçta büyü ile oldu her sey.
Bu adamlar çobandi, koyun sürüleri vardi, sonra bir gün ejderhalari buldular ve büyü + özel yöntemlerle kontrol ettiler. Büyük ihtimalle büyü konusunda, Asshai’den gölge bagcilari getirmislerdir. Sonra sonra, ejderhalar ve Valyrialilar arasinda dogal, açiklanmasi zor bir bag gelisti; buna Ejderha kani denir.

:face_with_raised_eyebrow:

Martin’in böyle bir cevap vermesine gerek yok ki zaten, Dayne hanesinin Ilk Insanlardan geldigi biliniyor. Westeros’un yanilmiyorsam en eski hanesi, resmi olarak.
“Bunlarda Valyrialilik var mi?” sorusuna niye zaten bilinen bir bilgi ile cevap versin?
Konu, bu adamlarin kanina bir noktada ejderha kaninin bulasip bulasmadigi. Sorunun kaynagi, Ashara’nin göz rengi. Martin’in cevabi, kisaca, “özel bir anlami olmayan, siradan bir benzerlik”.
Hatta adam Maron Martell ve Daenerys evliliginden dogma çocuklardan birinin, bir Dayne ile evlenip, Dayne hanesine o sekilde az biraz Targaryen bulasip bulasmadigi da soruluyor; hani böyle bir seyden kaynaklanabilir mi Ashara’nin göz rengi diye… Martin ne diyor? Notlarima bakmam lazim, öyle bir evlilik var mi hatirlamiyorum.
Yani su cevaptan belli her sey… Martin bilerek, özellikle Ashara’nin gözlerini mor diye belirleseydi, bu sekilde “Dayne’lerde Targaryen/Valyria/Ejderha kani var” ipucunu falan verseydi, bunu nasil temellendirdigini unutmazdi.

150 boyunca 2 ejderha mi??
Nerede yaziyormus bu? Ejderhalarin çocugunun dogum yili belli de degil bu arada, o yüzden böyle bir çikarim yapmak zor zaten.

Valla arkadas bence çok acayip baglantilar kurmus.
Kral olmadan önce falan filan… Anlamadim bu kismi. Her zaman bir kral vardi.

Ejderhalarin Dansi’na kadar yanilmiyorsam 16 ejderha vardi toplamda, sonra savasta hepsi öldü ve sonra tik yok! Bu mesela dna ile, veya sanssizlik ile açiklanamaz.
En mantikli, en az karmasik açiklama su… Targaryenlerin hatasi! Ejderhalari kapattilar. Ejderhalar gelisemedi, ve bunun etkisi sonraki ejderhalarda göründü, hep daha kötüye giderek. Büyümediler, büyüyemeden öldüler, hiç dogmadilar…
Tabi isin birde “Ejderhalar öldügünde, büyü evrendeki gücünü yitirdi” tarafi var, o ayri.
Karisik bir mesele.

Elon Musk ejderha üretiyormuş, tüm dünyaya hayırlı uğurlu olsun. İnanmayan gitsin baksın Twitter’dan duyurdu. Adam Mars Kova zaten. Yaratıcı ve değişik olan şeyler üretmesi çok normal. Ben sonuna kadar destekliyorum kendisini. Larry Page için aynısını söyleyemem ama.

:sneezing_face:

Abla neden anlatamadım derdimi anlamadım ama o zaman Martin’in verdiği örnek üzerinden gideyim.

Norveçliler sarı saçlı mavi gözlü ama tüm sarı saçlı mavi gözlüler Norveçli değil. Peki Norveçli olmayan sarı saçlı mavi gözlüler neden sarı saçlı mavi gözlü?

Cevap: Benzer iklimsel koşullara maruz kalma.

Benim sorguladığım mesele neden bunlar benzer özelliklere sahipler?

Bunun çok basit biçimde iklimle ilgili bir açıklaması da olabilir, fantastik bir sebebi de olabilir.
Hightower ve Dayne hanelerinin ilginçliğinden ben ikinci ihtimal üzerinde duruyorum. Bunun ise seri bağlamında onlarca açıklaması olabilir. O az önceki mesajda verdiğim iki ihtimal sadece bir örnek.

Targaryenler hemen kral olmuyorlar. Bir 100 150 sene takılıyorlar ejderkayasında. Ha birkaç adadan ibaret olan krallığı sayacaksak hep krallardı diyebiliriz ama konumuz o değil kast ettiğim şey fetih sonrası. Yani Aegondan Jaeheryns’e kadar 10’u aşkın ejderha meydana geliyor aynı anda. Ancak öncesinde dair bizim bildiğimiz şey 5 tane ejderha varken başlarda bunun bir anda 3 tane olması.

bu teoriyi örneğini II. Aegon bozuyor bence, annesi Hightower dı babası Targ.
eğer kadından gelseydi Aegonun çatlatarak sahip olduğu (yanlış bilmiyorsam ) ejderhası olmazdı
kaldı ki ejderhalar sahipleri ile ruhlarını diyeyim birleştiriyor .Bu durumda sahibi olamazlardı ejderhanın anne yada kadın kimse o sahibi olurdu.

Bilmiyorum aslında tek tez bu mu? Hepsine teker teker örnek verşyor aslına bakarsan.

bu teori benim hiç mi hiç aklıma yatmadı açıkcası

Kim benzer özelliklere sahip? Bir say bakalim.
Dur ben sayayim…
Ashara; göz rengi mor.
Ve gümüs saçli Gerold (Bu arada, önceki yorumlarimda Gerold’un bir tutam gümüs saçi oldugunu söylemistim ama yanlis bilgiymis, özrü dilerim. Dir tutam siyah saçi varmis adamin, gerisi gümüs).

Baska?

Benzer iklimsel kosullar… Bu kosullarin göz rengine etki ettigini sanmiyorum ben. O yüzden senin cevabin iklimsel kosullar ise, zaten Ashara’yi konu di$i edeceksin.
Elde sadece Gerold kaldi. Iklimsel kosullar saç rengine etki eder mi hiçbir fikrim yok, o yüzden ettigini varsayalim (sanmiyorum gerçi).
Elimizde sadece Gerold var. Yeterli mi bag kurmaya? Bence degil.

He o anlamda…
Yine de çok saçma :smile:

Fatih Aegon’un oglu Maegor 13-15 yaslarindayken, Ejderhakayasinda birçok yeni dogmus ejderha varmis, hatta Maegor hiçbirini begenmemis “bunlarin hiçbir bana layik degil” diyerek.
Sorun su ki, biz sadece binicisi olan ejderhalarin isimlerini biliyoruz.
Mesela Kral Jaehaerys ve Kraliçe Alysanne Kuzey’i ziyaret ettiklerinde, 6 ejderha ile gitmisler. Biri Silverwing, digeri Vermithor, yani Kraliçe ve Kral’in binicisi olduklari ejderhalar; ama peki diger 4 ejderha?
Isimleri, akibetleri bilinmeyen ejderhalar var, ve tabi ejderhalar listesinde yer almiyorlar. O yüzden böyle bir durum varken, “su zamanda bu kadar ejderha dogdu”, “bu zamanda bu kadar dogdu” diyemeyiz.