Ejderha Genetiği ve Ejder Sürebilme Yeteneği Hakkında

Kızlar tek x kromozomunu taşır.
@Symmachus bu bir teori değil. Bu bir kuram ve carsayımlara dayanıyor. Ve pooperın yanlışlanabilirlik kurallarına uymuyor.
2- bu martinin evrenine uymaz. Martin mistik tutulması gerektiğini düşünüyor. Bu tür şeylerin açıklanabilir bir şekilde olması martinin artistik seçimine terstir.
Konu saçma, açıklama saçma ve savunmaların saçma. Starktargaryene katılıyorum. Fanlar olarak da kuram nedir, teori nedir ve varsayım nedir bilinmez hale gelmiş. Teorini çürütmek ve aşşağılamak isterdşm ama, yangını söndürebilmek için ortada ateş olması lazım. O kadar varsayımlar üstüne kurulu ki, gerçek olmayan bir şeyi gerçeklikten silmeye çalışmak kadar gereksiz bir çaba olurdu.

Benim teorim değil. İlginç bulup ekledim. Yani pek umrumda değil nasıl yaktığınız falan .d

Ama genetik meselesi tamamen yabana atılabilir değil bence. Bunun dışında bu videoda olduğu gibi olmayabilir.

Olay genetikde değil zaten. Olay martinin büyüsünde.
Fantastik olayların hiçbirine mantıksal bir açıklama getirmiyor martin. Bunu yanlış buluyor.

Buna dair net bir açıklaması var mı yanda ona benzer bir şey?

Şimdi baya ilginç bir iddia… Şahsen GRRM’in fantastik eserinde işi genetiğe dökerek bir şeylere karar verdiğini, en azından bu işi genetik ilmine döktüğünü hiç sanmıyorum. Adamın aklına dahi gelmemiştir, ölüleri diriltiyor bu herif. Bu evrendeki yegane genetik ilim seviyesi ‘tohum kuvvetli’ ve ‘saf kalmak için birbiri ile evlen’ meselesi… bu yani. :smiley:

Misal Dany’nin ateşte yanmama meselesini “mucize” diyerek bir kereliğe mahsus bir şey olarak tanımlıyor. Genetik bir mesele vs. değil. Nitekim erkek kadın ateşe karşı dayanıklı ender Targlar var. Bu evrende warg, ejderha sürme vb. doğaüstü yetenekler her daim 'KAN’a dayandırılmıştır. Misal güçlü bir warg ölüm anında kendini başka bir bedene atar ise bunu tekrar edemez, çünkü warg gücü doğduğu bedende idi; büyü kanda… Seriyi okuduğumuzda yazarın yazıp çizdikleri bize şunu öğretti; BÜYÜ+KAN tüm bu doğaüstü şeylerin olayı. Kendi söylüyor zaten yani

İster anası yanında olsun ister olmasın; ister kadın isten erkek olsun… ejderha süren ve yumurta çatlatan ejderha lordlarında bu genetik etki nasıl işliyor? Haydi ejderha sürmeyi bir yerde anlayabilirim de genetiğindeki bu kod vs. nasıl bir etki yapıyor da yumurtaya, çatlamasına neden oluyor? Soluması falan, bedeninin sıcaklığı vs. mi çatlatıyor? Kimyasal etki mi yapıyor?

İlk video başında “bazıları ejderha sürüyor, bazıları süremiyor neden?” demiş. Şimdi Valirya’da herkesin ejderhası yoksa da bu üç beş kişi ejderha sürebiliyordu, kalanı süremiyordu sebebi yüzünden değil. Ejderhalar öyle sayısı binleri vuran hayvanlar değil, düşük sayıdalar ve dikkatinizi çekti ise büyümeleri, yetişkin olup yumurtlama sürecine girmeleri ve yumurta verme sayıları da bir o kadar uzun, kısıtlı… Süremediği söylenen Targlar ise herhalde ejderha dansı olayındaki piçlerden bahsediyor… Onlar melez, kandaki ağırlık meselesi ile ilgili her şey. Yani valirya kanındaki büyünün ne denli baskın olduğuyla ilgili, bir de bunlar hayatları boyunca hiç sürücüsü olmamış, kimseyle bağ kurmamış yahut eski efendisi ölmüş yetişkin ejderhalardı. Targlar ne diye birbirleriyle evleniyorlardı? İddia neydi? KANI SAF TUTMAK böylece ejderha üzerindeki hakimiyeti kolaylaştırmak… GRRM, bir sohbetinde ensest evliliklerinin sebebini bu şekilde açıklıyor.

Yani ben genel olarak bu işin gen ile değil tamamen büyü+kan meselesi olduğunu söylüyorum ki seride yazar da bu şekilde anlatıyor zaten.

Yalnız şu var, kanı saf tutma meselesi doğrudan genetiğe giriyor. Yani çekinik genlerin kendisini gösterme ihtimali, o çekinik genin bulunduğu biriyle evlenirsen, yani bir akrabanla, sana geçme ihtimali daha fazla artar. Ancak başka evlilikler yaparsan kan saf kalmış olmaz.

Burada işin bilimsellikle ilgisi olmadığı söyleniyor ama sonuç olarak bu evren tüm fizik kurallarının bir noktaya atıldığı, karakterlerin ışınlandığı bir evren değil. Az buçuk bizim Evren’imizin kurallarına göre işleyen mekanizmalara sahip. Evet mesela Ejderha kontrolü bilimle açıklanmıyordur. Ama kanın aktarılmasında doğru evliliklerin önemi olduğuna göre burada bizim dünyaumızun genetik gerçeklerine işaret eden bir durum var. Ancak Burada asıl soru bence genetik yoldan aktarılıyor mu değil, Martin evlilikler Sonucu kanın aktarılmasında basit bir ortaokul Mendel mantığı kurdu mu yoksa tamamen kafasına göre rastgele mi? Mesela konuda da belirttim Ejdehanın 2 bacaklı olmasının sebebi doğada hem 4 bacaklı hem de uçabilen bir varlığın olmaması. Yani az da olsa bilimi umursuyor ki zaten bilimkurgu kökenli bir yazar. Kendisi hanedanlara ve tiplerine aşırı takık. Bu yüzden böyle bir şeyi dikkate almış olma olasılığı yüksek bence. Öte yandan bu genetik konusu sadece yumurta çatlatmak veya Ejder sürmekle değil çocukların deli doğması veya ölü doğmasıyla da beraber incelenmesi gerekiyor bence. Dikkatini çekti mi bilmiyorum aöa ölü doğan targ çocuklarının istisnasız hepsi pullu ve kanatlı şekilde. Yani kandaki Ejder kanının rahatsız edici biçimde öne çıkmasıyla oluyor muhtemelen ve böyle durumlar ensest evliliklerde görünür vw açıklaması da gene genetikle ilgilidir.

Öte yandan deli olarak adlandırılan Targaryen krallarının ezici bir çoğunluğunda Ejder olduğu Şanrısı var. Bence delirmelerinin sebebi bu. Hakkında fazla ayrıntılı şey bilmediğimiz deliker de kendine hakim olamıyor tarzında anlatılıyor ki bu da Ejder kibriyle ilgili muhtemelen.

Ejder süremeyen targlar piçler değil. Viserys. Şuanki krallar onun soyundan geliyor. Bunun dışında piç olduğunu öne sürüp deneyip yamulanlar var ama bayağı kontrol sahibi olanlar da çıkıyor.

Tamam, iş bizim evrende genetiğe giriyor da GoT evreninde bizim anladığımız manada genetiğe girmiyor. Kaldı ki sen büyü işini genetik işine indirgeyemezsin. Fantastik bir evren bu, GRRM de kendisi söylemiş büyü meselesine mantık getirmeye çalışmadığını… Yani nasıl bir genetik mesele bu valiryalıların ejderha sürmelerine ve ender de olsa bazılarının ateşe dayanıklı olmasını sağlayabilir ki? Bu tamamen kandaki büyü meselesi, yazar bunu söylüyor… Aktarım meselesi bu kanın senin vücudunda ne kadar etkin olduğuyla ilgili… Yazarın tüm açıklamasına rağmen biz zorla olayı xy kromozumu vs. genetik, dna aktarım vs. ana… dersek fantastik evrenin canını çıkartır, üstüne yazarın sözleriyle de ters düşeriz. Yani Melisandre gibi zorla kendi AA’mızı yaratmaya gerek yok. :slight_smile:

Elbette ki bu evren tüm fizik kurallarının bir kenara atıldığı bir yer değil, Martin zaten fantastiğin de belli bir seviyede olması gerektiğini yoksa suyu çıkacağını vs. savunan biri. Lakin bu evrende büyü var ve bu evrende ölüler diriliyor ve bu evrende bunun gibi manyak manyak sürüsüne bereket şey var, eşyanın kanuna uymayan şeyler… Ve bunlar büyü ile açıklanıyor; warg, ejderha, kehanet, ölü diriltme vs. vs. vs.

Ensesten doğan insanlar deli mi olur gerçekte? Olmaz, sakat doğar ama delirmezler bu sebeple ama bu evrende böyle bir ihtimal eklenmiş. Ölü doğan Targ çocuklarının hepsi nasıl istisnasız o şekilde? Şekli bozuk bildiğimiz bir Dany’nin bebeği var bir de şu ejderhaların dansındkai kraliçenin çocuğu sanırım, başka hatırlaymadım. Kim var? Misal Deli Kral’ın karısı da bir sürü ölü doğum yaptı, onların şekilleri bozuk muydu?

Kral Viserys nasıl ejderha sürücüsü değildi? Balerion’u sürüyormuş, daha ne olsun?

Viserys was a dragonrider who rode Balerion until the dragon died of old age during the reign of Jaehaerys I. Viserys never bonded with another dragon after Balerion’s death.[4]

Ben bir ters düşme görmüyorum. Bak ikisi fark var, ben kandaki büyüye bilimsellik katma çabasında değilim, teori de bununla alakalı değil zaten. O kandaki büyü başka bir mesele tartıştığımız şey bunun nesillere nasıl aktarıldığı yönünde.

Mesela sen bunu bireylerdeki kanın gücüne bağlıyorsun. Ancak bir bireyin yaptığı evlilikten doğan sonuçlar her zaman aynı şekilde işlemiyor. Mesela İyi Daeron’un çocukları. En büyük oğlu Baelor tip olarak tamamen Martell. Küçük oğlu Maekar ise tip olarak Targaryen. Rheanyrea’nın çocukları içinde büyük olan piç üçlü kahverengi saçlı ama ejder sürebiliyor. Öte yandan Daemondan olan çocuklarından Viserys ejder sürücüsü değil Targaryen özelliklerine benzemesine rağmen.

Ş

Şimdi şuna cevap vermeni istiyorum, büyü olayları dışında karakterlerin fiziksek görünümleri sence bizim evrendekine benzer bir genetik mantıkla mı aktarılıyor?

Eğer evetse neden vücudun büyülü olmasını sağlayan genler benzeri bir mantıkla aktarılıyor olmasın? Üstelik bu kadar kanı saf tutma evlilikten özel yetenekli çocuklar doğma muhabbeti varken? Yani saç siyah mı sarı mı yoksa karakter yakışıklı mı çirkin mi gibi konularda normal genetik kurallar işleyecek ama büyülü bir gen aktarımı olduğunda tamamen farklı işleyecek öyle mi? Neden?

Bak şöyle bir durum var, ensestten doğanların sakat olmasının sebebi çekinik genlerin bir araya gelmesi. Targaryenlerin bazılarının deli olmasının sebebi de muhtemelen benzeri bir çekinik genden kaynaklanıyor. Zaten bu deli Targaryenler sadece ensestten çıkmıyor. Benim favori deli karakterim Aerion ensestten değil mesela. Hatta büyükbabası bile ensest evlilik yapmıyor. Ayrıca gerçek dünyada da ensest evliliklerin ruhen bozuk çocuklara sebep olduğu bilinir.

Şu buz ve ateşin dünyası kitabını okumalısın. Evet öyleler. Hatta Rheanyrea’nın ölü doğan oğlu da öyle

Ve hayır senin dediğin ilk Viserys. Benim dediğim Rheanyrea’nın Daemondan oğlu olan ikinci Viserys. Değersiz Aegon’un babası.

Bak şimdi… Durum biraz değişim gösterdi. Ben olayı ejderha sürme becerisinin kazanılması gibi şeylerle bağdaştırıyordum… Sonuçta bunu genetik sağlamıyor, büyü sebebiyle demiştim… Ve bu büyülü kanın aktarımı ile ilgili diye… Neyse.

Bu büyülü kan ne şekilde aktarım yapıyor? Valirya Lordlarının hepsi birbirleriyle evlenerek kanlarındaki büyüyü içlerinde tutuyorlardı, Targlar tek başına gelince bu işi kendi ailesi arasında yapmaya başladılar. Tipsel olarak aktarım başta olmak üzere ejderha sürme, kehanet ve ender olarak yanmama özelliklerini aktarmayı başardılar.

Melezlenmeye girince buna sebep olacak şeylere gelince… Vallahi kardeşim bana göre bu kısım da hiç önemli değil yani, karakter arzu edince vermiş bu özellikleri arzu etmeyince vermemiş… ahan da genetik bu, Got’da… Adına GRRM diyoruz. :smiley:

Misal… Kan Kuzgun’u her 1000 kişiden 1 kişi warg, her 1000 wargdan 1 kişi yeşil gören olur, diyor… Ned’in kardeşleri ve yakın atalarında warg vs. hiç yoktu. Lakin gel gör ki 6 Kışyarı Çocuğu warg güçleri ile doğdu. Bunu sizin şu genetik şablonunuzla nasıl açıklıyorsunuz şimdi?

Kısır bir argüman olacağının farkındayım ama Starkların atalarının böyle özelliğe sahip olmadığıyla ilgili Bilgi de yok dkkdkd

Öte yandan bu warglık özelliği ulu kurtlar sayesinde açığa çıkmış olabilir. Martin Stark çocuklarının hepsinin Warg olduğunu söyledi ama Sansa’nın bir numarasını görmedik çünkü kurdu öldü.

Tamam bak burası biraz eksik son videoya bak orada warglıpa da değinmişti ama ensest ilişki meselesi kanın saf tutulması için gerekli Yani genetiğin bir etkisi var tersi olsa ensest ilişki saçma olurdu.

Stark Hanesi warg özelliklerini taşıyor, taşımıyor değil. Hatta onlar daha çok Warg King’e dayanıyor bu özellik aktarımı ama tarihte kaç tan Stark warg vs. olmuş? der isen işte bilemiyoruz. Bir 13. Kumandan var, o da iddia edildiği gibi Stark ise.

Hepsi warg ama kurtlar tarafından açığa çıktığı için onunki çıkmadı, doğru. Kurtlarla bağları var onların. Yoksa warg yetenekleri daha minik yaşlarda ortaya çıkıyor 10-15 yaşlarında değil, bizimkilerde olduğu gibi.

Tamam işte, büyüyü damarlarında tutuyorlar. Warg meselesi de kandaki büyü… 5. kitap açılışında öyle diyor. Şimdi genetik ilminin olmadığı bir evrende olaylar genetik ile değil kan ve tohum ile açıklanıyor kardeş, biz bu yüzden hiçççç girmeyelim bu işlere diyorum işte. Hem warg meselesinde çöküveriyor arkadaş zaten.

Düşünsene 8 bin yıllık süreçte Starklar arasında sadece 3-5 warg vs. çıkmış…(salladım yani) Oysa bu adamların senin deyişinde genleri çoğu zaman baskın… Bir Ned zayıf pasif kalmış ki Arya dışında hepsi tully gibi :smiley:

Şunu da dikkate al Starklar Tullylere kadar asla Andal haneyle evlilik yapmadı.

Targ gibi dış evlilik yapınca çekingen gene dönüştü diyorsun? Olabilir.