Ejderha Prensi ve Kış Gülü Teorisi


#1

Arkadaşlar teori bana ait değildir. Forumda ilk yayınlayan da ben değilim. @“WymanManderly” kendi konusunda yayınladı ancak çevirisi yoktu bende çevirisini yapıp yayınlıyorum. Aynı konuda kısa olarak yayınlandı. Teorinin ,sadece kitaptan yapılan birkaç alıntı haricinde, tamamı buradadır.

Çeviride @“Éowyn” 'in de emeği var ona da teşekkür ediyorum.

Kaynak; http://asoiaf.westeros.org/index.php/topic/107251-the-curious-case-of-the-dragon-prince-and-the-winter-rose-4/

Mance Rayder’ın Rhaegar Targaryen olduğu teorisi. Teorinin sahibi şunları yazmış:

EJDERHA PRENSİNİN VE KIŞ GÜLÜNÜN İLGİNÇ DURUMU

Burada teoriyi yazan kişi Rhaegar’ın “ölümünü” biraz incelemiş. GRRM, “Rhaegar’ın ölüsünü kim buldu, bulduysa ne yaptı?” sorusuna şöyle cevap vermiş:
“Rhaegar yakıldı, tüm savaşta ölen Targaryenlere yapıldığı gibi. Bu eğlenceli oldu (röpörtajı kastetmiş), ama zaman geçiyor ve yarın önümde uzun bir gün var o yüzden bu işi hızlandıralım. Üç soru daha, sonra bitiriyoruz.”

Gördüğünüz gibi, GRRM Rhaegar’ı kimin bulduğunu söylememiş ve sadece yakıldığını söylemiş. (Ki bu, Asoiaf’ta ölümü kanıtlamaz.) Ve daha sonra ilgiyi dağıtmak için sadece üç soru daha yanıtlayacağını belirtmiş.

Burada kitaptan bir bölüm var:

Üç Dişli Mızrak’ın geçidinde, savaş kızışmışken karşılaştılar; büyük boynuzlu miğferi ve savaş çekiciyle Robert, siyah zırhlara bürünmüş Targaryen prensi. Göğüslüğündeki yakutlarla işlenmiş hanesinin üç başlı ejderhası güneşte kor gibi parlıyordu. Üç Dişli Mızrak’ın suları ikisinin savaş atları birbirinin etrafında tekrar tekrar daireler çizdikçe ve çarpıştıkça, atların toynaklarının arasından kızıl akıyordu. Ta ki sonunda Robert’ın çekici ejderhayı ve altındaki göğsü paramparça edinceye dek. Ned vardığında, Rhaegar akıntıda ölü yatıyordu, ve iki tarafın askerleri de suyun içinde zırhtan kurtulan yakutları eşeliyordu. “Rüyalarımda”, Robert itiraf etti, “onu her gece öldürüyorum. Bin ölüm bile onun hakettiğinin yanında hiç kalır.”

Peki Robert’ın yerinde olsaydınız siz ne yapardınız? Bence Robert’ın 14 yıl sonra bile Rhaegar’dan hala nefret ettiği aşikar.

Rhaegar/Sahte Rhaegar kılık değiştirmiş olabilir mi? (Bunu tam çeviremedim ama şöyle örnek vereyim: Melisandre’nin yakutlarıyla aynı hesap.)

MANCE:

Mance, Gece Gözcüleri’nden ayrılma hikayesini anlatmıştı Jon’a. Pelerini farklı renkte olduğunu sebep göstermişti.

Mance’ın giydiği pelerin siyah zemin üzerine kırmızı renkte üç şerit. Pelerinin ve şeritlerin rengi ve ayrıca şeritlerin sayısı ilginç. Siyah ve kırmızı Targaryen renkleridir ve sancaklarında 3 başlı ejderha vardır.

Mance hem kuzeyin hem de güneyin şarkılarını bilir ve söyler. Mance’in yabanıl kökenli olduğu söyleniyor. Tüm hayatını Duvar’da geçirmiş birinin hem güneyin hem de kuzeyin şarkılarını bilip onları söylemesi ilginç değil mi?

Mance ayrıca tam bir lider. Birbirleri ile düşman olan kabileleri bir araya getirip bir ordu kurmak her liderin harcı değil. Ve de bu askerler birer yabanıl, özgür insan. Yabanıl olarak doğan bir karganın bu derece iyi liderlik özelliklerinin olmasını bekleyemezsiniz. Barristan’a göre Prens’in de böyle özellikleri olması bu teoriyi güçlendiriyor. Ayrıca herhangi bir karga nasıl binlerce kişilik bir yabanıl ordusu toplayabilir?

Mance, Jon’u (ve Kral Robert’ı) görmek için Kışyarı’na iki kez gitmiştir.

Ayrıca Mance, Kral Kanı taşıyanları kurban eden Mel’i nasıl kendisini korumaya ikna etti?

Mance eğitimli. Karısına Leydim diye hitap ediyor. Kış Borusu hakkındakileri biliyor.

Bir yabanıl piçinin önce bir kargaya dönüşmesi ve sonra da bir karganın Sur’un Ötesindeki Kral’a dönüşmesine inanmak zor.

RHAEGAR:

Rhaegar asla zafer peşinde koşmadı. Barristan’ın dediğine göre o tek amaçlı ve görevine bağlıydı.

Atını alıp, 3 Dişli Mızrak’ın yanında ordusu ile bulunan ayrıca deli gibi sinirlenmiş Robert Baratheon’un yanına ağır bir zırh kuşanarak teke tek dövüşe gitmesi bu zamana kadar duyduğumuz sağduyulu ve akıllı Rhaegar’dan yapılması beklenen bir şey olamaz.

Aynı zamanda Rhaegar asla yönetmek istemedi. O bir sanatçı ve filozoftu. Demir Taht’tan daha önemli bir amacı vardı.

SONUÇLAR:

Eğer Mance, Rhaegar ise büyük amcası Aemon’dan yardım almak, ona yardım etmek, onu kendisine bir rehber olarak kullanmak, Aemon ile görüşmek istemez miydi? Aemon’un ölmeden önce Mance’in oğlunu kucaklamak istemesi ilginç değil mi? Neden Aemon bunu istedi? Eğer RT=MR ise bu mantıklı. Eğer değilse bunun bir anlamı yok.

Sanırım Ned Stark’ın da Rhaegar’ın bu hilesinden haberi vardı. Çünkü Cat’e Kuzey’in Mance Rayder’dan korkacak hiç bir şeyi olamadığını söyledi. Ned aptal değildi, kendini beğenmiş değildi. Her Sur’un Ötesindeki Kral’ın başlıca bir tehdit olduğunu biliyordu… ancak müttefik değillerse.

Rhaegar, bilinen ismi ile ve Prens lakabı ile öldü. Ama kendi macerasına devam etti. Bu kendisi asla gidemeyeceği için, Ned’in Jon’a GG’ye katılmasını niçin söylediği ile uyuşuyor.

Bu Ozan Bael hikayesinin şimdiki zamana göre uyarlanmış hali. Jon ikinci kez babasını öldürmek için yola çıktı.

Eğer teorimiz doğru ise Rhaegar, önemli olanın ne olduğunu ve önemli olmayanın Demir Taht olduğunu bilen bir lider. Üstünde kimin oturduğu diyar tehdir altında iken Demir Taht önemsizdir, Rhaegar bunu biliyordu.

Eğer Rhaegar Mance ise Westeros’u Yabanıllar ile istila edip fethetmeyi planlamıyordu. Mance, yabanılları Ak Yürüyenlerden ve wightlardan uzakta güvenli bir yer istedikleri için Sur’a götürdü. Yabanıllar Sur’un güneyinde olduğu sürece saldırı gerçekleştirildiğinde Öteki ordusunda daha az asker olacak. Sur’un Ötesindeki Kral olması ile Rhaegar, yabanılların wighta dönüşmesini engelleyerek Robert’in İsyanı’nda ölen insan sayısının önemli bir kısmını tekrar Westeros’a kazandırmış olacak.

Rhaegar ile Mance aynı özellikleri taşıyor;

Aynı yaş, aynı boy, aynı vücut tipi, aynı müzik anlayışı, kehanetlere karşı olan ilginin aynı olması, görünüşe göre emsali olmayan yetenekler, favori renkleri aynı ve birçok insan ikisini de ölü biliyor. Önemli fark ise saç ve göz renkleri. Baratheon ordularına karşı savaşmaktaki yetenekleri de aynı.
Mance ile Jon’un kanı aynı asil kan.
Mance Able ismini aldı, Ozan Bael’ın anagramına göre Kışyarı Lordu’nun kızını hamile bırakan kişi ile aynı isim.

SORULAR:

Mance nasıl tüm güneyli şarkılarını biliyor? Dorne şarkısını nasıl bilebilir? Kaç tane Dornelu kuzeye gelip bu şarkıları söyledi?
Nasıl tüm yabanıllar Jon Snow’da ki önemi gördü, ölü bir adamın piçinin yabanıllar için nasıl bir önemi olabilir? Neden Mance sadece, Jon piçliği hakkında şikayet edince onu kabul etti? Mance nasıl Jon’u her zaman bağışladı ve ona yardım etti?
Neden Mance Jon ile ilk görüştüklerinde ona ,Dornelunun Karısı’nı söyledikten sonra, Ben Dornelunun karısını tattım dedi?

İHTİMAL SENARYO:

Tartışılabilir, kim ve nasıl soruları ile ortaya farklı düşünceler attıktan sonra bu kısmı basit bırakacağım.

Rhaegar genç iken hayatını sonsuza kadar değiştirecek olan bir bilgi/kehanet buluyor kitapların arasında. Bu yüzden bir savaşçı olmaya karar veriyor. Elia ile evlenmesinin ve Lyanna ile olan ilişkisinin kehanetler dolayısı ile kendi amacı uğruna yaptığına inanıyorum. Aynı zamanda diyara karşı olan gerçek tehdidi öğrendiğini ve amacı doğrultusunda Mance Rayder’a dönüşerek Sur’un kuzeyini büyük bir ölü ordusu oluşmaması için yabanıllardan temizlediğini ve bu sayede saldırı gerçekleştirildiğinde esas tehdidi püskürtmek için Sur’un savunmasının güçlenmesini amaçladığına inanıyorum.

Bana göre bu teori iyi bir teori ve diğer Rhaegar Targaryen Yaşıyor teorilerine göre çok daha sağlam.
Ben tam olarak bu şekilde gerçekleştiğine inanmıyorum. Açıkta kalan birçok kısım var. Bunlara rağmen olabilitesi var.


#2

Bana olabilir gibi geldi…Ama GG’ye katıldığı sırayla ölüm sırası tutuyor mu onu bilmek lazım…Eğer tutuyorsa işte doğru yoldasın demektir.V ebenim merak ettiğim Lynna’nın elbisesi kırmızımıydı belkide öyleydi ve pelerindeki kumaş parçası onun elbisesine aitti…


#3

Bu teorinin doğru olduğunu düşünürsek… Kendisi önce Robert’a sonra Stannis’e yenilmiş. :tongue:
Teoriye dönersek, mantıklı fakat ben Rhaegar’ın öldüğünü düşünenlerdenim.


#4

Teoriyi resmen tek seferde okudum gerçekten çok inandırıcı bir teori. Umarım doğru değildir bu teori çünkü ben öldüğü sanılan kişilerin tekrar seriye dahil olmalarını saçma buluyorum. Rhaegar a karşı garezim yok severim kendisini yanlış anlaşılmasın.

Edit: Yanlış hatırlamıyorsam kitapta Jon, Mance ile kılıç dövüşü yapıyodu ve iyi dayak yemişti Jon :slight_smile: Rhaegar ın da çok iyi kılıç kullanabilen birisi olduğu bahsedilmişti daha önceleri.


#5

Açıkcası başlığı gördüm saçmalık dedim ama şimdi okuyunca neden olmasın.sağlam teoriler var ortada olabillir bence.


#6

Mantıklı,ben bir şey merak ediyorum bu kadar olay içerisinde savaşların çıkması komplolar vs GRRM neden Rhaegar’a bu kadar çok yer ayırdı ? Sonuçta ölü,bir etkisi olmayacak gelip geçmiş bir karakter.Ve Rhaegar’ı bu kadar iyi şekilde lanse etmesi.Azor Ahai olabilir mi acaba ?


#7

Kendisi ölmeden ve isyan çıkmadan önce AA olduğunu düşünüyordu ve Üstat Aemon ile kuzgun yolu ile bu konuyu görüşüyordu. Oğlu olunca kendisinin değil oğlunun AA olduğunu düşünmeye başladı.


#8

Beyler bir açık kapı daha var.Lynna Edd içeri girdiğinde yara almış ve ölmek üzereydi eğer Rhaegar AA’sa belkide kılıcını Lynna’ya saplamıştı ve onu sevdiği kadının kanıyla soğutmuştu.Yani Lynna Nissa görevi görmüştü.Sizce bu olabilir mi?

Elia zayıf bir kadındı belkide o Nissa gibi kılıcı soğutamayacağından Rhaegar Lynna’yı kaçırmıştı??


#9

Rhaegar AA olduğunu hep düşündü,veya deliliğinin uğruna Lyanna’yı kaçırdı. (Ejderhanın Üç Başı Kehaneti) Çünkü Elia sadece 2 çocuk doğurabildi.3. çocuk için yani kehanet için Lyanna’yı kaçırıp onunla birlikte oldu.Sonuçta ne oldu ? Jon doğdu.3. Deneme ve Lyanna öldü.Nissa Nissa Lyanna oluyor bu durumda.Jon ise Lightbringer.

Çok mantıklı değil ama olabilir.


#10

Bence o doğum yaptığı için olabilir.


#11

Çünkü Aegon VI doğduğu gün kızıl yıldız belirdi gökyüzünde tıpkı Dany de olduğu gibi.


#12

Jon ile Mance arasındaki bağ bu teoride en önemli malzeme bence. Rhaegar-Mance benzerliği tatmin edici diyebilirim. Ama Dorne’da söylenilen şarkıları, eğer Sur’a gelmiş bir Dornelu veya Dorne’da zaman geçirmiş herhangi bir kişi de ona aktarmış olabilir. Dornelu’nun tadına baktım lafı ilginçmiş ama…

Benim anlamadığım kısımlar ise Rhaegar, Üç Dişli Mızrak Savaşı’nda eğer orada değilse orada ölen kimdi? Rhaegar canlandırıldı mı ya da? Rhaegar ne ara kimseye fark ettirmeden Sur’u aştı ortada kocaman bir savaş varken? Yani tek amacı Jon’u dünyaya getirtmek ve Surun Kuzeyi’nde kendine hoş bir sürpriz yaptırtmak mıydı? Rhaegar über bir adam, bu kadar über bir karakter Bael efsanesi tarzında bir şey mi yaratmak istemiş?

Her şeyden önemlisi Eddard Stark ne ayak? Niye müttefik oldu Rhaegar ile :smiley:
Ha zamanında bu forumda, Night’s King-Ötekiler ile İnsanlar arasındaki muhabbet-Son nesil Starklar’ın warglığı ve Daenerys-Diplomat Azor Ahai içerikleri olan bir teori yayınlanmıştı. Eğer onunla bu teori birleşirse … anam anam… feci olur.

Ne yalan söyleyeyim, heyecanlandırdı yeminle.


#13

Bir diğer sıkıntı eğer Gece Kralı-Ötekiler olayı doğruysa Dany kezbanı Azor Ahai olur ve bu teorinin hiç bir anlamı kalmaz doğru çıksa bile :confused:


#14

@Icefyre Jon epikliğini konuşturur ama :smiley:


#15

Jon her türlü serinin gidişatını iyi yönden etkileyecek diye düşünüyorum.Ama Rhaegar Azor Ahai olsun lütfen ya :confused: GRRM’nin gidip ellerinden öperim valla.


#16

Babam naptın sen ya. Ortalığın … koydun yemin ediyorum. Güzel çevirmişsin, teoride bomba olursa seriye çok farklılık katar diyebileceğim bi teori.


#17

Mükemmel noktalara değinmiş teori.Göz rengi işi de tutsa %100 diycem ama diyemiyorum.Ona da bir açıklama getirilebilir belki…


#18

Olmasını hem istiyorum hem istemiyorum. Şöyle yapalım Mance=Rheagar olsun ama Ramsay da Mance’i öldürmüş olsun.


#19

Mantıklı olabilir.Ama ben Rhaegar’ın öldüğünü düşünüyorum.Fakat her şey beklenir GRRM bu.


#20

Teori çok iyi hi. aklımda gelmemişti hakkaten olabilir :slight_smile: Olursa süper olur ama MAnce gumus saçlımıydı ki:S ayrıca dizide MAnce’yi oyanayan Adamı düşündükçe hayır diyesim geliyor:D Yani gerçek olsa dizide biraz anlamazmıydık, kitabta zor belki de :S birde bu adamın çocugu var aegon jon dany ooo :smiley: tyrion bence bu dogru ise ortalık karısırdı :S