Ejderhaların Dansı 2.0

dizi
daenerys-targaryen
kitap
jon-snow

Ejderhaların Dansı:

baelish

Serçeparmak: Olanların hepsi önceden görmüş olduğun şeyler olacak.

Ejderhaların Dansı’nı (Dance of the Dragons) kısaca özetlersek; ( 129FS ve 131FS) Viserys I’in iki çocuğu:

Rhaenyra ile Aegon II arasında meydana gelmiş Targaryen Hanesi içindeki bir iç savaştı. Rhaenyra “Siyahlar” olarak anılırken Aegon II “Yeşiller” olarak anılıyordu.

Rhaenyra babasının varisi gibi yetiştirilmişti, çünkü uzun bir süre babasının tek çocuğuydu ve annesinin ölümünden sonra da Viserys onu resmen varisi kabul etmişti.

Ama babası yeniden evlendi ve yeni kraliçesinden çocukları oldu.
Viserys I öldüğünde, hem Rhaenyra hem de yarı-kardeşi Aegon II kendisini tahtın varisi ilan etti.

Bunu kanlı ve her iki tarafın da ejderhalara sahip olması nedeniyle de yıkıcı bir veraset savaşı takip etti. Savaş Rhaenyra’nın ölümü ile sona erdi (yarı-kardeşinin ejderhası tarafından yenildi) ama uzun vadede Targaryen Hanesi için geri dönülemez sonuçlara sebep oldu. Haneden birçok kişi ölürken ejderhaların çoğu da yok oldu. Son ejderha Rhaenyra’nın oğlu ve Aegon II’nin yeğeni olan Aegon III (Ejderha Felaketi) saltanatında ölmüştür.

GRRM’in bu olayları muhtemelen 12.yy İngiltere veraset savaşlarından esinlenerek yazdığı düşünülmektedir (I. Henry’in kızı Matilda ve yeğeni Stephen of Blois). Matilda da babasının varisi olarak görülüyordu. Bu savaş da kanlı bir savaştı ve 20 yıl sürmüştü. Savaş Matilda’nın oğlunun II. Henry olarak tahta geçmesiyle sona ermiştir. Gördüğünüz gibi Targaryen iç savaşı ile İngiliz iç savaşı arasında bariz benzerlikler bulunmakta…

Ejderhaların Dansı 2.0

İkinci bir Ejdarhaların Savaşı olasılığından bahsedilmesinin nedenlerinden biri GRRM’in bunu bir röportajında zikretmiş olması…

49
(kaynak: The Citadel: So Spake Martin - Concerning the Dance of the Dragons)

• ÇEVİRİ:
    Soru: Gelecek kitaplarda Ejderhaların Dansı’na ilişkin daha çok şey öğrenecek miyiz?
    GRRM: İlk Dans mı ikincisi mi? İkincisi bir kitabın konusu olacak. İlkinin ise zaman zaman bahsi geçecektir, eminim.

Kitaplarda; birçok hayran bu ikinci dansın Daenerys ile Aegon (Genç Griff) arasında olacağına inanıyor. Ama bahsi geçen Aegon’ın; kitapta Dany’nin görülerindeki Maskara’nın Ejderhası (Mummer’s Dragon) olduğuna inanılıyor (bir teori tabi ki)
Genç Griff; A Dance With The Dragons (Ejderhaların Dansı) kitabında karşımıza çıkıyor.
Her ne kadar kitabın adı Türkçe’ye böyle çevrilmiş olsa da daha doğru çevirisi şu şekilde: Ejderhalarla Bir Dans; yani iki başlık arasında biraz fark var.
(A Dance With The Dragons x Dance Of The Dragons)

Ayrıca henüz çıkmamış olan Kış Rüzgarları kitabında da bu (ikinci) Ejderhaların Dansı’na göndermeler yapan yayınlanmış bölümler var:

Dragons?” said her mother. “Teora, don’t be mad." “I’m not. They’re coming.” “How could you possibly know that?” her sister asked, with a note of scorn in her voice. “One of your little dreams?” Teora gave a tiny nod, chin trembling. "They were dancing. In my dream. And everywhere the dragons danced the people died.” (TWoW, Arianne)

• Kısaca çeviri:
    Teora, rüyalarında ejderhaların dans ettiğini gördüğünü söylüyor. Ve ejderhaların dans ettiği her yerde insanlar ölüyordu diyor…

Benim de içine dahil olduğum bir hayran grubuna göre bu Sahte Aegon Jon Snow’un Aldatıcı Kıyası (Foil). Yani Daenerys’in, Jon Snow’a ve onun bir anda ortaya çıkan gerçek kimliğine karşı tepkisini şekillendirecek bir asıl hikaye öncesi hazırlık…

Tabi ki bu kitaplardaki durum ama dizi Genç Griff olaylarına hiç girmedi. Ben bunun nedenini kitaplarda da Daenerys’in bu Sahte Aegon’ın üstesinden geleceği şeklinde yorumluyorum. Ve Dany’nin, onun hakkının önüne geçen birine karşı takınacağı tavrı önceden kestiremememiz için dizide buna yer verilmediğine inanıyorum. Yani Daenerys’in Jon’un açığa çıkan gerçek kimliğine karşı ne yapacağını/ne düşüneceğini bilmiyoruz. (bir nevi dizi Sahte Aegon olay örgüsünü Jon’a transfer etti diye düşünebiliriz)

Ama Daenerys’in Demir Taht yolundaki hırsını sanırım dizide de rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Politik Jon teorisi, Jonsa vs teorilere inanmasak bile sırf bu kimlik açığa çıkmasının hem Dany hem de Jon üzerinde büyük bir etkisi olacağına hepimiz hemfikirizdir diye düşünüyorum. Daenerys, Jon’un 7. sezon boyunca bu gerçeği bilmeden hareket ettiğine inanacak mı? Yoksa hikayesi boyunca ihanetler konusunda uyarılmış Daenerys şüphe ve paranoyaya düşecek mi? Jon, Demir Tahtı istemiyor ama Dany yine de böyle bir tehlikeyi göze alır mı? Jon kendi ve diyarın güvenliği için hırstan gözü dönmüş bir Daenerys’e karşı savaşır mı? (Kitaplarda Sahte Aegon ile karşılaşmış bir Daenerys’i hayal edelim bir de).

Dizide Ejderhaların Dansı Göndermesi

Peki dizi İkinci Ejderhaların Dansı’na ilişkin göndermelerde bulunuyor mu?

• Dizide Shireen babası Stannis ile (ilk) Ejderhaların Dansı hakkında konuşuyor:
    (Bölüm: 05x09: The Dance of Dragons => yani: Ejderhaların Dansı)

shir1 shir2

• [Shireen bundan önce de 3. sezonda Davos’a okuması için Fatih Aegon hakkında bir kitap getirmişti. Bunu da Daenerys’in Westeros’a gelişine bir öngörü olarak kabul edebiliriz.]

• Sondaki Joffrey ve diyaloğuna daha yakından bakmanızı istiyorum:

15 26

-> Gördüğünüz gibi 03x04’teki bölümde Joffrey, Rhaenyra Targaryen’dan, onun yarı-kardeşinin ejderhası tarafından yenilmesinden bahsediyor. (Bu bölüm ayrıca Dany’nin Lekesizleri satın aldığı ve köle efendilerini yaktığı bölüm… yani ejderhaları gerçek anlamda en etkili kullandığı bölümlerden biri)

-> Aynı görüntüyü 02x10 bölümünde de Dany’nin House of Undying’deki görülerinde de görüyoruz. Bu görülerde Dany, Red Keep’i görüyor. Hatta bu sahne tam Demir Taht’ın olduğu odaya girmeden önce. (Yani Joffrey’nin bulunduğu yer olduğunu varsayabiliriz…)

-> Yani dizi de Daenerys’in içinde olduğu bir Ejderhaların Dansı göndermesi yapıyor…Hem de yaşamını yitiren Rhaenyra ile Daenerys arasında bir bağ kurarak…

GRRM “Hektor-Aşil İlhamı”

• Şimdi yine Grrm’e ve yarattığı evren ile hikayesindeki ilhamlarına dönmek istiyorum…

I’ve been always very impressed by Homer and his Iliad, especially the scene of the fight between Achilles and Hector. Who is the hero and who is the villain? That’s the power of the story and I wanted something similar to my books. The hero of one side is the villain of the other side. (GRRM)

• ÇEVİRİ: “Homer ve onun İlyadası’dan, özellikle Aşil ile Hektor arasındaki savaş sahnesinden her zaman çok etkilendim. Kahraman kim ve kötü adam kim? Hikayenin gücü bu ve ben de kitaplarımda buna benzer bir şey yapmak istedim. Bir tarafın kahramanı, diğer tarafın kötü adamıdır.”

“I prefer the philosophy that, you know, the hero is the villain of the other side. You know, there’s—yes, things like the fight between Gandalf and the witch king of Angmar is a great moment, but the fight between Achilles and Hector also, you know, resonates for me and is something that I wanted to draw upon where you have two heroes fighting . I also liked the idea of the story not being predictable.” - GRRM, [2011]

• ÇEVİRİ: “Bir kahramanın diğer tarafın kötü adamı olduğu felsefesini tercih ederim. Biliyorsunuz, - evet, Gandalf ve Angmar’ın Cadı Kralı arasındaki kavga gibi şeyler harika anlar, ama Aşil ve Hektor arasındaki kavga da, bilirsin, bana hitap ediyor ve bu benim de kullanmak istediğim bir şey, kavga eden iki kahramanın olması. Ayrıca hikayenin öngörülemez olması fikrini de severim. ”

-> Gördüğünüz gibi Grrm, İlyada’dan ve özellikle de Hektor ile Aşil arasındaki kavga hikayesinden oldukça etkilenen ve böyle bir hikayeyi de kendi evreninde kullanmak isteyen bir yazar. İki kahramanın farklı taraflarda savaşması fikri ve birinin diğer taraf için kötü adam olduğu fikri ona çok cazip geliyor.

-> Peki dizide hangi iki karakter asıl “kahramanlar” olarak gözüküyor? Aramızda Cersei’in kahraman olduğunu düşünen yoktur sanırım. Jaime? Belki Daenerys’e karşı kendi (ve bazı fanların gözünde -BEN-) kahraman olarak görülebilir. Ama Daenerys ile Jaime arasındaki bir savaş Aşil ile Hektor arasındaki savaş gibi etkili olabilir mi? Jaime, bir tarafın Hektor’u olabilir mi? (Küçük bir çocuğu kuleden aşağı itmiş biri)

-> Peki Hektor kim? Aşil kim?

• İlyada’da Aşil bir işgalci iken Hektor Truva’nın savunucusuydu.

• Dizide kim şu anda yabancı bir işgalci konumunda? => Daenerys (tıpkı Fatih Aegon gibi)

• Peki Diyar’ın Savunucusu olmak için yemin etmiş (Karanlıktaki kılıç ve diyarın insanlarını koruyan kalkan) ve şimdi de bu uğurda savaşan biri kim? => Jon Snow

• Hektor usta bir kılıç kullanıcısı olarak resimlerde kılıç ile tasvir edilirken Aşil genelde mızrağı ile tasvir ediliyor. (Sanırım bir nedeni de Hektor mızrağını kaybettikten sonra hiç umut olmadığını fark ettiğinde kılıcını çekip savaşmaya devam etmesi.) (Tabi ki farklı tasvirler de var)

40 27 50

• Şimdi buna dikkat çektikten sonra dizinin 5. sezon 9. bölümüne bakmak istiyorum.
  • [Shireen’in babasıyla Ejderhaların Dansı hakkında konuştuğu bölüm. Babası sen olsan hangi tarafı seçerdin diye sorduğunda Shireen, bir taraf seçmenin her şeyi korkunç hale getiren şey olduğunu söylüyor. Ama Stannis, bazen bir insanın seçim yapması gerektiğini, dünyanın onu buna zorladığını söylüyor. ; bu bölüm ayrıca Shireen’in yakıldığı bölüm]

-> Bu bölümün adı: The Dance of Dragons => yani: Ejderhaların Dansı
-> Bu bölümde Daznak Çukurundaki dövüşleri izliyoruz. Bu arenanın girişindeki heykellere bir bakalım:

-> Mızraklı bir savaşçı (Aşil) ile kılıç çekmiş bir savaşçı (Hektor) heykeli…

• Yani aynı bölümde hem Ejderhaların Dansı’na hem de Aşil ile Hektor savaşına gönderme var…

• Yine bu bölümde Jorah, mızraklı birini kılıcıyla deviren bir Kuzeyli savaşçı rolünde. (Dövüş çukurundaki kavga…) (heykeldekinin kılıç olduğuna emin olmamı sağlayan da bu oldu bir nevi)

jorahsword

-> Dizideki başka bir detaya da dikkat çekmek istiyorum:

Daenerys’in ejderhaları:
Bu tablo içindekiler tablosu içerir.

30

• Daenerys’in 3 tane ejderhası vardı ama bunlardan birini 7. sezonda kaybetti. Geriye iki tane kaldı. Viserion öldü. Geride Drogon ve Rhaegal kaldı.

• Viserion: Krem ve Altın renkli ejderha…
    -> Genelde kitapta BEYAZ ejderha olarak ifade ediliyor. -> buz rengi… Şimdi onun binicisi de Night King.. düşündürücü
    -> Buz ve wight’lar

• Drogon: Kırmızı ve SİYAH ejderha (Rhaenyrs tarafına SİYAHLAR denildiğini hatırlayalım)
    -> Targaryen ismini en çok yaşatan ejderha… rengiyle, Dany’nin onun binicisi olmasıyla
    -> Ateş ve kül

• Rhaegal: Bronz ve YEŞİL ejderha (Aegon II tarafına YEŞİLLER denildiğini hatırlayalım)
    -> Jon’un biyolojik babası Rhaegar’ın adına gönderme olarak ismi konulmuştu.
    -> Bronz: İlk İnsanlar ile ilişkilendiriliyor genelde. Ayrıca Kuzey’in Krallarının tacı da bronzdan. Robb Stark’ın kitaptaki tacı bronzdan yapılmıştı.
    -> Yeşil: Baharın rengi. (Son kitabın adı: Bahar Rüyası (A Dream of Spring) [Son kitabın adı ilk başta “Kurtların Zamanı” olacaktı ama Grrm belki de fazla spoiler olur diye değiştirdi :slight_smile: ]
    -> Bahar

• Yeşil rengini dizide Stark hanesi flamasında görüyoruz. Halbuki Starkların rengi yeşil değil ama yine de yeşil rengin kullanıldığı Stark flamaları görüyoruz. Bence bu baharın habercisi hane olmaları nedeniyle…(Kurtların Zamanı -> Bahar Rüyası)
    [ Dragons plant no trees .-> Ejderhalar ağaç dikmez ]

30

–> Ve kitapta YEŞİL rengi nedense Dany için genelde iyiye işaret etmiyor:

• Jorah’ın astarı koyu yeşildi. İkili bir ajandı ve ona ihanet etmişti.
  • Viserys ona saldırmadan hemen önce onun için yaptırdığı kıyafetler yeşildi.
  • Viserys ona saldırdığında Dothraki Denizi’ndeki büyük yeşil çimler tarafından yutulmuştu.
  • Yeşil erişte yiyor, kendisine yeşil nektarlar sunuluyor ve bir yeşil ve kırmızı renkli papağan, şarap tüccarı onu zehirlemeye çalışmadan önce ismini söylemeyi öğreniyordu.
  • Mirri, Drogo’da soluk yeşil bir macun kullanıyor. Bu Drogo’yu rahatsız ediyor bu yüzden onu soyuyor. Sonuç olarak iyileşemiyor.
  • Rhaegar Yeşil Çatalda öldü. Ölümü, Targaryenlerin isyana karşı kazanma şansını yok etti.
  • Kederli Adam (suikastçi), cinayet girişimi sırasında ona yeşil bir böcek sunmuştu.
  • Büyük yeşil bir yelken görüyor ve denizci olmak istiyor. Viserys bunun için onu azarlıyor.
  • Mero’nun soluk yeşil gözleri vardı ve onu öldürmeyi amaçlayarak Meereen’e kadar onu takip ediyor.
  • Rhaegal hep Viserion ve Drogon ile savaşan kötü huylu bir ejderha. Dany’nin Dorne ile hazır ittifakını Quentyn’i yakarak yok ediyor. Bunun yerine düşmanlıklarını kazanıyor.
  • Astapor imha edilmeden önce Kral Cleon’dan ayakları için çok küçük bir çift yeşil terlik alıyor ve Kanlı Nezle Meereen’deki serbest bırakılmış adamlarına ulaşıyor.
  • Yeşil Kraliçe (Green Grace), belki Harpy’in Oğullarının lideri olabilir.
  • Kitapta Tyrion gözlerinden biri yeşil iken diğeri ise siyah…

(Kitapta Yeşilin iyi anılarla anılması da var ama kötüye işaretler daha fazla gibi)

-----> Tüm bunlar ışığında kitaplarda ve dizide ikinci bir Ejderhaların Dansı görecek olmamız çok da yanlış bir olasılık değil…

Dizide, Sahte!Aegon’ın ( Genç Griff) olmaması, kitaplarda ise bu kadar büyük bir olayın tarafı olabilmek için fazla geç tanıştırılmış bir karakter olması nedenleriyle; Daenerys ve Jon Snow arasında 8. sezonda Taht Oyunları’na yakışır bir hikaye bekliyorum. Sonuçta, ilk üç bölümde Ak Gezenler ve Night King probleminden kurtulduktan sonra sadece Cersei ile bir mücadele ile koca sezonun geçmeyeceğini düşünüyorum. Ayrıca Dark!Dany ve Pol!Jon başlıklarını da incelerseniz karanlık tarafa doğru geçebilen bir Dany ile Diyar’ın koruyucu Jon arasında Aşil ve Hektor’unki gibi bir savaş, serinin ilham kaynağına da mükemmel bir gönderme olur.

Ama bu sefer, Grrm’in evreninde kazanan Aşil mi yoksa Hektor mu olacak göreceğiz…

49 14

33
02

01

26

Kaynaklar:

11 Likes
Daenerys Taht İçin Jon'un Düşmanı Olur Mu ?
Ejderhaların Dansı Kitabı Daenerys ve Jon Bölümleri (+Sansa)
Arya Stark
Karanlık!Dany (Küllerin Kraliçesi) Teorisi ve Göstergeleri #5:
6. sezon 6. Bölüm Bran Stark Görüleri
Ejderhaların Dansı Kitabı Daenerys ve Jon Bölümleri (+Sansa)
Ejderhaların Dansı - 2

uzum zamandır okuduğum en iyi teorilerden,çevirin ve ipuçları çok güzel :slight_smile: dizide olmasa bile kitapta bekliyorum ben böyle bir şey. hatta jon’un ejderhası rhaegal değilde sonradan eklenen bir buz ya da ateş ejderhası-kışyarı’nın altında ki ya da sur da ki- belki de hem buz hem ateş olan bir ejderha olabilir diye de çok düşündüm.
ben forumda daha önceki bir tartışmada dany aynı rhaenyra gibi demiştim :wink:
sadece ben kitapta ikisini de taht için savaşacaklarını düşünmekteyim. yani jon savunucu dany işgalci olarak değil bence, çünkü 1-jon daha karanlık bir ruh halinde dönecek. 2-eğer ejderha kullanırsa aynı dany gibi bir çok insan öldürecek. haa,jon sadece taht için savaşacak karater değil tabii ki,onun daha büyük amaçları var ama şartlar onu zorlayacak bence.
bende şunu ekleyeyim:

Buzdan bir duvarın üstündeki çatlakta mavi bir çiçek büyüdü ve havayı tatlı kokularla doldurdu.

Yarım ayın ışığı, Val’in bal rengi saçlarını gümüşe dönüştürdü ve yanaklarını kar gibi beyaz yaptı. Val derin bir nefes aldı. “Havanın tadı tatlı.” “Dilim bunu fark edemeyecek kadar uyuşuk. Ben sadece soğuk tadı alıyorum.”

tatlı kelimesinin seride ki anlamının kötü olmasının yanı sıra burada jon’un dany’nin aşkını reddedeceğine dair bir gönderme olduğu söyleniyor.

3 Likes

Her ne kadar dizide olmayacak gibi gözüksede. Kitap için ikinci bir Ejderhaların Dansı muhtemel görünüyor. Zaten bunun gerçekleşmesi için de Martin gerekli altyapıyı oluşturmuş. Ama Tarafların Dany ve Jon olacağını zannetmiyorum. Bunun birçok sebebi var; Dany’nin Jon’la ilgili bir sıkıntısı olacaksa bu taht üzerinden olur. Burada atlanmaması gereken şey Jon’un kendi adına kişisel çıkarlarının olmaması, Jon krallığın iyiliğini düşünerek hareket ediyor. Kral olmak için savaş başlatıp Krallığı WW lere karşı güçsüz durumda bırakmak istemez. Birde Jon mevki hırsı olan biri değil Sam olmasa Lord kumandan olmak bile istemezdi.
Jon’un öldükten sonra @Cassiopeia’nın dediği gibi karanlık biri olacağını zannetmiyorum. Bilinçli Wight olarak bildiğimiz kişilere bakarsak onlar ile Jon arasında birçok farklılık var. Beric ilk kez öldüğünde ciddi değişimler yaşamıyor onun değişimi ölümlerin tekrarlanması sonucu oluyor. Cat de durum farklı ama onun da içinde bulunduğu durumu iyi ele almak lazım Cat şuan sevdiği her şeyi kaybetti. Babası ve kocası öldü En sonunda oğlu gözlerinin önünde öldürüldü hal böyle iken onun acımasız olması beklenebilir. Jon dirildikten Sonra böyle bir değişim geçirir mi?bilmiyorum. Hala değer verdiği, yapmak istediği şeyler var onun için dirildikten Sonra Cat gibi bir değişim beklemiyorum Jon’dan.
Ejderhaların Dansı’nın Dany ve Aegon arasında geçeceğini düşünüyorum. Ejderhaların Dansı nasıl boş bir hikaye olarak yazılamadıysa Blackfyre hikâyelerininde ilerisi için yazıldığını düşünüyorum.
Aegon kendisini tahtın varisi olarak görüyor, Dany’nin ona itaat etmesi gerektiğini düşünüyor. Birazda kibirli bir insan onun dışında Quathie’nin görülerinde Aegon siyah ejderha olarak geçiyor. Siyah ejderhada Blackfyre’ların simgesi Ayrıca Aegon kendini inanırsa da Gerçek olduğuna dair birçok şüphe oluşacaktır Jon Con’un bile yeterli kanıtları yok. Ne kanıtı olabilir ki zaten Çocuğu kendisine Hadım Varys ve Pentoslu bir tüccar verdi diye kendi inansa bile Diyarın buna inanacağı çok şüpheli. Bu yüzden Dany Aegon’un Tavrı ve Şüpheli soyu nedeni ile Aegonla Savaşabilir.
ikisi arasındaki çatışmanın temelinde @Starkgaryen Aile bağı kuramaması olarak düşünse de ben daha savaşın Demir Taht için olacağını düşünüyorum.

2 Likes

@Muratkocak Ben sorunun Aegon’un tavrı, yaklaşımı ile başlayacağını ve nihayetinde gerçek (Targ olmadığı) ortaya çıkınca olayın büyüyeceğini söylüyorum. Ciddi anlamda bir “Ejderhaların Dansı” da beklemiyorum aslında, tabi yine de aralarındaki çatışmaya, savaşa bu isim verilir, ama bu daha çok bence ikisinin de nihayetinde ‘ejderha’ olmasından gelir, hani yoksa Aegon’un ejderha sahibi olmasını ve iki tarafın ejderhalarla savaşması fikri… Bana uzak geliyor bu.

2 Likes

Ben de öyle düşünüyorum aslında. Ejderhaların sırtında savaşmaları bana da uzak geliyor… (yani dediğin gibi bir savaş olacaksa gerçekten)

1 Like

“Ejderhaların Dansı 2.0” bu olur ama. Çoğunluğun beklediği, Martin’in işaret ettiği bu olay, Aegon ve Dany arasında gerçekleşir. Jon ve Dany arasında öyle bir durum olmaz.
Dizide de olmaz, kitapta da olmaz. Dizide olmadığı fragmandan açıkça belli zaten, ejderhalı kısımlara bakıp biraz düşünmek yeterli.

dizide benimde şuan için popularite, zaman ve bölüm sayısından dolayı beklentimin az olduğu yer var ama
Deny, Jon hak olarak onun önüne geçse bile kraliçesi olarak yanında olmak isteyecektir. Kitaba bakarsak kitaptaki Jon benim nazarımca enseti ve Deny yi kabul etmeyecek. Deny nin gözünde bu 3. yani aşk ihaneti olacak ve sonrasında bu 2. Ejderhaların savaşı da olacaktır. Ama dizide popularite bunun önüne geçebilir. Bu benim tahminim ve korkum. İnşallah popularite olmazda öbür durum olur o daha güzel bence dizi için ve final sezonuna yakışır birşey olur.

Jon’un dirilmesi için birşey demek istiyorum. Jon sandığımız kadar karanlık olmayacak bence çünkü ölüm anında Warglama yapacak bu kesin ve Ghost a gidecek. Diğerleri Warg değildi. Cat in o derece karanlık olması da çok çok normal.
İnsanlara daha güvensiz kuşkucu olur ama ben sanmıyorum aşırı karanlık bir karakter olsun

3 Likes

bende voldemort dan bahsetmiyorum zaten :smile: sadece daha mantık odaklı biri olabilir. kankuzgunu’nun hastalıklı insanları ateşe vermesi gibi. yapılması gerekene daha odaklı biri olur diye düşünüyorum :thinking:

Bunlar başlıca sebepler. ama aile bağı kuramaması hakkındada birşeyler söylemiştin. Dany’nin Taht için de savaşa gireceğini düşünüyorum.

Aile sembollerinden böyle bir isim verilmiş sanırım. Yoksa Aegon Ejderha sahibi falan olamaz. En son Ejderha sahibi olmayı düşünen Blackfyre’a ne olduğunu tarih bilir:D

Ne bileyim savaşır falan değince Cat gibi birsey geldi aklıma😂 Jon’un Winterfeel rüyası gerçekleştirebileceğini düşündüm😄

1 Like

Evet muhtemelen demişimdir çünkü sonuçta Aegon ondan beklediğim tavrı sergilerse Dany onu sevemeyecek, yakınlık hissedemeyecek, üzerine birde Aegon’un o noktaya nasıl geldiği konusu ve Dany’nin ek olarak bunlar yüzünden ister istemez hoş şeyler hissetmeyeceği düşüncem var.
Neyse yani aile bağı ve hatta herhangi bir bağ oluşmaz zaten bunlardan dolayı.

Ejderhaların dansı, aile içi bir iç savaş Aegon olursa ve zatende sahte ise bu zaten aile içi olmaz ki
Aegon’un gerçek olması durumunda bu ejderhaların dansı olur.!! Ben Jondan başkası ile yapılan savaşın ejderhaların dansı olacağına yada tarihe öyle yansıyacağını düşünmüyorum.

1 Like

Bence Blackfyre’lar da aile dışından sayılmazlar. Sonuçta Targeryan’ların yan kolu gibi birşeyler.
4. Aegon Daemon’u meşrulaştırmıştı Sonradan soyadını değiştirmese Daemon da Targeryandı.
Birde bu gibi olaylarda birebir benzeşme olmasını beklememek lazım mesela Jon ve Dany savaşında da ikisi kardeş değil veya hak zaten Jon da gibi şeylere varır sonuç veya Ashford Teorisinde Joffrey Baretheon değil ama teoriye göre öyle. Dediğim gibi birebir benzeşme aramamak lazım.

1 Like

birebir benzeşmeme aramamak evet lazım ama
BF ler uzak akraba ve ejderhaları yok.
Sidik su prensi diye biride olabilir Aegon, boşuna lafının geçtiğini sanmıyorum. Yani BF soyu ya kurudu ya da gizleniyor.
Tamam diyelim ki Deny ve Aegon arasında bir ejderhaların dansı oldu. Deny galip geldi, bu seferde jonla mı dansa tutuşacak. Eline sağlık savaştın ettin kazandın ama hak bende çekil kenara mı diyecek. Dedi diyelim bu seferde 3. bir savaş mı olacak.

Şimdi… şöyle bir alkış :clap: yaparak tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse, bilhassa dizi noktasına gözüm iliştiği için ilk aşamada, Jonsa başlıkları gibi bir şey çıkacak karşıma, pöf dedim. Genel olarak “konu” ilgimi çekmesine rağmen içeriğin boş olduğunu düşündüm. Lakin yanılttın ve açıkçası yakalanan o noktalar, işaretleri vs. hatta dizideki işaretler… inan çok beğendim, okurken heyecan bile yaptı. Dizi konusunda işaretleri tamamen reddetmemekle beraber ciddi manada bir savaş olacağına ve karşı karşıya gelip kanlı bıçaklı olacaklarını pek sanmıyorum, dizi bunun için fazla düz hale geldi ve bizim kız hamile ise Jon asla bebeğine zarar verecek bir şey yapmaz ve dahası ben Dany’nin siz gibi, böyle karanlık bir kişiliğe büründüğü izleniminde değilim sadece kasıntının teki oldu çıktı ki biraz Emile’nin oyunculuğunda da var yamukluk diye düşünüyorum, neyse. Lakin Dany’nin bu haberi hoş ve mutlu karşılamayacağını biliyorum, oyuncu bunu ima eden bir açıklama yapmıştı zaten. Belki Jon ve Dany’nin “yöntem” meselesinde karşı karşıya gelme durumları olabilir, o kadar. Yani Dany dracarysçi bir kız iken Jon öyle biri değil. Fakat ejderha çukuru sahnesindeki aşil-hektor olayı harikaydı, dizi için değil belki ama dd, bir ihtimal kitaba gönderme yapıyor da olabilir.

Lakin kitap için söyleyeceğim sürüsüne bereket şey var, başlıyorum. :smiley:

Ben genel olarak “oyy halasının kuzusu.”," gardaşım gel sarılak" gibi konuşmalar eşliğinde bir kurgu görmektense serinin ismine layık şekilde ilerlemesini ve bahsi geçen konudaki gibi hareketlenmelere, karşı karşıya gelmeli kurguları tercih ederim. Ömer demişti sanırım, kan bağı meselesini çok tabu yapma, diye bana. Aslında ben genel olarak “onların” gözünde “tabu” olmasına dikkat çekmek istemişsem de asoiaf tarihinde hatta güncelinde kardeş-yakın akraba savaşları ile dolu olduğunu görebiliyoruz.

Son kitaplarda Cersei-Tyrion arasındaki düşmanlık hatta Tyrion’un babası ile olan düşmanlığı ve en son Tyrion-Jaime düşmanlığı ve Jaime’nin Cersei’ye karşı aldığı tavır her ne kadar “Lannister Hanesi” üzerinden gösterilmişse de GRRM’in akraba dahi olsan çeşitli sebeplerle karşı karşıya geldiğini bize hatırlatan bir hikaye olarak karşımıza seriliyor, diye düşünüyorum. Tywin’in kuzeni ile evlenme kararı (içinde aşk barındırsa da) ileride “miras” kavgasının önüne geçip, varisleri azaltmak adına alınmış politik bir karar olduğunu, yazarın bizzat kendisi söyledi. Ramsey’in kardeşlerine olan düşmanlığı ve varislik arzusu ortada. Stannis ve Renly arasındaki düşmanlık ortada ve hatta üç kardeşin de birbirini hiçbir zaman tam manası ile sevmediği ortada. Hatta “kuram” olarak yer alsa da -arada bir çıkar, miras meselesi olmasa bile- Ned ve Benjen’in arasının da hiç iyi olmadığı, birbiriyle hiç konuşmadığı; sırf bu yüzden Jon’un Sur meselesini Ned yerine Luwin’e söylediği; Sur’a da yıllar önce Ned ile arasının bozulduğu için(muhtemelen Lyanna meselesi) gittiği tahmin edilen şeyler arasında. Tamam birbirlerini seviyorlar ama araları iyi de değil. Hatta ben ileride Arya-Sansa arasında ciddi bir karşı karşıya kalma durumu bekliyorum, çocukken olan sürtüşmeleri çocuksu şeylerdi ama artık yetişkin olduklarında durum farklı boyutlara taşınacak ve dikkat ederseniz daha kapanmamış sorunları da var. Hal böyle olunca Jon ve Dany neden karşı karşıya gelmiyormuş ki? Teknik olarak birbirinin ismini dahi duymamış iki karakterin, tabii olarak, şu an için karşı karşıya gelmesine neden olacak şartlar bekleyemeyiz, bu şartlar ancak ve ancak Dany’nin Batı’ya geldiğinde göstereceği tavırlar, Jon’un içinde bulunacağı tavır ve diriliş sonrasındaki karakter değişimi ve daha ön görmediğimiz bir çok etken söz konusu olabilir. Ben evet, kesin olacak kafasında değilim, çok yüksek ihtimal olacak kafasında da değilim yahut hiç ihtimal vermem, çok düşük ihtimal kafasında da değilim; bu konuda ŞİMDİLİK çok net fikirlerimi yok, daha çok tüm olasılıklara açık ilerlemeye ve sorgulamaya özen göstereceğim.

Buradaki GRMM'in Mektubundaki Karalanmış Kısım Çözüldü(?) başlığı hatırlarsanız; ilk okuduğumda Jon’un düşmanı Dany gibi çıkarım yapmıştım. Elbette sonradan başka bir foto buldum, bunun dışında bir mana çıkıyor. Her ne kadar hangi resim bu uğraşın son hali-güncel hali bilemiyor olsam da doğru yahut yanlış anlamış olayım (hatta fotoların hepsi içerik olarak yanlış olsun fark etmez, konu o değil) fark etmeksizin 2. bir ejderhaların dansı olacağını fikrine kapılmıştım. Şimdi diyorsunuz ki GRRM olacağına dair bir açıklama yapmış, harika! :smiley:

Böyle bir şey olacaksa seride de bunun işaretlerini vermiştir. Ben de ilk başta buna işaret edebilecek birkaç şey eklemek istiyorum. Aslında GRRM’in açıklaması ve 6. kitapta verilen o alıntı dışında buna en büyük işaret Moqorro’nun Tyrion kehaneti. Moqorro'nun Tyrion Kehaneti

Tyrion ayrıca bir rüyada Blackfyre ve Targaryen savaşının bir farklı versiyonunu görmüştü, kendisi Canavar lakaplı Blackfyre gibi çift başlı idi ve Altın Mürettebat ve Acıçelik ile abisi, babasına karşı savaşıyordu. Oldukça dikkat çekici değil mi? Biz halihazırda zaten muhtemel bir Blackfyre soyunu tanıyoruz; Genç Griff lakaplı Aegon. Yanında kim var? Altın Mürettebat.

Tyrion bu oğlanla tanıştı? Evet. Sizce Dany’e bunu söyler mi? Hele ki Batı’ya gitmeye teşvik ettiğini? Hiç sanmam. Tyrion Dany ile tanışır mı? Kesinlikle. Peki, Tyrion’un tanıştığı ilk ejderha kim? Jon. Sonuç olarak bu adam üç ejderhayı da tanıyor. Kehanet sizce de daha manalı gelmedi mi? Ejderhaların arasında durup hırlayan büyük gölgeli Tyrion. Yani durum ne olursa olsun Tyrion, bu ejderhaların dansında merkez noktada yer alacak.

Ben geçenlerde Dany’nin gördüğü şu Üç Dişli Mızrak rüyasına tekrar denk gelmiştim. 3. kitapta. İlk aşamada -diğer herkes gibi- bunun WW saldırısı olduğunu düşünmüştüm. Sebep? Çünkü rüyaya bakarsak anlatımdan gelen İŞGALCİ ordusunun KUZEYDEN geldiği izlenimi edinmemiz dışında(nehri geçiyorlardı çünkü) BUZDAN ZIRHLARI vardı. Aleve verince eriyorlardı falan.

Lakin savaştığı kişilerin insan olmadığına dair bir ifade yoktu, yani baya baya “işgalci” dediği, Baratheon ve diğerlerini kast ederek bir savaş veriyordu rüyada. WW gördüğünü, beyaz tipler gördüğünü, soğuk olduğunu söylemiyordu ki Üç Dişli Mızrak’ın rüyada soğuk, buz gibi şeklinde bir tanımlaması yoktu. WW geldiği zaman kış gelmiş olur. Bunlar da bir rüya da olsa gayet dikkate değer noktalar olsa gerek.

Dany o gece rüyasında Rhaegar’dı, Üç Dişli Mızrak’a gidiyordu. Ama bir ejderhanın sırtındaydı bir atın değil, işgalci’ye ait isyancı ordunun nehri geçtiğini gördü, askerler buzdan zırhlar giymişti ama Dany onları ejderha aleviyle yıkadı, çiğ taneleri gibi eriyen adamlar Uç Dişli Mızraki taşkın bir akıntıya dönüştürdü. Dany’nin küçük bir yanı bunun bir rüya olduğunu biliyordu ama diğer yanı zafer sarhoşuydu. Bu iş böyle olmalı. Diğeri bir kâbustu ve ben daha yeni uyandım.

Benzer şekilde 5. kitapta Jon da buzlu zırhların olduğu bir rüya görüyor ve savaş veriyordu, aynı Dany gibi. Olay şu ki buz zırhı giyen Jon’un kendisiydi ve Öteki öldürüyormuş gibi hava verilmişse de ilk aşamada öldürdüklerinin alayı kendi geçmişinden kişilerdi. Yani aslında ötekilerle savaşmıyordu.

Diğer yandan Aegon’un kendisi var. Bu oğlan ister gerçek Targ isterse Blackfyre olsun, öyle yahut böyle o tahta oturacağı hayalleri ile büyüdü ve bunu yapmak için gerekeni yapacak, yanındakiler yapmasını sağlayacak. Dany’nin İsyancılara karşı ciddi bir önyargısı var ki zamanında Jorah da bunu besleyen ifadeler kullanmıştı; Aegon, tahtı hakkı olarak görüyor ve Dany’nin onunla evlenmeme seçeneği dahi olduğunu düşünmemişti; zorundaymış gibi düşünüyordu; Jon teknik olarak Stark hanesine bağlı bir Targ, kuzey kültürüne ve kardeşlerini tehdit olabilecek her şeye ve herkese karşı tavır alacaktır. İki ejderha gelip de “diz çök yoksa dracarys” derim derse hayhay diyecek biri değil. Diğer yandan Ülkü’nün değindiği konu da gayet aradaki olası bir husumet için yatak vaziyeti görebilir.

Bunu ben de söylüyorum. ASOIAF'da 'Tatlılık' Kavramının Olumsuzluğu, Sur'da Açan Mavi Çiçek ve Dany'nin Geleceği O Val alıntısı, Val’ın öleceğine işaret. Sanırım ay ışığının saça etkisi yüzünden böyle yorumlandı? Ay ve ay ışığı da ölüm demek. Ay "Buz ve Ölüm" Yani Dany bağlantısı yok orada; kız çifte kavrulmuş sadece. :smiley: Jon da havada tatlı koku aldı öldü. :stuck_out_tongue:

Uzun lafın kısası siz ne diye illa ya Jon-Dany yahut Dany-Aegon arasında bir dans bekliyorsunuz ki? Neden üçü arasında bir dans olmuyor bu? Ejderhanın Üç Başı var ve Tyrion hakkındaki kehanete bakarsak her çeşit ejderha bu dansın içinde yer alıyor arkdişiler. :sunglasses:

Bu arada dikkatimi çekti de bence bu üç genç ejderhayı da sürekli maniple eden yahut işte üzerinde öyle yahut böyle etki sahibi olan birileri var. Aegon’unkiler gayet açık tipler aslında; Varys ve saz arkadaşı. Lakin Dany’nin Gölge’lerden Quethie mi neydi kadının ismi, o. Kendisine çok güveniyor şu anda ve kadın resmen kızı maniple ediyor. Jon’u da maniple eden kim ise bunu ona gösterdiği rüyalarla yapıyor ki muhtemelen Kankuzgunu. Diğer yandan Bran’ı da maniple ediyor. Ayrıca Arya da FM tarafından maniple ediliyor. Tyrion şimdilik tek aklı başında görünüyor, belki elinde sonunda hepsinin aklının başına devşirmesini sağlayacak kişi odur. Sonuçta onun da oynayacağı kilit bir rol var, Diyar’ın kaderini etkileyecek, diğer beşli üyenin olduğu gibi.

Jon’un dirilme meselesine gelince; genel olarak pek değişim beklenmiyor sanırım? Jon’un ölümü onun Sur’dan kopmasını kolaylaştırmak için eklenmiş bir ayrıntı gibi görünse de tek etkisinin bu olmadığı görüşündeyim. Aemon’un sözlerine bakarsak çocuk olan Jon’un artık ölmesi ve yetişkin bir adam olarak yeniden doğması gerekiyor; elbet bizimki bunu fazla ciddiye aldı galiba gitti kendini bıçaklattı. Jon Snow Nasıl Dirilecek? ve Karakter Değişimi?

GRRM, Jon’un ölüm tecrübesinin Cat’e benzediğini söylemişti. Cat’in değişimi ortada iken Jon’un karakter olarak çok az değişim göstereceğini yahut dizide olduğu gibi sıfır etkenli bir şey olacağını iddia edemeyiz. Elbet Cat kadar karanlık bir karaktere dönüşme ihtimalini düşük buluyorum çünkü Cat’in Jon’dan farkı; gözleri önünde hayatta kaldığına inandığı yegane oğlunun öldürüşünü izlemenin ve hiçbir şey yapamamanın verdiği acı dolu an… Kadın, tüm çocuklarının(Sansa hariç) öldüğüne inanarak öldü ve o şekilde dirildi. Jon da benzer şekilde -Arya/Sansa hariç- tüm kardeşlerinin ve aile üyelerinin öldüğüne inanarak “ihanet” (onun gözünde) ile öldürüldü; güvendiği kardeşleri tarafından. Hatta ölürken küçük kız kardeşinin hayatının tehlikede olduğuna inanıyordu, onu koruyamamanın getirdiği o yakıcı etkisi Jon’da da var aslında. Yani aslında Jon ve Cat’in birbirine bu kadar hoşnutsuz olup da benzer bir duygu/tecrübe ile öldürülmeleri ironik bir olay, GRRM’in ironilerini seviyorum aslında. :slight_smile: Kısaca uyandığı zaman Jon’un (tamam Freddy Kruger da olmayacak ama ) o tatlı bebiş olmasını beklemeyin. Dikkatinizi çekerim Tormund, 5. kitap boyunca Jon’a sürekli olarak “Kara Kalpli Kara Piç” dedi. Kara kalp ifadesi Arya için de kullanıldı ve Arya’nın kalbi şu sıralar nasıl hepimizin malumudur. Daha ne desin GRRM? :smiley:

4 Likes
3. Bölümü Beğendiniz mi? (Anket)

05

43

16

55

• Kurt ve Aslan –> Catelyn Tyrion’u yakalatıyor; Ned ve Jaime çatışıyor –> Lannister-Stark Savaşı başlangıcı

• Aslan ve Gül –> Margaery ve Joffrey’nin düğünü, Olenna Tyrell Joffrey’i öldürüyor –> Lannister-Tyrell Savaşı başlangıcı

• Dağ ve Yılan –> Lannisterların adamı Dağ, Oberyn Martell’İ öldürüyor –> Lannister-Martell Savaşı (2.0) başlangıcı

• Ejderha ve Kurt –> Jon Snow’un Demir Tahtı’n gerçek varisi olduğu ortaya çıkıyor –> Dance of the Dragons 2.0 loading.…?

**Kavga-Düğün-Kavga-Düğün görseli de çok manidar :upside_down_face:

7 Likes

az önce başka bir yere yazdığımdan kafama takıldı
Ejderha borusu sayesinde Victarion / euron da bu dansa dahil olabilir. Ama o zamanda birden fazla Dans ihtimali oluyor. Yalnız

İşte ondan sonra solgun, tombul Teora gözlerini tabağındaki kremalı pastalardan kaldırdı. “Onlar ejderhalar.”
“Ejderhalar?” dedi annesi. “Teora, aptal olma.”
“Olmuyorum. Geliyorlar.”
Sesinde bir hor görme tınısıyla “Bunu nasıl bilebilirsin?” diye sordu kız kardeşi. “Senin şu önemsiz rüyalarından biri mi?”
Teora çenesi titreyerek belli belirsizce başını salladı. “Dans ediyorlardı.
Rüyamda. Ve ejderhaların dans ettiği her yerde insanlar ölüyordu.”

buradan sanki birden fazla dans varmış gibi bir ihtimalde çıkıyor. Ama hala Aegon’un bu dansa dahil olmadığı düşüncemde ısrarlıyım :stuck_out_tongue:

2 Likes

:eyes::eyes::eyes:

1 Like

Ben bu yazıyı şu an gördüm ve olabilir lakin nasıl yapacaklar beş bölüm kaldı.

Zaten iki kitap kaldı, bir kitap bu olayın konusu olacaksa Martin bu kadar olayı nasıl toparlayacak. Ben zaten kitap sayısının artacağını düşünüyorum çünkü bu kadar olayı iki kitapta toparlayıp sonuca erdirmesi imkansız maalesef şişkonun tamamlamaya ömrü yetmeyecek. O ayrı bir hüzün

2 Likes

İlki gibi bir dans olmaz zaten bence sadece iki Targaryen’nin karşı karşıya gelmesi şeklinde olacağıni ve Targ soyunun bu sefer çok daha büyük bir şiddette zarar göreceğini düşünüyorum.

2 Likes

Daha nasıl zarar görsün? Topu toplam 2 tane kalmışlar. :joy:

1 Like